Teatralno

Oddaja
24. 5. 2017 - 16.30

MUZIKA

 

Kino Šiška ob 20. uri - Suuns, Haiku Garden

Psihedelično potovanje po zamotanem svetu krautrock gruvanja in industrijske elektronike bo v naše kraje že tretjič privedlo kanadske eksperimentalneže Suuns. Tokrat se veselimo predstavitve njihovega najnovejšega izdelka, lanskega albuma Hold/Still, na katerem se še bolj ambiciozno spogledujejo s plesnim razpoloženjem. Podprli jih bodo domači shoegazerji Haiku Garden, katerih dober glas je segel celo do znamenitega radia KEXP v Seattlu.

 

Klub Gromka ob 21. uri – Defonija & Metabonma: BAD TEMPERED (slo / švi) + DUO KAVČIČ-LONQUICH

Letošnji tretji koncertni dogodek Metabonmaja je obeležen z duom flavta / klarinet, Ireno Kavčič in Thommasom Lonquichem, ter se pridružuje Defoniji, ki napoveduje svobodnjaški pihalni duo Bad Tempered: Eloi Calame s Pio Podgornik

 

Pritličje ob 21. uri – Koordinate zvoka: 12

Lepo vabljeni k poslušanju improviziranega diskurza gostujočih glasbenikov, ter prostem pogovoru z glasbeniki o razvoju in vlogi medsebojnega zvočnega raziskovanja. Dogodek je brezplačen.

Jošt Drašler - bas
Tilen Lebar - saksofon
Žiga Murko - pozavna, elektronika

 

Kavarna Slamič ob 20. uri - »Rdeči oder« - nov niz koncertov v kavarni Slamič, v katerem svoje mesto dobijo izbrani mladi slovenski jazz solisti: Aleksandra Čermelj, Vid Jamnik & Slamič jazz trio ft. Primož Grašič

 

Jalla Jalla ob 21. uri – klubski večer z iranskim raperjem MC Najijem

 

KNJIGA

 

Foersterjev vrt za Filozofsko fakulteto, Aškerčeva cesta 2; Sejem akademske knjige Liber.ac

17.00 - pogovor s poljskim pisateljem Ignacyjem Karpowiczem ob skorajšnjem izidu slovenskega prevoda njegovega romana osti. Karpowicz je eden najobetavnejših poljskih avtorjev mlajše generacije, mojster jezika, nekakšen romaneskni Almodovar, ki današnji svet in človeka opisuje v vsej njegovi negotovosti, majavosti in nepopolnosti. S pisateljem se bosta v poljščini in slovenščini pogovarjali prevajalka Jana Unuk in Tatjana Jamnik z založbe KUD Police Dubove.

 

 

Moderna galerija, avditorij ob 19. uri - pogovor ob novi knjigi Renate Salecl z naslovom Tek na mestu

Čeprav je posameznik tako na delovnem mestu kot v zasebnem življenju nenehno pod pritiskom, da teče bolje in hitreje kot drugi, se zdi, da kot družba tečemo na mestu. Pričujoča knjiga s številnimi zgodbami iz vsakdanjosti ponazarja, kako ideologija neoliberalizma vpliva na naše življenje: povečuje tesnobo, sproža nove psihološke simptome in paradokse, spreminja naš pogled na delo, etiko, ljubezen, starševstvo, genetiko in prihodnost. Renata Salecl v Teku na mestu z veliko občutljivostjo zaznava in opisuje nove pojave in spremembe v sodobni stvarnosti. Njene pronicljive analize pa pomagajo razumeti, kako deluje ta svet.

 

 

LIKOVNA

 

 

Otvoritveni teden 25. bienala oblikovanja v Ljubljani (BIO 25) v organizaciji Muzeja za arhitekturo in oblikovanje (bienale se uradno odpre v četrtek, potekal bo do 29. oktobra).

Galerija Kresija ob 19. uri - BIO 25 odprtje razstave GeoMerce: rudarjenje s pomočjo rastlin, ki jo je pripravil Gionata Gatto;

Nekatere rastline, znane kot hiperakumulatorji, so zelo uspešne pri absorpciji težkih kovin (denimo cinka, bakra in niklja) iz zemlje in pri njihovem kopičenju v svojih listih. Nakopičene kovine je nato mogoče pridobiti iz rastlin z nabiranjem teh listov in njihovim sežiganjem. Postopek se imenuje fitorudarjenje. Od tod izhaja tudi projekt GeoMerce, ki želi na novo opredeliti način našega razmišljanja o poljedelstvu.

 

Ljubljanski grad, kazemate ob 19. uri - odprtje razstave Nine Bricelj z naslovom Plečnik nad mestom

Letos praznujemo 145. obletnico rojstva in 60. obletnico smrti slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika (1872–1957). V počastitev spomina na slovitega arhitekta in njegovo delo so na Ljubljanskem gradu pripravili razstavo z naslovom »Plečnik nad mestom«. Vsebinsko se razstava naslanja na diplomsko delo Plečnikovi uresničeni in neuresničeni načrti na Grajskem griču Nine Bricelj.

 

Photon - Center za sodobno fotografijo ob 19. uri - odprtje razstave Donumenta. 14 x 14 - fotografske pozicije;

Sodelujoči umetniki: Ivan Bazak (UA), Pavel Brăila (MD), Alexandra Croitoru (RO), Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová (SK), István Csákány (HU), Biljana Djurdjević (RS), Igor Grubić (CR), Pravdoliub Ivanov (BG), Magdalena Jetelová (CZ), Julian Palacz (AU), Lazar Pejović (ME), Tadej Pogačar (SI). Poseben gost: Christian Schnurer (DE)

Donumenta je festival, ki od leta 2003 poteka v Regensburgu in se promovira kot "mednarodno stičišče za umetnost in kulturo podonavskih držav". Med leti 2003 in 2011 je festival predstavljal sodobno umetnost zgolj iz “obrežnih držav” reke Donave, leta 2012 pa so ustvarjalci razširili fokus na celotno Podonavje, kar vključuje tudi Slovenijo. Podonavska regija je sicer sestavljena iz 14 držav, ki v Evropi tvorijo večplastno makroregijo.

 

Galerija DobraVaga, Adamič-Lundrovo nabrežje 5 ob 20. uri - odprtje potujoče prodajne razstave Cross Pollination (Križno oplajanje) berlinske založbe in potujoče galerije Le Petit Mignon (do 30. 6.)

Cross Pollination je nova potujoča prodajna razstava neodvisne berlinske založbe in potujoče galerije Le Petit Mignon, ki se osredotoča na podtalno vizualno umetnost ter inovativno glasbo.

Tokratna razstava, ki bo svetovno premiero doživela v Ljubljani v okviru praznovanja prve obletnice galerije DobraVaga, predstavlja crème de la crème sodobne sitotiskarske produkcije osmih francoskih umetnikov ter grafičnih eksperimentatorjev: Benoita Sancheza Hachaira (Ben Sanair), Emy Rojas in Gasparda Le Quiniouja (Arrache-toi un Oeill!), Julie Crinon in Huga Marchala (Atelier Mcclane), Damiena Trana in Marion Jdanoff (Palefroi) ter Thomasa Perrodina.

 

PLES

 

 

Foundus, Tobačna ulica 2 ob 20. uri - premiera novega plesnega projekta Najdeno s prevodom

Avtorja, Kristina Aleksova in Fernando Troya, se lotevata teme digitalne komunikacije. Tekstovna sporočila, elektronska pošta, emotikoni in drugi podaljški naših komunikacijskih prizadevanj, nemalokrat ustvarjajo polje nerazumljivosti. Vsakdanja poplava digitalnega sporočanja je postala polje nezavednih erorjev. Avtorja predstave se skozi njih vračata k bistvu človeških predvidevanj in želja.

 

PREDAVANJE

 

Atrij ZRC SAZU ob 17.30 – predavanje v okviru dogodka »MISLITI DRUGAČE / MISLITI DRUGO«, ob kateremu se je zbralo približno dvajset filozofov in umetnikov iz različnih držav, ki bodo razmišljalI o obstoječih povezavah med filozofijo, umetnostjo, politiko in družbenimi vedami. (do 26. 5)

The Curse of the Other: Why We Believe What We Don’t Believe Marie-Jean SAURET, Université Jean-Jaurès, Toulouse

http://www.institutfrance.si/mislito-drugo-/-misliti-drugace.html

 

Trubarjeva hiša literature ob 19. uri – predavanje Od glasbe do zvočnega oblikovanja – Mitja Reichenberg

Peto srečanje nas bo popeljalo v svet, ki se zapisuje med filmsko-glasbeno umetnost in filmski zvok, ki mu rečemo tudi zvočno oblikovanje. Res je, da je meja včasih zelo tanka, v kar nekaterih primerih skoraj zabrisana, vendar je razmejitev teh dveh glasbeno-zvočnih elementov pomembna. Filmska glasba se namreč zapisuje kot drugačno dojemanje filmske pripovedi, kakor pa zvočni del, ki je namenjen oblikovanju in pojasnjevanju filmske podobe. Poslušali bomo filmske primere enih in drugih vsebin, ob tem pa razložili temeljne lastnosti zvočnega sveta obeh delov filmske umetnosti.

 

FILM

 

Kinodvor

17.30 Služkinja
Agassi

Park Chan-wook , Južna Koreja, 2016, DCP, 144 min

Čutna, vizualno razkošna ljubezenska zgodba in nepričakovanih obratov poln triler korejskega mojstra Parka Chan-wooka (Stari). Priredba romana Sarah Waters o ženskem uporu moški nadvladi je doživela premiero na festivalu v Cannesu.

 

Mala dvorana

19.30 Nisem tvoj zamorec
I Am Not Your Negro

Raoul Peck, ZDA / Francija, 2016, DCP, 95 min

Globoko oseben, ganljiv in poetičen, a kot britev oster filmski esej prikaže Ameriko skozi oči ikone gibanja za pravice temnopoltih, karizmatičnega in vizionarskega Jamesa Baldwina. »Jaz nisem zamorec. Človek sem. Ampak če vi mislite, da sem zamorec, pomeni, da ga potrebujete. In vprašati se morate, zakaj.« Zmagovalec ljubljanskega Festivala dokumentarnega filma in nominiranec za oskarja za najboljši dokumentarec.

 

20.30 Premiera!

Izginotje
Flaskepost fra P

Hans Petter Moland, Danska / Nemčija / Švedska / Norveška, 2016, DCP, 112 min

Srhljiv in razburljiv nordijski noir, ekranizacija popularne kriminalke Jussija Adler-Olsena v režiji Hansa Pettra Molanda (Amaterji).

 

Slovenska kinoteka

17.00 Kino-katedra za pedagoge: Ustvarjalni preboji za železno zaveso

Nož v vodi

Nóz w wodzie

Roman Polanski, Poljska, 1962, 35mm, 1.37, čb, 94', svp 

Prevzetni mož in lepa nevrotična žena se odpravita na izlet z jadrnico. Nenadoma skoraj povozita mladega fanta. Študent se jima pridruži na poti in mož ga povabi na svojo jadrnico. Na jadranju se začne stopnjevati napeto ozračje. Moževa domišljavost se ne ujame s skrivnostnim mladeničem, kar pripelje do nepričakovanih preobratov … Prvi celovečerni film Romana Polanskega in prva poljska nominacija za nagrado oskar za najboljši tuji film.

Projekciji sledi predavanje Andreja Špraha.
Vstop prost.

 

21.00 Sejem akademske knjige Liber.ac

Marjetice

Sedmikrasky

Vera Chytilová, Češkoslovaška, 1966, 35mm, 1.37, barvni, 74', svp

Eden izmed biserov češkega novega vala, zmes anarhije in filmskega eksperimenta, zaradi katerega je oblast režiserki za več let prepovedala ustvarjanje filmov. Najstnici Marie I in Marie II zavračata pravila patriarhalne kulture, zato nenehno povzročata težave: lažeta moškim, veliko jesta, pijeta in uničujeta stvari. Njune dogodivščine vseskozi spremlja vizualno eksperimentiranje, zato se tudi za gledalca v vsakem prizoru zgodi kaj nepričakovanega.

 

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness