Pisma podpore neodvisnosti Radia Študent

Aktualno-politična novica
Anonymous
27. 1. 2014 - 16.30

DRUŠTVO NOVINARJEV SLOVENIJE

Proti podrejanju Radia Študent

Društvo novinarjev Slovenije ustanovitelja Radia Študent Študentsko organizacijo Univerze v Ljubljani poziva, da se vzdrži enostranskih posegov v upravljanje Radia Študent.

Na zadnji seji študentskega parlamenta sprejeta sprememba sestave sveta Zavoda Radia Študent z načinon, na katerega je bila sprejeta, kot tudi vsebino, predstavlja primer podrejanja neodvisnega medija vsakokratni vladajoči študentski koaliciji in ogroža uredniško avtonomijo Radia Študent.

Prav tako zaskrbljujoče, kot je rokohitrska sprememba Akta o ustanovitvi zavoda, je napovedano dodatno zniževanje sredstev, ki jih ustanovitelj za delovanje radia namenja iz lastnega proračuna. Ekipa Radia Študent je v preteklem letu naredila vse, da bi zagotovila dodatna finančna sredstva, za obstoj programa in uredniške politike, ki je v skladu z njegovo 45 letno tradicijo. Ustanovitelj se mora zavedati odgovornosti, ki jo ima za obstoj in razvoj Radia Študent, ki sta v nedvomnem javnem interesu, zato društvo k reševanju statusnega in finančnega položaja medija poziva tudi pristojna ministrstva.

***

DRUŠTVO ASOCIACIJA

Spoštovani,

obveščeni smo bili o dogajanju na seji Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani), z dne 23. 1. 2014, ko je prišlo do posega v avtonomijo Radia Študent preko urgentnega spreminjanja Akta o ustanovitvi, zlasti člena o sestavi Sveta zavoda, ter napovedanih morebitnih rezov v proračun Radia s strani vodstva ŠOU v Ljubljani. Še posebej skrb zbujajoč je način spreminjanja Akta o ustanovitvi, saj o nameri sprememb Akta niso bili predhodno obveščeni ne predstavniki Sveta Zavoda niti krovni sodelavci Zavoda Radio Študent in je bil brez napovedi izglasovan v Študentskem zboru po hitrem postopku.

Asociacija je največja samostojna zagovorniška mreža nevladnih organizacij in samostojnih ustvarjalcev na področju kulture in umetnosti v Sloveniji s prek 100 člani. Eden njenih članov je tudi Radio Študent kot edini neodvisni radijski medij, katerega pomemben del programa predstavlja tudi predvajanje, spremljanje in komentiranje sodobne kulturne produkcije. Pomembna je tudi njegova medijska vloga na področju študentskih in visokošolskih tem, družbeno-političnih tem ter spremljanja številnih družbenih ranljivih skupin, njegova vloga v razvoju široke palete sodobnih glasbenih praks pa je neprecenljiva.

Še posebej v času, ko je neodvisna in nevladna kultura v Sloveniji najbolj na udaru tako v finančnem kot organizacijskem smislu je tovrstno poseganje v delovanje Radia nedopustno in vodi v trajne negativne posledice. Sami smo na tovrstne negativne posledice opozarjali (in opozarjamo) že v zvezi s financiranjem na razpisih Ministrstva za kulturo RS in Mestne občine Ljubljana, žal moramo sedaj na podobne nevarne odločitve opozoriti tudi v tem primeru.

Zato podpiramo pobudo sodelavcev in vodstva Radia Študent in pozivamo udeležene, da vrnejo zakonodajne akte v prejšnjo obliko, Radiu pa povrnejo njegovo strokovno avtonomnost in mu zagotovijo zadostno financiranje za nemoteno izvajanje programov, ki jih v Sloveniji ne pokriva tako rekoč noben drug medij, tudi v prihodnjih letih. Udeležene pozivamo tudi, da se o poslovanju Radia Študent v letu 2014 pogovorijo v okviru obstoječega Sveta Zavoda ter s tem najdejo skupne rešitve za ohranitev RŠ in preučijo možnosti za razvoj širokega spektra dejavnosti RŠ z vidika vsebinskega razvoja in finančne ustreznosti poslovanja, ob zagotavljanju ustrezne jedrne podpore za delovanje RŠ s strani ŠOU v Ljubljani.

Radia Študent je nedvomno medij, katerega pomen za Slovenijo daleč presega njegovo razmeroma skromno slišnost. Zato vse pozivamo, da se končno jasno opredelijo do tematike Radia Študent kot edinstvenega medija izjemnega pomena, pristojne na Univerzi v Ljubljani pa tudi, da vendarle dokončajo proces vstopa univerze v soustanoviteljstvo Zavoda RŠ in s tem preprečijo tovrstne nevarne posege, ki smo jim bili priča v zadnjih dneh in ki lahko ogrožajo normalno delovanje Radia Študent kot neodvisnega medija.

S spoštovanjem,

Društvo Asociacija

***

INICIATIVA ZA DEMOKRATIČNI SOCIALIZEM

Rešimo Radio Študent!

Dne, 23. januarja 2014, je bila na seji študentskega zbora ŠOU v Ljubljani sprejeta sprememba Akta o ustanovitvi Zavoda Radia Študent. S spremembo 19. člena statuta Študentska organizacija Univerze v Ljubljani po novem imenuje štiri od sedmih članov Sveta Zavoda RŠ. S tem so poslanci zagotovili študentski organizaciji absolutno večino v organu, ki ima široke pristojnosti nad delovanjem radijske postaje. Te med drugim obsegajo  tudi sprejemanje temeljne programske zasnove, imenovanje in razreševanje odgovornega urednika ter sprejemanje programa razreševanja presežnih delavcev.

Absolutna večina v rokah institucije, ki že več kot desetletje iz mandata v mandat vedno znova šokira študentsko populacijo s primeri koruptivnih praks, spornimi interpretacijami pravil in z občasno kazensko ovadbo, je škodljiva za katerikoli zavod. Nazadnje smo imeli priložnost to spoznati pred letom dni, ko je poseganje v sestavo vodstva Zavoda K6/4 rezultiralo v prekinitvi delovanja in kadrovskem cunamiju v klubu K4 ter v prekinitvi sodelovanja s kolektivom, ki je stal za projektom Kiberpipa. Še toliko bolj pa je vsebinska avtonomija ključna za medij, v kolikor pričakujemo, da bo izpolnjeval poslanstvo, ki ga ima četrta veja oblasti v družbi.

Ne dvomimo, da bo sprememba akta pripomogla k uresničevanju takšne vizije Radia Študent, h kakršni so predlagatelji sprememb v preteklosti že pripomogli z zniževanjem njegove postavke v proračunu ŠOUL in s pozivi k programski preureditvi v smeri večje “dostopnosti”.

V Iniciativi za demokratični socializem opozarjamo na nevarnosti takšnega načina razmišljanja. Tako kot demokracija ni samo preštevanje tega, kdo si je (tako ali drugače) uspel priboriti absolutno večino glasov, tako tudi vrednosti naših virov informacij in kulturne ponudbe ne smemo presojati zgolj po tem, kateri vir je bolj popularen. Oboje, demokratično odločanje in obveščenost, je namreč tesno povezano.

Študentske poslance, ki so v neregularnih okoliščinah glasovali za spremembo akta, zato pozivamo, da podprejo poslanske skupine Iskra, Zagon in Modro za študente v prizadevanjih za povrnitev akta v svojo prvotno obliko.

Iniciativa za demokratični socializem (IDS)

***

ČASOPIS ZA KRITIKO ZNANOSTI

Apel ČKZ: Pustite Radio Študent na miru!

Uredništvo Časopisa za kritiko znanosti, domišljijo in novo antropologijo ostro protestira proti rušenju najpomembnejšega neodvisnega medija v državi, ki ga izvaja Študentska organizacija UL. Potem ko je ŠOU neodvisno držo ustvarjalcev in ustvarjalk Radia Študent lani že sankcionirala z radikalnim zmanjšanjem finančnih sredstev, je 23. januarja 2014 storila nov zaskrbljujoč korak v procesu rušenja Radia Študent s tem, ko je rokohitrsko spremenila Akt o ustanovitvi Zavoda RŠ.

Radio Študent je v slovenski medijski krajini in mnogo širše unikum zaradi svoje kulturne, politične in nenazadnje zgodovinske vloge, ki jo ima v tem prostoru; še več, brez Radia Študent preprosto ni mogoče misliti političnih, godbenih, uprizoritvenih, družbenih, raziskovalnih, humanističnih, izobraževalnih in družabnih realnosti zadnjih 45 let. Danes je eden redkih prostorov, ki ni dopustil, da bi ga kolonizirala poblagovljena črvivost, ki spreminja vse, česar se dotakne, v piškavost, strohnelost, gnilobo in/ali v vseprisotno istost. To mu je uspelo tudi zato, ker RŠ nikdar ni bežal pred časom, v katerem je deloval. Nasprotno, v njem in z njim je živel ter se z njim aktivno, kreativno, vedoželjno in samozavestno konfrontiral.

Radio Študent, kakršnega ga poznamo danes, so soustvarjale cele generacije prodornih ljudi, prav tako ga je štiri in pol desetletja finančno podpiralo študentsko delo številnih generacij. Zato trdimo, da Radio Študent ne more biti generacijska, še manj pa študentsko-cehovska radijska postaja. Prav tako je jasno, da Radio Študent ni last ŠOU, njena je zgolj dolžnost, da ga še naprej ohranja kot enega redkih preostankov živih in kritičnih javnih prostorov.

Radio Študent je z vsem svojim dosedanjim delovanjem dokazal, da s ŠOU ne deli globoke želje po konformizmu. Tudi to je razlog, da je ena najbolj prepoznavnih radijskih postaj daleč naokoli. Zato ustvarjalcem in ustvarjalkam Radia Študent izražamo polno podporo in solidarnost v njihovem boju za ohranitev neodvisnosti in prodornosti ter želimo, da se vam bo uspelo tudi s tem zadnjim naskokom šouvovskih mešetarjev soočiti kot živa, odprta in odločna skupnost. Poleg tega izražamo tudi upanje, da se boste lahko pri tem naslonili na zveste poslušalce in poslušalke in na druga vozlišča progresivnih družbenih, političnih in umetniških praks. Hkrati apeliramo na širšo javnost, da na vse mogoče načine podpre boj za takšno trajnostno rešitev statusa Radia Študent, da njegov obstoj ne bo več na milost in nemilost prepuščen vsaki novi generaciji nadobudnih študentskih povzpetnikov.

Uredništvo Časopisa za kritiko znanosti

Zanj: Nina Kozinc, v. d. odgovorne urednice ČKZ

***

GIBANJE IN STRANKA TRS

Izjava Gibanja in Stranke TRS ob odločitvi ŠOU Ljubljana, ki je po hitrem postopku spremenila Akt o ustanovitvi Zavoda Radia Študent (RŠ)

V Gibanju in Stranki TRS smo zgroženi nad načinom odločanja in samo odločitvijo ŠOU Ljubljana, ki je po hitrem in proceduralno spornem postopku spremenila Akt o ustanovitvi Zavoda Radia Študent. Svetu Zavoda RŠ so s tem vzeli pravico odločanja o predstavniku strokovne javnosti v Svetu Zavoda RŠ in izglasovali, da zdaj o tem odloča izvršni organ ŠOU Ljubljana.

Točka o spremembi Akta o ustanovitvi je bila na dnevni red postavljena po hitrem postopku kot t. i. »prednostna točka«, poslanci Študentskega sveta so prejeli gradivo na sami seji, na sejo pa tudi niso bili povabljeni novoizvoljeni poslanci. Prav tako je nedopustno, da Sveta Zavoda RŠ in predstavnikov RŠ niso predhodno obvestili o spremembi Akta o ustanovitvi Zavoda RŠ, temveč so jih s spremembo soočili na sami seji.

Študentski zbor ŠOU Ljubljana se očitno ne zaveda pomembnosti 45 letnega delovanja študentskega, družbenokritičnega in neodvisnega medija RŠ, ki je eden najstarejših evropskih neodvisnih medijev in deluje že od 9. maja 1969, ko ga je ustanovila Zveza skupnosti študentov Slovenije.

S tem ŠOU Ljubljana zopet kaže na to, da gre za umazano politično igro, željo vladajočih po oblasti in sla po denarju ter za uničevanje avtonomnosti enega od zadnjih nekapitalskih sredstev javnega obveščanja. Spomnimo se, da so se iste igre odvijale že z ukinitvijo Kluba K4. Takšno delovanje kaže na vzorce delovanj slovenske politike v preteklosti, ki je pomembno prispevala k družbeni in gospodarski krizi, s kakršno smo soočeni danes v Sloveniji.

ŠOU Ljubljana in vladajočo koalicijo ŠOU Ljubljana opozarjamo, da niso lastniki RŠ in jih pozivamo, da naj o svoji odločitvi na zadnji seji ponovno razmislijo, predvsem pa, da se na naslednji seji, ki bo odločala o proračunu ŠOU Ljubljana in s tem o proračunu za RŠ za leto 2014, pametno in modro odloči in omogoči nadaljnje delovanje pomembnega študentskega in neodvisnega medija RŠ.

Gibanje in Stranka TRS podpirata delovanje Radia Študent kot študentskega in programsko neodvisnega medija in že zdaj seznanjamo javnost, da se bomo aktivno vključili in podpirali boj za ohranitev RŠ, ki bo, kot kaže, nujno potreben.

V Ljubljani, 27. 1. 2014

Gibanje za trajnostni razvoj Slovenije – TRS

Dr. Dušan Plut, predsednik

Stranka za trajnostni razvoj Slovenije – TRS

Matjaž Hanžek, predsednik

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness