Avtonomistični ponedeljek!!!

Oddaja
22. 7. 2019 - 16.30

AT-Rog:

Dvorana Živka Skvotca ob 20:00: Razprava: Avtonomistična vizija upravljanja AT Rog

V sklopu javne tribune o prihodnosti AT Rog in njene vloge v mestu so bile ob kritiki MOLovega projekta predstavljene tudi dve možni alternativi - zadružna in avtonomistična (več na linku: http://atrog.org/o-nas/izjave-za-javnost/374-javna-tribuna-avtonomna-tovarna-rog-in-prihodnost-mesta-stalisca-at-rog). S tem v mislih v Rogu prirejamo dogodke, na katerih bi tako uporabniki in uporabnice kot širša zainteresirana javnost lahko prispevala svoja znanja pri oblikovanju obeh viziji. Po predstavitvi in debati o možnostih zadružne obnove je zato tokrat na vrsti debata o praksah avtonomističnega upravljanja. Govorili bomo o podobnih primerih v tujini, o njihovi aplikativnosti na AT Rog, ter o možnih kombinacijah različnih oblik skupnostnega upravljanja.

 

Metelkova mesto:

 

Galerija Alkatraz ob 20:00: Spoved - uprizoritev galerijskega objekta s sredstvi optične umetnosti na polju avtopoetike.

Spoved je postopek spreminjanja sveta. Nekdo prek spovedi zavrže svet v kakršnega je vržen.
Običajno je sanjati, grešiti, bloditi, krožiti ("Kjerkoli že začnem, vedno končam na istem mestu."). Če bi se bilo potrebno odpovedati tej pravici, če bo potrebno spreminjati svet, je nujno globinsko in resnično raziskati svoje zablode. Ne zablode sveta, svoje zablode. In svet se bo spremenil.
Začne se z dvema različnima zaslonoma, obrnjenima eden proti drugemu. Na videz dialog med različnimi interpreti elektromagnetnega valovanja. V maniri hrepenenja, zaporedja spominov. Težko, masivno, okorno.
Neven Korda deluje na področju performativnih in projiciranih umetnosti. Raziskuje in beleži čisto video umetnost preko raziskovanja videa kot medija elektromagnetnega valovanja in ne kot izraznega sredstva vsebin in žanrov, ki jih video posreduje. Kajti, v obdobju digitalizacije je v navidezni prekinitvi fizične vezi med podobo in medijem, postal očiten dejanski medij digitalnih podob, to je elektromagnetno valovanje, ki se ga shranjuje in "prevaja" na različne načine. Tudi tokrat se predstavlja s projektom, ki uporablja in predstavlja procese, produkte in vplive tehnologij, sodobne tehnologije pa, kot smo pri njemu že vajene_ni, reflektivno, ustvarjalno in raziskovalno umešča v polje umetnosti.
S SPOVEDJO prevprašuje specifična vprašanja intermedijskih instalacij – njihovo informativnost in obenem čutno delovanje. Dogajanje v video-objektni instalaciji, ki je dialog med dvema medijema za podajanje vizualnih informacij, se posveča odnosu med kulturo in umetnostjo, na primer temu, da se prostor vseprisotnosti kulture v družbi širi, prostor za izvajanje umetnosti pa se zmanjšuje. Umetnik meni, da bi odnos med kulturo in umetnostjo lahko ustvaril polje borbe za neo/post/sodobni konceptualizem.
SPOVED sodi med postavitve, ki so uprizarjanje (galerijskega) objekta, uprizarjanje umetnosti in niso umetnost sama. Avtorjeva metoda ne izvrši ničesar določenega, končanega oz. ustavljenega, temveč to zgolj uprizori, kar odpira dodatna vprašanja o umetnosti. Avtor tako reflektira o tem ali je uprizarjanje umetnosti samo po sebi umetnost, zanima pa ga tudi, če je uprizarjanje galerijskega objekta lahko že samo po sebi objekt. In če je, se avtor sprašuje, kakšen je ta objekt. Je časovno neomejen ali je morda možen samo v razpoki časa? V zanki vprašanj se mu sama od sebe ponuja paralela z utopijo, ki lahko v zamejenem časovnem izseku generira novo materialno stvarnost.
Neven Korda na področju intermedijskih umetnosti gradi izvirno ustvarjalno govorico, drugačno od prevladujoče atmosfere. Poudarja malo prisotno temo poetičnosti subjektivnega diskurza, potopljenega v širše družbeno okolje. Je diplomirani sociolog, ki deluje kot režiser, videast in večmedijski umetnik z raznoliko umetniško prakso v performativnih in projiciranih umetnostih. Je avtor gledaliških predstav, večmedijskih instalacij in video objektov ter mentor in izvajalec delavnic uporabnega videa. Dejaven je bil tudi na področju arhiviranja in ohranjanja video zapisov.

 

Gala hala ob 20:00: YAWNING MAN (ZDA) ANANDA MIDA (IT)

Prijetno poletno vzdušje na vrtu kluba Gala Hala, dobra družba, hladen drink, na odru pa pionirji psyhadelic, stoner rock scene YAWNING MAN! To je recept za popolni julijski večer, poln reverbov, psihadelije in težkih rifov. Se ga weedmo nekje tam. Pa povej naprej!

YAWNING MAN (Desert Rock / USA)
Zvočne izkušnje, ki jih glasbena skupina Yawning Man zagotavlja na odru in ob poslušanju njihovih albumov, spominjajo na pisani kalejdoskop polifoničnih glasbenih tekstur, ki so nekako dobrohotne, a intenzivno zastavljene. Ustanovitev skupine sega v pozna osemdeseta. Ustanovitelji in dolgoletni prijatelji, Gary Arce, Mario Lalli, Alfredo Hernandez in Larry Lalli veljajo za ključni del zgodnjega razvoja “stoner rock” žanra, skupaj z pionirji Palm Desert na CA “heavy” glasbeni sceni. Medtem ko so se njihovi bolj komercialni sodobniki naslonili na bolj težke rife in hard core punk, so Yawning Man izraziti po njihovi naklonjenosti reverb, šivanim surf in psihadeličnim tonom. Popolna mešanica tako zajema prostorno vzdušje, kot je dokumentirano v “generator parties” iz njihovega območja v poznih osemdesetih. Bilo je na teh srečanjih, kjer so zaslužili svoje kosti, kjer so očarali gledalce z svojimi navidezno neskončnimi prosto oblikovanimi instrumentalnimi zasedanji, ki so odmevala skozi jalovo skalnato krajino Doline Coachella in drugod. Ko je čas mineval, je njihova legenda rasla s pomembnimi imeni glasbene scene “Palm Desert” ter obdržala poklone skupini preko omemb in pohval, predvsem Kyuss, s svojo lastno izdajo Yawning Man komada Catamaran” na And the Circus Leaves Town release. Zdaj so z štirimi polnimi izdajami in s kar nekaj EP-ji in spliti postali že kar zahtevano ime po vsem svetu. Za njimi je 10 let turnej po Evropi in severni ter južni Ameriki. Festivalni nastopi vključujejo: Hellfest (FR), Azkena Fest (SP), Reverence Fest (SP), Desertfest London, desertfest Berlin, Up in Smoke (DL), Psycho Las Vegas, in še mnoge druge v Evropi.

ANANDA MIDA (Psychedelic Stoner Rock / ITA)
Ananda Mida so psihadelični stoner rockerji, ki jih vodita Max Ear, ustanovitelj in bobnar OJM ter soustanovitelj založbe “Go Down Records”, in Matteo Pablo Scolaro, kitarist in kurator “Go Down Bands on Tour” v sodelovanju z Eeviac artworks. Od leta 2015 so igrali v različnih zasedbah, od samo treh pa do šestih članov v zasedbi, in vedno dobro, z vokalom ali brez, mešali zvoke sedemdesetih s puščavskimi in psihadeličnimi utori. Njihova prva izdaja je bil dvojni A stranski 7” Aktavas / Passavas, s katerim se je začela osebna mitologija skupine, izdelana na nekih drobcih neznanega poučevanja. Z njihovim prvencem, Anodnatius, izdanim jeseni 2016 pri kar dveh založbah, Go Down in Vincebus Eruptum, si prizadevajo, da se vse pozitivne sile in rahle vibracije zasidrajo znotraj in zunaj vsega in vsakogar. Z naslednjim LP- jem, Cathodnatius, izdanim Januarja 2019, bodo tokrat s Conny Ochs na vokalu predstavili vse negativne sile in nejasne vibracije, v katerih sedaj živimo. Igrali so po celi Italiji in tudi v drugih predelih Evrope, tako se je nabralo kar nekaj nastopov v vlogi podpore skupinam: Black Rebel Motorcycle Club, Fatso Jetson, Yawning Man, The Atomic Bitchwax, Avon, Tuber, White Hills,.. Nastopili so tudi na festivalih: Maximum Festival, Heavy Psych Sound Fest, Psyka Winter Psychout fest, Keep It Low Festival, Dome of Rock, Cosmic Desert Winter, AcieloAperto.

Music policy: stoner rock

*v primeru slabega vremena bo prireditev potekala v dvorani s pričetkom ob 21h!

Vstopnina: 14€ na dan dogodka

 

Center:

 

ŠOP records, poslopje na Kersikovi ob 18:30: Poslušanje Tolpe bumov M O R V E R N Intentalo de Nuevo

Lagani cajti zahtevajo lagano godbo, jes. Nov brhki event prisluha tekstu in platki, čileksir, menda bomo to tut ploščke prnesl za potipat, drgač pa klasika, hladn pir in to, ...

 

Čin Čin ob 20:00: Jazz Ponedeljek: Jure Pukl Lighthouse Quartet

Ponedeljek je v Tobačni dan za jazzenje, predzadnje julijsko druženje pod krošnjami pa bo pobarval svetilniški kvartet Jureta Pukla.

Jure Pukl je eden najbolj ustvarjalnih saksofonistov naše mlajše jazz generacije. Leta 2015 je prejel nagrado Prešernovega sklada, študiral je na Dunaju, v Haagu, na Berklee College of Music (z mojstri, kot so Joe Lovano in George Garzone) in dokončal magistrski študij na Glasbeni akademiji v Gradcu. V svoji karieri je igral z zvezdami, kot so Dave Liebman, Branford Marsalis, Esperanza Spalding, George Lewis, Maceo Parker, Vijay Iyer, Jeff Tain Watts in mnogimi drugimi. Jure Pukl se posveča sodobnim interpretacijam jazza. Izdal je 8 avtorskih zgoščenk, ki so prejele odlične kritike v revijah Downbeat, Jazzwise, Jazzpodium, na portalu All of Jazz ter v časopisih The New York Times in The Guardian, kjer so ga označili za "vzhajajočo zvezdo generacije, ki ustvarja glasbo novega stoletja". Redno nastopa po vsem svetu.

- - - - -

Jure Pukl (saksofon)
Melissa Aldana (saksofon)
Robi Jukic (kontrabas)
Howard Curtis (bobni)

- - - - -

Brez vstopnine

 

Jazz Club Gajo ob 21:00: Študentski Jam Session

Rok Zalokar - piano
Stefan Lievestro - doublebass
Andro Manzoni - drums

 

Dobimo se pred ŠKUCem:

18:00 Ustvarjalno2: Usnjeni etui, ustvarjalno delavnico za mlade vodita Simon Drofelnik in Mateja Herbst iz KUD Galerije C.C.U.

18:00 Teater v galeriji: Mala Murska deklica, gledališka predstava v izvedbi Gledališča Ku-Kuc

18:30 Poletne ustvarjalnice: Gumbova re:ciklarnica: Plastožerji, ustvarjalno delavnico za otroke vodi Društvo Gumb

20:00 Muzika na Starem trgu: Radio mondo, šanson/ folk/etno

Zasedba: Lara Janković (vokal), Matej Mijatović (vokal, kitara), Nino de Gleria (kontrabas),  Blaž Celarec (tolkala), Klemen Bračko (violina), Urban Grabenšek (klavir)

Radio Mondo je skupina, ki se je od svojih začetkov popolnoma prevetrila. Edini prvotni član je Matej Mijatović, ki je tudi njen ustanovitelj in večinski avtor glasbe ter besedil. Sicer pa danes v skupini igrajo sami virtuozni glasbeniki. Urednik neke radijske postaje je izjavil, da je to v resnici reprezentanca slovenskih glasbenikov, ki igrajo tovrstno glasbo. In v resnici je njihovo igranje od prve do zadnje note posebno doživetje.

21:45 Tiffany 24, Ivan Tračnik

22:00 Cabaret Tiffany, kabaret

 

Tolmin:

Sotočje: Metal Days 2019

Ian Fraser “Lemmy” Kilmister stage:

15:40 Ten ton slug

16:30 Unhuman insurrection

17:30 Lucifer

18:45 Alien Weaponry

20:00 While she sleeps

21:30 Neurosis

23:10 Arch enemy

Boško Bursać Stage:

15:35 Fearancy

16:25 Hexa mera

17:20 Siska

18:20 Leeched

19:25 Rolo Tomassi

20:35 October tide

21:50 Dornenreich

00:30 Necrophobic

Newforces stage:

15:15 Distruzione

16:00 Moonskin

16:45 Bel o kan

17:30 Incursed

18:15 Heathenspawn

 

Ptuj:

Dom Kulture MuziKafe ob 20.30Majcen Quintet

Zasedba: Boris Majcen – trobenta, Stane Hebar – kitara, Lajos Toth – klavir, Luka Herman Gaiser – kontrabas, Jože Zadravec – bobni

Majcen Quintet je mednarodna zasedba trobentača Borisa Majcena, ki izvaja njegovo avtorsko glasbo, napisano pod vplivom jazz obdobij swinga, bebopa, hard bopa in podobnih. Zasedba se je spoznala in oblikovala v letih študija, vsak od njih pa se lahko pohvali s pestro profesionalno kariero.

Vstopnina: 8EUR

Slovenski trg ob 22.00Jazz oddelek Glasbene šole Karol Pahor Ptuj

Jazz ansambel nadstandardnega Jazz oddelka glasbene šole Karol Pahor Ptuj fokusirano spoznava in širi svoj repertoar iz zakladnice jazz glasbe. To leto so si zadali cilj natanko spoznati in igrati glasbo iz znamenite jazz plošče Soul station, saksofonista Hanka Mobleya. Dodali bodo tudi nekaj uspešnic iz obdobja bebopa in hardbopa, ki so jih napisali S. Rollins, J. Zawinul, M. Davis in drugi pomembni skladatelji.

Brez vstopnine

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinoteka: Ni predstav

 

Kinodvor:

19:00 Diego Maradona, Asif Kapadia / Velika Britanija / 2019 / 130'

Režiser Asif Kapadia (Senna, Amy) se v zadnjem delu trilogije o temnih plateh slave potopi v viharno življenje enega največjih nogometašev vseh časov.

21:30 Utøya, 22. julija (Utøya 22. juli), Erik Poppe / Norveška / 2018 / 92'

V primeru odpovedi včerajšnjega Filma pod zvezdami bo na sporedu nadomestna projekcija: Stan in Olio.

Srhljivo realistična, v realnem času posneta rekonstrukcija terorističnega napada, ki je zahteval devetinšestdeset mladih življenj, je sprožila burne razprave med kritiki in občinstvom. S filmom, ki dogajanje prikaže iz perspektive najstnikov, je režiser hotel »zgodbo vrniti žrtvam«.

 

Ljubljanski grad ob 21:30: Film pod zvezdami

Tatiči (Manbiki kazoku), Hirokazu Koreeda / Japonska / 2018 / 121 min / japonščina

V presunljivi in pretresljivi zgodbi o siromašni japonski družini, ki se mora preživljati z vsakodnevno krajo, Hirokazu Koreeda podkrepi svoj intimni humanizem z družbenim angažmajem, ki je zaznamoval že avtorjeve zgodnje filme. Zlata palma, Cannes.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness