18+

Oddaja
19. 9. 2017 - 16.30

Kulturne prireditve:

 

SNG Drama:

Veliki oder ob 17:00: Od Linharta do Cankarja, od Cankarja do Linharta

Prihajajočo sezono 2017/18, posvečeno slovenski dramatiki, pomembno definirata dve Linhartovi in dve Cankarjevi dramski deli. Zato vas vljudno vabimo, da se nam v torek, 19. septembra, ob 17.00 pridružite na gledališkem pogovoru v prvem nadstropju Knjigarne Konzorcij. Z njim bomo pospremili uvodni premieri slavnostne sezone ob 150. obletnici ustanovitve ljubljanskega Dramatičnega društva: Linhartovo Županovo Micko v režiji Luke Martina Škofa in Cankarjeve Hlapce v režiji Janeza Pipana.

Na gledališkem pogovoru v osrednji ljubljanski knjigarni bodo sodelovali: dramaturginja uprizoritve Hlapci Mojca Kranjc, dramaturg in lektor uprizoritve Županova Micka Arko, teatrologinja in vodja raziskovalne skupine na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani ter raziskovalnega programa Gledališke in medumetnostne raziskave dr. Barbara Orel, igralca v Županovi Micki Nina Valič in Uroš Fürst ter Marko Mandić in Jernej Šugman, predstavnika osemindvajsetčlanskega igralskega ansambla Hlapcev.

 

Peter Rauch:

MSUM ob 18:00: PREPIH | Peter Rauch: Paviljon

Kustosinja: Ana Mizerit
Pristop, ki ga Peter Rauch uporabi v tokratni predstavitvi, se sklada z njegovo siceršnjo metodo, kot jo razvija v serijah Objekti in Skupnost. Ta temelji na razumevanju korelacije med objektom in njegovim delovanjem oziroma med pomenom objekta ter situacijami in vsebinami, ki pri tem nastajajo in se nanj navezujejo. Konstruirani objekt-prostor je tokrat začasen Paviljon z dodano avditivno dimenzijo, ki je vpet v proces ustvarjanja dogodka.
Razstava spada v serijo Prepih, ki je namenjena predstavitvam mlajših umetnikov in svežim idejam.

Vabljeni na otvoritev “” Petra Raucha v Cirkulaciji 2 | Tobačna

Cirkulacija 2 ob 20:00: Peter Rauch: Ponavljanje, samostojna skupinska razstava

Ponavljanje je prostorsko-performativna instalacija, ki izhaja iz fotografskega medija in se razširja v polje situacije, srečanja mimoidočih z razstavljenimi objekti.

Rauch zasnuje razstavo skozi radikalne reze v ustvarjena dela, iztrgane fragmente iz zaključenih zgodb in na ta način ustvari prostorski kolaž, instalacijo, kiparsko-fotografsko postavitev, ki jo umesti v izbrani prostor. Nastalo delo je predlog, so navodila, usmeritev gledanja, izkušanja, mišljenja, nikakor pa ne dokončno delo.

Razstava je živ organizem — v Rauchovo postavitev, bolj rečeno predlog postavitve, posegajo avtorji, gledalci, zaposleni, naključni mimoidoči z namenom, da od ustvarjenega preidemo k ustvarjalnemu, od dela k delovanju.

Sodelujoči ustvarjalci:
Urška Aplinc, Maja Burja, Erik Emeršič, Peter Fettich, Teja Gerkman, Peter Gorenšek, Jure Goršič, Anže Grabeljšek, Jure Grom, Blaž Janežič, Dušan Letnar, Teja Miholič, Tilyen Mucik, Nik Erik Neubauer, Žiga Palčar, Matic Pandel, Simon Podgoršek, Urška Preis, Luka Prijatelj, Lucija Rosc, Nejc Trampuž.

 

 

 

KOŽ ob 18:00: Matic Munc: Digitalni odnosi, predavanje

Kaj se dogaja z ljubeznijo med ikonami, avatarji, v klepetalnicah in v snapchatih? Čustvo, ki naj bi ga vonjali, okušali, slišali in videli, lahko postane zgolj eden izmed dogodkov pri brskanju med informacijami. Skušali bomo odgovoriti na vprašanje, ali so takšni digitalni odnosi praviloma bolj plitki ter kako naj se odrasli znajdemo v tem labirintu ljubezni po žici ali brezžični povezavi.

Predavanje organizira Društvo "UP" v okviru Šole življenjskih veščin. Predavanja sofinancirata MOL- Urad za preprečevanje zasvojenosti in FIHO

Brez vstopnine

 

MGL (Veliki oder) ob 19:30: Rent – predpremiera, muzikal

Mjuzikel Rent je zaživel na newyorški off Broadway sceni v prvi polovici devetdesetih let 20. stoletja, nato pa se zaradi uspeha pri občinstvu in kritiki kmalu preselil na uradni Broadway. Jonathan Larson ga je prepletel z avtobiografskimi elementi in si ga zamislil kot posodobljeno različico slovite opere Giacoma Puccinija La Bohème.
Zgodbo o skupini mladih, prekipevajočih in med seboj tesno povezanih umetnikov, ki kljub revščini in bolezni ostajajo zvesti svojim ustvarjalnim načelom in boemskemu načinu življenja, je avtorsko preoblikoval in posodobil. Iz Pariza prve polovice 19. stoletja jo je prestavil v newyorško četrt East Village s konca osemdesetih let 20. stoletja.
Sporočilo mjuzikla je kljub vsem preprekam, ki jih na pot junakov postavlja življenje, požrtvovalno in optimistično: ljubezen premaga vse ovire, najpomembnejši dan v življenju pa je današnji. Mjuzikel odlikuje vrsta spevnih songov, ki imajo močan izpovedni naboj, sugestivna galerija tesno prepletenih likov ter subtilna in afirmativna tematizacija različnih subkulturnih fenomenov iz newyorškega undergrounda s konca osemdesetih let.
Jonathan Larson velikega triumfa svojega mjuzikla ni doživel, saj je tragično preminil tik pred broadwaysko premiero krstne uprizoritve leta 1996. Posthumno je prejel Pulitzerjevo nagrado za dramo in nagrado tony za najboljši mjuzikel. Krstna uprizoritev Renta se je na repertoarju obdržala 12 let, leta 2005 pa so po njej posneli tudi odmeven film.
Z Rentom se v MGL po nekaj letih vrača režiser Stanislav Moša, avtor nadvse uspešnih uprizoritev, kot so Kabaret, Goslač na strehi, Sugar – Nekateri so za vroče in Čarovnice iz Eastwicka.

 

Prulček Bar ob 20:00: Primarna

Primarna, R'n'R band iz Nove Gorice. Zgodovina sega v leto 1989, ko sta se Leon, kitarist iz Nove Gorice (med drugim je igral z skupino Marjanov čudežni zajec, legendarnim bendom Marka Breclja in z njimi posnel album Svinjam dijamante) in legenda goriških odrov Boško, našla nasproti in se odločila ustanoviti bend. Tri leta kasneje je bila pri založbi RTV Slovenija, pod taktirko Aca razbornika, izdana kaseta z naslovom Provokator. Bend je aktivno igral do sredine 90ih let, a je zaradi menjave članov nastal daljši premor. Leta 2012 se je bend ponovno postavil na noge in od takrat dela z polno paro. Decembra 2014 smo izdali CD "Ven it' v mesto". Dobi v trgovinah Big Bang.

Primarna smo, Boško - glas, Leon - kitara, Dejan - bas in Borut na bobnih.

Brez vstopnine

 

Kavarna Union od 20:00: Domen Valič: Zapornik št. 3.2.3.

Monokomedija

V Festival Jesen v Kavarni Union nas bo za uvod popeljal Domen Valič!

Domen Valič voditelj oddaje Slovenija ima talent, zvezdnik Usodnega vina in igralec leta 2016 – z odlično monokomedijo Zapornik št. 3.2.3.

"Mene, ne bo noben jebal" je življenjski moto zapornika Alojzija Šušteršiča, ki ga briljantno odigra Domen Valič v monokomediji Zapornik št. 3.2.3.
Monokomedija Zapornik št. 3.2.3. predstavi Alojzija Šušteršiča (igra Domen Valič), neprilagojenega posameznika, ki za družbo ne mara dosti in ta za njega še manj, kako si življenje zrežira po svoji volji.

Pripoved duhovito pelje čez otroštvo, najstniška leta in rano mladost v kateri je deško dvorišče zamenjal s socialnimi uradi, diskoteke in teenajgersko rajanje pa z zaporom.

Tako izoblikuje svojstven čut za pravičnost, ki po potrebi opravičuje sredstva in življenski moto 'Mene, ne bo noben jebal' s katerim se prebija in jadra čez vse mogoče in nemogoče avanture.

Režija in dramski tekst: Matej Mijatović

 

SMG ob 20:00: Barbara Matijević & Giuseppe Chico: ZLIVANJE

Elektronska glasba

Zabavna in premišljena dramaturško-koreografska serialka za laptop in človeško telo, v kateri hrvaška koreografinja in performerka Barbara Matijević s svojim telesom do celovitosti (telesne podobe) dopolnjuje izbor posnetkov z Youtuba, nas nagovori

Ta preprosti performativni predlog postane pogoj za malo ali veliko dramo, za konfrontacijo med virtualnim svetom in stvarnostjo telesne (samo)zaznave, za spoj prostorskih in časovnih premestitev, za spoj mediatizirane (dvodimenzionalne) in neposredne (prisotne) telesne podobe. "Rezultat je vrtoglava hibridna izkušnja, področje nerazloč(e)nosti, ki ga ustvarja sama logika videov, razpeta med banalnostjo vsakdanjih položajev, gibanj in predmetov in možnost njihove preobrazbe v nova orodja samo-pripovedi." Barbara Matijević, ki je ljubljanskemu občinstvu znana po sodelovanju s kolektivom Via Negativa, se s predstavo Zlivanje, zadnjim delom trilogije z naslovom Teorija performansa prihodnosti ali Je morda edini način, da se izognemo masakru, prevzem njegovega avtorstva? (vanj spadata še Jaz sem 1984, 2008, Skladbe, 2009), ljubljanskemu občinstvu kot samostojna avtorica (natančneje kot soavtorica z Giuseppejem Chicom) predstavlja prvič.
Stara elektrarna ob 21:30: Avtorja scenarija in režiserja: Giuseppe Chico, Barbara Matijević
Nastopajoča: Barbara Matijević
Dramaturško svetovanje: Saša Božić

Jefta van Dinther, Minna Tiikkainen & David Kiers: DROBIR

"Predstavljajte si prostor, ki se izmika čutom. Predstavljajte si ritme, ki napadejo vaš vid. Predstavljate si sobo, v kateri dimenzije prostora postajajo prožne. Predstavljajte si naval zvoka, ki telo spreminja v vibracije. Predstavljajte si svetlobo

Predstava Jefte van Dintherja zdrobi različne oblike materialnosti in energij v spremenjeno, premeščeno čutno snov, ki nam omogoči, da telo zavonjamo v barvah, zvokih in oblikah prostora. Premesti in presnovi se v krajino naše nepričakovane zaznave in tako ustvarja posebno obliko telesnih paralaks. Predstavo Jefte van Dintherja Drobir v program CoFestivala vabimo že več let. Letos nam je končno uspelo. Gre za enega najreferenčnejših sodobnoplesnih solov zadnjih let, za katerega bi bilo resnično škoda, da ga ne bi videli.
Koncept: Jefta van Dinther, Minna Tiikkainen
Koreografija in ples: Jefta van Dinther
Oblikovanje svetlobe: Minna Tiikkainen
Oblikovanje zvoka: David Kiers
Produkcija: Jefta van Dinther Sure Basic, Minna Tiikkainen
Produkcijsko vodstvo: Emelie Bergbohm
Postprodukcija: Koen Vanhove
Administracija: Interim Kultur Sweden, Frascati Productions The Netherlands
Koprodukcija: Frascati Productions (Amsterdam), Weld (Stockholm), Tanzquartier (Vienna), PACT Zollverein (Essen), Grand Theatre (Groningen) in/and Jardin d’Europe preko/through Cullberg Ballet (Stockholm)
Zaradi svetlobnih učinkov epileptikom ogled predstave odsvetujemo.

Vstopnina: na dan 9 EUR, festivalska vstopnica 30 EUR

 

Metelkova mesto, Jalla Jalla ob 20:20: POČITEK (otvoritev razstave) avtor: Samo

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Trio Kukushai

Rok Zalokar - klavir

Eva Poženel - vokal

Bojan Krhlanko - bobni

Trio deluje v postavi priznanega pianista in skladatelja Roka Zalokarja, multidisciplinarne umetnice ter vokalistke. Za to priložnost pa se jima bo za bobni priključil Bojan Krhlanko, eden izmed najbolj kreativnih in produktivnih bobnarjev pri nas.

Sledil bo Celični jam.

Brez vstopnine

 

Bežeče prireditve:

 

Rog, Modri kot ob 21:00: Bife Torkovsky – Stalker, Tarkovsky, 1979

 

Kinoteka:

19:00 FSF v Ljubljani: Anja Ganja + Playing Men

Anja Ganja, Peter Bizjak, 2017, 19'
Anja mora urediti svoje ljubezensko življenje, ker je njen fant zaradi pohanja gandže* vedno bolj rastlinski.
Vesna za najboljši študentski film.
Playing Men, Matjaž Ivanišin, 2017, 60'
Med snemanjem dokumentarca o moških in igri zapade režiser v globoko ustvarjalno krizo. V obdobju, ki sledi, začne vso svojo okolico doživljati kot del igre. Spomini iz otroštva in podobe iz nedokončanega projekta se pomešajo v odo o absurdnosti geste.
Vesna za najboljši dokumentarni film.

21:00 FSF v Ljubljani: Apoptoza + Družina

Apoptoza, Tomaž Gorkič, 2017, 18'
Leto 2074. Popolno onesnaženje Zemlje. Pomanjkanje hrane. Propad vlade in sistemov. Nadzor prevzame korporacija Bionet, ki obljublja svetlejšo prihodnost z izdelkom Biogreen. Države postanejo sektorji pod administracijo Bioneta. Vsak prebivalec ima vgrajen identifikacijski čip, ki poleg osebnih informacij razkriva tudi njegovo finančno stanje. Nadzor izvajajo posebne sektorske pisarne, ki delujejo pod okriljem Bioneta. Čas je za poslednjo rešitev …
Vesna za najboljši kratki film.
Družina, Rok Biček, 2017, 107'
Matej je rojen v družino oseb s posebnimi potrebami v periferni vasici periferne dežele, a je sam tako drugačen – tako od drugačnosti kot normalnosti –, da se zdi, kot da je ušel determinaciji svoje okolice. Usoda ga vseeno dohiti, ko z dekletom dobita hčerko in njuna zveza kmalu zatem razpade. Vname se boj za skrbništvo, vse dokler se Matej ne odloči za radikalen izhod iz začaranega kroga, tako družinskega kot življenjskega.Družina, resničnostni film, ki zajema obdobje desetih let, ni na sledi senzacijam, temveč občutjem. Film brez scenarija, a z vse polno soscenaristi, človeškimi in nečloveškimi.
Vesna za najboljši film 20. Festivala slovenskega filma.

 

Kinodvor:

19:00 V4 CONNECTS / Enkratna projekcija!

Paslika (Powidoki), Andrzej Wajda, Poljska, 2016, DCP, 98'

Za člane Kluba Kinodvor vstop prost.

21:00 Druga stran upanja (Toivon tuolla puolen), Aki Kaurismäki, Finska / Nemčija, 2017, DCP, 98'

Finski velemojster absurdnega humorja Aki Kaurismäki (Le Havre) z zgodbo o nepričakovanem prijateljstvu med sirskim beguncem in finskim gostincem zada še en duhovit udarec neusmiljeni birokraciji, s katero sodobna Evropa sprejema prosilce za azil. Srebrni medved za najboljšo režijo na letošnjem Berlinalu.

 

Komuna:

17:00 Košarkar naj bo, mladinski, Boris Petkovič, Slovenija, 82'

18:45 Pariz lahko počaka (Paris Can Wait), Eleanor Coppola, romantična komedija

20:30 Spet doma (Home Again), komedija, Hallie Meyers-Shyer, ZDA, 97'

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness