INFORMBIRO za torkov večer

Oddaja
23. 7. 2019 - 16.30

AT-Rog: Festival Roza bagra

Socialni center ob 19:00: Veganska večerja

 

Metelkova mesto:

 

Letni vrt Gale hale ob 21:00: SHILPA RAY (ZDA) Za fene: Nick Cave, Patti Smith, Anna Calvi,…Drugič v Ljubljani (prvič kot predskupina Nicka Cava leta 2013), definitivno prvič na Letnem odru Gala hale!

Shilpa Ray, ameriška blues punk kantavtorica je na untergrunt glasbeni sceni prisotna že dve desetletji. Na njen močan glas ni ostal imun niti Nick Cave, ki jo spremlja in spodbuja zadnja leta, z njegovimi Bad Seeds se je odpravila na turnejo po Evropi in Ameriki, v okviru katere je nastopila tudi v ljubljanski Hali Tivoli, hkrati pa je pela spremljevalne vokale na njegovih koncertih. Nick Cave je leta 2013 za njegovo etiketo Bad Seed objavil Shilpin prvi solo album “It’s All Self Fellatio”. Istega leta se ji je skupaj z violinistom Warrenom Ellisom pridružil pri čudoviti obdelavi legendarne točke “Pirate Jenny” iz Opere za tri groše Kurta Weilla, ki je izšla na drugem kompilacijskem albumu piratskih pesmi slavnega producenta Halla Willnerja “Son of Rogue Gallery: Pirate Ballads, Sea Songs & Chanteys”, na kateri je ANTI Records združil impresiven seznam imen, kot so: Shane MacGowan, Tom Waits, Patti Smith, Johnny Depp, Iggy Pop, Robyn Hitchcock in Marc Almond.

Po zasedbah Beat The Devil in Shilpa Ray and Her Happy Hookers, se je odločila za samostojno kariero, ki jo je pripeljala do podpisa za Northern Spy Records in dveh odličnih albumih izdanih za omenjeno založbo.

Music policy: blues/punk Fb dogodek

*v primeru slabega vremena bo prireditev potekala v dvorani s pričetkom ob 22h!

Vstopnina: 10 € na dan koncerta

 

Jalla Jalla ob 22:15: PKPVM - Nežka Struc, drugič -> Julijsko parjenje bo s svojo nepridljivo poetiko tako v pesmih kot v prozi predstavila Nežka Struc. Ena najbolj pronicljivih, samosvojih pesnic, ki je na sceno prišla z nekaj objavami v Poetikonu in s pesniškim prvencem Nihanja. In takšen ni le njen poetični dril, ampak tudi njeno življenje nasploh. Pridi, ne bo ti žal!

 

Muska izven:

 

MGLC ob 20:00: Poletje v Tivoliju: Grainne Hunt

Grainne Hunt je sodobna kantavtorica, ki ustvarja folk glasbo. Odraščala je v Monaghanu, živi pa v Kildaru. Kot lastnica čarobnega glasu in avtorica izbrušenih, pronicljivih pesmi si je delila oder z Glenom Hasgardom in Markom Gearyjem, primerjali pa so jo tudi s pevskima ikonama Tracy Chapman in Nathalie Merchant.

Pravkar se je vrnila iz Nashvilla z novim albumom This Secret v žepu, zdaj pa si prizadeva, da bi ga izdala septembra 2019. Album, ki ga je posnela s Thommom Jutzem (Nanci Griffith, Maura O’Connell), pri njem pa sta sodelovala Mark Fain (Ry Cooder) na basu in Lynn Williams (John Hiatt) na bobnih, že vzbuja pozornost v ZDA.

Aprila 2019 je izšel tudi album irske folk glasbe Songs from Ireland, ki ga je maja 2018 v studiu Soundville v Lucernu posnela z nagrajenim kitaristom Brendanom Walshem, na njem pa sta tudi pesmi Buachaill on Eirne in Raglan Road.

Brez vstopnine

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Wild Strings Trio

Petra Onderufova, violina

Toby Kuhn, violončelo

Aleksander Kuzmić, Kitara

"Trio divjih strun" (Wild strings trio) se je rodil leta 2014 v slovenski Ljubljani kot plod sodelovanja med slovaško violinistko Petro Onderufovo, francoskim klasičnim čelistom Tobyem Kuhnom in slovenskim etno kitaristom Aleksandrom Kuzmićem. Združeni s silovitim entuziazmom, globoko predanostjo drug drugemu in samim sebi ter skupno strastjo ustvariti unikaten zvok v svojstveni izvedbi, so se spoprijeli z izzivom mešanja in poudarjanja različnih glasbenih žanrov na poti iskanja sebi lastnega in ustreznega izraza. Od Balkana do keltskih, jazzovskih in klasičnih zvenov s pridihom flamenka, ki poganja korenine v ljudsko glasbeno tradicjo in improvizacijo ter se prepleta okoli progresivnih aranžmajev in kompleksnih ritmov, je njihova glasba zacvetela v močan, vpogledljiv tok, ki vznemiri, dotakne in navduši poslušalstvo od vsepovsod. Poti so jih vodile naokrog po Evropi, pa vse do Irana in Uzbekistana, nastopajoč v koncertnih dvoranah, jazzovskih klubih in na festivalskih odrih. Povsod z enako namero: da delijo svoje navdušenje, predanost in vznemirjenje z občinstvom, kjerkoli se pojavijo. "Lost weekend", izdan 2016, je njihov prvi album. Drugi je v nastajanju, luč sveta bi naj ugledal v 2019 ...

Sledil bo celični jam

Brez vstopnine

 

Cirkulacija2 ob 21:00: Rhizomas

Ples: Ryuzo Fukuhara
Tolkala: Tracy Lisk
Plešoči spine-bot: Stefan Doepner
Trajanje: 49min

Rizomi je performans, ki ga je zasnoval Ryuzo Fukuhara – serija improvizacijskih sodelovanj z glasbeniki; zvočna predstava s telesom v gibanju. Fukuhara, ki izhaja iz tradicije japonskega Butoha, med predstavo vizualizira odnos med okoljem in njegovim telesom kot rizomom – kar v osnovi pomeni princip razraščanja podzemeljskega sistema korenin in stebeljnih poganjkov. Na preneseni ravni domišljijski rizomi prodirajo v prostor in ljudi, postajajo povezave med telesi občinstva in telesom plesalca.

Z uporabo tega koncepta Tracy Lisk, Fukuhara in Doepner povezujejo vrzeli med predmetom / človekom, ki se tedaj nahaja v bližini. Rizomi (rastoča razvejišča), ki se prenašajo skozi telo plesalca, so kanal za razumevanje, prepoznavanje in sprejemanje zvoka v prostoru. Gibanje nastaja pod vplivom te vizualizacije in vpliva na čustva in čutila teles vseh ljudi v prostoru.

Biografija: Ryuzo Fukuhara, rojen leta 1965 na Japonskem, je leta 1989 diplomiral na Akademiji za umetnost v Nagoji na Japonskem pri predmetu eksperimentalnega oblikovanja. Med študijem je začel plesati z dvema pomembnima Buto plesalcema, Semi-Maru iz Sankaijuku in Min Tanaka, od katerih se je naučil Butoh tehnike. Leta 2000 je začel delati kot plesni umetnik v Evropi. Ryuzo je med rezidenco v Evropi razvil lastno plesno metodo, leta 2006 pa je prejel 2. nagrado na tekmovanju za solo ples v 11MASDANZA – mednarodnem festivalu sodobnega plesa na Kanarskih otokih v Španiji. Leta 2010 je bil povabljen, da poučuje plesni mojstrski tečaj pri režiserju Ismaela Iva na La Biennale di Venezia v Italiji. Istega leta je Ryuzo prejel status samozaposlenega v kulturi pri Ministrstvu za kulturo v Sloveniji. V septembru 2016 je bil povabljen kot gostujoči predavatelj na podiplomskem tečaju in plesnem tečaju na univerzi Towson. Na festivalu FringeArts v Filadelfiji, ZDA, je izvedel tudi plesno delo z naslovom »RHIZOMAS« – v sodelovanju z glasbeno skupino Wormhole Superette iz Philadelphije, katerega ustanoviteljica je Tracy Lisk. Ryuzo od leta 2013 poučuje Butoh ples na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani.

Tracy Lisk je tolkalka, slikarka in kuratorica, ki živi v Philadelphiji v Pensilvaniji. Magistrirala je na Univerzi v Arizoni, kjer je študirala slikarstvo. Je ustanoviteljica improvizacijskega dueta (prej trio & quartet) Wormhole Superette, ki so nastopili na festivalu FringeArts 2016 (na katerem je sodeloval tudi Ryuzo Fukuhara), na seriji The Event Horizon v Rotundi v Philadelphiji, redno nastopajo na festivalu Frantasia Improvisational Music v Maineu, že več let pa tudi v četrtkovem eksperimentu v Holyokeu v Massachusettsu. Lisk je študirala tolkala v Salvadorju in Rio de Janeiru v Braziliji ter nastopala v najpomembnejših tolkalskih skuppinah v Philadelphiji. Leta 2019 nastopa solo na XFestu v Worcesterju v Massachusettsu in tudi kot del HOT serije (Philadelphia), Electronic / Experimental Music At Quinn (Beacon, NY) julija in Xfest – Ciper, 1. -4. avgusta 2019.

Stefan Doepner
je intermedijski umetnik, zvočni umetnik, graditelj strojev/ robotov/ premičnih mehanizmov, eden od soustanoviteljev Cirkulacije 2, ki bo nastopil z eno od zadnjih skulptur – plešočim spine-botom.
 

Dobimo se pred ŠKUCem:

18:00 Poletne ustvarjalnice: PED1PED, koncert za male in velike otroke, Mirjam Jelnikar (vokal, flavta), Klemen Bojanovič (avtor glasbe,

harmonika, spremljevalni vokal) in Matija Jelnikar (kitara, tolkala, spremljevalni vokal)

18:00 Ustvarjalno2: Gumbova re:ciklarnica: Predelava tipkovnic in matičnih plošč, delavnico za mlade vodi Društvo Gumb

18:30 Poletne ustvarjalnice: Reciklirana glasbila, ustvarjalno delavnico za otroke vodi Teja Bitenc

20:00 Muzika na Starem trgu: Brina, etno

21:45 Tiffany 24, Ivan Tračnik

22:00 Cabaret Tiffany: Desire Devine, kabaret

 

Nova Gorica: IMPROBIRO

Carinarnica 18:00 – 22:00:

TOMAŽ GROM (SI): IMštrument

Tomaž Grom – koncept
Ana Čigon –posnetki & obdelava videa
Vasja Progar – programiranje in procesiranje
Tilen Sepič – oblikovanje in izdelava vmesnika

TEA GRAHEK (SI): Srčišče glasbe, dokumentarni film + pogovor

Tea Grahek – režija
Mitja Hlupič – pogovor

IMPRO SESSIONS (SI-IT_RS):

Francesco Ivone – trobenta
Paolo Pascolo – flavta, saksofon
Anton Lorenzutti – kitara
Peter Kastrin – kitara
Jošt Drašler – kontrabas
Marko Jenič – violina
Tomaž Grom – kontrabas
Boštjan Simon – saksofoni, elektronika
Samo Kutin – hurdy gurdy
Ana Kravanja – violina
Ajk Vremec – kitara
Tilen Kravos – kitara
Žiga Ipavec – bobni
Urban Kušar – bobniEnej Gala –
Gal Furlan – bobni, tolkala
Stefano Giust – bobni
Alberto Novello – elektronika
Mariano Bulligan – violončelo
Aleksandar Škorić – bobni
Luca Mirai – klaviature
Mello Tengo – vokal, elektronika, kitara
Marek Fakuc – elektronika
Aleš Valentinčič – Brdonč – kitara
… in drugi …

 

Ptuj:

Slavnostna dvorana ptujskega gradu ob 19:00: Duo Dendrocopos

Duo Dendrocopos sestavljata mlada tolkalca Jan Čibej in Luka Poljanec, študenta Akademije za glasbo v Ljubljani. Februarja 2018 sta na prestižnem svetovnem tekmovanju za tolkalne komorne skupine International Percussion Competition Luxembourg (IPCL) prepričala žirijo in prejela 1. nagrado. Predstavila bosta dela Mullenbacha, Moraga, Stravinskega, Scarlattija, ter drugih sodobnih avtorjev.

Vstopnina: 12EUR

Dom Kulture MuziKafe ob 20:30: Jure Pukl & Melissa Aldana Quartet

Jure Pukl je svetovno priznani slovenski saksofonist, ki deluje predvsem v New Yorku. Izobraževal se je na Univerzi na Dunaju, Konservatoriju v Haagu, na Berklee College of Music in pridobil magisterij iz jazz saksofona na Umetniški univerzi v Gradcu. The Guardian je o njem napisal, da združuje veščine, dušo in okus avantur, ki jih podžge z evolucijo jazza od njegovih začetkov do danes. Je vzhajajoča zvezda nove generacije, ki s svojo glasbo naznanja novo obdobje. Na odru se mu bodo pridružili izjemni Robert Jukič, par-excellence bobnar Howard Curtis in svetovna jazz zvezda, saksofonistka Melissa Aldana.

Vstopnina: 12EUR

Slovenski trg ob 21:00: Vokalna šola

Na odru mladih se bodo predstavili pevci Vokalne šole Arsana, finalisti in zmagovalci različnih pevskih tekmovanj. V soju poletne noči bomo lahko prisluhnili znanim melodijam filmske, pop, rock ter r’n’b glasbe.

Brez vstopnine

 

Izola:

Hangar Bar ob 20:00: Jakob Kobal

Jakobova glasba lebdi med umirjenimi in sproščeni zvoki, ki nam dajo občutek brezskrbnega poletnega večera, pa vse do središča odprtega oceana, razburkanih valov, kjer prevladujejo kaotični, mistični ritmi in melodije.

Vse pa je povezano in prepleteno, na trenutke melanholično, dopolnjuje se kakor dan in noč. Besedila temelijo predvsem na njegovih mislih ter doživetjih in vanje vključuje občutke ki so pristni in večni.

Nase je opozoril že z 22 leti z izjemnim singlom "Cloudless Skies", ki mu je hitro tlakoval pot do priznanih showcase festivalov, kot so MENT Ljubljana, Eurosonic Noorderslag Groningen, Nizozemska) in Indirekt, bil pa je tudi ena najbolj predvajanih skladb na Valu 202 leta 2016.

Istega leta se je uvrstil na glasbeno lestvico EBBC (European Border Breakers Chart), ki predstavlja najobetavnejše mlade glasbenike širom Evrope.

Simbolična vtopnina

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

Galerija Kresija ob 20:00: Jasna Samarin: Interference, likovna razstava

Slikarski ambient Jasne Samarin, naslovljen Interference, nas postavlja v vlogo aktivnega gledalca, ki mora poiskati odgovor na vprašanje, ne, kaj nam slike prikazujejo, pač pa v kakšno razmerje do sveta nas slikarka postavlja. Primarna je slikarska izjava, ki načenja več likovnih problemov. Ti so po eni strani močno značilni za njeno delo – s preigravanjem svetlo-temnega kontrasta, strukturalnostjo in kolažiranjem se ukvarja že dlje časa –  po drugi strani pa likovni dražljaji s težnjo po kompleksnosti zdaj segajo k temam, ki so bolj univerzalne in vedno manj časovno zaznamovane.

Celoto sestavlja deset platen, razporejenih v tri enote, v šestdelni osrednji poliptih in dva stranska diptiha. Postavitev je natančno premišljena, saj slike objamejo gledalca in ga postavijo v središče slikarskega ambienta. Ozek razmik med osrednjima dvema platnoma je prostor, v katerega gledalca ukleneta levi in desni krožni izsek na dveh osrednjih slik. Bolj kot so platna odmaknjena od središča, bolj se veča razmik med njimi. Zdi se, kot bi celota podlegla fizični sili privlačnosti magnetnega polja, ali pa, da gledamo valovanje, ki ga je sprožil kamen, vržen v vodo, kjer se koncentrični valovi vse bolj oddaljujejo. S ponavljanjem krožnega loka na vseh platnih in s simetrijo – polmeseci z leve strani se zrcalijo na desni – je ustvarjen občutek zgoščanja v središču. To umiri gledalca, ki iz središča suvereno obvladuje pogled na celotni ambient. Poudarjeni centralnost in simetričnost s preprostostjo in izčiščenostjo kompozicije omogočajo jasno berljivost celote.

Tudi tokrat cikel slik, s katerim se predstavlja, skriva v ozadju realni impulz. To so fotografski detajli iz kamnoloma, kjer brusijo kamne za vodnjake. Sledovi lesenih desk, ki se v marmornem prahu odtisnejo po obdelavi kamna, se s črno-belo fotografijo spremenijo iz tridimenzionalne reliefne strukture v dvodimenzionalni raster sivin. Grafizmi so posledica posega človeka v naravo, tudi zato je njihov videz organičen. Kar je usklajeno tudi z bistveno spremembo v delu Jasne Samarin. Ravne, pod pravim kotom se sekajoče linije, ki so doslej dominirale v njenem delu, so nadomestile blage krivulje. Beremo jih lahko kot koncentrične kroge ali pa kot krožnico, ki v spirali navidezno izginja v neskončnih razsežnostih prostora, s čimer spominja na simbolno predstavitev časa. Krožnica je nadčasovna, a ji lahko določimo središče, drugače kot pri pravokotni mreži, na kateri so vsa polja enako pomembna. Danes se v spletu raznovrstnih informacij, ki ga ponazarja mreža, posameznik izgublja, vse bolj je dezorientiran, njegova pozornost pa razpršena na milijon podatkov, ki jih ne more povezati in jim sam določiti hierarhije. Osredotočenost in premočrtnost postajata vse redkejši ptici, ki kličeta po pozornosti. Loki asocirajo na oklepaj, ki nekaj zaklepa, s tem nepomembno izolira ali izloči, vsebino pa zgosti med oklepajskima znakoma. Slike namigujejo, da je nastopil čas, da se iz fragmentarizacije zdaj začne nasproten postopek zgoščevanja in centričnosti. Iz območja formalnih problemov se tu zgodi premislek o odnosu do sveta.

Brez vstopnine

 

10KA klub smeha ob 21:00: Poletna 10ka v Tobačni #22 - Julija gremo na morje

Stand up

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinoteka: ne dela

 

Kinodvor:

17:00 Utøya, 22. julija (Utøya 22. juli), Erik Poppe / Norveška / 2018 / 92'

Srhljivo realistična, v realnem času posneta rekonstrukcija terorističnega napada, ki je zahteval devetinšestdeset mladih življenj, je sprožila burne razprave med kritiki in občinstvom. S filmom, ki dogajanje prikaže iz perspektive najstnikov, je režiser hotel »zgodbo vrniti žrtvam«.

19:00 Diego Maradona, Asif Kapadia / Velika Britanija / 2019 / 130'

Režiser Asif Kapadia (Senna, Amy) se v zadnjem delu trilogije o temnih plateh slave potopi v viharno življenje enega največjih nogometašev vseh časov.

21:30 Propad ameriškega imperija (La chute de l'empire américain), Denys Arcand / Kanada / 2018 / 127'

Denys Arcand (Vdor barbarov) v duhoviti, satirični roparski pustolovščini nastavi ogledalo družbi, ki je dopustila, da denar postane njena vrhovna vrednota.

Mala dvorana:

19:30 Carmine Street Guitars, Ron Mann / Kanada / 2018 / 80'

Pet dni v življenju trgovine s kitarami v Greenwhich Villageu, kamor med drugim zahajajo Jim Jarmusch, Bob Dylan, Lou Reed in Patti Smith.

 

Ljubljanski grad ob 21:30: Film pod zvezdami

Pavarotti, Ron Howard / Velika Britanija / 2019 / 114'

Presunljiv in intimen portret legendarnega tenorja in enega najbolj priljubljenih opernih pevcev vseh časov, Luciana Pavarottija. V biografskem dokumentarcu z oskarjem nagrajenega režiserja Rona Howarda (The Beatles: Osem dni na teden) se ikonični nastopi, s katerimi se je Pavarotti zapisal v zgodovino, prepletajo z intimnimi pogovori, intervjuji in še nikoli poprej videnimi posnetki.

 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness