Torkov meni

Oddaja
28. 3. 2017 - 16.30

Metelkova:

 

A-Infoshop ob 19:00: Veganska večerja

 

Klub Gromka ob 20:30: Cool Kids Booking: VIVA BELGRADO (Špa) + LAID TO REST (Slo) >> Cool Kids Booking v Marcu praznujemo 2 leti!

 

Jalla Jalla ob 21:00: Torkpedo-> Brutti, sporchi e cattivi (1976)

 

11. obletnica Tovarne ROG:

Med letom 2006 in 2017 se je beseda Rog že neštetokrat prevalila po ustih tistih, ki so aktivni del avtonomne tovarne in tistih, katerim ta predstavlja neprespane noči ali neuspele projekte. Ker pa so besede čudna reč in se spreminjajo s časom, ima danes beseda Rog s številnimi predavanji, delavnicami, koncerti, skupščinami, športnimi in umetniškimi prireditvami drugačen zven kot ob začetkih. Vse bolj postaja simbol neke drugačne Ljubljane, kakršne si mestne oblasti ne znajo zamisliti, kot tudi simbol upora in iskanja drugačnih družbenih odnosov.
Tudi letos bomo praznovali obletnico in odprli vrata, da pokažemo Rog tistim, ki nas ne poznate in tistim, ki iščete novo v že poznanem. Praznovanje bo potekalo 11 dni, s središčnim dogodkom v soboto 25.3., ko bodo odprti vsi prostori in bo v duhu pomladanskih piknikov zaživelo tudi dvorišče tovarne.
Ker pa smo se letos znašle v posebnih okoliščinah in prihodnosti Roga ne diktira le naše ustvarjalno delo, ampak tudi bitka z mestno občino, bomo prihodke od obletnice namenili kritju visokih sodnih stroškov, ki so doleteli našo skupnost. Ne bomo torej le zganjale nostalgije, ampak predvsem načrtovali, kako preživeti gentrifikacijo in vse več ljudem omogočiti uporabo Avtonomne Tovarne še naslednjih 11 let.
Obletnica bo potekala od 20.3 do 1.4. - 11 dni za 11 let (čeprav je to zares 13 dni, ampak eden od teh je dan norcev, tako da to ne velja, 12 je pa magično število in se lahko naredi nevidno).
Program se bo sproti še dopolnjeval!
17:00-18:30/ Fuzbal plac, 1. Nadstropje: Gibanje osvobaja: Rog fu gibanje,telovadba,fis kultura itd. ..
18:00-20:00 Cirkusarna NaokROG: Ples na zračni tkanini (Danijela Zajc)
19:00-20:30 Fuzbal plac, 1. Nadstropje: Gibanje osvobaja: Rog fu gibanje,telovadba,fis kultura

 

Glasba izven:

 

Kino Šiška ob 20:00: Indekš: XIXA + Martin Ramoveš Band

Po besedah ustanoviteljev zasedbe XIXA in članov v naših krajih vedno toplo sprejete legende Giant Sand, Briana Lopeza in Gabriela Sullivana, je krivec za nastanek tega glasbenega odvoda mesto Tucson, v katerem "čas teče počasneje, dež pada glasneje in rastline rastejo z več značaja".

Na Indekš lekciji bomo priča psihedelični, s kitarami in osemdesetimi leti prejšnjega stoletja navdahnjeni arizonski verziji južnoameriške cumbie, ki jo je dvojec Lopez & Sullivan po več letih raziskovanja na turnejah s skupinami Giant Sand, Sergio Mendoza Y La Orkesta in Calexico zapisal v XIXA prvencu Bloodline (februar 2016). Zdrava doza rocka ameriške puščave, popa in psihedelije!

Vstopnina: 10 EUR, Indekš cena 8 EUR

 

Prulček ob 20:00: Lapsus, Osmi Greh

Lapsus je glasbena zasedba, ki jo sestavlja 5 nadarjenih mladeničev in ena talentirana mladenka iz okolice Ljubljane. Žanrsko se uvrščajo v alternative rock, ki je skupna točka vsem članom. Skupina je v svojem enoletnem delovanju doživela že marsikateri uspešen koncert, tako na majhnih kot tudi na večjih odrih. Preigravajo priredbe znanih uspešnic in avtorsko glasbo.

Klemen Gnidovec - vokal
Matija Kalin - kitara, back vokal
Luka Gnidovec - kitara
Barbara Mihelič - klaviature
Jure Žigon - bobni
Mitja Hofer - bas kitara

Osmi greh smo skupina petih, občasno šestih decov v pozni pubrteti. Radi mamo hitr pank, prešvicane ženske in topu pir. Poleg slovenskega panka pa kdaj in kdaj udarimo kakšenOsmi greh smo skupina petih, občasno šestih decov v pozni pubrteti. Radi mamo hitr pank, prešvicane ženske in topu pir. Poleg slovenskega panka pa kdaj in kdaj udarimo kakšen lep in nežen komad. Grehovci pa se počasi lotevamo tudi avtorske glasbe.

Izidor Straus - vokal
Jakob Blatnik - ritem kitara
Jošt Pekolj - lead kitara
Andraž Dražumerič - bas kitara
Neil Gerjol - bobni

Brez vstopnine

 

Klub ZOO ob 20:00: Groovie Tuesday - Earth vs Space, blues rock

Člani prodorne blues - rock glasbene zasedbe Prismojeni profesorji bluesa (kitarist Julijan Erič, bobnar Zlatko Djogič in bas kitarist Miha Ribarič) bodo združili moči s saksofonistko Jasno Kmetec in kongoistom Andrejem Tomazinom ter tako zasijali v malo drugačni zvočni podobi, ki sliši na ime Earth vs Space.

Zasedba:
Julijan Erič /kitara, vokal
Miha ribarič /bas
Zlatko Djogič /bobni
Andrej Tomazin /konge
Jasna Kmetec /saksofon

Vstopka: 5€.

 

Hostel Celica od 21:00: Sozvočja sveta – Jan Tomšič in Nino Mureškič

Jan Tomšič – kitara, glas

Nino Mureškič - tolkala

Avtorska in improvizirana glasba

Sledil bo Celični Etno jam.

Brez vstopnine

 

Teater, odrske deske, gledališče, in...:

 

SNG Drama:

Veliki oder ob 19:30: Antigona

"Iz modrih ust izvira slavni rek: kogar je bog udaril s slepoto, vidi večkrat dobro v tem, kar je zlo."

Antigona je poleg Kralja Ojdipa najpomembnejša med sedmimi ohranjenimi Sofoklovimi tragedijami, zmeraj znova in v vsakem zgodovinskem trenutku drugače vredna uprizarjanja. Tako rekoč večno jo delajo njeni dramski liki z naslovnim na čelu, klasična zgradba, vprašanja, ki jih postavlja, in odgovori, ki jih daje sama, še bolj pa tisti, ki jih poišče vsakokratna dramaturško-režijska postavitev: razmerje med napisanimi in nenapisanimi zakoni, obseg človekovih (tudi mrličevih) temeljnih pravic, moč argumenta in argument moči …

Antigona kot upornica demonstrira svojo osebno voljo nad državnim ukazom. Popolnoma se zaveda, kaj pomeni njeno dejanje in kaj tvega z njim. Je spodbuda za njeno dejanje res pravica mrtvega brata do pokopa? Če gre Antigoni samo za to, da opravi obred za umrlim bratom, da bo šla lahko njegova duša onkraj, zakaj izvede pokop dvakrat? Dejstvo, da opravi obred dvakrat, odpira druge možne interpretacije.
Kreontov argument, da Polinejk ne zasluži pokopa, ker je izdajalec, morda ni povsem prepričljiv, vendar tudi Antigonin argument, da je mrtve treba pokopati, ker to zahtevajo starodavni (božji) zakoni, vzbuja pomisleke. Verjetno gre za nekaj več kot pokop mrtveca ali posmrtno kazen. Živi so tisti, ki spoštujejo zakone ali jih ne spoštujejo. Pri tem je morda pomembnejše, kdo se mora komu podrediti. Čigavi zakoni so veljavni in kdo ima zadnjo besedo.

mala scena ob 20:00: Kos plastike, komedija

Kos plastike je nova igra uglednega in gledalcem MGL dobro znanega mladega avtorja Mariusa von Mayenburga. Gre za duhovit, a obenem ostro posmehljiv dramski portret tistega dela evropske populacije, ki se (za razliko od številnih drugih prebivalcev stare celine) koplje v malomeščanskem izobilju, istočasno pa tone v pomanjkanju občutka za vse, kar je avtentično, spontano, etično, sočutno, predvsem pa – logično.

Ulrike in Michael veljata za čudovit zakonski par, vse je vzorno in zavidanja vredno. A od domnevne preobilice dela sta popolnoma izčrpana, ves čas odsotna. Njun sin pa je medtem sam doma. Prejšnjo varuško so odpustili, ker je imela rahel poljski naglas; to bi utegnilo škodovati jezikovnemu razvoju odraščajočega Vincenta. Denarja je pri hiši veliko, medsebojnega potrpljenja pa bolj malo.

Čas je, da najamejo novo hišno pomočnico. Pojavi se Jessica, lepa je in zelo tiha. Čistila bo, prala, kuhala in skrbela za otroka. Kot rečeno, Jessica je živo nasprotje svojih novih delodajalcev. Zelo pozorno opazuje, a večinoma molči. Za nekakšen red je torej formalno poskrbljeno in občutek imamo, da se bo v razkošno stanovanje naselila harmonija. A ni tako. Jessicina "drugačnost" sproži vrsto nenavadnih reakcij, izpovedi, obračunov, spoznanj. Kako to? Nemogoče je tudi presoditi, ali je preobrazba, ki jo ob pogledu na Jessico doživi družinski prijatelj, alternativni umetnik Haulupa, posledica njegovega osebnega zloma ali je del vsebinsko zavezujočega umetniškega projekta. Pred našimi očmi se v prah sesipajo umetno vzdrževane manire, prikrojene resnice in domnevno čvrsti značaji … Kdo je Jessica? Od kod prihaja? Kaj jim je storila? Oziroma: kaj bodo oni storili njej?

 

MGL:

Veliki oder od 19:30: Družinski parlament, komedija

Katalonska uspešnica Družinski parlament navdušuje s svežino, živahnostjo, bleščečim humorjem in vsebinsko aktualnostjo.
Pred nami je družina z dvema odraščajočima otrokoma. Starša že od nekdaj pedantno skrbita za to, da se vzgoja in sistem organizacije življenja znotraj družine odvijata v skladu z načeli prave demokracije. Imajo svojo ustavo, zakone, določajo proračun, plačujejo davke, skratka, delujejo kot država v malem. Stvari pa se začnejo zapletati, ko se hči nenadoma ne strinja več z ustaljenim sistemom in začne terjati spremembe. Njena zahteva sproži plaz nepričakovanih dogodkov …
Avtorica se izjemno duhovito poigrava z vzorci zapletov znotraj sodobnih parlamentarnih demokracij. Kriza, varčevalni ukrepi, osebni interesi, karierizem, lobiranja, korupcija, predsodki, konservativnosti …
Cristina Clemente (1977), večkrat nagrajena katalonska dramatičarka, scenaristka in režiserka, je igro Družinski parlament napisala kot rezidentka gledališča Sala Beckett v Barceloni. Že nekajkrat je kot soscenaristka sodelovala s Sergijem Belbelom, uveljavljenim in tudi slovenskim gledalcem dobro poznanim katalonskim dramatikom, režirala pa je tudi eno njegovih iger.

Prevod po avtoriziranem angleškem prevodu Family Council Sharon G. Feldman, 2014

 

10KA klub smeha od 20:30: 10kin Večer Novega #99 oz Nove nade s Perico, stand-up / impro

Vstopnina: 4EUR

 

KOŽ ob 18:00: Jubilanti: Milan Dekleva, pogovorni večer

Milan Dekleva je umetnik s skoraj najdaljšim seznamom poklicev in najobsežnejšo literarno in prevajalsko bibliografijo. Bil je urednik Tribune, Radia Študent, kulturne redakcije časnika Dnevnik ter Otroškega in mladinskega programa na Televiziji Slovenija. V sedmih desetletjih življenja je uspel napisati več kot 20 pesniških zbirk za odrasle in otroke, pol ducata romanov, prevesti na desetine knjig in za svoje delo prejeti več kot deset literarnih nagrad, vključno s Prešernovo nagrado 2006.

Z gostom bo kramljala dr. Ignacija J. Fridl.

Brez vstopnine

 

Cankarjev dom, Kosovelova dvorana ob 18:00: Za devetimi gorami

20. pripovedovalski festival Pravljice danes (spremljevalni program)

Za otroke od 5. leta in pravljic željne odrasle.
Pripovedovalsko-glasbena predstava

Nastopajo: Anja Štefan, pripovedovanje; Boštjan Gombač, klarinet, piščali, zvočila; Janez Dovč, harmonika, zvočila
Produkcija: Cankarjev dom

Pesnica, pisateljica, pripovedovalka in vodja festivala Pravljice danes, Anja Štefan bo zgodbe zajemala iz svoje knjige slovenskih pripovedi Za devetimi gorami, Boštjan Gombač in Janez Dovč, glasbenika z dolgoletnimi izkušnjami v ljudski in avtorski godbi, pa bosta besedam dodala glasbeni odmev. Vsi trije so svoje ustvarjanje nedavno prepletli v istoimensko zgoščenko, še raje pa ga ponudijo v živo.

Vstopnina: 6,50

 

Hostel Celica ob 18:30: Kako potovati po svetu z zelo malo denarja, predavanje Popotniškega novinarstva

Izvedeli boste, da JE mogoče potovati tudi z zelo malo denarja in dobili veliko napotkov, idej in konkretnih koristnih nasvetov, kako potovati zelo poceni.

Predavanje bo vodila Zarja Kambič, popotnica, novinarka in blogerka, ki je pred dobrimi tremi leti dala odpoved v službi, se sama podala v neznano in nato tri leta potovala po svetu, na zelo poceni način, z zelo omejenim "proračunom":

A kot poudarja, potovati poceni ne pomeni nujno, da je taka izkušnja okrnjena – lahko je tudi prav nasprotno! Načini potovanja, ki jih uporablja in jih bo predstavila tudi vam, omogočajo, da lahko potujete dlje časa, doživite še več, dobite pristen stik z okoljem, domačini in njihovo kulturo ter stkete nova prijateljstva po vsem svetu.

Po treh letih je Zarja sedaj prvič na obisku v Sloveniji, a ne za dolgo, saj se kmalu odpravlja dalje – tokrat na Aljasko, v Kanado, nato pa v srednjo in južno Ameriko.

Ne zamudite odlične priložnosti, da izveste,
kako lahko z zelo malo denarja po svetu potujete tudi vi!

Brez vstopnine

 

AS Galerija od 19:00: Hatsu yuki, razstava

V AS Galeriji tokrat gostimo dva avtorja, fotografa Janeza Vlachyja ter slikarja in grafika Leona Zakrajška. Njuno skupno sodelovanje sega že v leto 2003, ko sta prvič razstavljala na Japonskem, natančneje v Tokiu. Odločitev, da bo naslov razstave v japonskem jeziku, je logična posledica njunega razmišljanja, saj se njuna dela močno navezujejo na Japonsko in vzhodnjaško estetiko ter filozofijo. Naslov Hatsu yuki je simboličen; spominja ju na otroško pričakovanje in veselje ob prvem snegu, na osnovno človeško lastnost, pa tudi bistvo človeštva, tj. uživati v majhnih stvareh, deliti energijo, in jo prenašati na druge. Pravita, da ju prav zaradi njunega razglabljanja, ki temelji na majhnih stvareh, privlači Japonska s svojim principom pojmovanja estetike. Iskrenost in tankočutnost predstavljata nit, ki povezuje oba umetnika. Na svoj način izpovedujeta zgodbe, ki so na prvi pogled videti preproste, vendar so posledica temeljitih razmišljanj in rahločutne osebne izpovedi. Skupna jima je tudi modrost velikega renesančnega umetnika Leonarda da Vincija, da je preprostost najvišja oblika razvozlavanja kompleksnosti, ki zahteva kristalno čisto misel in strogo začrtano pot. Pravita, da je njun koncept preprostosti v današnjem času kar malo pozabljen, spregledan, zato menita, da je naloga umetnika, da nas na to opozarja in da s svojo držo daje vzgled ter nas s tem dela močnejše, bolj humane.

Brez vstopnine

 

Trubarjeva hiša literature:

17:00 Je ekumenski in medverski dialog mogoč?

Marčevsko Trubarjevo omizje bo odprlo dve podvprašanji:
• Kakšen odnos naj bi evangelijski kristjani imeli do drugih Cerkva?
• Kakšen odnos naj bi evangelijski kristjani imeli do drugih verstev?

Omizje bo uvedel kratek razmislek Draga Sukiča.

20:00 11. literarno-filmski kombo: Prenovačite Novaka

Drage piske in pisci, filmski entuziasti, ljubitelji interdisciplinarnosti in ostala zainteresirana javnost, pozor! Nova sezona literarnih dogodkov se je že otvorila in tudi mi smo nazaj, še boljši, še zanimivejši in še bolj odštekani kot prej. Vse, ki ste bili redni obiskovalci naše lanskoletne uspešnice Kosajte se s Kosom, je gotovo razveselila novica, da smo pri Koridorju v Trubarjevi hiši literature z novembrom pričeli pripravljati serijo novih srečanj, naslovljenih Prenovačite Novaka, znotraj katerih se tekmovalci potegujejo za najboljšo pesniško predelavo kratkega filma domače produkcije. Tokrat jim na pomoč priskoči pesnik in legendarni profesor na oddelku za primerjalno književnost, Boris A. Novak, ki je pravkar izdal razširjeno pesmarico pesniških oblik Oblike duha. Izbira pesniške oblike, v kateri bodo morali pisati tekmovalci, pa bo zopet odvisna od sreče - natančneje, kolesa sreče.

 

Bežeče sličice!!!

 

Slovenska kinoteka:

19:00 Odprto platno: D-day

Kalorije (Calorias), Emren Meroglu, 2013, DCP, barvni, 4'
Tovarna, Sanela Jahić, Slovenija, 2013, DCP, barvni, 11'
Sotto, Ina Ferlan, Slovenija, 2016, DCP, barvni, 10'
Emil, Žiga Krajnc, Slovenija, 2017, DCP, barvni, 8'
Kako je Panta dospeo na kazan, Marko Cvejić, Srbija, 2017, DCPl, barvni, 24'
Vstop prost.

21:00 D-day: dan za dokumentarec

Proletariat na poti v raj (Radnička klasa odlazi u raj), Marko Cvejić, Srbija/Slovenija, 2017, DCP, barvni, 80', sp

Dokumentarni film o nekdanjem delavskem razredu v današnji tranzicijski srbski družbi. Film prikazuje vsakdanje življenje petih delavcev propadlih industrijskih gigantov v Zrenjaninu. Dokumentarna drama predstavlja nov pogled na pozabljene junake delavskega razreda, ki so premagali čas, sistem, tranzicijo in revščino. Njihove tragične življenjske zgodbe so danes nove, sodobne, avtohtone in trajne.

 

Kinodvor:

19:00 Dan osvoboditve (Liberation Day), Uģis Olte, Morten Traavik , Norveška / Latvija / Velika Britanija / Slovenija, 2016, DCP, 100'

Glasbeni dokumentarec o zgodovinskem koncertu skupine Laibach v Severni Koreji.

21:00 Ona (Elle), Paul Verhoeven, Francija / Nemčija, 2016, DCP, 130'

Drzna žanrska zmes Paula Verhoevna (Prvinski nagon) z Isabelle Huppert v koži enigmatične ženske, ki noče pristati na vlogo žrtve. Najbolj provokativen film lanskega Cannesa in dobitnik dveh zlatih globusov.

Mala dvorana ob 18:00:

The Beatles: Osem dni na teden (The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years), Ron Howard , Velika Britanija / ZDA, 2016, blu-ray, 107'

Navdušujoča dokumentarna kronika zgodnje koncertne kariere in meteorskega vzpona skupine The Beatles, časa neponovljive beatlomanije, ko so John, Paul, George in Ringo osvajali britanske, evropske in nato ameriške odre, da bi nazadnje obnoreli ves svet.

 

Komuna:

18:00 Nepričakovano očka (Demain tout commence), Hugo Gelin, komična drama

20:15 Mesečina (Moonlight), Barry Jenkins, ZDA, drama

 

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.