Razsrediščenje

Oddaja
14. 8. 2018 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Gala hala ob 21:00: BOLLYWOOD DJ Shanti Priya

Shanti Priya vam bo na topel avgustovski večer postregla z zimzelenimi melodijami indijske filmske industrije, Bollywooda. Nikoli postarani hiti od 50ih do 90ih prejšnjega stoletja vas bodo popeljali v čarobno vzdušje indijskih chaishopov in puščavskih avtobusnih postaj, kjer le-ti še danes hreščijo iz prašnih tranzistorjev.

Vstop prost!

*v primeru slabega vremena se dogodek prestavi

 

Izven:

 

Galerija ŠKUC 12:00 – 20:00: Knjižnica pod krošnjami

 

ex KUD: ex Trnfest

20:00-22:00 BIG BAND GB's LAB
Big bend GB’s LAB je dolgoletna želja njihove vodje in dirigentke Gordane Buh Žgajner, profesorice flavte, diplomirane koncertne glasbenice ter edine ženske dirigentke big bendov v Sloveniji in sosednjih državah. Zasedbo sestavljajo izjemni glasbeniki z diplomami predvsem tujih jazz akademij, ponudili pa vam bodo izvrsten, predvsem zabaven glasbeni repertuar, ki ga drugi big bendi le redko izvajajo. Predstavili bodo inštrumentalni program, v drugem delu koncerta pa se jim bosta pridružili vokalistki Maja Ajdič-MAYA in Sandra Feketija na spremljevelnem vokalu.
23:00-01:00 Polnočni jazz club Gajo

 

Mestni muzej ob 20:30: Festival Imago Sloveniae: Lana Kuščer & Dongni Xie

Klasična glasba

Lana Kuščer, flavta
Dongni Xie, klavir

Flavtistka Lana Kuščer se je rodila v Ljubljani in že kot učenka zablestela na državnih tekmovanjih mladih glasbenikov Slovenije (TEMSIG), saj je trikrat zapored osvojila prvo nagrado. Flavto je študirala najprej na Akademiji za glasbo v Ljubljani, pozneje pa se je odločila za nov študijski začetek na londonskem Kraljevem glasbenem kolidžu, kjer je tudi diplomirala. Izobraževanje je nadaljevala pri Mosheju Aronu Epsteinu na Visoki šoli za glasbo in gledališče v Hamburgu in pri Tokeju Lundu Christiansenu na Danski kraljevi glasbeni akademiji v Københavnu, kjer je magistrirala z odliko. Kot štipendistka doktorskega študija poučuje na Univerzi Severnega Teksasa. Med njenimi tekmovalnimi dosežki omenimo nagradi na italijanskem mednarodnem tekmovanju Per giovani strumentisti in na tekmovanju Elise Meyer v Nemčiji.

Leta 2013 je solistično debitirala v newyorški Carnegiejevi dvorani. Zatem je koncertirala v Kennedyjevem centru v Washingtonu, v dvorani Bostonskega simfoničnega orkestra, v Jonesovi dvorani v Houstonu in drugih uglednih ameriških dvoranah oziroma kulturnih centrih. V londonski Westminstrski palači (zgradba parlamenta) je muzicirala pred princeso Ano, nastopila je tudi ob obisku papeža Janeza Pavla II. v Sloveniji. Recitale je imela v Sloveniji, Avstriji, Nizozemski, Nemčiji, Danski, Franciji, Portugalski, Italiji, Veliki Britaniji, Japonski in ZDA. Na Glasbenem festivalu v Sarasoti (Florida, ZDA) je junija letos skupaj s Carol Wincenc in Jeffreyem Kahaneom izvedla Bachov Koncert za dve flavti in glasbilo s tipkami. Kot orkestrska glasbenica je bila angažirana med drugim v münchenskem Orkestru z Jakobovega trga in v komornem Klasičnem koncertnem orkestru, sodelovala je tudi z Londonskim simfoničnim orkestrom in orkestrom Angleške narodne opere. Trenutno je članica Simfoničnega orkestra iz Richardsona (Teksas, ZDA), v tej sezoni pa sodeluje tudi z Novim svetovnim simfoničnim orkestrom.

Dongni Xie se je rodila na Kitajskem. Klavir se je začela učiti pri petih letih, prvi samostojni recital pa je imela pri dvanajstih. Izobraževala se je na konservatoriju v Šanghaju, na Peabodyjevem konservatoriju v Baltimoru ter na Univerzi Južne Kalifornije. Izpopolnjevala se je pri znanih pianistih, kot so Richard Goode, Dominique Weber, Robert Levin, Robert McDonald, John Perry, Boris Slucki in Fu Cong. Trenutno je vpisana na doktorski študij na Univerzi Severnega Teksasa. Pianistka je dobitnica zlatih medalj na tekmovanju mladih glasbenikov Teksasa, na mednarodnem tekmovanju Odyssiad in na Ameriškem glasbenem tekmovanju; nagrajena je bila še na številnih drugih mednarodnih tekmovanjih za pianiste oziroma mlade glasbenike. Nastopala je po Evropi, Aziji in ZDA, med drugim v palači Fontainebleau, v dvorani magistrata v Gijónu (Španija) in v Umetnostnem centru Wallis Annenberg v Los Angelesu. Jeseni leta 2017 je kot solistka v Gershwinovem Klavirskem koncertu odprla sezono Simfoničnega orkestra iz Boulderja (Colorado, ZDA).

Brez vstopnine

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Time Travel

Andraž Mazi, brenkala

Damir Mazrek, tolkala

Motivacija za projekt Time Travel v katerem glasbenika ovekovečita trenutek in ga popeljeta skozi čas, je zasnovana na okostju zvočnih sessionov in ujetih trenutkov, ki jih glasbenika skozi nenehni ustvarjalni proces zvočno ter kompozicijsko razvijata.
Njuna skupna ljubezen je raziskovanje raznih glasbenih tradicij, zato glasba popelje skozi razne občutke svetovnih glasbenih izročil, hkrati pa nas prizemlji v trenutek.
Svoj osebni glasbeni izraz obenem povezujeta z raziskovanjem že omenjenih glasbenih tradicij, tudi oddaljenimi od svojega primarnega navdiha, kot so denimo maroška trans zbujajoča zvrst gnawa, arabski maqam, zahodnoafriški mandingue ter nenazadnje indijska klasična glasba.

Tradicionalni in hkrati urban zvok dosegata z mešanico široke palete tradicionalnih glasbil. V pestro zvočno sliko pa dodajata prvine hiphopa, funka in jazza, ki skupaj z  uporabo elektronskih učinkov vzbujajo občutek šamanske zamaknjenosti in sugestivnost večplastne godbe, kar izziva občutek brezčasja ali vsečasja.

Sledil bo Celični jam.

Brez vstopnine

 

Tobačna ob 21:00: Poletna 10ka v Tobačni #7, stand up

Vstopnina: Prostovoljni prispevki

 

Onkraj:

 

Škofja loka:

Sokolski dom ob 18:00: Bralnica: Revija Nič in projekt Novi literati

Avtorja Urban Pirc in Toni Mlakar bosta predstavila drugo številko Revije nič. Gre za avantgardno-literarno-grafično-satirični projekt, produkt dveh relativno mladih Ločanov, ki počasi osvaja našo deželo. S povezovalcem bodo spregovorili o procesu ustvarjanja, tegobah in pozitivnih izkušnjah, odlašanju in smehu.

Hkrati z Revijo nič bodo člani društva Grable predstavili še eno od svojih literarnih aktivnosti, in sicer projekt Novi literati. Namenjen je spodbujanju literarnega ustvarjanja in vzpostavitvi platforme, ki bo združevala in povezovala vse mlade in neuveljavljene pisce na lokalni in širši sceni.

 

Novo mesto, atrij LokalPatriot: Festival Jazzinty

20:00 Mladi raziskovalci: Subconscious.Rituals

Luka Zabric, alt sax

Jasna Kolar, bari sax

Jan Lovšin, trobenta

Urban Megušar, violončelo

Miha Gantar, klavir, vodja

21:00 JD Walter Group

JD Walter Group je mednarodna zasedba, sestavljena iz študentov Prins Claus konservatorija v Groningenu na Nizozemskem in JD Walterja. JD je znan kot pionir uporabe efektov na vokalu in svetovno znan pedagog in vokalist, z izkušnjami po ZDA, Evropi in Aziji. V projektu s študenti Prins Claus konservatorija predstavlja svoje skladbe na moderen in svež način, ki poslušalca zanesejo v svet improvizacije in igre med člani zasedbe.

JD Walter, glas, efekti

Austeja Žvirblyte, glas

Diego Hervalejo Sanchez, klaviature

Quique Ramirez, bobni

Domen Bohte, bas

Vstop: 2€

 

Štanjel: Poletni Štanjel

19:00 Predstavitev knjige "Zakaj ti - kako krotim svoj ego" z avtorjem Davidom Stepančičem, ki ga bo k pogovoru povabila Martina Kafol //
20:30 Večerni koncert zasedbe KOMBO C

Šola in zasedba KOMBO C - Šola Zlatka Kaučiča delujeta v okviru KUD-a Zvočni izviri pri ZKD Nova Gorica po programu, ki ga je Zlatko Kaučič priredil posebej za svoje varovance, mlade glasbenike iz vse Slovenije, z namenom ustvarjati glasbo zunaj klišejev sodobne popularne produkcije in na oder Zvočnih izvirov pripeljati spontanost, ustvarjalnost in čistost glasbe. Intenzivni program združuje tehniko, improvizacijo, igranje avtorske glasbe, osvajanje koncepta harmonije ter skupinsko delo v Kombovih zasedbah. Glasba, ki nastaja, je ustvarjalna in teži k multidirekcionalnosti – zmožnosti obvladovanja vseh glasbenih jezikov.
Kombo C je letošnji zmagovalec festivala Rock Vizije.
Zasedba:
Ajk Vremec, el. Kitara
Anton Lorenzutti, el. Kitara
Tilen Kravos, el. Kitara
Timi Vremec, el. Bass
Robi Erzetič, tolkala
Tomi Novak, tolkala
Zlatko Kaučič, um. vodja

Vstopnina: 5 eur

 

Nova Gorica:

Grad Kromberks ob 21:00: Bratko Bibič & Dedley Woodleybears

Harmonikar in skladatelj Bratko Bibič je v novo epizodo »Kabineta čudes Brutka Bimbiča« povabil dva glasbenika in glasbenico mlade generacije, živeče in delujoče v Avstriji. S harmonikarjem in sladateljem Paulom Schuberthom redno (so)delujeta v petnajstčlanskem harmonikarskim orkestru Die Wiener Ziehharmoniker od njegove ustanovitve leta 2009, ko prvič skupaj z Ottom Lechnerjem in Hansem Dietchem izvedeta cover komada skupine Iron Butterfly »In-a-gadda-da-vida«. S saksofonistko Victorio Pfeil, s katero Schuberth sicer igra v »trio akk:zent«, in z violinistom češkega rodu Tomášem Novákom, s katerim nastopata v duetu, so formirali trio Dedley Woodleybears posebej zaradi gostovanja v slovenski epizodi avgusta 2015, kjer so koncertirali v Ljubljani, Izoli, Laborju in Novem mestu. Izvajajo koncertni program Bibičevih izbranih novih in ozelenelih »domišljijskih filmsko pripovednih« »zmešanih venčkov«, iz stilsko raznovrstnega koncertnega nabora vseh članov tria Dedley Woodleybears pa zajemajo avantgardni jazz, »novo glasbo«, eksperimentalno svetovno glasbo, kritične delavske pesmi, niso pa jim tuje turške, slovaške, makedonske ljudske pesmi in improvizacije. Skratka, glasbeniki ne presenečajo le spoštovane publike, temveč tudi sami sebe, kar so na začetku leta 2017 dokazali tudi na gala zatvoritvenem koncertu 17. edicije enega največjih evropskih festivalov harmonikarske glasbe, dunajskega Akkordeon Festival Vienna.
Bratko Bibič – harmonika
Paul Schuberth – harmonika
Victoria Vicy Pfeil – saksofoni
Tomáš Novák – violina
 

Hangar Bar ob 20:00: Luka Zavišič trio

pianist Luka Zavišič (3 Big Band Orchestra, Pizza Connection, JazzLessNess, etc.)

basist Erik Čebokli (Trkaj, Mate Brodar, David Mateechea, Tornado, Toxine, etc.)

Aljoša Bolje (JazzLessNess, 3 Big Band Orchestra, Pizza Connection, The Muffin men, Temepra band, TRY – John Mayer Tribute, Greenship, etc.) na bobnih.

Vodja skupine sklada in skupaj z ritem sekcijo izvaja lastne kompozicije ter igra priredbe skladb znanih jazz in fusion avtorjev (Chick Corea, Marcus Miller, Miles Davis, Dizzy Gillespie, Snarky Puppy, Shaun Martin, Billy Cobham, Herbie Hancock in drugi), katere izhajajo iz različnih glasbenih zvrsti. Trio je septembra 2015 izdal svoj prvi album.

simbolična vstopnina.

 

Koper: Poletni gledališki večeri 2018

Martinčev trg ob 20:00: Lesena Peč

gledališka predstava Janeza Jalena, v režiji Davida Ahačiča

Kulturno društvo Kruh Križe

Vstopnina: 3 eur

 

Bežeče prireditve:

 

Kinoteka: na počitnicah

 

Kinodvor:

18:30 Whitney, Kevin Macdonald / Velika Britanija, ZDA / 2018 / 122'

Intimen, ganljiv in presenečenj poln dokumentarni portret pop ikone Whitney Houston, po domače “Nippy”, je z uradnim pooblastilom pevkine družine zrežiral oskarjevec Kevin Macdonald (Marley). Film, ki je nedavno doživel svetovno premiero v Cannesu, v Kinodvor prihaja kmalu po lanskoletnem dokumentarcu Nicka Broomfielda Whitney Houston (Whitney: Can I Be Me).

Mala dvorana:

18:45 Grace Jones: Bloodlight and Bami, Sophie Fiennes / Velika Britanija, Irska / 2017 / 116'

Po filmskih izletih s Slavojem Žižkom (Perverznežev filmski vodnik, Perverznežev vodnik po ideologiji) nas Sophie Fiennes odpelje na ekscentrično popotovanje s še eno popkulturno ikono.

 

Kinodvorišče ob 21:00:

Ne skrbi, peš ne bo prišel daleč (Don't Worry, He Won't Get Far on Foot), Gus Van Sant / ZDA / 2018 / 113'

Gus Van Sant je po avtobiografiji kultnega ameriškega karikaturista Johna Callahana posnel topel in humoren film o zdravilni moči umetnosti.

 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness