Novi ŠOS - ovi možje

Oddaja
22. 2. 2017 - 14.00

V četrtek, 16. februarja, je na Fakulteti za družbene vede potekala 28. redna skupščina Študentske organizacije Slovenije oziroma krajše ŠOS. Na njej so med drugim izvolili novega predsednika dotične organizacije za obdobje enega leta. To je postal Aleksandar Spremo, sicer diplomiran pravnik in študent politologije. Poleg volitev pa so obravnavali še poročila organov ŠOS za leto 2016 in načrte vodstva organizacije za novo mandatno obdobje. Prisluhnimo novemu predsedniku ŠOS Aleksandru Spremu in njegovem načrtu delovanja v visokem šolstvu:

 

Izjava

 

Predsednik spregovori še o ostalih stvareh:

 

Izjava

 

Ter še nekaj besed o mednarodnem in regionalnem sodelovanju:

 

Izjava

 

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je pripravilo nov model vzdrževanja učbeniških skladov, s katerim želijo zagotoviti njihov dolgoročni razvoj in kakovost. S tem naj bi šole vsako leto dobile sredstva za obnovo učbeniškega sklada, pri čemer pa se bodo o dinamiki menjave lahko odločale avtonomno. Šole pa bodo morale tudi zagotoviti nakup učbeniškega gradiva za prvošolce. Ministrstvo bo po besedah ministrice Maje Makovec Brenčič predvidoma zagotovilo 3 milijone evrov letno, kot to dela že od leta 2015 dalje.  Sprememba učbenikov bo sledila prenovi učnih načrtov. Opredeljeni bodo postopki za spreminjanje in uvajanje učnih načrtov in s tem povezani postopki potrjevanja učbenikov.  Zagotovljeni bodo pogoji za umestitev učbeniških skladov kot dela knjižničnega fonda, ki je obravnavan kot ločen del šolske knjižnice. Ministrstvo bo enkrat letno objavilo najnižje, najvišje in povprečne cene učbeniških kompletov, Zavod Republike Slovenije za šolstvo pa bo redno spremljal kakovost delovnih zvezkov ter enkrat letno predložil analizo in podal ustrezna priporočila. Za spremljanje kakovosti učbenikov je ministrstvo v letu 2016 objavilo razpis z namenom izvedbe evalvacije in razvoja metodologije za spremljanje kakovosti učbenikov, ki bo v pomoč učiteljem pri izboru učbenikov in učbeniških gradiv.

 

Ta teden je kolegij rektorata Univerze v Ljubljani potrdil sklep o oblikovanju delovne skupine za pripravo jezikovne strategije. Skupino sestavlja 11 članov z različnih fakultet Univerze v Ljubljani, rektorata, študentov in Inštituta Jožefa Stefana. Njihova naloga pa je oblikovanje predlogov rešitev za optimalno kombinacijo uporabe in razvoja slovenskega jezika na univerzi ob hkratnem stopnjevanju njene vključenosti v mednarodni prostor. Jezikovna strategija naj bi bila predvidoma sprejeta do konca letošnjega leta. Po besedah članov delovne skupine gre za krepljenje slovenskega jezika v mednarodnem okolju in za spodbudo razvoja slovenščine v akademski sferi.

V Gvineji že več tednov potekajo stavke učiteljev z zahtevo po dvigu plač in proti rezom v šolstvu. Učenci, ki jim zaradi demonstracij že tedne odpadajo predavanja, so se učiteljem pridružili pri stavki. Po napadu na policijsko postajo je policija v ponedeljek nasilno posegla v proteste, pri čemer je ubila 5 učencev, vsaj 12 protestnikov je bilo aretiranih in še 30 poškodovanih. Iz bolnice so sporočili, da so učenci umrli zaradi strelov 'od blizu'. Policija svoja dejanja opravičuje z zgovarjanjem na nelegalnost protestov in prav tako namerava preganjati vse, ki so bili vključeni v nasilna dejanja.

 

Ne zamudite Brgsovega koncerta Tentet neslišnega življenjskega toka, ki bo zazvenel danes zvečer ob 20. Uri v Kinu Šiška. Tentet poleg Jake Bergerja sestavljajo še Vid Drašler, Jošt Drašler, Boris Janje, Domen Gnezda, Vitja Balžalorsky, Andrej Fon, Jure Boršič, Ana Kravanja in Samo Kutin. Pri projektu sodelujejo vidni domači ustvarjalci, ki delujejo v polju sodobne improvizirane glasbe. Vsi avtorji so del aktivno razvijajoče se sredine mlajših glasbenikov, ki aktivno raziskujejo ter z inovativnimi pristopi prakticirajo kolektivno improvizacijo.

Če vam Sama Kutina in Ane Kravanja ne bo dovolj danes zvečer ali če improvizirani koncerti niso vaša najljubša glasbena oblika, lahko prisluhnete duu Bakalina v Layerjevi hiši v Kranju že ta petek ob 20:00.

Prav tako v Kranju in prav tako v Layerjevi hiši bo jutri potekala predstavitev Samoumevnega sveta, knjige Mihe Blažiča - N’toka.

Med 23. in 25. februarjem bo v Socialnem centru Rog potekala petindvajseta obletnica izbrisa. V četrtek bo na ogled postavljena fotografska razstava fotografa Romana Martinisa, ob 20:00 bo potekalo branje poezije z naslovom Pesniki in pesnice proti izbrisu. V petek ob 17:30 bo potekala javna debata o kontinuiteti nacionalizma in rasizma. V soboto bo ob 17:00 predvajanje kratkih filmov in ob 21:00 koncert N’toka, Sunny Suna, Zlatka in Samo Borisa.  

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness