Na zdravje!

Oddaja
18. 7. 2017 - 16.30

Metelkova:

 

Jalla Jalla ob 20:20: Razstava festivala POGO NEVER ENDS 2017

 

Gala hala ob 21:00: MRFY (indie rock, Novo mesto) Pred in po koncertu bodo za izbrano muziko skrbeli člani ansambla!

Štras, Lennox, Rokac in Tomazs. Skupaj so MRFY. Od leta 2013 se njihovi inštrumenti, vokali in besede povezujejo skozi subjektivne ideje lepega. Nikoli ne bodo trdili, da imajo prav. Bodo pa vse dostavljeno ustvarili iz resnice, ki nastane v njihovem slastnem možganu.
The Gospod Zakon Murphy je rekel, da: »karkoli se lahko zgodi, se bo zgodilo.« Zato je četverica novomeških dečkov zdaj tu in jutri kjerkoli drugje. Jernej Sobočan iz Vala 202 pravi, da so: »nekaj najbolj obetavnega na naši rokovski sceni v … zadnjem desetletju, če ne še več.« Na RTV-jevi Točki so dejali, da je njihovo ustvarjanje: »dovolj drzno in nepredvidljivo za alternativno publiko, dovolj milo zveneče za pop radijske postaje.« Mrfiji pa predvsem mislijo, da »muska ni šport«.
S svojima izdanima singloma so dvakrat postali popevka tedna na Valu 202. Decembra lani so čakali na »Klic«, aprila letos so se spuščali pod oblake, zdaj pa vabijo na njihov live performans.

Vstopnina: 5 €

 

Glasba izven:

 

Slovenska filharmonija ob 20:00: HOMMAGE a TOMAŽ PANDUR, klasična glasba

PO ROMANU COLMA TÓIBiNA MARIJIN TESTAMENT, drama

Nataša Matjašec Rošker, igralka
Livija Pandur, Tomaž Pandur, dramatizacija in priredba
Opera in Balet Slovenskega narodnega gledališča Maribor
Livija Pandur, prevod in dramaturgija
Marko Japelj, scenograf
Leo Kulaš, kostumograf
Boris Benko, Primož Hladnik (Silence), glasba
Vesna Kolarec, oblikovalka svetlobe
Ob velikih zgodovinah narodov so tudi zgodbe posameznikov in pomenljive, a mnogokrat nezapisane resnice pogumnih žena. "Ves hrup zgodovine je sestavljen iz njihovih tišin. V tej tišini, danes, se Marija v svojem izgnanstvu poskuša spomniti nekaterih besed, obrazov in delov zgodbe. Marija, ki je drzno izzvala vse svete in velike ideje. Tako jih je obdržala. Ker ideje umrejo, če jim nihče ne nasprotuje," je zapisala Livija Pandur. S Tomažem Pandurjem je oblikovala predstavo o veliki ženski, o ikoni matere, ki izgubi sina, o osebi, ki končno spregovori. Monodrama v interpretaciji večkrat nagrajene Nataše Matjašec Rošker je oblikovana "v štirinajst miselnih pokrajin Marijine poti, v oltar ljubezni, izgube, samote, iskanja smisla v ranah." Predstava je posvečena lani nenadno preminulemu režiserju Tomažu Pandurju, ki je s svojim pronicljivim umetniškim credom, s katerim je na oder postavljal "arhetipe rituala," zaznamoval mnoga gledališča sveta.

 

MGLC ob 20:00: Poletje v MGLC - Teo Collori in Metod Banko, uglasbena poezija

Teo Collori (kitara) in Metod Banko (glas) sta vrhunska glasbenika, ki ustvarjata predvsem avtorsko glasbo. V projektu Pesem o morju sta na prefinjen način spojila poezijo in glasbo. Metodov  glas in Collorijeva kitara sta močna elementa vsak zase, v sozvočju pa na živahen in hkrati čuten način odslikavata sporočilno vsebino. Primarni učinek njune glasbe je, da s sodelovanjem in mediteransko podalpski melosom poslušalcu daje prijetno glasbeno izkustvo. Pesmi so včasih humorne, plesne, včasih resne,  kot brezčasen glas človeštva, ki poslušalca ne pušča ravnodušnega.

Teo Collori – kitara
Metod Banko - glas

Brez vstopnine

 

Atrij Kavarne NUK ob 21:00: Gregor Stermecki

Gregor Stermecki, komponist, glasbenik in avtor, znan po sodelovanjih z izvajalci, kot so Bilbi, Patetico, Papir in Severa Gjurin, se tokrat predstavlja s svojim prvim solo projektom Brodolomec. Gre za lirično izpoved sodobnega človeka, čigar barka življenja se zlomi pod težo in vse bolj hitrim ritmom modernega sveta. Izgubljen na samotnem otoku kuje svojo "brodolomsko poezijo" in premišljuje o smislih in nesmislih bivanja.

Vokalist, instrumentalist ter avtor glasbe in besedil je Gregor Stermecki, pod aranžmaje se podpisuje skupaj z Majo Pihler Stermecki - Bilbi, ki je poskrbela za spremljevalne vokale, kontrabas je zaigral Luka Herman Gaiser, producentski pečat pa je prispeval eden najkreativnejših producentov mlajše generacije, Peter Dekleva. 

Zasedba:

Gregor Stermecki, vokal, kitara, hammond, rhodes, klavir

Maja Pihler Stermecki, spremljevalni vokal, tolkala

Luka Herman Gaiser, kontrabas

Vstopnina: 10 EUR

 

Ne glasba:

 

Galerija Srečišče, Hostel Celica ob 19:00: Matija Lapuh: Sonarij, zvočno-kiparska instalacija

Sonarij je sintetični audio-vizualni ekosistem, umetni vivarij, katerega sestavljajo majhni translucentni biomorfni objekti, nekakšni hibridi med gomolji in mehkužci, ki bivajo ločeno vsak v svoji celici ter se oglašajo v skupni kakofoniji, ki pa je na koncu vselej filtrirana v strukturirano estetsko izkušnjo ...

Matija Lapuh je diplomiral iz likovne pedagogike pri red. prof. mag. Romanu Makšetu. Razstavljal je na skupinskih in samostojnih razstavah. Ustvarja na področju glasbene in vizualne umetnosti.

Brez vstopnine

 

Ustvarjalni center Švicarija od 19:00: Javno vodstvo po 32. grafičnem bienalu

Enourni ogled izbranih del bienala

Vodstvu sledi koncert v MGLC, nastopata Teo Collori in Metod Banko.

Avtorica fotografij Ustvarjalnega centra Švicarija in umetniških del na bienalu: Urška Boljkovac, arhiv MGLC

Vodstvo je brezplačno

 

Stekleni atrij, Mestna hiša ob 19:00: Bistvo je očem skrito, razstava mikrografij

Avtorji razstave želijo s kratkimi in poljudnimi razlagami različnih tehnik elektronske mikroskopije približati mikro in nano svet laičnemu občinstvu. Serija slik iz biološkega in tehničnega področja obiskovalcu odpre pogled v svet, nedosegljiv s prostim očesom: svet, ki ga gradijo navidez kaotične, vendar logične in geometrične prvine, ki presenečajo tudi s svojo osupljivo estetsko podobo. Razstavo mikrografij dopolnjuje instalacija, ki preko manj znanih podatkov, slik in predmetov prikazuje zgodovinske dosežke ter prepletenost slovenske in svetovne znanosti.

Z večplastno zasnovo avtorji poskušajo nagovoriti tako naključnega obiskovalca Ljubljane kot Ljubljančanom samim približati raziskovalne ustanove v lastnem mestu. Rdeča nit celotne razstave je elektronska mikroskopija, ki temelji na pionirskem delu dr. Aleša Strojnika; znanstvenika, letalca in inovatorja, ki je v šestdesetih letih s konstrukcijo Ljubljanskega elektronskega mikroskopa tlakoval pot današnjim generacijam mikroskopistov.

Beseda, ki združuje avtorje razstave, je "komunikacija". Dve navidezno različni vedi, znanost in grafično oblikovanje, se dopolnjujeta v skupnem projektu. Razstava združuje prvine iz obeh svetov; tipografija na izbranem tiskovnem sintetičnem materialu, fotografija v obliki mikrografije, analitične metode posredovanja informacij in ilustracija, ki zaokroži znanstveno terminologijo. Avtorji so razstavo popestrili tako, da so k sodelovanju povabili znanstvenike iz različnih področij in inštitutov, kar je privedlo do raznolikosti subjektov fotografij. Izbrana dela združujejo sedem najpogostejših tehnik v elektronski mikroskopiji, upodabljajočih različne materiale in snovi, ki nas obkrožajo. Čeprav vse predstavljene tehnike služijo znanstvenim namenom, izbrani posnetki poleg informativnih izražajo tudi nenadejane atribute likovne umetnosti.

Prepustite se raziskovalnemu duhu, da vas popelje po razstavi in odkrijte svet, ki je bil doslej vašim očem skrit.

Avtorji razstave: Andreja Šestan, dr. Janez Zavašnik, dr. Petra Jenuš Brdnik in Ajda Schmidt.

Brez vstopnine

 

Jazz club Gajo na vrtu DSP od 21:00: 10kin Comedy Jam pri Gajotu #31, stand up komedija

 

Bežeče sličice:

 

Slovenska kinoteka: Ni predstav

 

Dvorišče pred Modrim Kotom ob 21:30: sPorne srede #2: W.R. Misterije organizma

 

Kinodvor:

19:30 Lady Macbeth, William Oldroyd , Velika Britanija, 2016, DCP, 89'

Lady Macbeth je sodoben film noir, preoblečen v viktorijansko kostumsko dramo. Drzen in svež filmski prvenec uveljavljenega gledališkega režiserja velja za eno od odkritij torontskega filmskega festivala in veliko senzacijo festivalov v Rotterdamu in Sundanceu.

21:30 Lady Macbeth, William Oldroyd , Velika Britanija, 2016, DCP, 89'

Mala dvorana:

19:15 Glasba je časovna umetnost 2, LP film Buldožer – Pljuni istini u oči, Varja Močnik, Slovenija, 2017, DCP, 52'

V dokumentarcu Varje Močnik člani skupine Buldožer, njihovi prijatelji in oboževalci obujajo spomine. Njihova pričevanja se prepletajo s fiktivnimi prizori, slikovnim materialom s plošče, arhivskim gradivom in animacijami. Vse skupaj ustvarja svež in surrealističen film, ne samo o legendarnem albumu, ampak tudi o aktualni družbi in času.

20:30 Gimme Danger, Jim Jarmusch, ZDA, 2016, 108'

Jarmuschev duhoviti, nalezljivo fanovski dokumentarni poklon eni najbolj vplivnih rock skupin vseh časov, The Stooges, je svetovno premiero doživel na festivalu v Cannesu.

 

Ljubljanski grad ob 21:30: Film pod zvezdami

Jaz, Daniel Blake (I, Daniel Blake), Ken Loach, Velika Britanija / Francija / Belgija, 2016, DCP, 100'

Slovenski podnapisi

Ken Loach, neutrudni kronist delavskega razreda, se vrača z značilno strastnim in brezkompromisnim filmom o moči sočutja in solidarnosti v boju proti birokratski brezbrižnosti sistema. Veteranski režiser, ki je danes aktualen kot še nikoli, je z zadnjega festivala v Cannesu odnesel svojo drugo zlato palmo.

 

Komuna:

17:00 Alibi.com, Philippe Lacheau, Francija, komedija

18:45 Družinska banda (Family Heist), Pascal Bourdiaux, Francija, komedija

20:30 Nož v hrbet (Trespass Against Us), Adam Smith, Velika Britanija, kriminalna drama

 

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness