Kvišku prst!

Oddaja
29. 1. 2019 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Klub Gromka ob 17:00: PANK PONG >> Dirty old punx playing ping pong :) Rekreativno športanje za nešportnike.

 

A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri – morda tudi tokrat!!!
 

Muska izven:

 

Osmo/Za ob 17:00: Jerobeam Fenderson & Hansi3D: Osciloskopska glasba

Jerobeam Fenderson & Hansi Raber: Osciloskopska glasba
(odprti laboratorij/delavnica/live set)
Nekateri ji pravijo osciloskopska glasba, nekateri pa vektorska sinteza, a ideja ostaja ista: zvočni valovi nadzorujejo vertikalno in horizontalno gibanje enega samega žarka svetlobe, ki izrisuje oblike, točke ter krivulje z neposredno povezavo med zvokom in sliko.
Tekom dvodnevnega odprtega laboratorija bosta Jerobeam Fenderson in Hansi Raber razložila osnove vektorske sinteze, hkrati pa nudila praktična navodila za uporabo osnovne opreme za osciloskopsko glasbo: osciloskopa, prenosnega računalnika in zvočne kartice. Umetnika bosta predstavila različno po meri narejeno programsko opremo za ustvarjanje tovrstne glasbe in razkrila nekaj trikov, ki jih uporabljata, da dosežeta vizualije in zvok, ki ga želita. Kadarkoli lahko pridete mimo, prejmete praktičen uvod v to temo in pogikate, kako kul zadeva so analogni osciloskopi!
Udeležba je brezplačna. Predavanja bodo potekala v angleščini.
 

Steklenik, galerija za zvok bioakustiko in umetnost, Rastlinjak Tivoli ob 19:00: DrobljenjeLEDU - zvočni dogodek v živo

Tokrat pa se nam bodo zaradi prostorskih omejitev v Rastlinjaku Tivoli v živo predstavili trije od šestih avtorjev zvočne razstave DrobljenjeLEDU in sicer: Amper-o-mat, OR poiesis, Bojana Šaljič Podešva.

Iz svojega nabora zvokov lomljenja, drobljenja in taljenja ledu bodo izvedli improvizacijsko zvočno skladbo, ki bo kot skupinsko delo razstavljena v galeriji do 3. marca 2019.

Nekaj o skladbi DrobljenjeLEDU:

Zvočni umetniki skladbi razpirajo svoje posnetke ledenih zimskih krajin in njihovih postopnih ali nenadnih sprememb. Na podlagi dogovorjene zvočne strukture, so med seboj sicer izjemno raznoliki zvočni umetniki – razlikujejo se tako v pristopu do ustvarjanja kot tudi v načinih zbiranja in izbiranja zvokov iz narave – izvedli skupinski dogodek v živo. Nastala je edinstvena kompozicija bližne in oddaljene zimske krajine. Četudi ta prvenstveno evocira tišino in tako ustvarja pogoje za občutljivost senzorike, pa je tudi ta prepolna raznovrstnih zvočnih ambientov. Zvoki, ki režejo tišino. Še posebej takrat, ko se zaradi naravnih procesov (nenadnih temperaturnih sprememb) zgostijo – pokanje ledu. Hkrati so prav ti zvoki tudi tisti, ki razpirajo številna vprašanja o atmosferi, podnebnih spremembah, ekologiji in zvočni ekologiji in poslušalca senzibilizirajo preko zvočnega medija. Ta spekter akustike zimske zvočne krajine pod drobnogled postavijo zvočni umetniki v skladbi DrobljenjeLEDU.

Zvočna kompozicija DrobljenjeLEDU je bila izvedena in posneta v Studiu 13, Radia Slovenija v koprodukcijskem sodelovanju CONA in RTVSLO Program ARS 17. januarja 2019 ob 22.40 v sklopu mednarodnega dogodka praznovanja rojstnega dneva umetnosti (Art's birthday 2019) z oddajanjem tudi na EBU satelitih.

Brez vstopnine

 

Cankarjev dom:

Gallusova dvorana ob 19:30: Richard Goode, klavir

Program:
Johann Sebastian Bach, Dobro uglašeni klavir
Preludij in fuga v fis-molu, BWV 883
Preludij in fuga v G-duru, BWV 884
Preludij in fuga v a-molu, BWV 889
Preludij in fuga v H-duru, BWV 892

Alban Berg, Sonata za klavir št. 1

Ludwig van Beethoven, Sonata za klavir št. 28 v A-duru, op. 101

*
Frédéric Chopin, Nokturno v H-duru, op. 62, št. 1
Nokturno v H-duru, op. 62, št. 1
Mazurka v H-duru, op. 41, št. 3
Mazurka v C-duru, op. 24, št. 2
Mazurka v As-duru, op. 59, št. 2
Mazurka v cis-molu, op. 50, št. 3
Balada št. 3 v As-duru, op. 47
Nokturno v cis-molu, op. 27, št. 1
Barkarola v Fis-duru, op. 60

V poplavi nadarjenih mladih, ki v zadnjem obdobju prevladujejo na glasbenem prizorišču, zreli poustvarjalci v umetnost vnašajo svoje življenjske izkušnje in modrost. Mednje sodi Richard Goode, introspektivni pianist starejše generacije, ki si je ime najprej ustvaril kot komorni glasbenik, veliko pozneje pa stopil na solistično pot ter postal eden najodličnejših interpretov svojega časa. Goode, avtor obsežne diskografije in prvi ameriški pianist, ki je konec minulega stoletja posnel celoten opus Beethovnovih sonat, polni najprestižnejše dvorane po ZDA in Evropi.

Doma v vseh obdobjih klavirske literature je Goode enako prepričljiv v interpretaciji Bachove ikonične zbirke preludijev in fug ter Beethovnove retrospektivne sonate št. 28 kot tudi v Chopinovih poetičnih nokturnih, plesnih mazurkah, romantičnih baladah ali zapleteni Barkaroli. Ne ogiba se sodobnosti, vendar se ozira predvsem k bolj zadržanemu modernizmu – predstavil bo tudi Bergovo mladostno, a v glasbenem idiomu izvirno klavirsko sonato.

Klub CD ob 20:00: Bombyx Lori + Jimmy Barka Experience (Cankarjevi torki)

Bombyx Lori: Alenja Pivko Kneževič, glas, matrica; Simon Penšek, bas
JBE: Borka & Bakto, gramofoni; Marjan Stanić, bobni in tolkala
Dvojni koncertni večer bo s krajšim nastopom odprl novi artpop / triphop duo Bombyx Lori v premierni predstavitvi svojega albuma Little Gifts from the Universe. Zvezda večera pa bo Jimmy Barka Experience, ki po albumu Old News in mini albumu Stolen Boats v začetku leta 2019 pripravlja klasičen EP oziroma malo ploščo Three Piece Puzzle. JBE je projekt treh veteranov slovenske glasbene scene, s katerim se skušajo izogniti vsem pastem pričakovanj ustaljenih didžej/glasbenik sodelovanj in praks ter se tako odmikajo od dokaj linearne ideje inštrumentacije na didžejevsko podlago. Muziciranja se raje lotijo kot kombo, torej ustroj enakopravnih vlog in nalog. Nastane kolaž raznovrstne godbe od funka, brejkov, afra pa vse do balkanskih izrazov in rocka. EP Three Piece Puzzle je plod principa, ki ga trojec gnete, pili in izpopolnjuje vse od svojih začetkov. Je izid eksplicitno kolažnega pristopa k ustvarjanju, glasbeni kosi nastajajo z včasih grobim, drugič finim sestavljanjem koščkov, fragmentov ali semplov v divjo sestavljanko vrtoglave dinamike in nepredvidljivih ovinkov. Gradivo se skozi muziciranje, vaje in nastope neprestano spreminja, lika, razmetava in obrača, na novem EP vsaj deloma v smeri klasičnih »komadovskih«, kompaktnih struktur. Legokocke in puzzli niso samo za otroke!
15, 10€

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Fake trio - World Music

Ana Vipotnik, glas

Igor Leonardi, kitara & midi

Lazaro A. H. Zumeta, tolkala, violina, glas

Sledil bo Celični jam.

Fake Orchestra je glasbeni kolektiv, ki združuje vrhunske slovenske glasbenike in izvaja različne stile popularne glasbe. Leta 1997 ga je s pevko Ano Vipotnik ustanovil kitarist Igor Leonardi, ki je v svoji karieri igral s svetovno znanimi jazz glasbeniki in kultno rock skupino Metallica, na RTV Slovenija pa je idejni vodja glasbene oddaje Muzikajeto. 

Od svojega nastanka Fake Orchestra v različnih postavah redno koncertira doma in v tujini.

Vstop prost.

 

Pritličje ob 22:00: Kamizdat Rentgen: Million Ear

Million Ear predstavlja pri spletni založbi Kamizdat izdan EP z naslovom Oceanic State EP.
Filippos Glinavos - vokal, kitara
Rok Zalokar - klaviature
Andro Manzoni - bobni
Matic Skušek - vizualije
Oceanic State EP je glasbena formacija, ki je nastala v Rotterdamu in ki v nenehno spreminjajoče se in improvizirane zvočne pokrajine vključuje besedila in poezijo, pri tem pa v glasbenem smislu združuje rap, rock in jazz z ambientalnimi, avantgardnimi in noise elementi.
Million Ear črpajo svoj navdih pri umetnikih, ki so v preteklosti kot tudi v sodobnosti sopostavljali filozofska in politična besedila z živo glasbo, pa tudi iz glasbenih tradicij spontanih improvizacijskih izrazov. Zgledujejo se po ustvarjalcih kot so Gil Scott Heron, One Day as a Lion, The Robert Glasper Experiment, clipping. in drugi, vendar svoj izraz razvijajo v smeri glasbenih krajin, ki so izključno improvizirane in zmeraj v prepletu z besedili. In zato se prav vsak koncert Million Ear razlikuje od prejšnjega.
Bend sestavljata Filippos Glinavos na kitari, ki je tudi zadolžen za besedila, in Rok Zalokar na klaviaturah, ki se jima ob različnih priložnostih pridružijo različni bobnarji.
Oceanic State EP
Oceanski občutek je – kot je v pismu Sigmundu Freudu zapisal Romain Rolland – izvor vse religioznosti. Je občutek enosti s stvarstvom; je obenem razpustitev in združitev opazovalca in opazovanega. In je tudi stanje, v katerem biva dojenček, preden razvije koncepta »sebe« in »drugega«. Torej takrat, ko še nima nobene predstave o tem, kje so meje med njegovim jazom in svetom.
Pričujoči EP je kot dojenček v tem stanju. Nastal je v trenutku spontanega navdiha in se materializiral tekom snemanj, ki so potekala leta 2017 in katerih edino vodilo so bile besede, njihovi pomeni in njihov ritem. Zaenkrat še nima jasne predstave o tem, kaj dejansko je oziroma kaj natanko želi doseči, a je kljub temu poln potenciala. Odkar je bil posnet, je bil deležen skrbne nege v studiu, kjer smo mu – za razliko od pravega dojenčka – določene dele odrezali, odstranili in jih prerazporedili v nove konstelacije. Million Ear je od takrat dobil jasnejšo predstavo o tem, kaj je, in zdaj ubira prve korake v svet, zato se nam zdi vredno, da z vami delimo tisti trenutek, ko je bil spočet in rojen. «

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

Šentjakobsko gledališče ob 17:00: Maraton v režiji Marka Bulca

Maraton je predstava o tekačih, ki je ravno dovolj gledališka, da se dotakne jedra življenjskega maratona od rojstva do smrti vsakega od nas. In Maraton je uprizoritev o politikih, ki je ravno prav oddaljena od politične arene, da z distance zadane v bistvo real-politike.

Predstavljajte si tek na odru. Igralci tečejo. In hkrati govorijo. In igrajo maratonce. In politike. Predstavljajte si politike in maratonce. Kaj imajo skupnega? 

In gledalci? Gledalci ne tečemo. Sedimo. Gledamo. Poslušamo. Maratonce. In politike. In čeprav smo pri miru, tečemo z njimi. V mislih in v telesnem spominu. Naše telo misli tek. Vsi smo že tekli (no, skoraj vsi). Morda ne maratona, a smo tekli. In predstava Maraton igra maraton tako, da gledalci sede tečemo fiktivni maraton skupaj z igralci.

Zato pridite na Maraton in skupaj z nastopajočimi sestavljajte neverjetne politične in tekaške koalicije. Koalicije med samosvojimi maratonci. Med levimi, desnimi in sredinskimi politiki. In med igralci in publiko.

Vstopnina: Od 7 EUR dalje

 

SNG Opera ob 18:00: Peter in volk

Glasbena pravljica za pripovedovalca in orkester - izvedba v slovenskem jezikuI premiera 21. 6. 2017 I

Peter in volk je zgodba o otroštvu, o svobodi otroštva in o pogumu. Pustolovščin željni Peter prestopi mejo svojega doma in se poda na širno zeleno planjavo. Glasba, ki jo je Prokofjev napisal za to pravljico (1936), ima poleg umetniške tudi didaktično vrednost, saj otroci z njeno pomočjo spoznavajo glasbila ter preplet gledališkega in baletnega ustvarjanja. Nastopajoče like ponazarjajo različna glasbila: ptička – flavta, račka – oboa, mačka – klarinet, dedek – fagot, volk – rogovi, lovci – pihala, streli lovcev – timpani, Peter – godala. Znamenit je tudi risani film iz leta 1946, ki ga je po tej glasbeni pravljici ustvaril Walt Disney. Osnovno izhodišče za vizualno podobo predstave bo opus ruskega slikarja in skladateljevega sodobnika Vasilija Vasiljeviča Kandinskega, ki je pri svojem ustvarjanju začel postopoma odstranjevati opisne in prepoznavne elemente in jih spreminjati v kaligrafske linije, sočasno pa je začel uporabljati močne barve, da bi na čustva vplival podobno kot klasična glasba. Njegov svet v abstraktnem je svet barv in metafizičnega.

 

Gledališče Glej od 19:00: Starci 1.2

Kabaret, variete

Hiranje, osamljenost, bolezen, smrt. Občutek, da nam življenje polzi iz rok, in da gre svet mimo brez nas. In da je vse, kar nam je ostalo, le še spomin.

Živimo v družbi, ki se s staranjem sooča preko institucionalizacije, s predsodki in izolacijo. Kjer je medgeneracijsko sodelovanje pogosto le floskula. In kjer moramo govoriti le o o tem, da je starost lepa, pri čemer mora ostati strah pred minljivostjo globoko potlačen v vsakem posamezniku. 

Vstopnina: 10 evrov, 7 evrov študenti, dijaki in upokojenci

 

SNG Drama:

Veliki oder ob 19:30: Županova Micka

mala drama ob 20:00: Zgosti se noč

 

- - -

 

MGLC ob 17:00: Vodstvo po razstavi Nathalie Du Pasquier, Fair Game

Vodi muzejski informator Gregor Dražil.

5 EUR, 2.5 EUR

 

Galerija Vžigalica ob 17:00: Stane Jarm in Kočevsko

Predavanje Nadje Kovačič, kustosinje Pokrajinskega muzeja Kočevje.

Stane Jarm je bil v času svojega aktivnega delovanja v celoti vpet v kulturno dogajanje v Kočevju, Osilnici in kočevsko-ribniški regiji. Mnogim generacijam ni poznan samo kot likovni pedagog in profesor umetnosti, ampak tudi kot pobudnik in soustanovitelj Likovnega salona Kočevje, predvsem pa kot likovni ustvarjalec. S svojimi deli je prisoten tako javno kot zasebno. V Kočevju so skoraj na vsakem koraku Jarmove kiparske stvaritve, v katerih se kaže avtorjeva raznolikost v motiviki in izraznosti. Tu se odraža njegova ljubezen do domačih krajev, predvsem pa tragika njegovega medvojnega doživljanja in zgodovina druge svetovne vojne. Ta se je močno vtisnila v njegovo zavest in zdi se, da je v svojih delih izrazil vso svojo ponotranjeno bolečino.

Kljub temu, da se je Jarm po koncu študija na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani  zavestno umaknil na Kočevsko in odmaknil od takrat veljavnih, če ne že kar zapovedanih načel realizma ter začel stopati po samosvoji kiparski poti, lahko njegova dela najdemo po vsej Sloveniji in tudi v zamejstvu.

Brez vstopnine

 

Galerija Srečišče, Hostel Celica ob 19:00: Ignac Meden: Črni kvadrat

Odprtje razstave

Leta 1915 je izjemnemu ustvarjalcu v izjemnem času uspel odločilen prevrat. Na zadnji razstavi futuristov je rezultat postavil na ogled. Črni kvadrat je 80 x 80 cm velika slika, na kateri je na belem polju pač črn kvadrat. Ta ni preostanek abstrakcije (poenostavljanja predmetnosti – indukcije), ampak je deduktiven, je a priori zgolj in samo geometrijska forma, v kateri na razliki do bele črna nosi najprej svoj barvni imanenten prostor in hkrati vso drugo senzitivno, kognitivno in emocionalno vsebino. Dve leti za tem je med isto apokaliptično eksplozijo blodnega uma zgodovine na drugem koncu Evrope drug profet ujel in ekspliciral tisto, kar je bilo znotraj risa črnega kvadrata odveč, kar je bilo zdaj ločeno in iz‑ločeno – objekt, déjà fait, namesto podobe upodobljeno samo in z njim pomen. Ker se je korelat upredmetil, je bil prostor pomena izpraznjen in pisoar se je poplemenitil v Fontano. Ujeti realen predmet je vstopil v polje umetnosti in je bil hkrati lahko preimenovan. Slika je takrat, ko je podoba predmeta, pretvorjena v nekaj drugega. Najprej in predvsem gre namreč za predmetnost na njej. Slika je zaradi objekta in ne zaradi sebe same. Ni zaradi ustvarjanja oziroma ustvarjalca in ni zaradi tistega, ki mu je ustvarjeno namenjeno. Na koncu istega leta se je začel poskus udejanjanja te nove "brezpredmetne" umetnostne strukture v realnosti. Posameznik naj ne bi bil več objekt, sredstvo v rokah nekoga ali nečesa drugega, tistega, kar sploh nekaj pomeni – kar ima pomen in je pomembno. Toda…

Brez vstopnine

 

- - -

 

KOŽ ob 18:00: Dr. Jože Ramovš: dr. Anton Trstenjak

Predavanje

Anton Trstenjak (1906-1996) je s svojimi 50 izvirnimi knjigami znan predvsem kot psiholog. V svetovnem merilu je bil ob začetku 2. svetovne vojne začetnik pedagoške psihologije, nato pa s svojimi knjigami v Sloveniji uvajal pastoralno psihologijo, psihologijo zaznavanja, barv, dela, osebnosti, ekonomsko psihologije … Njegovo najbolj osebno področje raziskovanja pa je bila antropologija – celostno zbiranje in sestavljanje znanja o tem, kdo in kaj je človek. V sodelovanju s Svetovnim etosom Slovenija.

Brez vstopnine

 

Trubarjeva hiša literature ob 18:00: Prikriti mehanizmi odnosa med spoloma – dr. Vesna Godina in dr. Matjaž Lunaček (strokovni pogovor)

O bolj prikritih mehanizmih odnosa med spoloma bosta razpravljala dr. Vesna Godina in dr. Matjaž Lunaček. Dr. Vesna Godina se bo osredotočila na bolj poenostavljene matrice razumevanja odnosov med spoloma in ženske moči in nemoči, ki so značilni za zahodne družbe in kulture. O psihološkem razvoju odnosa, motivih za vzdrževanje odnosa ter na preveč rigidne predstave o tem, kako so v zgodovini ti odnosi potekali pa bo spregovoril dr. Matjaž Lunaček.

 

Vodnikova domačija Šiška ob 19:00: Andrej Rozman Roza: Passion de Pressheren

Monokomitragedija

Andrej Rozman Roza na podlagi zgodovinskih dejstev na nekoliko karikiran način predstavi čas, ko je vzporedno s Prešernovim obupom rasla ideja o zedinjeni Sloveniji.

Skozi lik Franceta Prešerna in nekaterih njegovih sodobnikov gledalca popelje od začetkov Prešernovega pesništva preko njegovega sodelovanja z Matijem Čopom do zmage vznesenih narodobudnih pesmi Jovana Vesela Koseskega, marčne revolucije in Prešernove smrti.

"Prešernovo življenje in pesništvo je v lahkotnem komedijantskem zamahu predstavljeno brez votlega in praznega malikovanja, ampak iz življenjsko dovolj polnokrvnih ter čustveno motiviranih situacij"

trajanje: 65 min
avtor, režiser in igralec: Andrej Rozman Roza
avtorji pesmi: France Prešeren, Janez Vesel, Jakob Zupan
glasba: Goran Završnik
Rozinteater in KUD France Prešeren, 2008

Vstopnina: 8 eur predprodaja / 10 eur na dan predstave

 

Bežeče prireditve:

 

A-Tovarna ROG:

Modri kot ob 20:00: In Memoriam : Dušan Makavejev

"Čudak, klovn in filozof obenem", je snemal filme z značilno kolažno montažo, pisal knjige, se ukvarjal s kritiko in esejistiko. "Enfant terrible" jugoslovanske kinematografije je stanoval v cirkuškem vozu, kamor je sam napeljal elektriko. Bil je pogosto hvaljen in enako pogosto napadan, popolnoma zanikan in večkrat še popolneje afirmiran.
Vedno se je preizkušal v raznorodnosti naporov, raznoličnosti intenc in ustvarjalni raznolikosti, kar je prispevalo k neponovljivosti njegovega filmskega opusa in zadev zunaj njega. Tako so ga celo tedaj, ko so ga napadali, hkrati tudi ljubili in ga jemali za prav takšnega, kakršen je bil. Lahko bi se tudi reklo, da je bil Dušan Makavejev ob »grozljivem otroku« vedno tudi eden redkih otrok, ki jih je jugoslovanska kinematografija tistega obdobja precej razvadila. (Jože Dolmark, 2011, ob retrospektivi v Kinoteki, https://bit.ly/2B6oDVg)

 

Kinoteka: Večer SFA

18:00 Kratki filmi Jožeta Bevca – 1. nadaljevanje

Akt, Jože Bevc, Slovenija (Jugoslavija), 1982, 35mm, barvni, 11'
Človek z diplomo, Jože Bevc, Slovenija (Jugoslavija), 1969, 35mm, čb, 10'
Življenje je igra, Jože Bevc, Slovenija (Jugoslavija), 1969, 35mm, čb, 10'
Izkopana bojna sekira, Jože Bevc, Slovenija (Jugoslavija), 1961, 35mm, čb, 11'
Soseda, Jože Bevc, Slovenija (Jugoslavija), 1964, 35mm, barvni, 11'
Angel varuh, Jože Bevc, Slovenija (Jugoslavija), 1966, 35mm, barvni, 12'
Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.

 

Kinodvor:

17:00 3 dnevi z Romy Schneider (3 Tage in Quiberon), Emily Atef / Nemčija, Avstrija, Francija / 2018 / 115'

Za člane Kluba Kinodvor vstop prost.

»Sem nesrečna dvainštiridesetletna ženska in ime mi je Romy Schneider.«

19:30 Bojevnica (Kona fer í stríð), Benedikt Erlingsson / Islandija, Francija, Ukrajina / 2018 / 101'

Islandski režiser se po ekscentričnem prvencu Zgodbe o konjih in ljudeh vrača z Bojevnico, polno akcije, humorja in glasbe, ki jo sam opisuje kot »feel-good film o podnebnih spremembah«. Zmagovalec zadnjega LIFFa.

21:45 Vrhunec (Climax), Gaspar Noé / Francija / 2018 / 96'

Sovražili ste Sam proti vsem, prezirali Nepovratno, zaničevali V praznino, preklinjali Ljubezen … zdaj pa poskusite Vrhunec! Ekstatično, hipnotično in srh vzbujajočo zgodbo o zabavi, ki se sprevrže v delirično nočno moro.

Mala dvorana ob 18:00 in 20:30:

Maria Callas (Maria by Callas), Tom Volf / Francija / 2017 / 113'

Zgodba o izjemni življenjski poti ene največjih opernih div dvajsetega stoletja, povedana izključno z njenimi besedami.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.