Zvečer na malco, pol pa nazaj na nočno

Oddaja
24. 4. 2017 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Klub Gromka ob 21:00: Defonija: SZILÁRD MEZEI SEPTET (srb / madž) >> Repertoar septeta je 30 kompozicij, ki jih je Szilárd Mezei spisal posebej zanj, žanrsko pa se gibljejo med madžarsko folkloro, novo muziko in jazzom. Septet je vezni člen med številnimi Mezeijevimi velikimi in malimi zasedbami, v Gromki pa gostuje en dan po nastopu na znamenitem Bienalu sodobne glasbe v Zagrebu.

 

Channel Zero ob 22:00: DubLab: Ohoroho (DubLab Crew) - Selektor OhoRoho je strasten zbiratelj reggae glasbe že več kot 15 let. Redni gostje ga verjetno dobro poznajo saj je že od samih začetkov ponedeljkovih DubLab večerov prisoten kot selector, promoter, in grafični oblikovalec. Kot del Dub Lab ekipe se je predstavil tudi na poletnih festivalih kot sta Sajeta in Bass Camp.

 

Glasba:

 

Klub ZOO od 20:00: Jazz Ponedeljek: Kerekeš, Feng, Hudolin & Cizej!

Zasedba:

Albert Kerekeš /sax
Yiven Feng /kitara
Dejan Hudoklin /bas kitara
Domen Cizej /bobni

Vstopnina: prispevek

 

Orto bar ob 21:00: Orto Fest 2017 - Rudi Bučar in Istrabend (SLO)

Rudi Bučar - glas, kitara
Janez Dovč - harmonika
Goran Krmac - tuba, topotalnik
Gaber Radojevič - glasbena produkcija

Jure Longyka: "Eden najbolj vsestranskih slovenskih glasbenikov Rudi Bučar je leta 2012 s skupino Istrabend odprl izjemno novo poglavje. Zmes avtorskih in istrskih ljudskih pesmi izvaja skupina glasbenih virtuozov z instrumenti, ki bi bili težko bolj nerokerski. In vendar to počno na sodoben, urban, rokerski način. Ja, težko je z besedami pojasniti, da je moč s tubo, harmoniko, akustično kitaro in tolkali igrati ljudske pesmi, kot bi bile rokenrol. A je res. No, res je tudi obratno, Rudijeve rock in pop pesmi v tej izvedbi zvenijo zelo ljudsko, kar ni tako presenetljivo. Neverjetna je svežina, ki preveva vse skupaj. Ter količina in veličina glasbe, ki jo fantje ustvarjajo s tako preprostimi sredstvi. Treba je slišati, da človek verjame."

Vstopnina 12 €

 

Teater, gledališče in odrske deske:

 

SNG Drama: Veliki oder ob 19:30: Biblija, prvi poskus

"IOKANJE IMA ЈVOJ ZHAS, INU ЈMÉH IMA TUDI ЈVOJ ZHAS."

Izvajalci glasbe na posnetku: Branko Rožman, Štefica Stipančević (sopran), Eva Jurgec (oboa, kljunaste flavte), Kaja Novosel (flavta).

Velika in največja knjiga. In ta velika in največja knjiga je postajala vse večja in še večja. In še večja je postala. Postala je tako velika, da je bila že prevelika. In ko je postala prevelika, se je začela prazniti. In ko je postala še bolj prevelika, je postala tudi še bolj prazna. Napihovala in napihovala se je, ne da bi opazila, da se je skoraj povsem izpraznila.
Knjiga vseh knjig.
Na njenem skoraj povsem izpraznjenem pogorišču bomo iskali preživele. V nekdaj veliki, celo največji knjigi, v knjigi vseh knjig, v obljubi vseh obljub, v razočaranju vseh razočaranj, bomo iskali zgodbo – ali dve. Zgodbo – ali dve – bomo posvetili preživelim iz te zgodbe – ali dveh. Morda zgodbo o človeku, ki je verjel, pa ni imel v kaj verjeti, morda zgodbo o človeku, ki je živel, pa ni imel za kaj živeti. Morda o bogu, ki se je umaknil. Ali o tistem, ki se ni prikazal. Morda samo o tem, da je bog ves čas tu, da je bog prostor med mano in tabo, med nami in vami; in od nas je odvisno, če ga bomo znali napolniti – z božjim, ki je od nekdaj in za zmeraj zgolj prav ta medčloveški prostor, do kraja ranljiv. Krhek prostor. Prostor rana.

 

Slovenski gledališki inštitut od 17:00: Javno vodstvo ob obletnici Dramatičnega društva

Javno vodstvo po novi razstavi O poteh k "najlepši iznajdbi človeškega duha" na Slovenskem: Mejniki v razvoju Dramatičnega društva v Ljubljani

V ponedeljek, 24. aprila bo minilo natanko 150 let od ustanovitvenega občnega zbora Dramatičnega društva v Ljubljani, ki je začetnik slovenskega gledališča moderne dobe. Razstava, ki jo v SLOGI pripravljamo ob 150-letnici ustanovitve Društva, se osredotoča na njegovih prvih petdeset let delovanja, pri čemer skuša osvetliti pomembne in odločilne mejnike na njegovi razvojni poti. V svojem razvoju od leta 1867 do 1920 je prehodilo petdesetletno pot skozi dobo institucionalizacije in profesionalizacije slovenskega gledališča in jo sklenilo v letu 1920, ko je nastopila nova razvojna stopnja, doba evropeizacije (1920‒1945).

Skozi razstavo vas bo vodil avtor razstave dr. Štefan Vevar.

Brez vstopnine

 

Galerija Instituta "Jožef Stefan" ob 18:00: Vida Slivniker, likovna razstava

Že skoraj štiri desetletja Vida Slivniker slika, nekaj let pa je sodelovala tudi pri različnih drugih likovnih projektih, od opreme pesniških zbirk do oblikovanja predlog za izdelavo dekorativnega blaga. Pravi fetiš vseh njenih umetniških ambicij pa ostaja prav dvodimenzionalna, snovna podoba. Ta skozi stoletja preizkušeni sublimirani objekt ostaja izhodišče njenih umetniških raziskovanj. Kot izrazita koloristka pri svojem delu izhaja iz poetičnega doživljanja narave

Brez vstopnine

 

KOŽ ob 18:00: Dušan Rutar : Duh kapitalizma in oblike življenja

Predavanje

V okviru cikla "Predavanja za uvod v pozitivno psihologijo" bo tokrat predavatelj govoril o povezavah med religijo in ekonomijo.

Brez vstopnine

 

Vodnikova domačija Šiška ob 19:00: Branje kot vrednota med politiki

V okviru programa Ljubljana - Unescovo mesto literature vabimo na pogovor z gosti iz sveta politike in založništva.

Politiki in političarke dnevno odločajo o naših življenjih, ob svetovnem dnevu knjige pa razmišljamo, kaj rek "Povej mi, kaj bereš in povem ti, kdo si," pomeni v svetu politike. So bralne navade političnih odločevalcev in odločevalk del njihove medijske prezence? Ali je branje pomembna vrednota, ki jo izkazujejo tudi javne osebnosti in na podlagi katere lahko ocenjujemo posameznikovo, oziroma posamezničino javno vlogo?

Ali odločevalci sredi intenzivnosti vsakdanjega življenja najdejo čas za branje in po katerih knjigah najraje posegajo? To so vprašanja, ki jih bo z gosti odpirala novinarka Jedrt Jež Furlan.
Pridružili se ji bodo:
Neda Pagon, sociologinja in urednica
Uroš Grilc, nekdanji minister za kulturo
Gregor Golobič, nekdanji minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo
Vstop prost.

 

Tovarna ROG:

Second Home ob 20:00: Kulturni benefit večer s Tanijem Bahtualijem

Tani Bahtuali je afganistanski umetnik, ki se ukvarja s slikanjem in glasbo. Iz svoje države je zbežal zaradi groženj Talibanov, ki so ga zaradi njegovega umetniškega ustvarjanja želeli ubiti. Umetnost, predvsem glasba, je namreč po njihovem zakonu prepovedana. Tani je v Slovenijo prišel kot begunec že oktobra 2015.

Slovenski azilni sistem je Afganistancem še posebej nenaklonjen, saj smatra Afganistan za varno državo. Kljub temu, da na poročilih vsak dan spremljamo novice o mnogoterih smrtnih žrtvah spopadov v Afganistanu in da grožnje civilistom pretijo tako iz strani Talibanov in Isis, kot tudi vladnih in tujih vojaških sil, odnos do prošenj za mednarodno zaščito ostaja neizprosen - statistike govorijo, da v Sloveniji Afganistanci praktično ne morejo dobiti statusa begunca.

Tudi Tani je eden od ljudi, ki so zapustili dom, da bi rešili svoje življenje, a jim je država, v kateri so iskali azil, namesto zaščite ponudila negotovo življenje brez papirjev in prihodnosti. Pred kratkim je bila njegova prošnja za mednarodno zaščito dokončno zavrnjena, zaradi česar je nekaj časa preživel v Centru za tujce, namenjenemu deportaciji ljudi, ki jih Slovenija ni želela sprejeti.

V Second Home pripravljamo razstavo Tanijevih slikarskih del, s katero želimo opozoriti na ‘nove izbrisane’, begunce, ki se ne morejo vrniti v svojo državo, a v Evropi ostajajo brez pravic, papirjev in pomoči. Otvoritev razstave bo spremljal glasbeni program in afganistanski prigrizki.

Vstopnina: Donacija

 

Bežeče sličice!!!

 

Slovenska kinoteka:

19:00 Večer Združenja filmskih snemalcev: Podelitev nagrad IRIS

Združenje filmskih snemalcev (ZFS) Slovenije bo tudi letos podelilo letne strokovne nagrade IRIS.
Nagrade za najboljše stvaritve na področju filmske fotografije bodo podelili v šestih kategorijah. Možnost glasovanja so imeli vsi člani združenja ZFS, v vseh kategorijah pa je bilo prijavljneih kar 42 avdiovizualnih del.
Vstop prost.

 

Kinodvor:

19:00 Potovanje časa: pot življenja (Voyage of Time: Life's Journey), Terrence Malick, ZDA / Francija / Nemčija, 2016, DCP, 90'

Prvi, a dolga desetletja tleč in monumentalen dokumentarni projekt Terrencea Malicka (Drevo življenja, Čudežu naproti) je hvalnica naravi, življenju in znanstvenemu spoznanju, katere protagonist je vesolje samo.

21:00 Ko ljubezni ni več (L'Économie du couple), Joachim Lafosse, Francija / Belgija, 2016, DCP, 100'

Joachim Lafosse (Najini otroci) razpre široko paleto silovitih čustev, ki jih iz nekoč ljubečega para iztisne ločitev.

Mala dvorana:

18:15 Dan osvoboditve (Liberation Day), Uģis Olte, Morten Traavik, Norveška / Latvija / Velika Britanija / Slovenija, 2016, DCP, 100'

20:15 Safari, Ulrich Seidl, Avstrija, 2016, DCP, 91'

20:15 Safari, Ulrich Seidl, Avstrija, 2016, DCP, 91'

Ulrich Seidl, neprizanesljivi raziskovalec najmračnejših kotičkov človeške duše, svoj objektiv tokrat uperi v evropske lovske turiste v Afriki. Safari je "počitniški film o ubijanju, film o človeški naravi".

 

Komuna:

18:00 Tiha strast (A Quiet Passion), Terence Davies, Velika Britanija, drama

20:15 Upokojitev v stilu (Going in Style), Zach Braff, ZDA, komedija

 

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness