Ekrančkanje

Oddaja
16. 12. 2020 - 16.30

________GLASBA
 

Layerjeva hiša, ob 21H
Drajnarjuva vampa

Prenos v živo iz stolpa Škrlovec na Facebooku Layerjeve hiše
Brata, akademsko izobraženi pianist in harmonikaš, sta svoje bogato glasbeno znanje požlahtila s šansonskim, »tomwaitsovskim« pristopom k ustvarjanju avtorske glasbe. Iz Tomaževih narečnih besedil brijejo obešenjaški humor, ostra družbena kritika, obskurna ljudska metaforika, hreščeči vokali in melodične domislice, ki razkrivajo mojstrskega pripovedovalca zgodb. To so opazili tudi na mednarodnem festivalu Kantfest, kjer sta prejela prvo nagrado.
Jernej Hostnik - vokal, harmonika
Tomaž Hostnik - vokal, klavir
https://www.facebook.com/events/1913312678832528/

Trubarjeva hiša literature X Zavod 0.1, ob 18H
Za Ludwiga (Variacija III)

Ludwig van Beethoven brez dvoma sodi med najbolj priznane in vplivne klasicistične in zgodnjeromantične skladatelje, obenem pa velja za enega največjih glasbenih mojstrov vseh časov. ZA LUDWIGA je domači sodobnoplesni projekt, poklon skladateljevemu geniju ob 250. obletnici rojstva, ki jo praznujemo v letu 2020.
V sredo, 16. decembra, bomo poiskali mostove med glasbenimi, gledališkimi in gibalnimi kompozicijami, tako iz zgodovinske perspektive razvoja plesa v Evropi in na Slovenskem v času Beethovenega življenja, kot tudi znotraj uprizoritve ZA LUDWIGA. V pogovoru bosta sodelovala Rok Vevar, zgodovinar in arhivar sodobnega plesa, ter koreograf in plesalec Jernej Bizjak.
Dogodek bo vodila in moderirala filozofinja Magdalena Germek. Hkrati bo pogovor simultano prevajan v slovenski znakovni jezik, s strani tolmačke za slovenski znakovni jezik Tinkare Jerine.
https://zoom.us/j/92159056212

Festival Ljubljana, ob 1930H
Vse najboljše, Ludwig! Večer klavirskih sonat s Tatjano Ognjanovič
Program:
L. van Beethoven: 
Sonata št. 30 v E-duru, op. 109
Sonata št. 31 v As-duru, op. 110
Sonata št. 32 v c-molu, op. 111
https://fb.me/e/27dOm0oxs

CSK France Prešeren, ob 19H
URbAN FolK / koncertni cikel Godalkanja
WILD STRINGS TRIO
Koncertni cikel urbane folk glasbe zasedb z godali smo ustvarili zato, da lahko uprizoritve velikih violinskih mojstrov, gostujočih mentorjev Godalkanja, v živo doživimo tudi v Ljubljani. Slovenija je v evropskih strokovnih krogih znana po mojstrskih tečajih različnih violinskih slogov. Ne gostimo zgolj mentorjev; tudi učenja željni profesionalni glasbeniki se pripeljejo od daleč, da se lahko udeležijo izobraževanja po naših standardih

Narodni dom Maribor, ob 20H
Awwwditorij: Swingatan

Swingatan je hitroprsti akustični kvintet, ki ga sestavljajo violina, dve kitari, klavirska harmonika in kontrabas. Vodi ga eden od redkih slovenskih jazz violinistov in virtuozov na tem glasbilu, Peter Ugrin. Skupina izvaja izključno lastno avtorsko glasbo, ki je stilsko blizu swingu in gipsy jazzu, oba stila sta značilna za obdobje 30-ih in 40-ih let prejšnjega stoletja.
Svoji glasbi je skupina dodala tudi vložke klavirske harmonike.
https://www.youtube.com/watch?v=P7jCMHN4WnQ

 

_________GLEDALIŠČE

SNG Nova Gorica, ob 20H
Čar hudega
(Sakerdon Mihajlovič)
Premiera je štiridnevni spletni dogodek, ki traja od 16. do 19. decembra 2020
Uprizoritev, ki bo v celoti uprizorjena na spletu, nastaja po principu kolektivnega gledališča, ki se navdihuje pri teatroterapiji Nikolaja Jevreinova (1879–1953) in pri gledališču spontanosti ter psihodrami J. L. Morena (1989–1974). Osvetljuje pomen kreativnih postopkov, ki so jih v preteklosti uporabljali ruski avantgardisti in zaradi katerih je ta umetniška smer dosegla globalni odziv, primerljiv z renesanso. Tematsko bo projekt reflektiral teme "upanje", "obup", "bog" in "umetnost resničnega" ter si prizadeval ponovno vzpostaviti povezavo med umetnostjo in vero, temelječo na delu in življenjski zgodbi svetovno znanega ruskega avantgardnega pisatelja in umetnika iz St. Peterburga Daniila Harmsa in njegove avantgardne skupine Oberiu. (Eden njegovih psevdonimov je bil tudi Charms.)
Spletna uprizoritev v štirih nadaljevanjih, ki se bodo zvrstila v štirih zaporednih večerih, je v celoti nastala kot gledališče na spletu, ki je v teh časih edino mogoče. Spoprijema se z novim načinom gledališkega uprizarjanja ter je deloma posneta kot mockumentarno gledališče, deloma kot fikcija, deloma pa gre za interaktivni pogovor ustvarjalcev in gledalcev na aplikaciji zoom v živo.
https://sng-ng.si/repertoar/premiere/2020101514010777/

DISKOlektiv, ob 19H
Tikdo

Tikdo je predstava dotika. Temelji na predlogu, da vzamemo prostor dotika kot prostor odra. S tem nas vabi v raziskovanje plesa, koreografije, gledanja, doživljanja na odru, ki je v dotiku.
Tikdo je predstava dotika na klic. Prostor, čas, trajanje, način izvedbe in še kaj določimo, ko nas pokličete. Vse to določimo glede na vaše pojmovanje dotika, predstave, plesa, koreografije, gledanja, doživljanja, klica in ukrepov za zajezitev širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2.
Dotik je oder.
Že čakamo na vaš klic: discollective@upri.se, 040226981

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness