Skrite luknje

Oddaja
3. 7. 2017 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Jalla Jalla ob 19:00: Odbojka (igrišče za Celico). Pridite in povabite svoje prijatelje na sproščeno rekreacijo in druženje.

 

Gala hala ob 21:00: LOST BEATS K’Pow Supastar Bayo

Julij bo v znamenju beatov – na štiri julijske ponedeljke se bo čisto svež cikel, ki smo ga poimenovali Beat this!, izmenjal z že uveljavljenimi Lost beats večeri DJ sekcije društva GOR. Začnemo z odkrivanjem izgubljenega!

Serialka Lost Beats, namenjen druženju in poslušanju zanimivih, večinoma prezrtih plošč hip hop, trip hop in ostalih beats žanrov, se s poletjem seli na prosto. Tokrat prvič na letni vrt Gala hale, kjer bomo prah s skoraj pozabljenih plat brisali 3. in 24. julija. Vabljeni!

“If you talk to the average teenager of today and you ask them about music what they like, the first thing they’ll say is “the beat, the beat, the beat.”

Vstop prost! *v primeru slabega vremena dogodek prestavljamo na avgust!

 

Glasba izven:

 

Cankarjev dom ob 20:00: Orkester Sanktpeterburške filharmonije

Yuri Temirkanov, dirigent

Program:
N. Rimski-Korsakov: Suita iz Pripovedke o nevidnem mestu Kitež in devici Fevroniji
P. I. Čajkovski: Francesca da Rimini, op. 32
S. Rahmaninov: Simfonični plesi, op. 45

Sloviti Orkester Sanktpeterburške filharmonije je najstarejši simfonični orkester v ruski deželi. Njegove korenine segajo v leto 1882 na dvor carja Aleksandra III, skozi svojo zgodovino pa se je večkrat preimenoval. Orkester je močno zaznamovalo 50-letno obdobje pod vodstvom znamenitega dirigenta Jevgenija Marvinskega od leta 1938, ki je z orkestrom od 1946 dalje gostoval tudi na mednarodnih odrih in dosegel mednarodni ugled. Leta 1988 ga je nasledil Yuri Temirkanov, ki ima naziv šefa dirigenta in umetniškega vodje orkestra. S številnimi nagradami ovenčani dirigent nadaljuje uspešno zgodbo orkestra s slovesom izjemnega interpreta domačega ruskega repertoarja, ki ga vselej predstavlja na turnejah. Ljubljanski koncert je v celoti v znamenju velikih ruskih mojstrov. Uvodna skladba je orkestralna suita po istoimenski operni mojstrovini Nikolaja Rimskega Korsakova, ki v zgodbo vplete srednjeveški ruski legendi; Petra Iljiča Čajkovskega je k pisanju simfonične fantazije Francesca da Rimini navdihnila zgodba iz Dantejeve Božanske komedije; Simfonični plesi so poslednje delo Sergeja Rahmaninova.

 

Narodna galerija ob 20:30: Else Ensemble

Hed Yaron Mayersohn, violina
Valentin Scharff, violončelo
Daniela Shemer, violončelo
Shelly Ezra, klarinet
Naaman Wagner, klavir

Pesnica in slikarka Else Lasker-Schueler se je rodila v Nemčiji leta 1869, umrla pa v Izraelu leta 1945. S svojo vsestransko in zanimivo osebnostjo je postala navdih za nastanek edinstvene glasbene zasedbe Else ensemble. Sestavljajo jo nemški in izraelski glasbeniki, ki jih povezuje ljubezen do komorne glasbe. Njihovo dolgoletno medsebojno študijsko in glasbeno sodelovanje se odraža v iskanju novih načinov za interpretacijo glasbenih del.

S spodbujanjem glasbenih vezi med Nemčijo in Izraelom želijo poglobiti prijateljske stike in razumevanje med obema državama. Prav zato se zasedba posveča izvajanju glasbe, ki izraža kulturno sodelovanje skladateljev iz obeh držav in na svoj repertoar uvršča skladbe različnih nemških in judovskih skladateljev iz 19. stoletja, pa vse do sodobnosti. Pester nabor inštrumentov zasedbi omogoča oblikovanje različnih sestavov, ki so sicer manj značilni za komorno glasbo, a prav zato dopuščajo širok in zanimiv izbor repertoarja. Else ensemble sestavljajo mladi glasbeniki, večkratni nagrajenci na mednarodnih tekmovanjih in izvajalci v vodilnih svetovnih orkestrih.

Hed Yaron Mayersohn, rojen 1989 v Tel Avivu, je diplomant Glasbene in Plesne Akademije v Jeruzalemu, Hochschule für Musik und Theater v Münchenu in Zürcher Hochschule der Künste, kjer je pridobil izvrstna priznanja. Hed je dobitnik štipendijin nagrad fundacij America-Israel Cultural Foundation, fundacije Freunde Junger Musiker Deutschland in Verbier Festival Academy. Hed je zmagal na raznih tekmovanjih, kot so Tel Aviv (Israel) in Königin Sophie Charlotte (Mirow, Nemčija). Je navdušenec nad glasbo različnih obdobij in redno nastopa kot solist in komorni glasbenik. Od leta 2013 je član  orkestrske akademije Berlinske Filharmonije, s katerimi redno nastopa.

Valentin Scharff je asistent prvega čelista v orkestru radia Frankfurt od leta 1999. Dobil je nagrade tekmovanja Mendelssohn v Freiburgu in mednarodnega tekmovanja komorne glasbe v Haagu. Valentin Scharff je študiral pri prof. Christoph Henklu v Freiburški glasbeni akademiji in se udeleževal mojstrskih tečajev pri znanih glasbenikih, kot so Frans Helmerson, Arto Noras, Siegfried Palm in János Starker. Je entuziastični izvajalec komorne glasbe od rosnih let. Razvijal se je v ansamblih Brandis in Vermeer kvartet. Kot član različnih skupin komorne glasbe je nastopal na festivalih v Lucerne, Le Arcs, La Prés in na Beethovnovem festivalu v Bonnu. Valentin Scharff je koncertiral po Evropi, v ZDA in na Japonskem.

Daniela Shemer, rojena 1988 v Jeruzalemu, je članica Vzhodno-Zahodnega orkestra Divan od leta 2009, in je strastna izvajalka komorne glasbe in sodobnega repertoarja. Deluje v Nemčiji, kjer je bila članica mednarodnega ansambla Modern Academy. Daniela je magistrirala Frankfurtski univerzi za glasbo in uprizoritvene umetnosti. Leta 2013 se je Daniela pridružila Lucerne Festival Academy, in kasneje ansamblu omenjene akademije. Kot komorna glasbenica in solistka je Daniela nastopila na štirih kontinentih, delala z dirigenti kot so Daniel Barenboim, Pierr Boulez, Peter Eötvös in Steven Sloane. Daniela se je udeležila mojstrskih tečajev s čelisti kot so Mischa Maisky, Janos Starker, Frans Helmerson in David Geringa. Po diplomi na  jeruzalemski glasbeni in plesni akademiji in priznanju izraelske vojske Izvsrtni Glasbenici (IDF – Isreal Defense Forces) je Daniela nadaljevala študij na Kraljevem Konservatoriju v Haagu, kjer je študirala s Michelom Straussom. Poleg tega je študirala tudi elektronsko glasbo na oddelku Sonology. Dobivala je štipendije Ameriško-Izraelske fundacije, Varonove fundacije in javne fundacije Barenboim-Said Andalusia.

Shelly Ezra je študirala s Yitzhak Kazapom (v Tel-Avivu, Izrael), s Sabine Meyer, Reiner Wehle in Diethelm Jonasom (Lübeck), z Martinom Spangenbergom (v Weimaru). Zmagala je mnogo tekmovanj, kot so tekmovanje ARD Munich, mednarodno glasbeno tekmovanje v  Freiburgu, tekmovanje festivala Braunschweig Classix in tekmovanje komorne glasbe Max-Reger, Karlsruhe. Je tudi dobitnica mnogih štipendij America Israel Cultural-, Villa Musica-, Yehudi Menuhin-, in Stockhausen fundacije. Shelly je nastopala kot solistka z Radijskim Simfoničnim Orkestrom Bavaria, Münchenskim Komornim Orkestrom, Collegium Musicum Basel, Jenskim Filharmoničnim Orkestrom, Klasično-Filharmoničnim Orkestrom Bonn, Filharmoniki Nations, Camerata Moravia in z Izraelskim Komornim Orkestrom. Nastopala je z nekaterimi vodilnimi umetniki na tem področju in snemala za založbe NDR in MDR, Radio Bremen, Nemški Radio, Radio Berlin-Brandenburg, Nizozemski Radio, Avstralske, Finske in Srbske radio postaje ter za Izraelsko radijsko postajo klasične glasbe "The Voice of Music".

Pianist Naaman Wagner je aktiven recitalist, komorni glasbenik in izvedenec sodobne glasbe. Kot recitalist in komorni glasbenik je veliko nastopal po Izraelu, Evropi, Aziji in je pogosto snemal za radijsko postajo Kol Hamusika v Izraelu. Aktiven je tudi na področju sodobne glasbe, je član 21st Century Ensemble, s katerim je nastopal kot solist v Izraelu, Seoulu, Hong Kongu, in Tbilisi pod vodstvom Ilan Volkova in Zsolta Nagyja, med drugimi, kjer je igral ogromno premier novih del, kot tudi mojstrovin 20. in 21. stoletja. Nastopal je v koncertnih dvoranah komorne glasbe Filharmonije v Berlinu, Mendelssohn-Saal in Mendelssohn-Haus v Leipzigu, v Künstlerhaus v Münchenu, kot tudi v muzeju Tel Aviva, Jeruzalemskem Gledališču in Jeruzalemskem glasbenem centru.

Nastopal je na festivalih kot so Kol Hamusika Festival, Israel Festival in Abu-Gosh festivalu, med drugimi. Je mnogostranski glasbenik, ki je diplomiral na Jaruzalemski glasbeni akademiji, kjer je študiral klavir pod mentorstvom Eitan Globersohna, dirigiral pri prof. Evgeny Tsirlinu, kasneje pa pridobil dodatno  diplomo na Hochscüle für Musik v Hannovru, pri  prof. Arie Vardi.

Brez vstopnine

 

Atrij Kavarne NUK ob 21:00: Šansonski večer Same babe

Zasedba Same babe je nastala spomladi 2003, do danes pa nastopila na vseh pomembnejših šansonjerskih, etno in sorodnih festivalih po Sloveniji in izdala tri albume: zgoščenko uglasbene poezije Janeza Menarta Za ljubi kruhek in njene črne črne lase (2007), ploščo Terezijanske (2011), na kateri je predstavila avtorske pesmi, svoje videnje ljudskih pesmi in uglasbitev priznanih slovenskih pesnikov (Kajetan Kovič, Frane Milčinski – Ježek) ter avtorski album Dobri možje (2014). Poimenovan po zmagovalni pesmi Festivala slovenskega šansona 2009 predstavlja "vzorčni primer alternativnega šansona" tako na besedilni kot na glasbeni ravni.

"Same babe so dragulj, ki ga bo zgodovina slovenske popularne glasbe uvrstila tja med Ježka, Sepeta, Marka Breclja, Buldožerje, Ano Pupedan in slovenski pank. Bend, ki preprosto zveni. Bend, ob poslušanju katerega te ne zanima, kaj je in kaj ni in iz česa je in iz česa ni njihova muzika. Ker preprosto uživaš. In veš, da so to Same babe. Ker noben drug bend ne zveni tako. Tako odlično!" – Jure Longyka

Tokrat bodo po dolgem času ponovno odigrali zgolj akustičen koncert.

Zasedba:

Miha Nemanič, vokal, orglice, tolkala

Marko Voljč, vokal, trobenta, ukulele, tolkala

Marko Jelovšek, vokal, kontrabas, kitara

Matjaž Ugovšek – Ugo, vokal, kitare

Viki Baba, vokal, kitara

Vstopnina: 10 EUR

 

Layerjeva hiša, Kranj od 21:00: Prismojeni Profesorji Bluesa / 9. SubArt festival

Prismojena odisejada gotovo niso nikomur več neznanka, saj je njihov dobri stari rokenrol z mlado krvjo in dušo v zadnjih treh letih šprical iz vseh možnih in nemožnih klubov, barov, placev in vogalov. Spadajo med glasbene skupine, ki so se že pred izidom prvega albuma izstrelile v najvišjo, prvo ligo slovenske glasbene scene. To med drugim dokazuje tudi 167 odigranih koncertov dve leti nazaj. Njihov prvi album Family so izdali marca 2016 in na promocijskem dogodku ob izidu albuma napolnili Kino Šiška, nato so sledile polne Križanke, ki so se tresle v dežju. Fantje so potem odšli na turnejo v ZDA, kjer so od New Yorka do San Francisca neumorno koncertirali kar tri mesece. Po izjemno uspešnem haranju od vzhodne do zahodne obale ZDA so se vrnili v Kino Šiška in tam v aprilu predstavili nov album kar na dveh zgoščenkah. Čez poletje bodo koncertirali večinoma po Balkanu in v Sloveniji. Prismojeni profesorji bluesa vozijo blues rock s fluidnostjo in prožnostjo, ki kot reka energije poteka pod močnim in polnim zvokom, v katerem potem lahko v ospredje stopijo radostno distorzirane orglice in kitara hitrih prstov. Kaj torej lahko pričakujemo od koncerta ? Enolončnico v kateri se je pacal, kuhal in cmaril blues, funk, soul, punk, rock, country, začinjeno z veliko žlico eksperimentiranja, improviziranja predvsem pa razigrane energije, kar je pa v bistvu tudi najpomembneje.

Prispevek: 8 eur

 

Teater, odrske deske, gledališče in drugo:

 

Zgodovinski atrij, Mestna hiša ob 18:00: Ureditev Atletskega centra Ljubljana

Javna predstavitev arhitekturnega natečaja

Z natečajem je Mestna občina Ljubljana iskala najprimernejšo urbanistično, arhitekturno in krajinsko arhitekturno rešitev prenove vzhodnega dela Športnega parka Ljubljana. Prenovljen bo glavni atletski stadion, opremljen bo s tribunami in spremljajočimi prostori za 5000 gledalcev, zgrajena bo atletska dvorana z vsemi spremljajočimi prostori in tribunami za 1500 gledalcev, urejena bosta pomožni atletski stadion in center za mete, zgrajena bo podzemna parkirna hiša ter zagotovljene vse zahtevane servisne in parkirne površine in dostopi, vključno z izven nivojsko peš povezavo preko gorenjskega železniškega koridorja in celovito zunanjo ureditvijo območja.

Nagrade natečaja:

1. nagrada: avtorji Borislav Petrović, dipl. inž. Arhitekt, Ivan Rašković, dipl. inž. Arhitekt, Milan Đurić, dipl. inž. Arhitekt, Kristijan Cuk, univ. dipl. inž. arh.
Sodelavci: Tijana Atanasijević, master arhitekt, Marija Blagojević, master arhitekt, Saša Dimitrić, master arhitekt, Predrag Živković, master arhitekt, Nada Jelić, dipl. inž. arhitekt, Boris Petrović, master arhitekt, Milica Sekulić, master arhitekt

2. nagrada: avtorji: Matej Vozlič, univ. dipl. inž. arh.
Sodelavci: Vesna Vozlič Košir, univ. dipl. inž. arh., Mihaela Kastelic, mag.inž. arh., Mija Mikuž, mag. inž. arh. Lena Vozlič, štud. arh., Luka Vozlič

3. nagrada: avtorji: Ravnikar Potokar arhitekturni biro d.o.o., Robert Potokar, univ. dipl. inž. arh., Anja Patekar, mag. arh., Jernej Borko, mag. arh.

Brez vstopnine

 

Galerija UAUU, Gosposvetska 7 ob 18:00: DropinBoards Pop Up, tematska razstava

Dropin Boards so unikatni surfi in rolke izpod rok dveh posamenikov, katera dva sta globoko povezana s tema dvema športoma. Poleg vložene ljubezni, katere gojita za športe na deskah, izdelke odlikuje natančna ročna spretnost, združena s kvalitetnimi materiali in modernimi poslikavami. Vsi boardi so izdelani po željah naročnika, pri izbiri materialov pa stremita k tistim, ki ne škodujejo okolju.

Brez vstopnine

 

Bežeče sličice!!!

 

Sotočje, Tolmin ob 21:00: Kino Sajeta

Glasba je časovna umetnost 1 – LP Film, "Pankrti – Dolgcajt" (2006, 48')

Slovenija, 2006, betacam SP, 48 minut

režiser: Igor Zupe; scenarist: Igor Bašin, Barbara Kelbl, Igor Zupe; avtor glasbe: Pankrti; montažer: Igor Zupe; off in on-line montažer: Marko Turšič; oblikovalec zvoka: Drago Kočiš; snemalci: Bojan Jantol, Igor Zupe, Viki Bertoncelj; arhivski posnetki: OM Produkcija, TV Slovenija, Forum Ljubljana, AGRFT; grafik: Jure Plešec; nastopajoči: člani skupine Pankrti, njihovi sodobniki, Marin Rosić; tehnični koproducent: VPK; sofinancerji: Ministrtvo za kulturo, Pristop, KD Holding producentka: Viva Videnović; produkcija: Nord Cross Production.
Long play film Glasba je časovna umetnost, Pankrti - Dolgcajt pripoveduje zgodbo o 36 minutah in 6 sekundah. Toliko je dolga prva plošča skupine Pankrti, ki je konec 70-ih let prejšnjega stoletja s komadi Lepi in prazni, Totalna revolucija, Kdo so ti ljudje, Jest sm na liniji, Metka, Kruha in iger idr. usodno vplivala na dogajanje na slovenski in jugoslovanski rockovski sceni. V sivini socialističnega vsakdana je bila to prva velika punk plošča za železno zaveso (ob prvencu Prljavog kazališta). Izšla je na kulturni praznik leta 1980 in slovensko pop kulturo sinhronizirala z dogajanjem na zahodu ter hkrati odrazila stanje takratnega duha, ki se je utapljal v dolgčasu.
Film je bil predvajan na več kot 60 filmskih in glasbenih festivalih po vsem svetu.

Vstop prost.

 

Slovenska kinoteka: Ni predstav

 

Kinodvor:

18:15 Spomini na ljubezen (Mal de pierres), Nicole Garcia, Francija / Belgija, 2016, DCP, 121'

Zgodba o čutni in neukrotljivi mladi ženski, ki v zadušljivem ozračju petdesetih let minulega stoletja išče popolno ljubezen.

21:00 Gimme Danger, Jim Jarmusch, ZDA, 2016, 108'

Jarmuschev duhoviti, nalezljivo fanovski dokumentarni poklon eni najbolj vplivnih rock skupin vseh časov, The Stooges, je svetovno premiero doživel na festivalu v Cannesu.

Mala dvorana:

19:00 Glasba je časovna umetnost 2, LP film Buldožer - Pljuni istini u oči, Varja Močnik, Slovenija, 2017, DCP, 52'

V dokumentarcu Varje Močnik člani skupine Buldožer, njihovi prijatelji in oboževalci obujajo spomine. Njihova pričevanja se prepletajo s fiktivnimi prizori, slikovnim materialom s plošče, arhivskim gradivom in animacijami. Vse skupaj ustvarja svež in surrealističen film, ne samo o legendarnem albumu, ampak tudi o aktualni družbi in času.

20:45 Glasba je časovna umetnost 2, LP film Buldožer - Pljuni istini u oči, Varja Močnik, Slovenija, 2017, DCP, 52'

 

Komuna:

18:00 Churchill, Jonathan Teplitzky, Velika Britanija, zgodovinska vojna drama

20:00 Pirati s Karibov: Salazarjevo maščevanje (Pirates of the Caribbean: Salazar's Revenge), Jerry Bruckheimer, ZDA, akcijska pustolovščina

 

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.