Osvetljeni pajki in hrošči

Aktualno-politična novica
10. 2. 2017 - 7.05

Svetlobno onesnaženje ima velik vpliv na organizme. Povzroča lahko spremembe v dnevno-nočnem ritmu rastlin in živali, vpliva na njihovo reprodukcijo ter povzroča motnje v orientaciji selečih se organizmov.

Uporaba svetlečih diod oziroma LED svetil je v porastu predvsem zaradi manjše porabe elektrike in zmanjšanja izpustov emisij CO2. Zato so znanstveniki z britanske univerze v nedavno objavljenem članku preučili vpliv LED svetil na organizme talnih ekosistemov. Zanimal jih je predvsem vpliv na združbo talnih pajkov in hroščev.

V raziskavi, ki je trajala tri leta, so znanstveniki preučili štiri različna, prej neosvetljena območja. Ugotavljali so, kakšen vpliv imajo različni spektri LED svetil na talne organizme. Izpostavljenosti različnim jakostim svetlobe je kasneje sledilo vzorčenje predstavnikov pajkov in hroščev, ki so bili vrstno določeni. V enem od eksperimentov so preučili tudi, kakšen vpliv imajo ulične svetilke, ki so ugasnjene od polnoči do štirih zjutraj.

Rezultati raziskave so pokazali, da tako LED svetila z manjšim spektrom svetlobe kot tudi tista z večjim spektrom povzročajo spremembe v združbah pajkov in hroščev. Najmanj sprememb v talnih združbah je bilo na območjih, kjer so bile ponoči luči ugasnjene štiri ure. Izkazalo se je namreč, da se pod svetlobo LED svetil večinoma zadržujejo plenilske vrste talnih organizmov. Posledično pride do sprememb prehranskih spletov znotraj travniških ekosistemov.

V letu 2014 je svetovna uporaba LED svetil predstavljala približno 45 procentov uporabljenih virov svetlobe. Številka naj bi se po napovedih do leta 2020 dvignila na kar 69 procentov. Čeprav naj bi bila LED svetila okolju prijazen vir svetlobe, imajo s svojim delovanjem še vedno velik vpliv na organizme. Zato znanstveniki opozarjajo, da je svetlobno onesnaženje še vedno pomemben faktor, ki vpliva na interakcije med organizmi in posledično na biotsko pestrost.

Pod LED svetili je zbritoff spisal Sebastjan.

Aktualno-politične oznake: 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness