Sanjave trave

Oddaja
27. 3. 2017 - 16.30

Metelkova mesto, Channel Zero ob 22:00: DubLab: Gipsy Side Of Dub No. 7 - Haris Pilton (dj, producent & MC) predstavlja sedmo edicijo. Unikaten večer (verjetno edini na svetu), kjer se skozi celo noč dub prepleta z tradicionalnimi glasbenimi vplivi vsega sveta.

 

Tovarna Rog: 11-obletnica

Med letom 2006 in 2017 se je beseda Rog že neštetokrat prevalila po ustih tistih, ki so aktivni del avtonomne tovarne in tistih, katerim ta predstavlja neprespane noči ali neuspele projekte. Ker pa so besede čudna reč in se spreminjajo s časom, ima danes beseda Rog s številnimi predavanji, delavnicami, koncerti, skupščinami, športnimi in umetniškimi prireditvami drugačen zven kot ob začetkih. Vse bolj postaja simbol neke drugačne Ljubljane, kakršne si mestne oblasti ne znajo zamisliti, kot tudi simbol upora in iskanja drugačnih družbenih odnosov.
Tudi letos bomo praznovali obletnico in odprli vrata, da pokažemo Rog tistim, ki nas ne poznate in tistim, ki iščete novo v že poznanem. Praznovanje bo potekalo 11 dni, s središčnim dogodkom v soboto 25.3., ko bodo odprti vsi prostori in bo v duhu pomladanskih piknikov zaživelo tudi dvorišče tovarne.
Ker pa smo se letos znašle v posebnih okoliščinah in prihodnosti Roga ne diktira le naše ustvarjalno delo, ampak tudi bitka z mestno občino, bomo prihodke od obletnice namenili kritju visokih sodnih stroškov, ki so doleteli našo skupnost. Ne bomo torej le zganjale nostalgije, ampak predvsem načrtovali, kako preživeti gentrifikacijo in vse več ljudem omogočiti uporabo Avtonomne Tovarne še naslednjih 11 let.

Fuzbal plac, 1. Nadstropje 19:00: Gibanje osvobaja: Taiji quan in Haki sak druženje
Second Home, 20:00 Tani Bahtuali, otvoritev slikarske razstave

Modri kot 20:15 Prebranec #38

 

Glasba:

 

Orfejev salon SNG Opera in balet Ljubljana ob 19:30: Prisluhnimo v Operi, klasična glasba

Monika Rožej, citre
Eva Erjavec, kljunasta flavta
Egon Mihajlović, čembalo
Spored:
Silvius Leopold Weiss:
Tombeau sur la Mort de M. Comte de Logy

Harald Oberlechner: Third Line

Simone Fontanelli: Den Schnee berühren

Harald Oberlechner: Jazz Exercise 5

Fredrik Schwenk:
El Primer Tango para los más pequeños

Richard Grünwald: Gnomentanz, op. 20, no. 3

Dario Castello: Sonata Prima, Sonata Seconda

Georg Philipp Telemann :
Metodična sonata št. 11 v f-molu, TWV 41:d2
Antonio Vivaldi (1678–1741):
Koncert v g-molu, op. X/2; La Notte

Brez vstopnine

 

Prulček Bar od 20:00: OOO Freeo

Tina Jenko: drums
Mihael Kunšič: guitar
Žiga Jenko: vocal & guitar

Brez vstopnine

 

Klub ZOO od 20:00: Jazz Ponedeljek: Adam Klemm, Robert Jukič, Erik Marenče in Janko Novoselić!
Adam Klemm /saksofon
Robert Jukič /bas
Erik Marenče /klaviature
Janko Novoselić /bobni

Vstopnina: prispevek

 

Teater, gledališče in odrske deske:

 

Veliki oder LGL ob 17:00: Štirje muzikanti, lutkovna predstava

Znana ljudska pravljica o bremenskih godcih je bila uveljavljenemu lutkovnemu ustvarjalcu Matiji Solcetu izhodišče za živahno in prijazno glasbeno-lutkovno predstavo. Štiri živali se, tako kot v znani pravljici, odpravijo na pot in v mestu presen ...

Znana ljudska pravljica o bremenskih godcih je bila uveljavljenemu lutkovnemu ustvarjalcu Matiji Solcetu izhodišče za živahno in prijazno glasbeno-lutkovno predstavo. Štiri živali se, tako kot v znani pravljici, odpravijo na pot in v mestu presenetijo ljudi s svojo glasbo.
Otroci sodelujejo tako pri potovanju, ker lesene lutke zapustijo oder in stopijo med gledalce, kot pri koncertu, ko otroci z njimi zapojejo. Občinstvo sedi kar na odru, zato lahko otroci opazujejo gledališče tudi s te, manj običajne, a prav tako zanimive strani.

Vstopnina: 5.00 €

 

SNG Drama:

Veliki oder ob 19:30: Antigona

"Iz modrih ust izvira slavni rek: kogar je bog udaril s slepoto, vidi večkrat dobro v tem, kar je zlo."

Antigona je poleg Kralja Ojdipa najpomembnejša med sedmimi ohranjenimi Sofoklovimi tragedijami, zmeraj znova in v vsakem zgodovinskem trenutku drugače vredna uprizarjanja. Tako rekoč večno jo delajo njeni dramski liki z naslovnim na čelu, klasična zgradba, vprašanja, ki jih postavlja, in odgovori, ki jih daje sama, še bolj pa tisti, ki jih poišče vsakokratna dramaturško-režijska postavitev: razmerje med napisanimi in nenapisanimi zakoni, obseg človekovih (tudi mrličevih) temeljnih pravic, moč argumenta in argument moči …

Antigona kot upornica demonstrira svojo osebno voljo nad državnim ukazom. Popolnoma se zaveda, kaj pomeni njeno dejanje in kaj tvega z njim. Je spodbuda za njeno dejanje res pravica mrtvega brata do pokopa? Če gre Antigoni samo za to, da opravi obred za umrlim bratom, da bo šla lahko njegova duša onkraj, zakaj izvede pokop dvakrat? Dejstvo, da opravi obred dvakrat, odpira druge možne interpretacije.
Kreontov argument, da Polinejk ne zasluži pokopa, ker je izdajalec, morda ni povsem prepričljiv, vendar tudi Antigonin argument, da je mrtve treba pokopati, ker to zahtevajo starodavni (božji) zakoni, vzbuja pomisleke. Verjetno gre za nekaj več kot pokop mrtveca ali posmrtno kazen. Živi so tisti, ki spoštujejo zakone ali jih ne spoštujejo. Pri tem je morda pomembnejše, kdo se mora komu podrediti. Čigavi zakoni so veljavni in kdo ima zadnjo besedo.

mala drama ob 20:00: Prevare, komedija

Po motivih ene od zgodnejših renesančnih komedij Gl'ingannati (Prevarani ) je nastala majhna, a glasbeno in kostumsko razkošna komedija, v kateri je ves čas v ospredju "kako", torej način uprizarjanja. "Sekstet radoživih komedijantov in ubranih pevcev se pred občinstvom po zgledu commedie dell'arte virtuozno preoblači in hipoma značajsko preoblikuje kar v štirinajst komedijskih vlog." Zaplet zgodbe, katere pravir gre iskati v Plavtovi komediji Dvojčki, je precej preprost: izgubljeni dvojček Fabrizio se znajde v Modeni ravno v trenutku, ko njegova dvojčica Lelia, preoblečena v fanta in s tem na las podobna svojemu bratu, pobegne iz samostana, kamor jo je poslal oče, ki jo želi omožiti z bogatim vdovcem Gherardom. Lelia se kot paž zaposli pri meščanu Flamminiu in se vanj zaljubi, a on ljubi Gherardovo hčer Isabello, ta pa se ogreje za njegovega paža – Lelio. Iz tega sledi kup komičnih zapletov, za katere poleg zamenjav dvojčkov poskrbi tudi pisana paleta ostalih likov, od "preživetveno nabrite služinčadi do drugih značilnih predstavnikov tedanjega meščanstva, obrtništva, zaljubljenih študentov in celo predstavnice najstarejše obrti. Vse te like povezuje ozračje renesančne prebujenosti telesa in vsakršnega čutnega hedonizma, ki ves čas v protagonistih spodmika temelje načelom družbeno zapovedanega v smeri prvinsko naturnega in prizemljenega. Posledice neobvladljive premoči naravnega in prvinskega so 'prevare' kot zmagoslavje človekove polnokrvnosti, veselja do življenja in vsakršnega užitka, a tudi 'prevare' kot temelj odrske (rado)živosti in razposajenosti."

Posebna prevara je tudi gledališki list, za katerega sta avtorica komedije in urednica lista po zgledu Borgesa in Eca ustvarili nekaj zabavnih apokrifov.

 

Slovenski gledališki inštitut od 17:00: Razstava ob 150-letnici Dramatičnega društva, javno vodstvo po razstavi

Javno vodstvo po novi razstavi O poteh k "najlepši iznajdbi človeškega duha" na Slovenskem: Mejniki v razvoju Dramatičnega društva v Ljubljani

Nova razstava, ki je na ogled v Slovenskem gledališkem inštitutu ob 150-letnici ustanovitve Dramatičnega društva v Ljubljani, se osredotoča na prvih petdeset let delovanja Društva, pri čemer skuša osvetliti pomembne in odločilne mejnike na njegovi razvojni poti. Dramatično društvo v Ljubljani (ustanovljeno l. 1867) je začetnik slovenskega gledališča moderne dobe. V svojem razvoju od leta 1867 do 1920 prehodi petdesetletno pot skozi dobo institucionalizacije in profesionalizacije slovenskega gledališča in jo sklene v letu 1920, ko nastopi nova razvojna stopnja, doba evropeizacije (1920‒1945).

Skozi razstavo vas bo vodil avtor razstave dr. Štefan Vevar.

Brez vstopnine

 

Trubarjeva hiša literature ob 17:00: Literarno branje - Judith Nika Pfeifer

V okviru niza »Literatura živi – mlade avtorice & avtorji iz Avstrije« se bo tokrat predstavila Judith Nika Pfeifer – najprej z literarnim predavanjem na temo „Nove poti – novi mediji – novi teksti" in isti večer še z literarnim branjem v Trubarjevi hiši literature v Ljubljani. Leta 1975 rojena Judith Nika Pfeifer je odraščala na Dunaju in v Zgornji Avstriji, študirala pa je komunikologijo ter jezikoslovje. Piše besedila za pesmi, poezijo, prozo in dramske tekste. Ukvarja se tudi s performansom in multimedijsko umetnostjo, s katero je že gostovala v New Yorku in Montrealu. Za svojo delo je med drugim prejela Štipendijo za pisatelje mesta Dunaj (2009), štipendijo DOC-Team Avstrijske akademije znanosti (2010) in Nagrado Reinharda Priessnitza za svoj prvenec »nichts ist wichtiger ding kleines du« (2012). Leta 2015 je gostovala na Dnevih poezije in vina na Ptuju. Naslov njene zadnje knjige se glasi »manchmal passiert minutenlang auch gar nichts«.

 

K ob 18:00: Nikola Kekić: Rak'n'roll, predstavitev knjige in pogovor z avtorjem

V seriji pogovorov Raje vprašam se bo Urban Vovk tokrat pogovarjal z Nikolo Kekićem (1976), avtorjem knjige Rak'n'roll, ki je v življenju naletel na "velik in spolzek ovinek", ko se je moral spopasti z rakom. Avtor o tej svoji izkušnji poroča scela neposredno in živo, saj jo opiše tudi z njene humorne perspektive, v procesu zdravljenja pa se vrača v različne faze odraščanja in podoživlja najzanimivejše življenjske trenutke, kar daje njegovemu pisanju še dodatno razgibanost in privlačnost.

Brez vstopnine

 

Pritličje od 18:00: Predstavitev knjige Hiša

Pogovor ob izidu knjige Hiša Ivane Djilas.

O samoumevnosti sveta, odplačevanju kreditov, boju za boljši jutri, knjigah, novinarskih člankih in še čem bodo v Pritličju razpravljali: Grega Repovž, Miha Blažič in Ivana Djilas. Pogovor bo vodil Aljoša Harlamov.

Ivana Djilas je gledališka režiserka in publicistka pri tedniku Mladina, priseljenka, umetnica, ženska s kariero, prekarna delavka; ima 40 let, je glasna, ima nekaj odvečnih kilogramov in ne uporablja socialnih omrežij. Je lastnica hiše, kredita in magisterija ter mama posvojenega otroka in otroka s posebnimi potrebami. Povod za roman Hiša je bil Ivanin odmeven članek o prodaji hiše, ki se je viralno razširil po spletu. V sočnem romanu, polnem pikrega humorja na lasten račun in na račun trenutnega stanja v družbi, se bodo zagotovo prepoznali številni bralci.
Miha Blažič – N’Toko je hiphoper, reper, bloger, kolumnist, jezen opazovalec samoumevnosti sveta in aktivist, ki zase pravi, da je zgolj navaden državljan in nič več. "Ob vsaki, še tako majhni nevšečnosti v tisku, na TV-ju, na spletu ali v živo ne sme manjkati opomba: to je mogoče samo v Sloveniji! Premalo odprtih okenc v banki? Samo v Sloveniji! Koncert se je začel 30 minut po napovedani uri? Samo v Sloveniji! Elektrika se je spet podražila? Samo v Sloveniji. Policaji so kreteni? Samo v Slovenij! Korupcija? Samo v Sloveniji!" je zapisal v eni izmed v Mladini objavljenih kolumn. Te so zdaj predelane, spremenjene, preoblikovane, obogatene z novimi pogledi, drugačno strukturo, kombinirane z zapisi iz bloga, opremljene s fotografsko-kolažnimi ilustracijami Uroša Abrama in objavljene v N’Tokovem knjižnem prvencu Samoumevni svet. 

 

Bežeče sličice!!!

 

Slovenska kinoteka: Večer SFA: V spomin na direktorja fotografije Žarota Tušarja

18:00 Program kratkih filmov

Barve v prosekturi, France Kosmač, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 35mm, čb, 11'
Dober dan, Jože Pogačnik, Slovenija (Jugoslavija), 1962, 35mm, čb, 10'
Planica, Dušan Povh, Slovenija (Jugoslavija), 1960, 35mm, barvni, 10'
Slovenski portreti: Vilko Ukmar komponist, Matjaž Klopčič, Slovenija (Jugoslavija), 1987, DVD, barvni, 27'
Njiva, Rajko Ranfl, Branko Šoemen, Hrvaška (Jugoslavija), 1969, 35mm, čb, 7'
Venus, Rajko Ranfl, Branko Šoemen, Hrvaška (Jugoslavija), 1969, 35mm, čb, 7'
Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu Republike Slovenije v sodelovanju s Hrvaškim filmskim arhivom

20:00 Kala, Krešimir Golik, Andrej Hieng, Slovenija, 1958, 35mm, čb, 72'

Andreja nepredvidljiva usoda vojnih dni loči od njegove izbranke, obenem pa se mora raziti tudi s svojo psico Kalo, ki si jo prilasti nemški oficir. Nemški teror je vedno bolj okruten, Andreju pa vseeno uspe pobegniti iz taborišča, kamor ga je poslal nemški okupator. Tudi njegova psica Kala pobegne nemškemu vojaku, tava po razdejanem svetu in se druži z volkovi. Ob osvoboditvi se tudi Andrej lahko vrne na svojo kmetijo, Kala pa postaja vedno bolj volčja. Bo Kala našla svojega pravega gospodarja? Bo njuno srečanje prekinil strel tik pred zdajci? Bo cviljenje mladičev tisto, ki bo potolažilo Andreja?
Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.

 

Kinodvor:

18:45 Mesečina (Moonlight), Barry Jenkins , ZDA, 2016, DCP, 111'

Drugi film Barryja Jenkinsa, navdahnjen z gledališko igro Tarella Alvina McCraneyja In Moonlight Black Boys Look Blue, je impresionistična skica življenja in slogovno drzna pripoved o odraščanju v revnem predelu Miamija, ki je zaradi tenkočutne upodobitve afroameriške moškosti nemudoma obveljala za pionirsko delo. Oskar za najboljši film leta!

21:00 Dan osvoboditve (Liberation Day), Uģis Olte, Morten Traavik , Norveška / Latvija / Velika Britanija / Slovenija, 2016, DCP, 100'

Mala dvorana ob 20:00:

The Beatles: Osem dni na teden (The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years), Ron Howard , Velika Britanija / ZDA, 2016, blu-ray, 107'

Navdušujoča dokumentarna kronika zgodnje koncertne kariere in meteorskega vzpona skupine The Beatles, časa neponovljive beatlomanije, ko so John, Paul, George in Ringo osvajali britanske, evropske in nato ameriške odre, da bi nazadnje obnoreli ves svet.

 

Komuna:

18:00 Nepričakovano očka (Demain tout commence), Hugo Gelin, komična drama

20:15 Mesečina (Moonlight), Barry Jenkins, ZDA, drama

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.