Žalne slovesnosti

Oddaja
12. 11. 2019 - 16.30

Aktivacija:

Prešernov trg ob 18:00: Funeral for our murdered / Pogreb naših umorjenih

V torek 12. novembra 2019 se ob 18h dobimo na Prešernovem trgu. Spomnili se bomo vseh umorjenih na mejah in tistih, ki so umrli na naših ulicah. Prišli bomo skupaj, delili bolečino in žalost in ju naredili vidni. Zavračamo trpljenje v osami, na skrivaj in v zasebnosti. Umor ni normalnost, ki jo lahko sprejmemo. Zato pozivamo vse, da se nam pridružite v javnosti in da se na dostojanstven način spomnimo žrtev in spregovorimo o storilcih. V znak žalovanja prinesite sveče ali karkoli drugega, kar se vam zdi primerno in delite svoje zgodbe s širšo skupnostjo.

https://www.facebook.com/events/536128297184019/

 

Metelkova mesto:

 

Jalla Jalla:

17:00 Štromoteka - elektroni so zakon!

20:00 Flying Moon in Space (7-piece kraut/psychedelic/ live techno band, Leipzig)

 

Izven:

 

Osmo/za ob 20:00: FriForma+A\V: Oberlintner/Puntar & Šebjanič/Hiršenfelder/Ristić

V tokratnem dogodku združujemo koncetna cikla FriForma in FriFormA\V z nastopi 5 ustvarjalk, ki iz dokaj različnih izhodišč napovedujejo praviloma trans-zvočne oziroma multimedijske dogodke – če pa je to tudi edini njihov skupni imenovalec, pa se bo zaradi nepredvidljivosti treba šele prepričati. V prvem delu bosta znanki iz orkestra Theremidi, Robertina Šebjanič in Ida Hiršenfelder, skupaj s srbsko kolegico Manjo Ristić skozi tri solo nastope predstavile samostojne projekte, ki zvok na karseda samosvoje načine prepletajo z biološkim in geografskim. Po skupni improvizaciji vseh treh pa nas ponovno obišče še logaško-berlinska naveza vizualne umetnice Katje Oberlintner in vokalistke ter skadateljice Ine Puntar, ki bosta v svojem deloma pripravljenem, deloma improviziranem nastopu v precep vzela Carrollovo Alico v čudežni deželi.
Spored:
Katja Oberlintner & Ina Puntar: Alica, avdio-vizualni performans
Robertina Šebjanič: "Črne kaplje (Ligofilija)", solo, zvočna kompozicija, (10 min.)
Ida Hiršenfelder: "Morfogeneza – Pena", solo, zvočna kompozicija, (10 min.)
Manja Ristić: "Črni otok", solo, zvočna kompozicija, (10 min.)
Robertina Šebjanič & Ida Hiršenfelder & Manja Ristić: Sounds of the Earthsea / Zvoki z Zemljemorja, skupinska svobodna improvizacija, 20 min.)
Vstopnina: 5€

 

Kino Šiška, dvorana Katedrala ob 19:00: P.O.D + Alien Ant Farm + Dead Girls Academy

P.O.D. poznate kot multi-platinasti, izjemno popularni ameriški bend iz devetdesetih let prejšnjega stoletja. Zasloveli so tako s pomočjo lastnih koncertov in turnej, kot neštetih nominacij za razne nagrade, kot so grammyji ipd. Kdo ne pozna singlov, kot so “Southtown”, “Alive”, “Youth of the Nation”, “Boom”, “Beautiful” ter seveda najbolj znani “Lost in Forever”? Če jih niste slišali na radijskih postajah, ste jih gotovo zasledili v filmskih soundtrackih. P.O.D., bend, ki ga tvorijo Sonny Sandoval (vokal), Marcos Curiel (kitarsko nažiganje), Traa Daniels (bas) in Wuv Bernardo (nabijanje po bobnih), prihaja iz San Diega in je do zdaj izdal osem studijskih albumov. Če se vam je zdelo, da so vmes poniknili, imate prav – so pa bili vseeno aktivni na sceni, kjer so sodelovali z imeni, kot so Katy Perry, H.R. (Bad Brains), Mike Muir (Suicidal Tendencies) in Sen Dog (Cypress Hill).

Bojda je novica o vrnitvi P.O.D. na evropske odre jeseni letos že požela mnogo odobravanja in koncerti se povsod razprodajajo kot vroče žemlje.

Gotovo pa imajo poleg P.O.D. za to zaslugo tudi Alien Ant Farm, bend, ki ga večina pozna zaradi odlične priredbe hita Michaela Jacskona, “Smooth Criminal”, a ima ponuditi mnogo, mnogo več. Pet albumov, hit singli, nekaj platinastih nagrad in seveda nesmrtna prisotnost v soundtrackih video iger in filmov. Bend, ki deluje od leta 1996, je svoj prvenec drzno poimenoval kar Greatest Hits, nato pa predvsem s podporo benda Papa Roach osvojil odre in srca poslušalcev.

Koncert bodo otvorili ameriški gothic rockerji Dead Girls Academy, varovanci kultne založbe Victory Records.

Na dan 33 €

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Uršula Ramoveš in Fantje z Jazbecove grape

Glasbena skupina Uršula Ramoveš in Fantje z Jazbecove grape je bila ustanovljena leta 2006, ko so takratni člani posneli vokalne priredbe poezije k pesniški zbirki Janeza Ramoveša STAROSELSKI CIKLUS (Cankarjeva založba).

Kasneje je skupina vključila inštrumente in do leta 2010 so jo sestavljali: vokalistka in avtorica glasbe Uršula Ramoveš, vokalist, harmonikar, pianist Joži Šalej, vokalist Metod Banko, tolkalist Marjan Stanić in pesnik Janez Ramoveš. V tej zasedbi so leta 2007 posneli zgoščenko Anglčešejne (Sanje), v podobni zasedbi pa leta 2013 še zgoščenko Talisman (Celinka), kjer  je poleg avtorske poezije in glasbe mogoče slišati tudi znane napeve  (tekste pa prirejene v Ramovešovo poezijo) kot so POPOLN DAN (Perfect day), CAJT (Time), LILI MARLEN in druge. Ves čas skupina izvaja uglasbeno poezijo Janeza  Ramoveša.

V zadnjih letih je nastalo veliko novih komadov, zato bodo poleg železnega repertoarja odigrali tudi del novega.

Nastopili bodo pevka Uršula Ramoveš, pevec, pianist, harmonikar Joži Šalej in vokalist in kitarist Metod Banko. Pridružil se jim bo tudi pesnik Janez Ramoveš, ki bo bral poezijo iz dveh zbirk pred izidom.

Brez vstopnine

 

Teater, odrske deske, gledališče in drugo:

 

Grajsko gledališče, Ljubljanski grad ob 17:00: Zakleti grad

Pripovedovalsko-glasbena predstava

(Za otroke od 5. leta in pravljic željne odrasle)

Pripovedovalsko-glasbena predstava Slovenske ljudske pravljice iz zapuščine Milka Matičetovega

Jeseni praznujemo 100. obletnico rojstva slovenskega folklorista Milka Matičetovega. Znanstvenik Milko Matičetov se je ukvarjal s slovenskim pripovednim izročilom, hkrati pa je bil izjemen terenski delavec in naš največji zbiralec ljudskih pripovedi vseh časov. Od leta 1940 je zbral več tisoč ljudskih pravljic in povedk iz različnih slovenskih pokrajin, največ iz Rezije. Delček svoje bogate bere je objavil v priljubljeni knjigi Zverinice iz Rezije, glavnina pa še čaka, da bo obdelana in objavljena. 
Anja Štefan, pisateljica, pripovedovalka in njegova dolgoletna sodelavka, je ob tej priložnosti pripravila knjigo slovenskih pripovedi z naslovom Tristo zajcev. Knjiga prinaša 40 pravljic in povedk iz zapuščine Matičetovega: znanih in neznanih, dolgih in kratkih, čudežnih in humorno vsakdanjih, človeških in živalskih. Na naši prireditvi bosta Anja Štefan in Ciril Horjak nekaj posebno zanimivih povedala v živo, za glasbeno spremljavo pa bo poskrbel Janez Dovč.

Vstopnina: 5,00 EUR

 

Slovenski gledališki inštitut ob 18:00: Žrtve radia bum bum, radijska igra, nagrajena v GB

Pogovor z režiserko

Žrtve radia bum bum je avtorska adaptacija kultnega dramskega besedila Žrtve mode bum bum Dušana Jovanovića iz leta 1975, ki še danes velja za prelomni dogodek v zgodovini uprizarjanja in dramatike. Radijska igra je debut režiserke Maše Pelko. V koprodukciji Akademije za gledališče, radio, film in televizijo Univerze v Ljubljani (UL AGRFT) in Radia Slovenija jo pod mentorstvom red. prof. Aleša Jana in asist. Klemna Markovčiča avtorsko in režijsko zasnovala kot študijsko produkcijo in zanjo marca letos prejela 2. nagrado na UK International Radio Drama Festival.

Z režiserko Mašo Pelko se bo pogovarjal red. prof. Aleš Jan, nagrado bo režiserki izročil dekan UL AGRFT red. prof. Tomaž Gubenšek.

Brez vstopnine

 

MGL:

Veliki oder ob 19:30: Addamsovi

mala scena ob 20:00: Odhodi vlakov

Komedija

Zakonca Jo in Stephen sta na večerjo povabila dva para. Prihaja dolgoletna prijateljica, ki se je pred kratkim razšla z možem in bo s seboj pripeljala novega partnerja. Stvar se zaplete, ker je pozabljivi in raztreseni Stephen po pomoti povabil tudi njenega bivšega moža …
Jo in Stephen si obupno prizadevata rešiti zagato in preprečiti neljubo snidenje, čemur sledi kup komičnih zapletov in zmešnjav. K pisanju neskončno zabavne, a vendar tudi trpke komedije Odhodi vlakov je Zelenko spodbudila bulvarka Michaela Frayna Kitajci – enodejanka za dva igralca, ki z vratolomno hitrostjo s pomočjo treh vrat in s številnimi preoblekami prehajata iz vloge v vlogo in tako oblikujeta kar sedem likov (pet od njih se tudi dejansko pojavi na odru). 

 

SNG Opera in balet ob 19:30: Veliki Gatsby

Pripovedni balet v dveh dejanjih
 

SNG Drama:

mala drama ob 19:00: Pljuča

 

- - - -

 

Galerija Vžigalica ob 19:00: Razstava: Saeborg: Klavnica 17

Japonska umetnica Saeborg ("pol človek, pol kiborg") iz lateksa kroji napihljive obleke domišljijskega značaja in jih postavlja v sanjske gumijaste dežele.
Ne vemo, ali gre za seksualno predigro, namig na žgečkljiv inventar trgovin s seksualnimi pripomočki ali morda za ljubkost otroških plastičnih igrač. Gre za kritiko vse bolj plastičnega okolja ali vpogled v industrijsko krutost mesnopredelovalne industrije? Ljubko erotični horor japonske pop kulture bizarnih pravljic Saeborg uprizarja tudi v svojih umetniških performansih. Svoje delo, ki sicer na prvi pogled morda apelira na eksces, vidi kot formiranje svobodnih spolov in spolnosti.

Brez vstopnine

 

Hostel Celica ob 19:00: Mateja Sever: Obrazi

Mateja Sever (1970, Ljubljana) je zaključila študij slikarstva na ALUO v Ljubljani, kjer je opravila tudi magistrski študij iz slikarstva. Podiplomsko se je izobraževala še na Facultad de bellas artes v Madridu (1995) in na Visoki šoli uporabnih umetnosti (Visoka Škola Umenih Promislova v Pragi (1996). V letih 1997 in 1998 je živela in ustvarjala v Novi Mehiki, ZDA, med letoma 2005 in 2007 pa v Švici. Ob razstavni dejavnosti je izdala še dve pesniški zbirki in knjigo proze. Zaposlena je kot likovna pedagoginja.

Brez vstopnine

 

- - - -

 

Knjigarna FF ob 17:00: Besedna postaja:O Alexandri Berkovi

Življenje stereotipov v delih Alexandre Berkove - Češka pisateljica Alexandra Berková (1949–2008) je pri svojem delu uporabljala ustvarjalne postopke, ki znatno odpirajo prostor za bralca in njegovo imaginacijo. Temeljno gonilo njene pripovedi namreč ni več snov, temveč jezik – beseda, njena večpomenskost, zvočnost in možnosti kombiniranja besed. Z natančnim, nekonvencionalnim jezikom ji je uspelo razgaliti družbeno realnost in postaviti na laž stereotipe, v katerih živimo.

O ustvarjalnosti Alexandre Berkove, katere opus nedvomno sodi v kanon svetovne književnosti, se bosta ob pisateljičini 70-letnici rojstva pogovarjali literarna zgodovinarka prof. dr. Alojzija Zupan Sosič in književna prevajalka Tatjana Jamnik.

Brez vstopnine

 

KOŽ ob 18:00: Dr. Sarival Sosič: Renesansa v Italiji

Predavanje

Renesansa je bila prvo obdobje v zgodovini, ki se je zavedalo svojega obstajanja in predvsem svoje drugačnosti od prejšnjih obdobij. Renesansa je pretrgala s preteklostjo, ne po božanskem načrtu odrešitve, pač pa po človeških stvaritvah. Na klasično antiko je gledala kot na dobo, ko je človek dosegel vrhunec svojih ustvarjalnih sposobnosti…. Cilj renesanse je bil, da se antična dela ponovno dosežejo, celo presežejo v smislu umetnosti. Ljudje renesanse so poskušali povezati klasično razmišljanje s krščanstvom in tako se je razvil nov tip človeka – vedoželjen, ustvarjalen, skrajno nemiren, divji in zelo intelektualen.

Brez vstopnine

 

Trubarjeva hiša literature:

18:00 Pesniški večer – Črtomir Clonsky (literarni dogodek)

Črtomir Clonsky punk n roll stihoklepec slovenske diaspore.

20:00 Literarno novinarstvo – Sonja Merljak in Leonora Flis (literarni dogodek)

Literarno novinarstvo je žanr, ki združuje lastnosti novinarskega in literarnega pisanja. Gre za novinarska besedila, ki se berejo kot zgodbe, a je v njih vse res. Kakšno osnovo ima literarno novinarstvo in kam se razvija danes? O tem bosta spregovorili Sonja Merljak in Leonora Flis.

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinoteka:

17:30 Večer SFA

Barabe, Miran Zupanič, Slovenija, 2001, 35mm, barvni, 104'

Kovač in Dara se spoznata v zavodu, kjer se vzljubita. Po desetih letih se kot najstnika z nedoraslima dušama po naključju spet srečata. Kovač je vodja bande, Dara živi v svojem odmaknjeno začaranem svetu. Kovačeva banda se zapleta v vse bolj nevarne posle. Kovačeve barabe se razpete med lojalnost različnim mafijskim šefom in bežeče pred podkupljenimi policisti hipoma otresejo mladostnih iluzij. Poti nazaj skorajda ni.
Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.

20:00 Večer Društva slovenskih režiserjev: Podelitev nagrade bert za življenjsko delo na področju filmske igre

Kavarna Astoria, Jože Pogačnik, Slovenija (Jugoslavija), 1989, 35mm, 1.66, barvni, 104'

Branko obišče nekdanjo kavarno svojega očeta in ugotovi, da se je povsem spremenila. Spomin mu uide v minule čase, v leta pred drugo svetovno vojno in po osvoboditvi. Pred vojno je bila kavarna Astoria središče družabnega življenja v Mariboru, njen ugledni lastnik, gospod Zorko, pa je z zaslužkom kupoval zlatnike in jih skrival v kleti. Med vojno je bila družina izgnana, med drugim zato, ker so se v tridesetih letih v kavarni zbirali protinemškutarski in antinacistični krogi. Drama o usodi kavarnarske družine v prelomnih časih.
Predvajanje celovečernega filma in podelitev nagrade bert za življenjsko delo na področju filmske in televizijske igre.
Nagrajenec je slovenski filmski in gledališki igralec Vlado Novak.
V sodelovanju s Slovenskim filmskim arhivom pri Arhivu RS.
Brezplačne vstopnice bodo na voljo pri blagajni Kinoteke na dan projekcije.

 

Kinodvor:

17:00 Lep dan še naprej (Hao ji le), Liu Jian / Kitajska / 2017 / 77 min / mandarinščina

Za člane Kluba Kinodvor vstop prost

V obupanem poskusu, da bi zaročenko rešil ponesrečene lepotne operacije, mladi voznik šefu ukrade torbo z milijonom juanov. Novica o dogodku se bliskovito razširi po mestu in še iste noči se vsi podajo na lov za možakarjem in denarjem. Vrtoglavi neo noir enega pionirjev neodvisne kitajske animacije je doživel svetovno premiero v uradnem programu Berlinala.

18:45 Dober dan za delo (Dobar dan za posao), Martin Turk / Bosna in Hercegovina, Slovenija, Turčija / 2018 / 75' + predfilm: Nedeljsko jutro.

Bosanski film slovenskega režiserja Martina Turka je po avtorjevih besedah »portret človeka, ki je predober za ta svet«.

20:45 Kam si izginila, Bernadette? (Where'd You Go, Bernadette), Richard Linklater / ZDA / 2019 / 111'

Navdihujoča komedija o materi, ki po letih žrtvovanja za družino spet odkrije svojo ustvarjalno strast. Film Richarda Linklaterja (Fantovska leta, Pred polnočjo) temelji na knjižni uspešnici Marie Semple Kam si šla, Bernadette.

Mala dvorana:

18:00 Neskončni nogomet (Fotbal infinit), Corneliu Porumboiu / Romunija / 2018 / 73'

Mojster romunskega novega vala Corneliu Porumboiu (Smo imeli revolucijo ali ne?, Policijski, pridevnik, Zaklad) je ustvaril tipično pronicljiv, suhega humorja poln dokumentarec o sanjaču, ki hoče spremeniti pravila igre.

Zadnjič

19:45 Pritisk (Push), Fredrik Gertten / Švedska / 2019 / 92'

Pronicljiv uvid v mehanizem globalne stanovanjske krize odgovarja na vprašanje, zakaj si kar naenkrat ne moremo več privoščiti življenja v lastnem mestu, kdo našim skupnostim krade dušo in kaj lahko storimo, da si mesto priborimo nazaj.

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness