Veter ni ničesar prignal

Oddaja
Katja Felle
12. 4. 2017 - 16.30

MUZIKA

 

Daktari ob 20. uri - Akustični blues večer: Prismojeni profesorji bluesa & Igor Leonardi

Ekskluzivni večer akustičnega bluesa s člani Prismojenih Profesorjev Bluesa in Igorjem Leonardijem!

Julijan Erič: kitara, glas
Igor Leonardi: kitara
Miha Erič: orglice, glas
Zlatko Đogič: cajon

Vstop prost

 

Vodnikova domačija ob 20. uri - FriForma / Brezmejna disonanca #1: Kepl / Drašler / Kovács

Brezmejna disonanca predstavlja kreativno mednarodno platformo in koncertni cikel, ki se bo odvijal v Budimpešti, na Dunaju in v Ljubljani med 10. aprilom in 18. majem 2017. Trije slovenski, avstrijski in madžarski glasbeniki in glasbenice bodo prvič muzicirali v treh mednarodnih tričlanskih zasedbah in se predstavili v prestolnicah omenjenih držav. Sodelujoči: Jošt Drašler, Matija Schellander in Vid Drašler iz Slovenije; Irene Kepl, Markus Krispel in Margarethe Maierhofer-Lischka iz Avstrije in Gergely Kovács, Szilveszter Miklós in Gergő Kováts z Madžarske.

Vstopnina: 5 evrov

 

 

Cirkulacija 2 / Tobačna Ljubljana ob 20.30 - ne povsem klasični impro koncert dvojice Seppo Gruendler in Josef Klammer z naslovom "Mali pribor | Kleines Besteck"

Oba glasbenika improvizatorja in umetnika prihajata iz Graza/ Avstrija in že dolga leta sodelujeta v različnih mejnih umetniško-glasbenih zasedbah, v katerih sta bila oba vedno tudi nosilca. Svoj pristop glasbi označujeta kot strukturirano improvizacijo.

Mali pribor pomeni pribor malih instrumentov, tudi tolkal. Morda le “snare” in “hihat” (Klammer) ter miniaturna električna kitara (Gruendler).  In seveda modulacije in perturbacije s pomočjo elektronike.

Vstop prost

 

 

Jalla Jalla ob 21. uri - klubski večer Soul'o'Rama #15, večer dušne glasbe; vrteli se bodo nesluzasti soul komadi vseh obdobij. Vrti Soulbina!

Vstop prost

 

LIKOVNA

 

Mednarodni grafični likovni center ob 17. uri - Vodstvo po razstavi Zini!

Po razstavi Zini!, Sodobna zinovska produkcija bo vodil sokustos razstave Božidar Zrinski. S posebno umetniško intervencijo v razstavni prostor bo sodeloval kolektiv freštreš.

Vodstvo spremlja tolmačenje v slovenskem znakovnem jeziku, tolmači gospa Tanja Giuliatti.

Zini so knjižice, največkrat samozaložniške naredi sam publikacije, ki nastajajo v majhnih nakladah in z nizkimi produkcijskimi stroški. Na razstavi v MGLC se je ta žepni format razširil v prostor in se prelevil v prostorske instalacije. Z instalacijo svoj pogled na zinovsko ustvarjalnost predstavlja tudi kolektiv freštreš, eden od sodelujočih na razstavi. Kolektiv je dejaven na raznih področjih, od instalacij do performansov, glasbe in literature. Na vodenem ogledu bodo interpretirali svojih osem razstavljenih zinov – freštreš, Ego, Future, Vacation, 5, Nadzor, Razprodaja, Blackout – in ponazorili interaktivno vstopanje v vsebinske in pomenske tematike, ki jih navedeni zini odpirajo.

 

Center in Galerija P74 ob 18. uri – vodstvo po razstavi Drago Dellabernardina

Razstava del Draga Dellabernardina je izjemen dogodek, saj gre za prvo samostojno predstavitev njegovih del v Ljubljani. Poleg tega, da je bil izjemen vizualni umetnik, je veljal za enega najboljših solo kitaristov v Sloveniji in nekdanji Jugoslaviji. V letih 1968-69 je bil solo kitarist v skupini Sinovi, po razpadu Kameleonov pa je z Danilom Kocjančičem igral v njegovi skupini Danilo in Novi kameleoni. V začetku sedemdesetih se je za nekaj časa priključil zasedbi Generali (Janez Bončina – Benč, Braco Doblekar, Tihomir Asanović – Pop, Čarli Novak).

Po razstavi bo vodil Tadej Pogačar.

Vstop prost

 

Dvorana Skladovnice JKSD ( Beethovnova 5) ob 18. uri - odprtje prvega dela razstave mlade ženske umetnosti, ki jo pripravlja GalerijaGallery v sodelovanju z galerijami Galerijske četrti Šiška, potekalo pa bo v obliki romanja po galerijah.

Iz Skladovnice JKSD se bomo sprehodili do Univerzalnega ateljeja uličnih umetnosti, kjer nas po ogledu fotografske razstave pobere Magic misery tour bus – brezplačni organiziran prevoz, ki nas s postankom v Muzeju tranzitornih umetnosti (Mota Lab) popelje do Vodnikove ceste, od koder ekspedicijo nadaljujemo s sprehodom po divji poti v urbanem ekosistemu, ki ga bo v sklopu dogodka pripravilo Zavetišče za zavržene rastline. S postankom pri trgovini Elissa, kjer si bomo ogledali izložbeno instalacijo, bomo prispeli do osrednjega prizorišča otvoritvenega spektakla - Trga prekomorskih brigad, kjer bodo GalerijaGallery, Galerija Kina Šiška in Photon gostili številne performanse in umetniška dela. Performansom sledi žur, ki potekal brez kakršnekoli programske vsebine in bi ga najbrž še najbolje povzel izraz minglanje.

Scenosled dogodkov:

18.00 - 18.30
Dvorana Skladovnica JSKD, Beethovnova 5
Sanela Jahić
Jara Vogrič
ogled video projekcije (v prihodnjih dneh bodo sledile dodatne projekcije)

18.30 - 18.45
UAUU.Univerzalni Atelje Uličnih Umetnosti, Gosposvetska 7
Živa Drvarič
ogled razstave (razstava bo na ogled do 3. maja)

18.45
Magical misery tour bus (brezplačni prevoz z busom)

18.45 - 19.00
MoTA LAB, Celovška 42b
Valerie Wolf Gang
ogled video postavitve (video postavitev bo na ogled do 3. maja)

19.00
Magical misery tour bus (brezplačni prevoz z busom)

19.00 - 19.20
sprehod po divji poti med Vodnikovo cesto in Kinom Šiška
Zavetišče za zavržene rastline
otvoritveni sprehod (v prihodnjih dneh bodo sledili dodatni sprehodi)

19.20 - 19.30
Izložba trgovine Elliza, Celovška cesta 111
Lea Culetto
ogled postavitve v izložbenem oknu (postavitev bo na ogled do 3. maja)

19.00 - 20.00
Center urbane kulture Kino Šiška, Trg prekomorskih brigad 3
Katja Felle v sodelovanju z članicami Koroškega medgeneracijskega centra
otvoritveni performans in razstava (razstava bo na ogled do 3. maja)

20.00
odprtje razstave
Photon - center za sodobno fotografijo (hodnik galerije), Trg prekomorskih brigad 1
Urška Aplinc & Maja Burja
(razstava bo na ogled do 3. maja)

20.00
odprtje razstave
GalerijaGalllery, Trg prekomorskih brigad 1
Nina Čelhar
Živa Drvarič
Anja Jelovšek
Neža Knez
Dalea Kovačec
(razstava bo na ogled do 3. maja)

20.00 - 20.40
GalerijaGallery, Trg prekomorskih brigad 1
Neža Knez
otvoritveni performans, prvi del

21.00
Center urbane kulture Kino Šiška, Trg prekomorskih brigad 3
Neža Knez
otvoritveni performans, drugi del

Vstop prost

 

Cankarjev dom, sejna soba ob mali galeriji ob 18. uri - v sklopu razstave o skupini W.O.R.M.S. okrogla miza Slovenskega filmskega arhiva o arhiviranju slovenskih amaterskih oziroma ljubiteljskih filmov

Vstop prost

 

Narodna galerija ob 19. uri - odprtje razstave Alberta Sirka z naslovom Slikar našega morja

Edini slovenski marinist, izjemno ploden slikar, ki je neutrudno upodabljal morsko motiviko - marine, ribiče, vedute. Zapustil nam je okrog 700 del, a ostaja, kljub obsežnemu opusu, domači publiki slabo poznan slikar. Na zemljevid slovenske umetnosti ga bo sedaj postavila pregledna razstava naslovljena Albert Sirk - Slikar našega časa, ki jo bodo danes odprli v Narodni galeriji.

Vstop prost

 

 

Moderna galerija ob 20. uri - podelitev nagrade Riharda Jakopiča za likovno umetnosti

Jakopičeva nagrada je najpomembnejša nagrada na področju likovno–vizualne umetnosti v Sloveniji, katere namen je podelitev priznanj za izjemne umetniške dosežke na likovno-vizualnem področju.

Nagrajenci:

Slikar Marjan Gumilar, nagrada

Kipar Tomaž Furlan, priznanje

Multidisciplinarna umetnica Tanja Lažetić, priznanje

 

Galerija Kapelica ob 20. uri – performans Betina Habjanič: 'Ne( )šteto'

Vsako sekundo na Zemlji nasilno umre na tisoče živali, ki se v naslednjem trenutku spremenijo v lepo oblikovane in zapakirane kose mesa. Estetski učinek geometričnih oblik in lične embalaže je inštrumentaliziran zato, da potlači občutek odgovornosti za nešteto končanih življenj. Kulturalizirano pristajanje (normaliziranje in naturaliziranje) na mehanizme nasilja generira mentalno zaveso, za katero se nemoteno dogaja nekogaršnja bolečina in smrt. Naš spretno oblikovani umik kljub vsemu ne more opravičiti sodelovanja pri tem, kar ne more biti zanikano t.j. neskončna produkcija smrti.

Betina Habjanič (r. 1992) študira na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, smer grafika, s poudarkom na hiperrealizmu, ready-madu, minimalizemu in brutalizemu. Izvedla je številne akcije in dejavnosti v skupnosti, ki dajejo njeni umetniški intenziteti pravo intonacijo.

Glasba: Luka Prinčič - Konstrukcija opornic: Zoran Srdić Janežič - Fotografija: Vesna Liponik - Zahvala: Polonca Lovšin, Sašo Sedlaček, Ive Tabar.

 

LITERATURA

 

Center za poezijo Tomaža Šalamuna ob 20. uri - Literarni večer: Miklavž Komelj

Miklavž Komelj je pesnik, esejist, prevajalec in umetnostni zgodovinar. Je avtor devetih pesniških zbirk, med njimi je za Roso (Mladinska knjiga, 2002) prejel Veronikino, za Hipodrom (Mladinska knjiga, 2006) in Noč je abstraktnejša kot N (Hyperion, 2014) Jenkovo, za Nenaslovljiva imena (LUD Literatura, 2008) pa še nagrado Prešernovega sklada. Za esejistično zbirko Nujnost poezije (Hyperion, 2010) je prejel Rožančevo nagrado.

Vstop prost

 

 

TEATER

 

Mala drama ob 20. uri – premiera Simona Hamer: Razglednice ali Strah je od znotraj votel, od zunaj pa ga nič ni

Režiserka: Ajda Valcl. Dramaturginja: Eva Kraševec. Igrajo: Polona Juh, Saša Pavček, Nina Valič in Barbara Žefran

Razglednice so izziv. Razglednice so darilo. Razglednice so premagovanje strahov. Razglednice so poziv človeštva. Razglednice črpajo inspiracijo iz slovenskih posameznic, ki so prestopile in premaknile meje znanega in mogočnega. Razglednice so potovanje. Dobesedno in metaforično. Živopisen vrtiljak dogodivščin in spoznanj na življenjskem vandranju. Avtorica Simona Hamer v svoje središče postavlja vprašanje alternative današnjemu bezljanju skozi življenje, kjer večina mehanično prehaja vedno isto pot od doma do službe, z občasnim nedeljskim izletom na Šmarno goro. Iskanje drugačnih, še ne uhojenih in s civilizacijskimi smetmi zapacanih poti se zdi danes hkrati nuja in eksotika. Redki, ki stopajo po njih, so deležni tako občudovanja kot prezira. Raziskovanje in upovedovanje sveta skozi žensko perspektivo v Razglednicah zaživi v fragmentarni dramaturgiji, besednih in žanrskih preigravanjih ter v spogledovanju s tradicijo naratorstva.

 

POGOVOR

Trubarjeva hiša literature ob 20. uri - – Pi pogovori (strokovni pogovor): »Ali aktivnost neoliberalizma (v izobraževanju) aplicira odpor in druga iskanja?«

V tokratnih PI pogovorih se bodo osredinili na kritične analize nekaterih bistvenih značilnosti neoliberalizma ter njegov destruktivni vpliv na izobraževanje v številnih državah. Na podlagi izpostavljenih kritik, se bomo spraševali, ali za neoliberalizem že obstajajo neke zares artikulirane alternative? Premišljevali bomo potrebo in možnosti strukturiranja po kapitalističnih, post neoliberalnih racionalnosti sodobne družbe in polja edukacije. Na strokovnem pogovoru, ki ga bo povezovala dr. Urška Štremfel, bosta sodelovala dr. Zdenko Kodelja in dr. Slavko Gaber.

 

FILM

Slovenska kinoteka

17:30 Mednarodni simpozij. Predavanje: Annike Kross: Restavriranje zgodnjih barvnih filmov v nenehnem razvoju

 

19.00 Mednarodni simpozij. Program 10 kratkih barvnih filmov iz zbirke Desmet (EYE, Nizozemska) – prva leta barv

L'Orgie romaine
Louis Feuillade, Francija, 1911, nemi, 9'

L'Obsession d'or
Lucien Nonguet, Francija, 1906, nemi, 3'

Una tragedia al cinematografo
Enrico Guazzoni, Italija,1913, nemi, 8'

Hollandse tulpen en klompen
Nizozemska, 1920, , 4'

Le Royaume des fleurs
Francija, 1914, nemi, 2'

L'acque miracolose
Eleuterio Rodolfi, Italija, 1914, nemi, 9'

Artheme operateur
Ernest Servaes, Francija, 1913, nemi, 7'

Bloemenvelden Haarlem
Willy Mullens, Nizozemska, 1909, nemi, 2'

Lily ménagère
Francija, 1914, nemi, 7'

Dutch types
Francija/VB 1915, 4'

 

21.00 Mednarodni simpozij. Restavrirana filmska zgodovina: Drevo za cokle (L'albero degli zoccoli) Ermanno Olmi, Italija, 1978, DCP (posneto na 35mm), barvni, 193', ap Jesen 1897

 

Kinodvor

18.00 Tiha strast (A Quiet Passion) Terence Davies, Velika Britanija / Belgija, 2016, DCP, 125 min

Tiha strast je pretanjena in pogosto humorna zgodovinska drama o življenju in delu ene največjih pesnic vseh časov Emily Dickinson, v režiji poeta sodobnega britanskega filma Terencea Daviesa. In je hkrati pretresljiv portret ženske, umetnice uporniškega, neodvisnega duha v primežu zadušljive patriarhalne in krščanske morale.

 

20.30 Premiera! Ko ljubezni ni več (L'Économie du couple) Joachim Lafosse, Francija / Belgija, 2016, DCP, 100 min

Joachim Lafosse (Najini otroci) razpre široko paleto silovitih čustev, ki jih iz nekoč ljubečega para iztisne ločitev.

 

Mala dvorana

19.00 Dan osvoboditve (Liberation Day) Uģis Olte, Morten Traavik , Norveška / Latvija / Velika Britanija / Slovenija, 2016, DCP, 100 min

Glasbeni dokumentarec o zgodovinskem koncertu skupine Laibach v Severni Koreji.

21.00 Safari (Safari) Ulrich Seidl, Avstrija, 2016, DCP, 91 min

Ulrich Seidl, neprizanesljivi raziskovalec najmračnejših kotičkov človeške duše, svoj objektiv tokrat uperi v evropske lovske turiste v Afriki. Safari je "počitniški film o ubijanju, film o človeški naravi".

 

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness