Immortal Onion x Michał Jan, Spiral Mind @ Kino Šiška
Kino Šiška, dvorana Komuna, Ljubljana, 8. 5. 2024
V RŠ recenziji se posvečamo koncertnemu večeru, ki se je odvil v sredo, 8. maja, v prostorih Komune Kina Šiška. Priča smo bili koncertoma slovenske obalne zasedbe Spiral Mind in benda Immortal Onion, ki prihaja iz poljskega Gdanska. Dvojec je obetal večer križanja žanrov vsekakor različnih zasedb, med katerima so izstopali gosti s Poljske, ki kot eni vidnejših predstavnikov poljskega novega jazza po sceni plujejo slabo desetletje, v Ljubljani pa niso gostovali prvič. Koncertno predstavitev še relativno svežega albuma XD (Experience Design) so leta 2021 izvedli na tedaj še pandemski ediciji festivala Ment, kar je bila zanje, kot so nam razkrili na sredinem koncertu, ena redkih priložnosti igrati po dolgem pandemskem zatišju, in zato izrazito slikovit spomin. Toda k osrednjemu imenu koncerta se še vrnemo, beseda ali dve namreč najprej pripadeta Spiral Mind, Klubskim maratoncem Radia Študent letnika 2020, v prav tako pandemski ediciji, ko so večino svojih koncertov preigrali v okrnjenih pogojih, nato pa v naslednjih letih izdali nekaj EP-jev in leta 2022 še ploščo The Inbetweens pri založbi Kapa Records.
Manuel Brajnik, vodja benda, kitarist in občasni klaviaturist, Gaj Bostič za bobni in Rok Babič z basom ter sinti so torej prvi zasedli oder Komune Kina Šiška. Na nehvaležen večer, na predvečer mega koncertnega večera ob 55. obletnici Radia Študent, je bila ob začetku koncerta Spiral Mind še morda nekoliko preskromna gručica obiskovalcev nemara deležna nekoliko mlačnega začetka, ki pa je že z drugim ali tretjim komadom zapadel v značilen, toda z vsakim letom boljši Spiral Mind trip.
Bojsi so odgovorili na zastavljeno nalogo in se takó hitro uigrali v masiven sound, ki ga narekuje specifična harmonija Brajnikovega kitarskega stila, ter predstavili komade s plošče The Inbetweens. Na tem albumu so v pretežno psihedeličen zvok vpletli še sintetizatorske eskapade tako v srednjih kot tudi basovskih frekvencah, različne ritmične izlete, tudi v afrobeat, in nasploh zelo bogat zvočni zid. Ob tem, ko Spiral Mind z leti razvijajo svoj zvok, se razvijajo tudi člani zasedbe. Predvsem raznovrsten je doprinos bobnarja Gaja Bostiča, ki je dejaven na mnogih frontah oziroma bendih in v zadnjem času dodatno razvija solističen improvizacijski nastop, delčke tega pa spretno vpleta tudi v svoje bobnarsko delo v Spiral Mind. Bend je nekatere komade zadnjih let lepo prepakiral, zvočno osvežil in se vzpostavil s sočnostjo, spretnostjo in predvsem avtentičnostjo zvoka. Zdaj zato še toliko bolje uprizarja zvočni trip, ki je nekje na pol poti med elementi jazza, elektronike in psihedelije, sodeč po zadnjem, neizdanem komadu pa bo v prihodnje te psihedelije še več. Do konca koncerta ogrevajočih Spiral Mind se je solidno zapolnjeni parter razplesal, čisto na koncu pa bil deležen še zanimive skladbe v obliki izrazito kitarskega psihedeličnega komada, ki za prihodnost napoveduje zanimivo prekretnico in zopet prenovljen, vselej razvijajoči se sound benda Spiral Mind.
Po krajšem premoru sta na oder stopila poljska zasedba Immortal Onion in njen gost, saksofonist Michał Jan Ciesielski. Sodelovanje in preseki glasbenih interesov akademsko šolanih jazzerjev, toda navdušencev tudi nad novejšimi in vsekakor sorodnimi glasbenimi iznajdbami, kot so fusion, hiphop, elektronika, posledično pa seveda zvok novega jazza, ki je na Poljskem ponudil nekaj izjemnih, mednarodno priznanih zasedb, so se materializirali na njihovi skupni plošči Screens iz leta 2022, ki je v zvok tria bas–bobni–sinti uvedel nadgradnjo v obliki izrednega saksofonskega zvoka Michała Jana.
Bobnar Wojtek Warmijak je vezni člen benda Immortal Onion in izredno raznovrsten, mestoma neverjetno spreten in nasploh najbolj vseprisoten del zvoka zasedbe, ki ga ritmično dopolnjuje Ziemowit Klimek, enako dober kontrabasist in tudi klaviaturist. Harmonično magijo pa ima v prstih Tomir Śpiołek s klaviaturami. Kot rečeno, se jim je na prejšnji plošči in tudi na tokratni turneji pridružil Michał Jan, priznani poljski jazzovski saksofonist, ki redno sodeluje tudi v objazzovskih ali povsem nejazzovskih projektih, mu pa sodelovanje z Immortal Onion prinaša edinstven izlet v vode novega, elektronskega in hiphopovsko podprtega jazza.
Nasploh moramo omeniti, da je bila razlika v prezenci v primerjavi s Spiral Mind jasna že od samega začetka. Immortal Onion in Michał Jan so že v prvih taktih koncerta izkazali samozavest, izredno masiven zvok in pravzaprav razliko med razvitostjo scen in pogojev, v katerih glasbeniki ustvarjajo, oziroma razliko med prvo poljsko in prvo slovensko ligo.
Immortal Onion so v koncert vstopili udarno z dvema natripanima novojazzovskima komadoma, s katerima so že iz prve dokazali stik z glasbeno moderno in predvsem dokazali, da posedujejo kapacitete za preigravanje stvari, ki so trenutno v globalnem smislu razumljene kot vrhunske in inovativne. Mož s saksofonom v jopici s tremi črtami, ki jo je zahvaljujoč izredno razgretemu stilu muziciranja kmalu tudi snel, je skoraj lebdel nad kolosalno zvočno podlago ekipe Immortal Onion s kontrabasom in moog sintom Klimeka, bogatim kombom Nord in Korg klaviatur Śpiołeka ter na videz neskončno paleto perkusivnega zvoka Warmijaka. Z izredno naefektiranim zvokom saksofona je na začetku dal – verjetno nameren – lažen vtis dolgih, širokih in brezkrajnih saksofonskih linij, ki bi se jih občestvo kljub Michałovi neizpodbitni virtuoznosti gotovo hitro naveličalo.
Toda skozi tok koncerta se nam je slojenost, čebulnost zvoka zasedbe počasi razkrivala in odkrila spoštovanja vredno globino in širino v žanrskem, predvsem pa na muzičističnem nivoju. S pomočjo efektov bi lahko v kakšnem drugem scenariju pred nami stal prav vsak od nastopajočih čisto sam, pa vseeno pričaral zadovoljivo zvočno prezenco.
Tako pa smo imeli privilegij slišati vrhunsko združen, raznolik set komadov, glasbenih vesolij in različnih performativnih trenutkov prav vsakega glasbenika – od plavanj po elektronsko gnanih jazzovskih krajinah do različnih zvočnih kombinacij. In ko je publika enkrat okusila omamo tako visokega nivoja izurjenosti, je želela še in še. In to tudi dobila. Deležni smo bili bolj hiphopovske igre originalnega Immortal Onion tria, nekaj four-tetovske elektronike, ki jo je s svojim moogom odigral Michał Jan, pa izredno našponan kombo saksofonista in že omenjeno navdušujočega bobnarja Warmijaka, v katerem sta plula vse od drum & bassovskega zibanja, do junglovskih nasičenosti in kataklizmičnega improvizacijskega saksovsksega kričanja, ki ga je – zopet namerno – Michał Jan doziral v majhnih stekleničkah. Kljub začetni razvlečeni rezerviranosti smo nekako vedeli, da saksofonist takega kova svojega improvizacijskega potenciala ni pozabil na Poljskem.
Po nekaj minutah spuščenega tempa so fantje za finale ponovili prikaz arzenala, ki ga posedujejo, ter tako zaokrožili in potrdili svojo raznolikost. Prave jazzovske improvizacijske rotacije, zelo zadovoljivi solo segmenti in močna, inovativna igra efektov, v kateri lahko saks zveni tudi kot kitara in v kateri lahko bobnar igra kot MPC nesmrtnega J Dilla, so se dopolnjevali s pravo vseprisotnostjo klaviaturista, ki ga potrebuje vsaka tovrstna jazzovska zasedba, in z basistom, ki basovske linije izvablja iz različnih koncev glasbila, vse od loka na kontrabasu do močnih moogovskih linij. Poleg tega, da so fantje izredni glasbeniki, so tudi solidni šaljivci z značilno slovanskim humorjem, ki so s trenutki komičnosti izredno korektno, s spoštovanjem in dobro mero naklonjenosti izvedli svoj koncert pred publiko v Komuni Kina Šiška. Če je bil že Spiral Mind dober trip, je bil koncert poljskih gostov popotovanje skoraj kozmičnih razsežnosti.
Koncert Immortal Onion x Michał Jan je izkazal izredno komplementarnost vrhunskih glasbenikov, ki so prepričali še tako močnega dvomljivca in ki spretno skrivajo adute, nato pa jih umirjeno in ob pravem času tudi pokažejo. Gre za uravnotežen bend, ki je izvedbeno na tako visokem nivoju, da si lahko privošči poigravanje z dramatiko, lokom in celó komičnostjo, enako uravnoteženo oziroma prizemljeno pa so po prikazanem koncert tudi sklenili. Resnično smo bili priča izurjenim muzičarjem z izvirnimi glasbenimi odvodi, nekakšno demonstracijo izredno živahne, raznovrstne, številno močne in daljnosežne, pa tudi kulturno podprte poljske novojazzovske scene. Vsekakor prijeten prikaz zgolj kančka scene našega večjega slovanskega brata.
Dodaj komentar
Komentiraj