Odziv študentk in študentov na izjavo UL in FDV
Odziv študentk in študentov na izjavo Univerze v Ljubljani
Študentstvo se je zaradi dvoumnega in medlega odziva Univerze v Ljubljani do trenutnega konflikta v Gazi odločilo zasesti osrednjo predavalnico na Fakulteti za družbene vede. Ocenjujemo, da je dosedanji odziv Univerze v Ljubljani popolnoma nesprejemljiv v luči grozot in razsežnosti grozodejstev, ki jih Izrael izvaja v Gazi.
Univerza je v svojem odzivu ponovno relativizirala genocid in dogodke 7. oktobra označila kot »nečloveška dejanja«, medtem ko je sedemmesečni genocid pomanjšala z izrazi, kot je »nesorazmerni in nedoumljivi odgovor«. S tako izkrivljenim opisovanjem situacije univerza ignorira več kot 70-letno zgodovino izraelske okupacije palestinskega naroda. Omenja »popoln izbris izobraževalne infrastrukture«, a ne pove, da je Izrael tisti, ki jo uničuje. Izraelsko popolno opustošenje Gaze in uničenje kritične infrastrukture ne predstavlja nič manj kot poskus etničnega čiščenja in popolnega izbrisa Palestink in Palestincev. Zato od Univerze v Ljubljani zahtevamo, da ta dejanja, ki vključujejo tudi poboj številnih študentov, prizna kot genocid. Prav tako pričakujemo, da bo univerza storila več kot le pozvala k humanitarnim ukrepom, temveč da bo tudi prepoznala tako zgodovinsko kot trenutno razsežnost kolonialne okupacije Palestine. To ne bi vključevalo le prepoznanja in podpore palestinskega osvobodilnega boja; v praksi bi to pomenilo proaktivno uporabo njenih raziskovalnih, zagovorniških in pedagoških kapacitet za podporo Palestinkam in Palestincem v njihovem boju za dostojnost, svobodo in samoodločbo.
Univerza prav tako trdi, da so vsi sporazumi, sklenjeni z institucijami v Izraelu, »zelo splošni« in nerealizirani. Če to drži, jih univerza z lahkoto prekine. Univerza sama s prikrivanjem in minimiziranjem sodelovanja z institucijami implicitno priznava, da je to sodelovanje problematično. Čeprav se študentje ne udeležujejo projektov in sporazumov o sodelovanju, to ne zmanjša teže implicitne podpore, ki je izražena s sklenjenimi akademskimi sporazumi. Zato je za polno podporo boja Palestink in Palestincev nujna prekinitev sodelovanja z izraelskimi akademskimi institucijami.
Po podatkih, ki so javno dostopni na univerzitetni spletni strani, je razvidno, da ima univerza sklenjene veljavne sporazume s Hebrejsko univerzo v Jeruzalemu, Univerzo v Tel Avivu, Univerzo v Hajfi in Kolidžem Sapir. Potekata tudi vsaj dva projekta: Chemoinformatics+ s Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo in TECTU s Pedagoško fakulteto. Drugi je bil v včerajšnji izjavi spregledan, kar se nam zdi še posebej problematično, saj Pedagoška fakulteta pri tem projektu sodeluje z znanstvenim inštitutom TECHNION. Ta ima vzpostavljeno dolgoletno sodelovanje z največjim izraelskim orožarjem Elbit Systems. Zahtevamo, da Univerza v Ljubljani eksplicitno in nemudoma prekine vsakršno sodelovanje z izraelskimi institucijami in podjetji, saj so ti v trenutno apartheidsko ureditev nujno vpleteni, če ne celo sodelujejo pri genocidu.
Od Univerze v Ljubljani zahtevamo:
- priznanje zgodovinske okupacije in apartheida, ki ga izvaja sionistična tvorba Izrael, ter priznanje legitimnosti palestinskega osvobodilnega gibanja;
- jasno opredelitev, da je dogajanje v Gazi genocid, in ne »nesorazmeren« odgovor ali podobne skovanke;
- prekinitev pogodb in kakršnegakoli sodelovanja z izraelskimi univerzami in podjetji;
- vzpostavitev programa študijske in bivanjske pomoči za palestinske študente po vzoru pomoči, ki je bila zagotovljena ukrajinskim beguncem študentom;
- izkazovanje solidarnosti študentskim protestom v podporo Palestini in obsodbo nasilja nad protestniki.
Dokler naše zahteve ne bodo upoštevane, bomo stopnjevali pritisk.
Odziv študentk in študentov Fakultete za družbene vede in Univerze v Ljubljani na izjavo Fakultete za družbene vede
Študentke in študenti smo v odzivu na pasivnost in ignoranco, ki ju je Fakulteta za družbene vede pokazala na naše zahteve, zasedli Predavalnico 1. Razočarani smo nad ponovnim poskusom sanacije lastne neopravičljive dvoličnosti pri opredeljevanju do genocida v Gazi. Še naprej smo priča puhlicam o domnevni krivdi obeh strani, pri čemer je Izrael v jasnem položaju okupatorja z absolutno vojaško prevlado in diskriminatorno politiko do podrejenega palestinskega ljudstva. Posebno zanimiva so prizadevanja fakultete za preprečevanje tako imenovanih genocidnih dejanj Izraela, kot da ta niso očiten genocid. S tem, ko se FDV izogiba prepoznanju genocida za genocid, kaže le popolno podrejenost globalnemu imperialističnemu in kapitalističnemu sistemu.
V okviru naslednjih točk osvetljujemo osrednje kritike, ki smo jih pripravili. Zahtevamo, da fakulteta zavzame kritično držo, kritike pa prepozna kot ključne in jih upošteva pri zagotavljanju, če citiramo odziv fakultete, »miru in varnosti v Gazi«.
1. Akademska avtonomija Fakulteti za družbene vede omogoča moralno in politično držo, ki pa ju ne zavzema.
Republika Slovenija po 58. členu ustave državnim univerzam priznava avtonomijo ureditve procesa izobraževanja, raziskovanja in umetniškega ustvarjanja ter organiziranosti univerz.
Ustava v členu, ki določa avtonomnost državnih univerz, sloni na dveh temeljnih načelih:
da mora biti univerza v svoji raziskovalni in pedagoški dejavnosti moralno in znanstveno samostojna v razmerju do vsakršne politične in ekonomske oblasti ter
da je temeljno načelo v življenju univerz svoboda raziskovanja, poučevanja in vzgoje; spoštovanje tega načela pa morata zagotoviti in izvajati javna oblast in univerza, vsaka v okviru svojih pristojnosti.
Ravno znanstvena, še bolj pa moralna samostojnost, ki ju določa ustava, Fakulteti za družbene vede omogočata, če je ne celo zavezujeta, da glede dogajanja v Palestini zavzame držo, s katero jasno in neomajno obsodi genocid.
2. Fakulteta za družbene vede mora biti kot osrednja družboslovna institucija sposobna produkcije poglobljene analize zgodovinskega konteksta položaja palestinskega ljudstva.
Fakulteta za družbene vede v izjavi za javnost izpostavlja, da je opravila razpravo o krizi v Gazi. Svojo neopredeljenost do konflikta skuša zakriti s tem, da omenja pedagoge in raziskovalce, ki prispevajo k, citiramo, »javnemu nastopanju in komentiranju, kar se nanaša tudi na področje ogrožanja človeške varnosti, človekovih pravic in reševanja konfliktov oziroma kriz«.
Ker FDV predstavlja osrednjo družboslovno institucijo v Sloveniji, pričakujemo bolj poglobljen odziv, ki prepoznava zgodovinski kontekst, ki je privedel do trenutnega stanja v Gazi. Prav družbene vede, ki jih fakulteta nosi v imenu, se primarno ukvarjajo z globalnimi problematikami, pod katere spada genocid v Gazi. Vodstvu fakultete bi zato moralo biti samoumevno, da se do konflikta opredeli samodejno, ne da študentstvo prespi na faksu.
Kot vzoren primer navajamo odziv akademske skupnosti Univerze v Ghentu [géntu], kjer pravijo, citiramo: »Trenutni izraelski napadi so najnovejši dokaz trajne okupacije, ki je najdaljša v sodobnem času, in sicer že dolgo pred nastankom Hamasa. Izraelski naselbinski kolonializem in apartheid sta sionistična sistema, ki temeljita in se ohranjata na osnovi etničnega čiščenja, odvzemanja zemlje, nezakonitih priključitev ter zanikanja neodtujljivih pravic palestinskega ljudstva in njegove suverenosti. Izjave, ki zdaj obsojajo nasilje Hamasa, kažejo enako selektivno slepoto do nasilja, ki ga izvajata Izrael in sistem, ki je Hamas ustvaril. Opisovanje palestinskega boja za osvoboditev kot 'terorističnega' ali 'kompleksnega' je prazen poskus opisovanja realnosti nasilnega kolonialnega zatiranja, ki je zgodovinsko gledano vedno vodilo – in bo neizogibno vodilo – v upor koloniziranih narodov.« Konec citata.
3. Neveljavnost argumenta o obojestranskem nasilju
Diskurz, ki ga Fakulteta za družbene vede ustvarja v izjavi, kaže na nerazumevanje realnosti, v kateri že več kot 75 let živijo Palestinke in Palestinci, obdani z izraelskimi okupacijskimi silami. Fakulteta, ki naj bi predstavljala in združevala strokovnjake, profesorice in raziskovalce na področjih prava, politologije, sociologije in mednarodnih odnosov, tega konteksta ne omenja.
Univerza je v izjavi zapisala, citiramo:
»Zato izrecno obsojamo in obžalujemo vsakršno uporabo nasilja zoper civiliste, kršitve mednarodnega vojnega in humanitarnega prava in namerno ustvarjanje nečloveških humanitarnih razmer v Gazi.« Konec citata.
Univerza je dodala tudi, citiramo:
»Množičen poboj izraelskih civilistov in zajetje talcev predstavljata hud zločin in kršitev mednarodnega humanitarnega prava ter sodita med grozote, ki so prizadele številne civiliste in še poslabšujejo tako imenovano varnostno spiralo v regiji.« Konec citata.
Enačenje nasilja Hamasa z genocidom, ki ga že sedem mesecev izvaja Izrael, je nerazumno. Izjava nakazuje na kritično pomanjkanje poznavanja izraelske krvave okupacije in brutaliziranja palestinskega prebivalstva. Takšna interpretacija ustvarja vtis, da se je konflikt začel 7. oktobra 2023. Z njo fakulteta zanika desetletja nasilja, apartheida in okupacije.
Podobno stopnjo hinavske nedoslednosti fakulteta kaže tudi z imenovanjem izraelskega nasilja za vojaško operacijo. Izraz, ki je bil deležen kolektivne obsodbe Zahoda ob ruski invaziji na Ukrajino, je nekritično vključen v opis izraelskega genocidnega zavojevanja Gaze. Tovrstno sprenevedanje je povedno in kaže na načrtno izmikanje opredelitvi FDV-ja do genocida v Gazi.
4. Sklicevanje FDV na Ustanovno listino OZN prav tako ne obstoji.
Tipično sklicevanje fakultete na izraelsko pravico do samoobrambe je že v osnovi brezpredmetno in protislovno z ozirom na 4. odstavek 1. člena Ženevske konvencije iz leta 1949. Ta pravi, da imajo ljudstva pod vojaško okupacijo pravico do oboroženega odpora. Samo v tem kontekstu lahko razumemo narodnoosvobodilni boj Palestincev proti izraelski entiteti, ki izvaja okupacijo palestinskega ozemlja in si ga hkrati tudi prisvaja s širitvami naselij. Ta so po resoluciji Varnostnega sveta Združenih narodov 2334, osnovani na četrti Ženevski konvenciji, nelegalna. Tako oboroženi odpor Palestincev ni le moralno, ampak tudi pravno legitimen, zato od fakultete pričakujemo, da ga kot takega tudi prizna.
5. Podpora študentskim protestom po svetu
Ker fakulteta študentstvo že prepoznava kot kritičen, proaktiven subjekt, naj to dokaže s podporo študentkam in študentom po svetu, ki zavzemajo stališče proti stalnim zločinom Izraela, pozivajo k prekinitvi institucionalnih vezi z izraelskimi univerzami in zasedajo univerze v znak protesta za svobodno Palestino. To so med drugim študentje v ZDA, Avstraliji, Španiji, Franciji, Italiji, Veliki Britaniji, Nemčiji, Libanonu, Egiptu, Jemnu, Kuvajtu, Indiji, Argentini, Kanadi, na Japonskem in sedaj tudi v Sloveniji.
Študentje pričakujemo, da bo Fakulteta za družbene vede vse to upoštevala. Naše zahteve do FDV so:
jasna opredelitev, da Izrael izvaja genocid v Gazi,
prenehanje enačenja okupatorja in oboroženega upora,
priznanje zgodovinske okupacije in apartheida, ki ga izvaja sionistična tvorba Izrael, ter priznanje legitimnosti palestinskega osvobodilnega gibanja,
izkazovanje solidarnosti s študentskimi protesti v podporo Palestini in obsodba nasilja nad protestniki,
FDV naj aktivno podpre zahteve, ki jih študentstvo naslavlja na Univerzo v Ljubljani.
Če naših zahtev ne boste upoštevali, bomo pritiske stopnjevali.
Izjavi so pripravile študentke in študenti, ki zasedajo Fakulteto za družbene vede.
Foto: Peter Žiberna
Dodaj komentar
Komentiraj