Po vzoru iz narave do čistilne naprave

Aktualno-politična novica
12. 12. 2018 - 7.05

Napovedi kažejo, da bosta imeli kar dve tretjini svetovnega prebivalstva do leta 2050 omejen dostop do pitne vode. Gospodarsko-politična struja vlaga vse več svojih sredstev v razrešitev tega perečega problema. Inovativne rešitve so se domislili raziskovalke in raziskovalci Pekinške univerze in Univerze Yale ter skreirali molekulo s presenetljivo sposobnostjo čiščenja vode.

 

Iskali so način, kako več sistemov prečiščevanja združiti pod skupno metodo. Njihovo pozornost je vzbudila Actinia, plenilska morska vetrnica, ki z lovkami zelo učinkovito lovi hrano in veže hranilne snovi. To ji omogočajo specifične nanokoagulantske molekule. S pojmom koagulant označujemo molekulo, ki po naravi nestabilne delce poveže v večje agregate. Tako v stiku z različnimi, za žival koristnimi snovmi te molekule tvorijo kroglaste skupke, ki hranila prenesejo v telo vetrnice.

 

Raziskovalna skupina predvideva, da bi lahko podobna molekula v vodi vezala številne zelo raznolike snovi, med njimi tudi nečistoče. Po vzoru morske vetrnice so sintetizirali podoben koagulant s kompleksno molekularno zgradbo. S kratico imenovana molekula AMC je presegla učinkovitost številnih dosedanjih metod čiščenja voda, kot je denimo uporaba aktivnega oglja. Poleg tega je molekula kemijsko obstojna in se aktivira šele ob spremembi kislosti medija, kar v praksi pomeni ob stiku z vodo.

 

Lastnost molekule AMC, ki je v največji meri vzbudila zanimanje raziskovalcev, je njeno nespecifično učinkovito delovanje. Obnašanje molekule se namreč spreminja na več ravneh, odvisno od vrste koloidnih delcev onesnažila. Razlog je dvodelna zgradba molekule AMC, ki je sestavljena iz jedra in ogrodja. Jedro sestavljajo dolge verige ogljika in dušika, ogrodje pa predstavlja splet kovinsko proteinskih kompleksov. V jedru se vežejo organske molekule, medtem ko ogrodje destabilizira koloidne delce.

 

Onesnažila, ki obremenjujejo vodne vire, so po zgradbi vedno kompleksnejša in s tem trdovratnejša za razgradnjo. Po drugi strani se trend čistilnih naprav vse bolj nagiba k metodam, ki s čim manj koraki pridobijo kvalitetno sanitarno vodo. Gibljive molekule AMC so ravno zaradi strukturne dovršenosti in s tem povezanega širokopasovnega delovanja kompetenčna rešitev za obstoječe koagulante. Po navedbi avtorjev odstranijo več kot 90 odstotkov nečistoč, kar ob nizkih stroških in enostavnosti izvedbe uporabi molekule za čiščenje vode obeta svetlo prihodnost.

 

Voda je že v čevlju zanimiva za vajenca Erazma.

 

Aktualno-politične oznake: 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness