Naredimo nekaj zase

Oddaja
13. 4. 2017 - 16.30

GLASBA

Tovarna Rog, Cirkusarna, 21:00 - koncert
Marko Petrušič s solističnim recitalom. Glasba bo svobodna in ne preveč atonalna.

 

Jalla Jalla, 21:00 - klubski večer
Bill Carson - mid 60's "Swinging London" Mod styled British Rhythm'n'Blues, Freakbeat, Blue-Eyed Soul, Oz & Kiwi Garage, spiced with little bit of French Yé-Yé girls and Italian Beat - Worldwide known hits & ultra-rare rarities from the mid 60's.

 

Gala hala, 23:00 - klubski večer
Poslušalnica 69: DJ Malo mešano na žaru (Trnow).
Vstopnine ni.

 

Pritličje, 21:00 - koncert
Hexenschuss: Združujeta klasično EBM senzibilnost, noise in post rockovsko držo ter ritmiko umazanih elektronskih bitov. Tokrat v okviru turneje predstavljata svoj novi album Gobbledegood, ki je izšel 7. aprila v samozaložbi.

 

Mladinska knjiga na Trubarjevi, 18:00 - glasbeno-literarni večer
Predstavitev pesniške zbirke Ni še mrak in slovenske različice Dylanovih najpomembnejših skladb v prevodu in izvedbi Mateja Krajnca z gostom Aleksandrom Cepušem.

 

Kavarna Union, 20:00 - koncert
Večer kantavtorjem: Adi Smolar, Tadej Vesenjak, Tomi Lorber.

 

Gig, Mala ulica 5, 21:00 - otvoritveni glasbeno-komedijantski večer
I am Giggling: Novoodprti lokal bo najprej pogostil Saša Stareta s stand-up predstavo The Funny Guy. Za njim bo nastopila Maja Založnik. Večer bo zaključil DJ David Mel (house).

 

Bar Prulček, 20:00 - koncert
Začenši s koncertom Fuck the 5th (four-piece band, with a variety of hard, heavy, melodic, and sweet tune, SLO).

 

Festivalna dvorana Ljubljana, 21:00 - koncert
Mi2 akustično.

 

Orto bar, 22:00 - koncert
Avven (SLO) EOS release party in Spotless minds (SLO).Metal.
Vstopnina: 8€

 

GLEDALIŠČE

Klub Gromka, 21:00 - predstava
Tehnoburleska Tatovi podob: V reviji Narobe so zapisali: "Tatovi podob so »preplet mastnih štosov in parodije vsiljenega "družbenega dogovora" vzročno-posledične zveze med genitalnimi izrastki pod obleko in izrazom, vidnim na njej."

 

MGL, mala scena, 21:00 - gledališka kriminalna nadaljevanka
Vranja vrata, Epizoda 3: Ida Žakelj se po treh letih londonske samostojnosti vrne v domačo hišo v gozd ob manjši vasi na Dolenjskem, kamor se je dobro situirana družina Žakelj na zmerno presenečenje vaščanov iz mesta preselila pred petnajstimi leti. Na družinsko večerjo ob rojstnem dnevu Idine sestre Neže prihajata Nežin novi fant Anže in njegov oče Žan, lokalca po bivališču in po duši. Ida pozna Anžeta iz srednje šole. Ida in Neža se spreta. Lokalni narkoman, bivši Nežin fant Brin Idi ob naključnem srečanju omeni kraj v gozdu, Vranja vrata, kjer je nekoč videl nekaj, kar ga je, kot se zdi, usodno zaznamovalo.

 

SMG, 19:00 - uprizoritev
Idioti: Živimo v skupnosti, ampak vsak je v svojem lastnem akvariju. V čem je smisel, da imamo družbo, ki postaja vse bolj bogata, če zaradi tega nihče ni srečnejši? Borili smo se za svobodo, ko pa smo jo dobili, je nismo za nič uporabili … Zato se poglabljamo v nekaj lepega in predvsem nekaj resničnega. Zato moramo s točke nič na novo zagledati pot. Poskusiti videti tisto, kar smo že pozabili, da je mogoče videti ... Postati idiot je pot k bistvu lepote človeka. Biti idiot je luksuz, je znak napredka … Idioti so ljudje prihodnosti … Mater, da res! (Peter v Idiotih).

 

Slovenski gledališki inštitut, 19:00 -  bralna uprizoritev in pogovor
Večer 47. Tedna slovenske drame: Prešernovo gledališče Kranj (PGK) na Tednu slovenske drame od leta 2012 podeljuje tudi nagrado za mladega dramatika, namenjeno novim  slovenskim dramskim besedilom avtorjev, starih do trideset let. V letošnjem letu festival Teden slovenske drame, Slovenski gledališki inštitut (SLOGI) in Akademija za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT) ponovno v Ljubljani  pripravljamo Večer Tedna slovenske drame posvečen nagrajenemu mlademu dramatiku z bralno uprizoritvijo nagrajenega besedila in pogovorom z nagrajencem/ko. Bralno uprizoritev bodo izvedli igralci PGK in študenti AGRFT v režiji Tjaše Črnigoj, pogovor z nagrajencem/ko pa bo vodila teatrologinja Ana Perne iz Slovenskega gledališkega inštituta.

 

SNG Opera in balet, 19:30 - hommage Tomažu Pandurju
Simfonija otožnih pesmi: Režiser Tomaž Pandur je v miselnem konceptu baleta Simfonija otožnih pesmi vstopil v pokrajino časa, v imaginativni, nepojasnjeni in težko dotakljivi ris našega bivanja, v pokrajino življenja in smrti, v intimno zgodovino izgub, v iskanje resnice – kot potnik, ki vidi dlje v čas in prostor. Na glasbo Henrika Mikołaja Góreckega je ustvaril sedem scenskih ikon, ki z narativnim tokom sovpadajo z likovnostjo suprematizma. V drugi realnosti, v drugem toku zavesti, v razpokah in ranah je naslikal poemo neizrečenega v iskanju definiranja absolutne lepote, vsega tistega, kar se v migracijah misli ne da ubesediti, a se manifestira z jezikom gledališča. V Simfoniji otožnih pesmi je Tomaž Pandur v sodelovanju s koreografom Ronaldom Savkovićem skulpturiral čas nedosegljivega, neizrekljivega in neotipljivega, kibernetični čas gledališke miselne enačbe.

 

MGL, veliki oder, 19:30 - komedija
Trač ali mnogo hrupa za nič: Le kaj je tisti nič, okoli katerega se v tej Shakespearovi komediji zganja toliko hrupa? Je to trušč bitk, o katerih govorijo vojaki? Kje pa, saj so vsi čisto presrečni, da so spet doma v Mesini. Je to ljubezen na prvi pogled, ki začara mladega vojaka Klavdija, ko ugleda prelestno Hero? Nikakor. Hero mu ljubezen prav odkrito in nežno vrača. Niti ni ta hrup odmev glasnega zbadanja med svojeglavo Beatrice in nad ljubeznijo vzvišenim Benediktom, kajti njuno sočno pričkanje dozori v strastno ljubezen. Nič, ki povzroča ves ta hrup, so govorice, ki jih seje mrki in zli Don Juan. Z obrekovanjem Hero skorajda uniči dekletovo poroko, saj ženin Klavdijo nasede njegovim podtikanjem, sredi poročnega obreda odvihra iz cerkve ter pusti presenečeno nevesto samo pred oltarjem. Medtem dobro merjeni trač, da jo Benedikt na skrivaj ljubi, omehča trmoglavo Beatrice.

 

SNG Drama, mala drama, 20:00 - drama
Razglednice ali Strah je od znotraj votel, od zunaj pa ga nič ni: Živopisen vrtiljak dogodivščin in spoznanj na življenjskem vandranju neke ženske − Slehernice. Tekst postavlja v svoje središče vprašanje alternative današnjemu bezljanju skozi življenje, kjer večina mehanično prehaja vedno isto pot od doma do službe, z občasnim nedeljskim izletom na Šmarno goro. Povprečen zahodnjak se tako duši pod težo nakupovalnih polic, tarna nad tankostjo denarnice, izgublja glavo v vseh "moram", medtem ko radira sezname, ki se začenjajo z "želim", in z vedno večjim strahom škili čez ograjo k sosedom. Z orožjem v roki; za vsak primer. Iskanje drugačnih, še ne uhojenih in s civilizacijskimi smetmi zapacanih poti se zdi danes hkrati nuja in eksotika. Redki, ki stopajo po njih, so deležni tako občudovanja kot prezira.

 

POGOVOR

Vodnikova domačija, 19:00 - pogovor
Najnovejši Rezmanov roman (Goga, 2016) nadaljuje z obravnavo eminentno delavske problematike: spoprime se s tematiko TEŠ 6, ki ni razburkala zgolj življenja v Šaleški dolini, temveč je odmevala po celotni državi. Vseeno naj bralka in bralec ne pričakujeta naivnega obračunavanja z nosilci moči. Skozi literarni tekst se nam razkrije širša slika družbenega razvoja okolja, spisana v stilizirani realistični pisavi s prefinjenim občutkom za opisovanje detajlov. Rezmanov proosebni pripovedovalec spretno niha med politično realnostjo in intimnimi otroškimi spomini. Pogovor bo vodila novinarka in pisateljica Agata Tomažič.

 

PREDAVANJE

Tovarna Rog, Živko Skvotec, 19:00 - predavanje
Martin Hergouth: Heglov monarh in komičnost nasilja: Politično sedanjost zaznamuje nov val skrbi (in nekaj fascinacije) nad tem, da je v urejanju kolektivnega življenja in političnega odločanja na delu nekaj, kar je splošnemu modernemu idealu racionalno utemeljene oblasti karseda tuje. Poraja se sum, da je ta mračna, iracionalna plat - imenujmo to nasilje v splošnem smislu - bolj imanentna in težje odpravljiva poteza družbe, kot bi si nemara mislili. Nasilje ni zgolj drugo in zunanje harmonične normalnosti, temveč njena konsitutivna meja - in ta limitni status nasilja je tisto, kar je treba raziskati. Pri tem, mimogrede, ne mislimo, da sodobnost od nas zahteva kakšno posebno prevpraševanje odpora do nasilja - torej, to ni niti smisleno, niti, verjamemo, potrebno. Ravno tako nam ne gre za to, da razkrinkamo normo nenasilnosti kot še eno sredstvo nasilja, s čimer slednji pojem raztopimo v posplošenosti...

 

KINO

Slovenska kinoteka
19:00 - Telesnost: Trpljenje device Orleanske (La Passion de Jeanne d'Arc) Carl Theodor Dreyer, Francija, 1928, 35mm, 1.33, čb, nemi, 110', svp
21:30 - Odprto platno: Ona je živa (She is alive) Strahinja Mlađenović, Srbija, 2016, DCP, 1.78, barvni, 88’, ap

 

Kinodvor
18:15 - mala dvorana: Dan osvoboditve (Liberation Day) Uģis Olte, Morten Traavik , Norveška / Latvija / Velika Britanija / Slovenija, 2016, DCP, 100 min
 Glasbeni dokumentarec o zgodovinskem koncertu skupine Laibach v Severni Koreji.
19:00 - Ko ljubezni ni več (L'Économie du couple) Joachim Lafosse, Francija / Belgija, 2016, DCP, 100 min
 Joachim Lafosse (Najini otroci) razpre široko paleto silovitih čustev, ki jih iz nekoč ljubečega para iztisne ločitev.
20:00 - mala dvorana: Safari (Safari) Ulrich Seidl, Avstrija, 2016, DCP, 91 min Ulrich Seidl, neprizanesljivi raziskovalec najmračnejših kotičkov človeške duše, svoj objektiv tokrat uperi v evropske lovske turiste v Afriki.
21:00 - Mesečina (Moonlight) Barry Jenkins , ZDA, 2016, DCP, 111 min
Drugi film Barryja Jenkinsa, navdahnjen z gledališko igro Tarella Alvina McCraneyja In Moonlight Black Boys Look Blue, je impresionistična skica življenja in slogovno drzna pripoved o odraščanju v revnem predelu Miamija, ki je zaradi tenkočutne upodobitve afroameriške moškosti nemudoma obveljala za pionirsko delo. Oskar za najboljši film leta

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness