Na glavo!

Oddaja
11. 7. 2017 - 16.30

Metelkova:

 

Jalla Jalla ob 21:00: Torkpedo-> Ghost in the Shell (1995)

 

Gala hala ob 21:00: POSLUŠALNICA 69: CAPTAIN SOUL

Zrihtajte pričesko, obujte najboljše našpiščene čevlje in škornje, oblecite ozke jakne in oprijeta krila ter se oglasite na partyju, na katerem vas bo Captain Soul odpeljal v čudoviti zvočni prostor Night Timea. Nič odvečnega, nič hermetičnega, samo čisti rock’n'roll, blues, soul, funk in tisti zvok, ki mu rečemo garage. Zdaj recite »Yeah!« in že ste na pol poti.

Vstop prost!

 

Glasba izven:

 

Slovenska filharmonija ob 20:00: ORKESTER SLOVENSKE FILHARMONIJE

Zhang Gouyong, dirigent
Jiapeng Nie, violončelo

Jiapeng Nie, violončelo
Orkester Slovenske filharmonije
D. Šostakovič: Koncert za violončelo in orkester v Es-duru št. 1, op. 107
D. Šostakovič: Simfonija v d-molu št. 5, op. 47
Orkester Slovenske filharmonije z zavidljivo 300-letno tradicijo koncertira na svojih abonmajskih koncertih, matinejah za otroke, priložnostnih koncertih in gostovanjih v evropskih kulturnih središčih, ZDA ter na Japonskem z nastopi na pomembnih mednarodnih festivalih. K sodelovanju je v goste povabil vrsto uglednih glasbenih solistov in dirigentov, kot tudi mlade glasbene upe. Tokrat se bo s slovenskimi filharmoniki predstavil nadobudni 28-letni kitajski violončelist Jiapeng Nie, ki je študij končal na Nacionalni univerzi v Singapurju ter na Visoki šoli za glasbo in gledališče v Hamburgu. Dirigentska palica bo v rokah Zhanga Guoyonga, profesorja in vodje oddelka za dirigiranje na glasbenem konservatoriju v Šanghaju in umetniškega vodje Šanghajske opere. Kitajska glasbenika sta na Ljubljana Festivalu navdušila že leta 2014.

 

MGLC ob 20:00: Poletje v MGLC - Brata Erič

Brata Erič (Prismojeni profesorji bluesa), blues, rock, country

Brata Julijan in Miha Erič sta mlada, vendar izkušena glasbenika. Glasba, ki jo ustvarjata, ima korenine v bluesu, širi pa se tudi na področja psihadeličnega rocka, folka, countryja, funka in eksperimentalnega jazza. Zaznamujeta ju energična in poskočna kitara ter elektrificirane eksplozivne orglice. Aktivno igrata in nastopata z zasedbo Prismojeni profesorji bluesa in samostojno z različnimi glasbenimi gosti.

Julijan Erič — kitara
Miha Erič — orglice

Brez vstopnine

 

Prulček Bar ob 20:00: Simba Ci & Lion Morre (J. Afrika)

Glasbenik Simba Ci prihaja iz Zimbabwa in stalno živi in nastopa v Južni Afriki.

Kot del Evropske turneje se ustavlja tudi v Ljubljani kjer se mu bo pridruzil domači multinstrumentalist in popotnik Lion Morre.

Skupaj bosta predstavljala Simbin album Zenith, ki zdruzuje moderno in avtohtono afriško glasbo z Reggae, Soul, Jazz, Rumba… Skupaj sta nastopala v klubih, domovih, dvoriščih, šolah in ustanovah od Balkana in Nemčije do Metropol Južne Afrike in gethov Zimbabwa.

Po 3 letih samostojnih udejstvovanj in projektov se bosta ponovno združila v ustvarjanju unikatnih izkušenj in zvočnih svetov.

Brez vstopnine

 

CUK Kino Šiška, Kavarna ob 20:00: poletje v Šiški: SEA + AIR

Spet se bomo imeli priložnost zabavati s hudomušnim indie pop parom SEA + AIR, ki si bo na brezplačnem koncertu na našem letnem vrtu nabiral nove moči za pisanje svojega tretjega albuma. Kot je ob njunem lanskem obisku ugotovil Radio Študent, sta Daniel in Eleni “eden tistih bendov, ki zaradi svoje edinstvene energije, karizme in sproščenega nastopa pridejo najbolj do izraza prav v živo”, zato si velja zabeležiti 11. julij. Poletje v Šiški čaka!

Dvakratna Indekšarja SEA + AIR sta nam s samosvojim glasbenim izrazom in nekonvencionalno paleto glasbil februarja lani prvič predstavila svoj drugi album Evropi. S sredozemsko toplino prežeta plošča se je od izdaje povzpela visoko na marsikateri lestvici in par privedla na številne pomembne televizijske programe po celem svetu, v vmesnem času pa sta se Eleni in Daniel v želji, da sta bližje jugovzhodnim državam, po katerih tako rada koncertirata, preselila v Grčijo in tam začela pisati tretjo ploščo.

Dvojec, ki na melodičnem stičišču indie rocka, popa in art rocka simultano manevrira z več neobičajnimi glasbili, je med drugim nastopal že na turnejah z Whitney Houston, Sufjanom Stevensom, The White Stripes, Joséjem Gonzalezom, Wovenhand, Johnom Grantom in The Flaming Lips, tokrat pa nas bo zabaval v naši kavarni.

Poletje v Šiški je niz brezplačnih večernih koncertov, s katerimi vam v Šiški pomagamo pregnati poletno mrtvilo. Ob lepem vremenu se bomo z osvežilno pijačo v roki ohlajali na letnem vrtu Kavarne Kina Šiška, v primeru, da nam jo zagode dež, pa bomo v glasbi uživali udobno nameščeni na kavče v našem preddverju. Dobrodošli na Poletje v Šiški!

Vstop prost!

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Wild strings trio

Petra Onderufova – violina

Toby Kuhn – violončelo

Aleksander Kuzmič – kitara

Balkanska in keltska tradicija, polna epskega orkestralnega zvoka, ki je prepleten z avtorskimi aranžmaji in improvizacijo….

Sledil bo Celični jam.

Brez vstopnine

 

Atrij Kavarne NUK ob 21:00: Kantavtorski večer - Boštjan Narat

Boštjan Narat, vsestranski ustvarjalec (skladatelj, performer in instrumentalist), odprt, zvedav in pronicljiv, se bo tokrat predstavil kot kantavtor. V letu 2010 je po uspehu s Kataleno krenil na samostojno glasbeno pot in izdal kantavtorski prvenec z naslovom Strah je odveč, spomladi 2012 pa v sodelovanju s skupino glasbenikov posnel svojo drugo kantavtorsko ploščo z naslovom Konec sveta vedno pride nenapovedano. Kot kantavtor uspešno sodeluje z Neco Falk, s katero je leta 2014 soustvaril in izdal album Od daleč. Boštjan je tudi avtor glasbe za gledališče, vodi cikel pogovorov Filozofiranje v Varieteju v ljubljanski Kavarni Union in je voditelj oddaje Panoptikum na RTV Slovenija.

Vstopnina: 10 EUR

 

Teater, gledališče, odrske deske in še mnogo drugega...:

 

Galerija Kresija od 19:00: And Now for Something Completely Different 7

Intermedijska razstava

V Galeriji Kresija bo od 11. do 22. julija 2017 na ogled razstava Nike Oblak in Primoža Novaka And Now for Something Completely Different 7 [Zdaj pa nekaj povsem drugačnega 7].

Razstava domačemu občinstvu predstavlja prvo obširno predstavitev kinetičnih video instalacij ljubljanskega tandema Nika Oblak & Primož Novak, ki so nastale v zadnjih dvanajstih letih. Robustna mehanska dela, ki nenehno izzivajo priučeno percepcijo gledalca, se v podtonu osredotočajo na položaj posameznika v svetu hitro napredujoče tehnologije in stagnirajočega družbenega napredka.

Tandem je v preteklih štirinajstih letih kontinuiranega delovanja ustvaril obsežen opus video, relacijskih in multimedijskih del, ki z dobršno mero humorja in samoironije obravnavajo absurde sodobnega vsakdanjika, podvrženost konvencijam tradicije in popularne kulture ter kontradikcijam sveta umetnosti. Pričujoča razstava pa bo občinstvu predstavila dela, ki se s tehnološkimi sredstvi nanašajo na raziskovanje širitve dvodimenzionalnega videa v prostor. Umetnika se obračata na posameznika, vpetega v večplastne mehanizme današnje neoliberalne stvarnosti, ter na njegovo neizbežno ujetost v vsakodnevne rutine, ki mestoma mejijo na monotonijo obratujočih strojev. Kinetične video instalacije tako nakazujejo človekov samoumevni odnos do tehnološkega napredka, imperativ prilagajanja vsakršnim spremembam in prevladujoč pomen ekonomskega nad znanstveno-humanističnim principom. Dela Nike Oblak & Primoža Novaka so izjemno neposredna, pronicljiva in izrazito vizualna, saj uprizarjajo rutino vsakdanjika, skrito za ponavljajočimi protokoli neskončnega Sizifovega dela. V tem pa je zlahka moč prepoznati neposredne implikacije na trenutno družbeno, ekonomsko in kulturno stvarnost.

Nika Oblak & Primož Novak delujeta kolektivno od leta 2003. Diplomirala sta na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani in nadaljevala študij na Universität der Künste v Berlinu. V svoji ustvarjalni praksi posegata po videu in fotografiji, da bi ustvarila ambivalentne umetniške intervencije in kinetične instalacije. Obsežno razstavljata v mednarodnem prostoru, med drugim na Sharjah Biennial (UAE), Japan Media Arts Festival, Tokijo (JP), Istanbul Biennial (TR), Biennale Cuvee, Linz (AT), Transmediale Berlin (DE), FILE Sao Paulo (BR) ...

Brez vstopnine

 

Jazz club Gajo na vrtu DSP od 21:00: 10kin Comedy Jam pri Gajotu #30 ali Tešky ima 41, stand up komedija

 

Teden kulture na Placu na Partizanskem trgu v Metliki:

21:00 PLESNO DRUŠTVO KROKAR / plesna predstava KAOS7
Plesno Društvo Krokar je bilo ustanovljeno leta 1999 z namenom spodbujanja in oživljanja sodobne plesne umetnosti na področju Bele krajine. Gre za prvo društvo za sodobni ples na tem območju, ki že vrsto let skrbi za podmladek v sodobnem plesu in hkrati za promocijo različnih plesnih zvrsti. Svoje delovanje je društvo razširilo še na druge plesne dejavnosti, saj si želijo privabiti čim večje število udeležencev.
22:30 MART

MART je glasbena skupina iz Vipavske doline. Sestavljajo jo Nejc Franca na bobnih in tolkalih, Rok Velikonja na klavirju, Ram Cunta na kitari in Jani Peljhan na bas kitari.
Njihova glasba orisuje trenutke doživljanja, počutja in razmišljanja, ki so zajeti skozi improvizacijo med njihovimi vsakotedenskimi glasbenimi druženji. Močna ritem sekcija je dobra podlaga za barvanje s kitarskimi in klavirskimi melodijami. Njihova glasba ni jazz in ni rock, tudi punk ne, je prosta improvizacija brez postavljenih meja.

Vsi festivalski dogodki so brezplačni.

 

Grossman: 13. festival fantastičnega filma in vina v Ljutomeru:

 

Kino dvorana Kulturni dom:

18:00 Galerija Anteja Trstenjaka: Otvoritev razstave & performans MODNE KREATURE,

EdiTh & Sebastjan Šeremet
Moda in umetnost gresta z roko v roki v tem performansu EdiTh ekipe na Grossmannovem festivalu. Edita Lindner bo predstavila lastno krojeno linijo oblačil prav za to priložnost v sodelovanju z dolgoletnim prijateljem Grossmanna Sebastjanom Šeremetom in njegovimi neverjetnimi grozljivimi maskami. Vsi, ki bi temu rekli modna revija, bodo spremenili svoje mnenje, ko bodo predstavo videli. EdiTh team predstavlja modo na svoj edinstven način, z umetniškimi izdelki Sebastjana Šeremeta, pa bo to Grossmanovemu festivalu pisano naravnost na "kožo".

Po performansu bodo vse kreacije na ogled v razstavnem prostoru tekom festivala.

18:30 simbolična vinska cesta in predstavitev vinarjev
vinski dogodek

19:00 Metropolis, Nemčija; 1927; 147'; gost: Mitja Reichenberg
Režija: Fritz Lang
Scenarij: Thea von Harbou, Fritz Lang
Fotografija: Karl Freund, Günther Rittau, Walter Ruttmann
Izvirna glasba: Gottfried Huppertz
Igrajo: Alfred Abel, Gustav Fröhlich, Rudolf Klein-Rogge,
Fritz Rasp, Theodor Loos, Brigitte Helm
Producent: Erich Pommer
Produkcija: Universum Film (UFA)
Metropolis velja za enega najbolj vplivnih filmov vseh časov. Njegova upodobitev mračne prihodnosti, ki jo označuje ostra delitev med neznansko bogatimi in mogočnimi na eni strani ter revnimi, ki so padli na raven suženjstva, na drugi, nas opozarja na grozečo nevarnost, ki jo prinaša naša odvisnost od tehnologije, kar s seboj nosi tveganje njene osamosvojitve, in nam posreduje tehtno sporočilo, ki še vedno močno učinkuje, danes morda celo bolj kot nekoč. In kar je še bolj pomembno, prinaša nam tudi žarek upanja, da lahko resnične človeške vrednote spet vzniknejo tudi pod najtežjimi pogoji.

Snemanje Metropolisa je bilo v tistem času izjemno ambiciozen projekt, kulise so bile ogromne in številne izvirne posebne učinke so takrat uporabili prvikrat. Snemali so več kot leto dni in zaradi velikih pričakovanj Fritza Langa so bili igralci pod izrednim pritiskom. Metropolis ni bil preveč dobro sprejet pri kritiki v času, ko so ga začeli predvajati, veliko so ga rezali, posledica tega pa je bila, da so desetletja dolgo po svetu krožile le zelo skrajšane verzije. Doslej najpopolnejša restavracija Metropolisa sloni na kopiji, odkriti v Filmskem muzeju v Buenos Airesu. Restavrirana verzija je bila poslana v distribucijo 2010. leta, traja pa 147 minut.
Za predstavitev Metropolisa na letošnjem Grossmannovem festivalu je več razlogov. Prvi, najbolj očiten, je seveda ta, da je Metropolis klasičen znanstveno-fantastičen film in kot tak ne potrebuje posebnega opravičila za predvajanje na festivalu, posvečenem žanrskemu filmu. Drugi, pomembnejši, je 90. obletnica premiere te Langove mojstrovine. Obstaja pa še dodaten razlog, ki se tiče vezi med Fritzem Langom in dr. Karolom Grossmannom, pionirjem slovenske kinematografije, po katerem se imenuje naš festival. Dokazano dejstvo je, da je 1915. leta, med 1. svetovno vojno, Fritz Lang, ki je bil takrat podoficir v avstro-ogrski vojski, nekaj mesecev bival v hiši dr. Grossmanna, tukaj, v Ljutomeru. Fritz Lang je tukaj pustil za seboj nekaj svojih umetniških stvaritev in čeprav ničesar ne vemo o pogovorih teh dveh mož, ki sta bila oba zelo izobražena, si radi zamišljamo, da je bila ena od tem, o katerih sta se pogovarjala, prav film, ki je bil ljub dr. Grossmannu in je kasneje postal življenjska preokupacija Fritza Langa. Ali je še kakšno boljše mesto za praznovanje 90. obletnice Metropolisa kot na festivalu, imenovanem po možu, ki je gostil Fritza Langa prav tukaj, na svojem domu v Ljutomeru? Za nas je to priložnost za veliko praznovanje, zato ponosno predstavljamo Metropolis kot otvoritveni film letošnjega Grossmannovega festivala.
Mitja Reichenberg je priznan strokovnjak za filmsko glasbo, napisal je več knjig in številne članke na to temo in je velik poznavalec partitur iz obdobja nemega filma. Pridružil se nam bo s svojim nastopom, med katerim bo v živo spremljal Metropolis na otvoritveni dan festivala.

22:00 Steklena krsta, Španija; 2016; 98' – v španščini z angleškimi podnapisi

Režija: Haritz Zubillaga
Scenarij: Aitor Eneriz, Haritz Zubillaga
Fotografija: Jon D. Domínguez
Glasba: Aránzazu Calleja
Igra: Paola Bontempi
Producent: Galder Gaztelu-Urrutia
Produkcija: Basque Films, Life & Pictures
Slavna igralka Amanda ima pred sabo velik večer, prejela bo namreč nagrado za življenjsko delo. V limuzini, ki jo pelje na slavnostno podelitev, pa se zgodi nekaj nepričakovanega. Okna se zatemnijo, telefonski signal ne deluje in vrata se ne dajo odpreti. Čaka jo strašna preizkušnja.
Izjemno učinkovit in klavstrofobičen triler, ki se skoraj do konca odvija na eni sami lokaciji, pri tem pa mojstrsko stopnjuje napetost do srhljivega zaključka. Po številnih kratkih filmih, med katerimi so nekateri dosegli kultni status, režiser Haritz Zubillaga s celovečernim prvencem dokaže, da so ga v reviji Variety upravičeno uvrstili med deset vzpenjajočih se zvezd španske kinematografije.

 

Kino na prostem (glavni trg)

22:00 Krvave ustnice, Belgija, Francija, Zahodna Nemčija; 1971; 87'
Gost: Harry Kümel
Režija: Harry Kümel
Scenarij: Pierre Drouot, Harry Kümel, Jean Ferry, Manfred R. Köhler
Fotografija: Eduard van der Enden
Glasba: François de Roubaix
Igrajo: Delphine Seyrig, John Karlen, Danielle Ouimet, Andrea Rau, Paul Esser, Georges Jamin
Producenti: Paul Collet, Pierre Drouot, Alain C. Guilleaume, Henry Lange,
Luggi Waldleitner
Produkcija: Showking Films, Maya Films, Ciné Vog Films, Roxy Film
Mladoporočenca se odločita za nekaj dni ostati v pustem hotelu ob morski obali. Čez čas se jima pridružita še dve gostji: lepa in skrivnostna grofica ter njena mlada, prelestna tajnica. Kmalu se v bližnjem mestu začno pojavljati trupla umorjenih devic, v katerih ni ostalo nobene krvi. Mladeniču in njegovi nevesti se začne svitati, da zapeljiva grofica prikriva strahotno skrivnost, ki je mračna in vabljiva obenem.
Zgodba o "Krvavi grofici" Erzsébet Báthory je navdihnila številne grozljivke, a Krvave ustnice so verjetno najboljša in nedvomno najlepša med njimi. S pomočjo inovativne režije Harryja Kümla, vrhunske kamere in hipnotične glasbe je v filmu vzpostavljeno zelo posebno, nadrealistično vzdušje. Visoko nad vsemi pa stoji Delphine Seyrig v glavni vlogi, ki z lahkoto začara gledalca s svojo osupljivo igro in ga vse do konca ne izpusti iz svojega objema.

 

Kino Stari trg:

21:00 Slakov hudi maček, blok 1
Tam Spodaj / Downunder, Španija; 2017; 20', Režija: Fernando González Gómez

Vrtna Zabava / Garden Party, Francija; 2016; 7', Režija: Florian Babikian, Vincent Bayoux, Victor Caire, Théophile Dufresne, Gabriel Grapperon, Lucas Navarro

Pravi umetniki / Real Artists, ZDA; 2017; 12', Režija: Cameo Wood

Kuga / La peste, Urugvaj; 2017; 10', Režija: Guillermo Carbonell

Pusti jo / Déjala ir, Mehika; 2016; 13', Režija: Arie Socorro

Zvok iz globine / Sound From The Deep, Finska; 2017; 29', Režija: Joonas Allonen, Antti Laakso

 

Bežeče sličice:

 

Slovenska kinoteka: Ni predstav

 

Dvorišče pred Modrim Kotom ob 21:30: sPorne srede #2: W.R. Misterije organizma

Na našem naslednjem srečanju (ta torek) se bomo poglobili v W.R. - Misterije organizma, črnohumorno komedijo ali znanstvenofantastično grotesko ali pop-kviz ali filozofski esej ali politični cirkus ali Makavejevevo zasebno zbirko seksualnih in političnih travm. Lepa kozmetičarka je zaljubljena v svetovnega prvaka v umetnostnem drsanju na ledu in v tej ljubezni je ob glavo – v prenesenem in dobesednem smislu.
Film Dušana Makavejeva, ključne figure jugoslovanskega črnega vala je bil do razpada režima prepovedan, avtor pa je zaradi političnega škandala zapustil Srbijo in se zatohlosti poklonil s svojim naslednjim Sladkim filmom. Drugovi, jebite se rado! S sladostrastno projekcijo začnemo ob 21:30 uri.
***

Na poletnem filmskem festivalu SPORNE SREDE, ki se bo sedem torkovih večerov zapored odvijal v nedrjih Tovarne Rog v zloglasnem in ravzpitem Modrem kotu, se bomo torej vsaj na začetku prepuščali filmskim podobam. Premotrili bomo sedem filmov, ki skozi svojo poudarjeno seksualno in seksualizirano, beri: pornografsko govorico, prevprašujejo teme vsake in vsakršne revolucije: teme sedmih smrtnih grehov, tj. jeze, napuha, zavisti in pohlepa, požrešnosti, pohote in lenobe, na eni strani, na drugi strani pa teme poveličanih in presežnih revolucionarnih kreposti, tj. pravičnosti in razumnosti, srčnosti in zmernosti ter vere, upanja in ljubezni, obenem pa seveda večno temo vseh tem, temo o oblasti in njenih mejah.
Revolucionarke_ji, ne sledimo zgledu skoraj že prebavljenih tovarišic_ov bodočega centra sodobne umetnosti in se raje prepustimo filmskim dražem tistih, ki revolucije niso le mislili, temveč tudi potili. Naj vas podobe tistega najbolj človeškega zaščemijo v dimljah in napolnijo s stremljenjem po nečem novem, zvoke naslade pa ponesite v vaše srede, ki naj bodo, tudi to želimo, več kot sporne, res ipsa loquitur!

 

Kinodvor:

19:00 Spomini na ljubezen (Mal de pierres), Nicole Garcia, Francija / Belgija, 2016, DCP, 121'

Zgodba o čutni in neukrotljivi mladi ženski, ki v zadušljivem ozračju petdesetih let minulega stoletja išče popolno ljubezen.

21:30 Gimme Danger, Jim Jarmusch, ZDA, 2016, 108'

Ali v primeru odpovedi včerajšnjega Filma pod zvezdami nadomestna projekcija: Rogue One: Zgodba vojne zvezd, Gareth Edwards.

Jarmuschev duhoviti, nalezljivo fanovski dokumentarni poklon eni najbolj vplivnih rock skupin vseh časov, The Stooges, je svetovno premiero doživel na festivalu v Cannesu.

Mala dvorana:

19:15 Glasba je časovna umetnost 2, LP film Buldožer – Pljuni istini u oči, Varja Močnik, Slovenija, 2017, DCP, 52'

V dokumentarcu Varje Močnik člani skupine Buldožer, njihovi prijatelji in oboževalci obujajo spomine. Njihova pričevanja se prepletajo s fiktivnimi prizori, slikovnim materialom s plošče, arhivskim gradivom in animacijami. Vse skupaj ustvarja svež in surrealističen film, ne samo o legendarnem albumu, ampak tudi o aktualni družbi in času.

20:30 Glasba je časovna umetnost 2, LP film Buldožer - Pljuni istini u oči, Varja Močnik, Slovenija, 2017, DCP, 52'

 

Ljubljanski grad ob 21:30: Film pod zvezdami / Predpremiera!

Lady Macbeth, William Oldroyd , Velika Britanija, 2016, DCP, 89'

Lady Macbeth je sodoben film noir, preoblečen v viktorijansko kostumsko dramo. Drzen in svež filmski prvenec uveljavljenega gledališkega režiserja velja za eno od odkritij torontskega filmskega festivala in veliko senzacijo festivalov v Rotterdamu in Sundanceu.

 

Komuna:

18:30 Churchill, Jonathan Teplitzky, Velika Britanija, zgodovinska vojna drama

20:30 Alibi.com, Philippe Lacheau, Francija, komedija

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.