Po dežju

Oddaja
Robert Cape
5. 4. 2017 - 16.30

MUZIKA

Kino Šiška ob 20. uri – koncert

Sonic Jesus in Philom. Italijanski ambientalni noise rock projekt Sonic Jesus se je na mednarodnem prizorišču uveljavil že kar s prvim EP-jem, pri križarjenju po Evropi pa si je odre med drugim delil z A Place To Bury Strangers in Damo Suzuki. Večer se bo začel s svežo podtalno pop godbo, ki jo z amaterskim DIY zanosom ustvarjajo Philom – trio, ki je leta 2014 nastal kot poseben projekt Aleša Gangla, bolje poznanega po delu v skupini Zircus.

Vstopnina 8 evrov

 

Klub ZOO ob 20. uri – koncert

Serijalka KvalitEtno predstavlja dvojec: Simone Zanchini & Vasko Atanasovski. Vsestranska glasbenika in skladatelja sta vpeta v raznorodne glasbene svetove, od klasike, preko jazza v ljudske in avantgardne godbe, se tokrat predstavljata v duu in sicer z avtorskimi skladbami.

Prostovoljni prispevek

 

Soho bar, Vilharjeva cesta 43 ob 20. uri – koncert

Kristina Oberžan bo predstavila avtorski projekt iz nove zgoščenke My heart knew.

 

K4 ob 23. uri – klubski večer

K4 Frekvenca : Kvalitat eSpezial w. Borut Cvajner & Dojaja. Po Burnsu, Lambadi in Beyond Housu se eSpezial po kratkem počitku ponovno vrača na malo plesišče 4ke. Tokrat bo večer krasil puljski čudežni deček in OG založbe Vakum records Borut Cvajner. Ogreval bo Dojaja.

Vstopnina pred polnočjo 3 evre, po polnoči pa 5 evrov

 

Jalla Jalla ob 21. uri – klubski večer

Selektor Claus Void vabi na obsevanje temačnega atmosa po zvočnem multiverzu od zamaknjenih etno ritmov do avantgarde elektra ter industriala.

 

 

 

LIKOVNA

Mednarodni grafični likovni center ob 18. uri – pogovor

Pogovor z umetnikom 32. grafičnega bienala Alejandrom Pazom. Zaradi letošnje odprte strukture bienala je Alejandro Paz trenutno v Ljubljani in raziskuje vsebinski kontekst, v katerega bo umestil svoje delo za bienale. Alejandro Paz je umetnik in arhitekt, ki dela in živi v Gvatemali. Na področju arhitekture in oblikovanja je izvedel projekte v ZDA, Gvatemali in Srednji Ameriki. V svoji umetniški praksi se ukvarja s političnimi in družbenimi aspekti izgradnje posameznih in skupinskih identitet. Pogosto se izraža skozi družbeno občutljive performanse in inštalacije, izvedene v javnem prostoru. V performansu Guardaespaldas (april 2012) je najel bodyguarda, da je varoval klošarja med njegovim »delovnim dnem« na ulicah Gvatemala Cityja. Razstavljal je na samostojnih in skupinskih razstavah, na bienalu v Havani in São Paolu. Alejandra Paza je za sodelovanje na 32. grafičnem bienalu izbrala Regina Jose Galindo, nagrajenka 29. grafičnega bienala.

 

 

Ljubljanski grad, Hribarjeva dvorana ob 18. uri – razstava

Odprtje razstave Raz-stavljena usta, ki jo ob 500. obletnici reformacije pripravlja NUK v sodelovanju z Goethejevim inštitutom. Inovativna interaktivna razstava prikazuje jezikovno ustvarjanje protestantskega reformatorja in upornika Martina Luthra.

 

 

Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM ob 20. uri - razstava

Odprtje razstave z naslovom Večmedijske prakse in produkcijska prizorišča: Osemdeseta skozi prizmo dogodkov, razstav in diskurzov – 2. del, ki se bo osredotočila na takrat novo polje izražanja in delovanja, alternativno umetniško in samoniklo subkulturno produkcijo. Avtorji izbranih instalacij: Abbildungen Variete, Neven Korda/Borghesia, Marko Kovačič, Laibach, Andrej Lupinc-Keller, Dušan Mandič, Davorin Marc, Emil Memon, Miha Vipotnik.

 

 

Cankarjev dom, Velika sprejemna dvorana ob 20. uri – razstava

Odprtje retrospektivne fotografske razstave vojnega fotografa Roberta Cape, nedvomno enega najpomembnejših vojnih fotografov vseh časov, ki je živel kratko in intenzivno, zapustilpa je več kot 70.000 negativov, ki pomenijo enkraten pogled na razburljivo zgodovino 20. stoletja.

Retrospektiva obsega tehten izbor sedemindevetdesetih črno-belih fotografij s prizori ključnih dogodkov iz petih vojn, ki jim je s kamero sledil v svojem kratkem življenju: od španske državljanske, druge kitajsko-japonske in druge svetovne vojne do arabsko-izraelskega konflikta in prve vojne v Indokini. Poleg tega bo razstava predstavila še vrsto portretov njegovih prijateljev in umetniških kolegov, kot so bili Ernest Hemingway, William Faulkner, Truman Capote, John Huston, Humphrey Bogart, Gary Cooper, Henri Matisse in Pablo Picasso.

 

 

PLES

 

Tobačna tovarna: Foundous ob 20.30 (dostop z parkirišča Oražnove ali mimo lokala Zoo - levo 100m in se enkrat levo) – ples

Plesna predstava Ples dreves plesalca in koreograga Ryuza Fukuhare. Predstavo bo na gongu pospremil Karlo Vizek.

 

 

GLEDALIŠČE

SNG Drama ob 20. uri – ponovitev letošnje predstave

Anigona režiserja Edvarda Milerja. »Iz modrih ust izvira slavni rek: kogar je bog udaril s slepoto, vidi večkrat dobro v tem, kar je zlo.«

Avtorica priredbe in dramatuginja Žanina Mirčevska o predstavi zapiše: Antigona je inteligentno bitje, čuteče in občutljivo, ki dobro pozna zgodovino človeštva in se zaveda, da ne more ničesar spremeniti … Skratka, njena gesta je avtodestrukcija z namenom, da ustavi krog nenehnih, cikličnih, verižnih destrukcij. Njena gesta je samoukinitev … Antigona se zaveda, da je prekleta, in verjetno dobro ve, da bo – če ga bo imela – prekleto tudi potomstvo. V tovrstni interpretaciji Antigone se skrivajo vsa skrajna dejanja kot odgovor na skrajno skrb vzbujajoče stanje sveta! Njena dejanja niso le upor zoper ustroj družbe in vladavine, temveč obračun s človeštvom in svetom, ki je ena sama klavnica.

V uprizoritvi uporabljena luč lahko vznemiri svetlobno občutljive gledalce.

 

 

PREDAVANJE

Muzej novejše zgodovine Slovenije ob 18. uri – muzejska sreda

V Muzeju novejše zgodovine nadaljujejo s serijo predavanj Slovenci v XX. stoletju, na temo prve svetovne vojne. Tokrat bo predaval mag. David Kernel, ki bo predstavil 96. pehotni polk iz Karlovca na Soški fronti.

Brezplačno

 

Pritličje ob 18. uri – predavanje

Predavanje na temo feminizma, ki ga pripravlja skupina dijakov pod imenom Iskrica. Feminizem je največkrat opisan kot gibanje za enakost spolov. Pa je ta definicija zadostna? Obstaja več razlag feminizma, ki se med seboj razlikujejo v svojih analizah in teoretičnih predpostavkah. Na predavanju se bomo posvetile/i prav temu - spoznale/i se bomo z najbolj prepoznavnimi strujami feminizma: liberalnim, marksističnim in radikalnim. Prav ti so najbolj zaznamovali feministično gibanje v našem prostoru. Dogodek bodo pripravile članice Iskrinega delovnega odbora za feminizem. Ker je Iskrica skupina dijakov, je predavanje namenjeno predvsem srednjesolcem/-kam, ki nimajo širokega znanja o feminizmu. ?

Brezplačno

 

Društvo informacijski center Legebitra na Trubarjevi ulici 76a ob 17. uri – mladinska čvekalnica

Vabljeni vsi samorogi in samoroginje, ki si želite družbe in sproščenega, varnega okolja, v katerem lahko delite svoja mavrična in tudi malo manj mavrična razmišljanja in doživljaje.

 

FILM

Trubarjeva hiša literature ob 20. uri – filmska projekcija + pogovor

Spellbound (1945) - Želja in krivda v psihoanalizi

Hitchcockov Spellbound (1945) velja za enega izmed najbolj psihoanalitičnih filmov v zgodovini in obenem za film, ki psihoanalitično tehniko predstavlja na najbolj kontroverzen in hkrati perverzen način. Toda ko govorimo o perverziji, velja izpostaviti, da je francoski psihoanalitik Jacques Lacan perverzijo postavil pod oznako Imena Očeta (francosko version du père, kot verzijo Očeta). Ta subvertira simbolne koordinate nekega diskurza in subjekta vodi v smeri užitka, ki ni podrejen normalizaciji, obenem pa vzbuja tesnobo...

 

Cankarjev dom, Kosovelova dvorana - film

Liffe po Liffu. Toni Erdmann. Režija, scenarij: Maren Ade. Nemčija, 2016; 162 min

Hudomušen šaljivec Winfried se preobrazi v načičkanega Tonija Erdmanna, da bi vnovič navezal stike s svojo odraslo hčerko Ines in jo odvrnil od suhoparnega življenja v korporativnem svetu.

 

Slovenska kinoteka ob 20. uri – film

Sekcija Telesnost predstavlja film Psiho (Psycho), režija Alfred Hitchcock, ZDA, 1960, 35mm, 1.85, čb, 109', sp

Eden najznamenitejših in najbolj temeljito (psiho)analiziran film Alfreda Hitchcocka, ki je ob svojem nastanku šokiral svet in do danes ni izgubil niti trohice svoje moči.

 

Kinodvor

18.00 Mirni zaliv (Ma Loute) Bruno Dumont, Francija / Nemčija, 2016, DCP, 122 min

Mirni zaliv je barvita burleskna krimikomedija in nenavadna ljubezenska zgodba, v kateri nas Bruno Dumont popelje v zgodnja leta dvajsetega stoletja. Film atrakcij iz obdobja belle époque.

 

20.30 Premiera! Tiha strast (A Quiet Passion) Terence Davies, Velika Britanija / Belgija, 2016, DCP, 125 min

Tiha strast je pretanjena in pogosto humorna zgodovinska drama o življenju in delu ene največjih pesnic vseh časov Emily Dickinson, v režiji poeta sodobnega britanskega filma Terencea Daviesa. In je hkrati pretresljiv portret ženske, umetnice uporniškega, neodvisnega duha v primežu zadušljive patriarhalne in krščanske morale.

 

Mala dvorana

19.15 The Beatles: Osem dni na teden (The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years), režija

Ron Howard , Velika Britanija / ZDA, 2016, blu-ray, 107 min

Navdušujoča dokumentarna kronika zgodnje koncertne kariere in meteorskega vzpona skupine The Beatles, časa neponovljive beatlomanije, ko so John, Paul, George in Ringo osvajali britanske, evropske in nato ameriške odre, da bi nazadnje obnoreli ves svet.

 

 

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness