Življenje ubija

Oddaja
18. 11. 2019 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Klub Gromka ob 20:00: Friforma: Kvartet Uruk: Duthoit / Hautzinger / Drake / Zerang >> Zaključek sezone koncertnega cikla FriForma s kvartetom Uruk:
Isabelle Duthoit (FR), klarinet, glas
Franz Hautzinger (AT), trobenta, glas
Hamid Drake (ZDA), ročni bobni, glas
Michael Zerang (ZDA), ročni bobni, glas

Uruk v svojem imenu poudarjajo duhovno in ritualno plat svoje glasbe, skozi katero se četverica loteva nekaterih zakoreninjenih nasprotij, recimo med lepoto in krutostjo. Materijo najdejo v bližnjevzhodnih tradicijah, metodo v sodobni improvizaciji, četvorka pa po sestavi in znanstvih deluje tudi kot dvojni duet, ki poleg razmerij med tradicijo in sodobnostjo odpira tudi različne potenciale igre v kvartetu.
Vstopnina: 5€

 

Muska izven:

 

KOŽ:

19:30 Nova frekvenca: Miha Renčelj

Pogovorni večer

20:00 Koncert Mihe Renčlja

Skladatelj in pianist Miha Renčelj se je s pomočjo sledilcev na družbenem omrežju podal v improvizacije, rezultat katerih je album Collective Keys I. Gre za dokaj samosvojo zamisel,  nedvomno vsaj delno podprto z občudovanjem največjega živečega improvizatorja Keitha Jarretta.

Brez vstopnine

 

Kavarna Slamič ob 20:00: Renata Sabljak & Goran Rukavina kvartet

Evergreen, jazz, pop, soul, šanson

Vstopnina: 15 EUR

 

Kavarna Kino Šiška ob 21:00: IMPRONEDELJEK

jam sešn

Začetna postava:

Domen Gnezda – kitara

Rok Zalokar – klavir

Žiga Smrdel – bobni

vstop prost

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

MGL:

mala scena ob 18:00: Dragi, doma sem!

Komedija

Veliki oder ob 19:30: Sedem dni

 

SNG Drama:

mala drama ob 20:00: Alice v postelji

 

Mini teater ob 20:00: Judovski pes

Judovski pes (The Jewish Dog, Yediot Books, 2007) je avtobiografija psa Kira, ki se rodi nemško-judovski družini Gottlieb sredi tridesetih let 20. stoletja. Kir je poseben pes, izjemno občutljiv za človeška čustva in trdno odločen, da bo popolnoma razumel človeški govor. Roman sledi njegovemu življenju in različnim premislekom, medtem ko se prebija skozi čas druge svetovne vojne. Priča je vzponu nacizma in holokavstu, ljubezen izkusi samo pri svoji družini.
Zaradi nacizma so Gottliebovi prisiljeni zapustiti dom, nesrečen splet dogodkov pa jih loči od Kira. Tega pot pelje od ljubeče judovske družine do potepuštva, divjega pasjega krdela in celo do nacističnega psa čuvaja v koncentracijskem taborišču Treblinka. Večkrat mu spremenijo ime, v vedno bolj nevarnih situacijah se mora znajti kot ve in zna, žene ga le neustavljiv gon po preživetju, ves čas pa hrepeni po ponovni združitvi z družino Gottlieb.
Kravitz jezikovno spretno in s srhljivo domiselnimi podobami in metaforami opisuje zgodovinske dogodke druge svetovne vojne, kot jih doživlja nenavadno občutljiv in pronicljiv judovski pes. Rezultat je močna in pretresljiva pripoved, Kir pa je ganljiv in nepozaben lik.

 

- - - -

 

Knjižnica Prežihov Voranc ob 18:00: Jana Unuk: Nobelovka Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk, Nobelova nagrajenka za literaturo za leto 2018, je neprekosljiva pripovedovalka zgodb in moderna pisateljica z občutljivim posluhom za probleme sodobnosti. Največ piše romane, nekatere v posebni obliki, ki jo imenuje konstelacijski roman. V slovenščino jih je prevedenih pet, nazadnje zgodovinski roman Jakobove bukve. Prevajalka Jana Unuk bo predstavila njeno ustvarjanje in pomen za poljsko literaturo in družbo.

Brez vstopnine

 

Ustvarjalni center Švicarija ob 18:00: Literarni pogovor: Anja Golob

Tretja gostja v ciklusu letošnjih literarnih pogovorov v Švicariji bo pesnica, publicistka in kritičarka Anja Golob. Z njo se bo pogovarjala Mojca Kumerdej. Dogodek je del celoletnega programa MGLC – Švicarije, ki se v zasledovanju slogana skupnost, umetnost in narava v letu 2019 osredotoča na analizo stanja neodvisnega novinarstva ter na vprašanje pravice javnosti do obveščenosti.

Literarni pogovor, ki je med drugim posvečen analiziranju razmerja med dokumentarnostjo in fikcijo v literaturi, gosti pesnico, publicistko in kritičarko Anjo Golob, ki bo predstavila svoje poglede na lastno pesniško in publicistično prakso ter vsa njuna presečišča. Od leta 2010 je izdala štiri samostojne pesniške zbirke, za katere je leta 2014 in 2016 prejela Jenkovi nagradi, nekatere izmed njih pa so izšle tudi v nemških prevodih. Je ena od soustanoviteljic in glavna urednica založbe VigeVageKnjige. Pogovarjali se bomo o vlogi poezije v vsakdanjem življenju, o odnosu med publicističnim in literarnim delom in o vlogi umetnosti v množičnih medijih. Pogovor bo tako odprl nekatera vprašanja o dokumentarnosti in subjektivnosti v literaturi, publicistiki in uredniškem delu.

Brez vstopnine

 

Cankarjev dom, Gallusova dvorana ob 19:00: Zaljubljeni Prifarci

Poslovna prireditev

12. redni zaporedni veliki koncert bodo Prifarci letos zanimivo obarvali. Pripravljajo namreč koncert najlepših ljubezenskih pesmi, seveda po njihovem izboru. Navdih pa iščejo v slovenski ljudski pesmi, starih slovenskih popevkah, zimzelenih melodijah, tujih uspešnicah in kot je že v navadi, tudi kakšna eksotična priredba se lahko znajde na programu. Vsak od sedmih Prifarcev si bo pripeljal svojo damo, ji zapel ali zagodel. Morda pa bo tudi obratno.

Gostje bodo: violinistka Anja Bukovec, ljubiteljica ljudskega izročila Tjaša Cigut, dolgoletna prijateljica vsestranska Nuška Drašček,  članica mariborskega opernega ansambla Dada Kladenik, citrarka Jasmina Levičar in pevka zabavne glasbe Irena Vrčkovnik.

Koncerte pripravljajo tri novembrske večere zapored in komaj čakajo, da obudijo najlepša čustva.

Vstopnina: 15, 20, 25, 30 EUR

 

Nova pošta ob 19:00: Maska seminar: Veliki mali človek internetnega podtalja

Predava: Jernej Kaluža
Kot je trdil Adorno, v jedru »personalizirane fašistične propagande« tiči koncept »velikega malega človeka«, ki je obenem izjemen in vsemogočen, a tudi generičen posameznik, eden izmed mnogih. Jernej Kaluža bo skušal predstaviti genealogijo diskurza, ki naslavlja tovrstnega izjemnega posameznika – generičnega, a paradoksno tudi singularnega bralca, ki je zmožen razumeti zlaganost prevladujoče morale in dekadentnost obstoječe elite. Posvetil se bo temu, kako funkcionira diskurz o »velikem malem človeku« od znotraj. Pokazati bo skušal: 1.) kako se ta diskurz učinkovito spajdaši z mitom »osebnega vzpona«, na katerem temeljijo »ameriške sanje«, 2.) kako se ujema s spletno, micro-celebrity kulturo, in 3.) kako se konkretno kaže znotraj »intelektualnega temačnega spleta« oziroma znotraj mreže »alternativnih influencerjev«.

 

Trubarjeva hiša literature ob 18:30: ETTECEC – skupaj rastemo: Izzivi vključevanja otrok z avtizmom v predšolsko vzgojo – Pi pogovori (pogovor)

Pedagoški inštitut v sodelovanju s Svetovalnico za avtizem in Trubarjevo hišo literature vabi na nadaljevanje mesečnih diskusij »PI pogovori« z naslovom ETTECEC – skupaj rastemo: Izzivi vključevanja otrok z avtizmom v predšolsko vzgojo. Tokratni PI pogovori bodo posebej bogati, nekoliko daljši, z nami pa bo vrsta zanimivih sogovornikov.

Približno 1% prebivalstva ima eno od motenj avtističnega spektra (MAS), kar v EU predstavlja približno 700,000 otrok, mlajših od 6 let. V Sloveniji je MAS kot samostojno kategorijo znotraj posebnih potreb prvič opredelil Zakon o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami iz leta 2011. V predšolskem obdobju so ponavadi otroci z MAS v skupini otrok, pri katerih ima otrok opredeljenih več motenj, v osnovni šoli pa predstavljajo učenci z MAS približno 1-1,5 % znotraj učencev s posebnimi potrebami. V Ljubljani se v enem od vrtcev izvaja tudi prilagojen program za otroke z MAS.

Zagotavljanje točnih informacij in učinkovitih strategij za vzgojitelje/-ice in ostale strokovne delavce, je pomembno za izboljšanje izidov otrok z MAS in njihovih družin. Vendar zaenkrat tako izobraževanje ni na voljo povsod po Evropi.

Projekt ETTECEC: zgodnja pozornost inkluziji otrok z motnjami avtističnega spektra v predšolski vzgoji in varstvu ponuja vzgojiteljem/-icam spletno usposabljanje, ki jim nudi pomoč pri soočanju s potrebami otrok z MAS v vključujočih vrtcih. Spletno usposabljanje smo razvili v projektnem partnerstvu in implementirali v Sloveniji, Španiji in na Češkem.

 

Bežeče sličice!!!

Mala dvorana:

20:15 Pritisk (Push), Fredrik Gertten / Švedska / 2019 / 92'

Pronicljiv uvid v mehanizem globalne stanovanjske krize odgovarja na vprašanje, zakaj si kar naenkrat ne moremo več privoščiti življenja v lastnem mestu, kdo našim skupnostim krade dušo in kaj lahko storimo, da si mesto priborimo nazaj.

 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.