Torkove čorbe

Oddaja
12. 12. 2017 - 16.30

Drugačne umetnosti:

 

A-Infoshop:

17:00 Pod streho Menze pri koritu: Skupnostni dogodek: Pokrita alternativna tržnica

Zadruga Urbana nadaljuje s tržnicami tudi preko zime in eksperimentira z novimi skupnostnimi dogodki na Metelkovi! Vabljeni na eksperiment: alternativna tržnica, samoorganizirane distribucije, otroški kotiček, veganska večerja in še kaj ..

19:00 veganski kuharski večeri
Veganska večerja tokrat v spodnjem nadstropju kot del skupnostnega dogodka pokrite alternativne tržnice.

 

Jalla Jalla ob 20:20: VSAKOLETNA, NOVOLETNA TRASH IZMENJEVALNICA prneste fičfirič, k se vam vala v kakem predalu, osrečite neznano osebo in Božiček vam bo povrnil... al pa Rudolf

 

Muzične umetnosti:

 

Slovenski etnografski muzej ob 19:00: Pa si eno zagodmo, inštrumentalna delavnica

Vabimo vas na 'inštrumentalno druženje', kjer se bomo spoznavali s posebnostmi ljudskega načina igranja slovenskih ljudskih plesnih viž. Na delavnice vabimo predvsem violiniste, klarinetiste, basiste in harmonikarje. Vabljeni študentje, učenci glasbenih šol, člani folklornih skupin in vsi ostali, ki znate igrati omenjena glasbila ter tudi tisti, ki ste svoja glasbila po končanem glasbenem izobraževanju pospravili v kot. Delavnice bo vodil Marino Kranjac, predsednik KED Folk Slovenija, ki ima več kot 30 let izkušenj na področju raziskovanja in poustvarjanja ljudske glasbe.

Brez vstopnine

 

Mestna knjižnica Ljubljana Bežigrad ob 20:00: Koncert Vokalne skupine BeJazzy

Vokalni jazz in zabavna glasba a cappella

Brez vstopnine

 

Klub CD ob 20:00: Lela Soto Sordera Flamenco Group

Prvinsko doživetje flamenka iz Andaluzije

Lela Soto Sordera, glas
Salomé Ramirez, ples
Nono Jero, kitara
Luis de Perikin, tolkala
Dolores Carrasco, ples, ploskanje

Lela Soto "Sordera", mlada vokalistka romskih korenin, sodi med najbolj priznane mlajše glasove flamenka iz domovine tega glasbenega izraza, Andaluzije. Je najmlajša dedinja tradicije Los Sordera, ene najpomembnejših španskih družin flamenka. Oče Vicente Soto "Sordera", legenda flamenka, in mati Luisa Heredia sta na hčer prenesla bistvo flamenka in ljubezen do glasbe. Lela Soto je glasbeno tradicijo, ki je ključen del njene družine, prenesla v bolj avantgarden glasbeni izraz, ki se prepleta z izročili jazza, bluza, salse in R&B. Sodelovala je z nekaterimi največjimi sodobnimi španskimi glasbenimi umetniki: Alejandrom Sanzem, Pitingom, Niño Pastori, Navajitom Plateá, Los Cherokee, Diegom del Morao – in seveda z očetom Vicentom Sotom "Sordero". Nastopila je na dveh največjih svetovnih festivalih flamenka - Viernes Flamencos de Jerez  in Bienalu flamenka v Sevilli. Letos poleti je zmagala na odmevnem tekmovanju novih glasov flamenka v domači Andaluziji. Sicer pa zadnje mesece občinstvo po Evropi navdušuje v družbi mladih virtuoznih glasbenikov in plesalke.

Vstopnina: na dan koncerta 15 €

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Vito Marenče Flamenco Duo

Vito Marenče, kitara
Andrej Tomazin, tolkala
Izvirna flamenko glasba, prepletena z elementi klasičnega jazza, latina in orientalskih ritmov.
Sledil bo Celični Etno jam.

Brez vstopnine

 

Vizualno-kulturne, gibajoče in pametne prireditve:

 

MGL:

Veliki oder ob 19:30: Trač, komedija

Le kaj je tisti nič, okoli katerega se v tej Shakespearovi komediji zganja toliko hrupa? Je to trušč bitk, o katerih govorijo vojaki? Kje pa, saj so vsi čisto presrečni, da so spet doma v Mesini. Je to ljubezen na prvi pogled, ki začara mladega vojaka Klavdija, ko ugleda prelestno Hero? Nikakor. Hero mu ljubezen prav odkrito in nežno vrača. Niti ni ta hrup odmev glasnega zbadanja med svojeglavo Beatrice in nad ljubeznijo vzvišenim Benediktom, kajti njuno sočno pričkanje dozori v strastno ljubezen. Nič, ki povzroča ves ta hrup, so govorice, ki jih seje mrki in zli Don Juan. Z obrekovanjem Hero skorajda uniči dekletovo poroko, saj ženin Klavdijo nasede njegovim podtikanjem, sredi poročnega obreda odvihra iz cerkve ter pusti presenečeno nevesto samo pred oltarjem. Medtem dobro merjeni trač, da jo Benedikt na skrivaj ljubi, omehča trmoglavo Beatrice. Benedikt sam pa je prav tako žrtev govoric, kajti zaradi njih je vse bolj prepričan, da so Beatricine bodice v resnici samo zamaskirane ljubezenske izjave …
Mnogo hrupa za nič je ena izmed najbolj slavnih Shakespearovih komedij, ki jo bodo to pot odeli v bolj muzikalno opravo komedijski libretist Gašper Tič, skladatelj Davor Herceg in režiser Jaka Ivanc. Čedni mladi vojaki in lepa dekleta, dve prepleteni ljubezenski zgodbi, ščepec zlohotnega obrekovanja, nekaj spretnih spletk in za nameček še ples v maskah ob živi godbi – vse to preko smeha vodi srečnemu koncu naproti.

mala scena ob 20:00: Vranja vrata, Epizoda 3

Gledališka kriminalna nadaljevanka

Ida Žakelj se po treh letih londonske samostojnosti vrne v domačo hišo v gozd ob manjši vasi na Dolenjskem, kamor se je dobro situirana družina Žakelj na zmerno presenečenje vaščanov iz mesta preselila pred petnajstimi leti. Na družinsko večerjo ob rojstnem dnevu Idine sestre Neže prihajata Nežin novi fant Anže in njegov oče Žan, lokalca po bivališču in po duši. Ida pozna Anžeta iz srednje šole. Ida in Neža se spreta. Lokalni narkoman, bivši Nežin fant Brin Idi ob naključnem srečanju omeni kraj v gozdu, Vranja vrata, kjer je nekoč videl nekaj, kar ga je, kot se zdi, usodno zaznamovalo. Ida se ne spomni, kaj in kje naj bi Vranja vrata bila. Jutro po večerji pri Žakljevih policija iz reke izvleče moško truplo, Neža pa izgine. Kriminalistka Kristina, ki je bila v kraj premeščena šele pred kratkim, se loti preiskave.

V MGL se vrača Aleksandar Popovski, ki je v prejšnji sezoni režiral dramo Dunsinane, tokrat pa se bo na Mali sceni lotil povsem novega in unikatnega uprizoritvenega žanra: gledališke kriminalne nadaljevanke v štirih delih. Gre za izvirni format gledališkega dela, pri katerem se zgledujemo po trenutno cvetočem fenomenu kakovostnih kriminalnih serij: Most, True Detective, Fargo, Happy Valley in Making a Murderer. Ob prenosu v gledališko formo si želimo v žanru, vsebini in načinu prezentacije publiki čim bolj približati format ekranizirane serije, pri čemer spremljanje razvoja nadaljevanke v živo v intimnem prostoru Male scene prinaša dodatne prednosti. Občinstvo v štirih zaporednih tednih spremlja štiri petdesetminutna nadaljevanja, ki si sledijo na isti dan v tednu. Izvirno gledališko serijo Vranja vrata, ki se dogaja v našem okolju in danes, je napisal pisatelj in režiser Nejc Gazvoda, ki je pred dvema sezonama v MGL debitiral z uprizoritvijo komične drame Menjava straže.

Z novim gledališkim žanrom uvajamo tudi nov abonma – abonma Nadaljevanka.

mala scena ob 21:00: Vranja vrata, Epizoda 4

 

SNG Drama Ljubljana:

Veliki oder ob 19:30: Jez

"To je zame zelo važno. Da vem, da nisem … zmešana."
– Conor McPherson

Mladi irski dramatik, scenarist in režiser Conor McPherson (1971) je trenutno med najbolj popularnimi in gledanimi avtorji v sicer zelo živahnem in ustvarjalnem britanskem gledališču. Njegova različica že kar neverjetne zgodbe o uspehu priča ne le o tem, da se britansko gledališče kot že tolikokrat doslej spet navdihuje ob irski specifiki, ampak tudi o tem, da je mogoče v gledališče privabiti množice tudi z navidez povsem preprostim in nepretencioznim pisanjem, ki se izogiba vsakršnim zunanjim učinkom in tudi trenutno še posebej pri mladi avtorjih tako pogosti drastičnosti.

Podeželski pub nekje bogu za hrbtom, štirje domačini in pred kratkim priseljena novinka ob večerni pijači neobvezno klepetajo. Kot je v navadi ob takšnih priložnostih, se iz šaljivega dialoga začnejo luščiti zgodbice. Zgodbice o duhovih in najrazličnejših nadnaravnih pojavih, ki so jih skusili vaščani, so bolj smešne kot srhljive, dokler ...

mala drama, ob 20:00: Krasni novi svet

"Kdor je večen, ta je srečen.
Kdor je srečen, ta je večen."

V Huxleyjevem Krasnem novem svetu so vojna, beda, kriminal in nesreča izkoreninjeni. Geslo novega sveta je "Skupnost, istost, stalnost". Končno so vsi srečni, ni individualne lastnine, ni parov in družin. Vsak pripada vsakemu, vse je od vseh. Ljudje so kloni, proizvajani v laboratorijih po kastah s točno določenim programom, ki se nalaga v možgane že v epruveti. Njihova pot do sreče je skrita v tabletki soma. Tudi starih ljudi ni. Vsi živijo v popolnih telesih popolnega zdravja 80 let, nato se ukinejo. V tem popolnem svetu, v katerem so vsakodnevne skupinske orgije najvišji medosebni bonton in v katerem predvajajo filme z vonji in dotiki, je živeti življenje, uživati in se radostiti privilegij elit in višjih kast. Nižje kaste so srečne, ko služijo višjim. Ni strahu ali ljubosumja; vse emocije se umirijo s tabletko soma in laboratorijskim prilagajanjem možganov.
Če bi želeli dobesedno slediti romanu, je njegovo uprizarjanje tehnično izredno zahtevno in predvsem drago. Tudi režiser Ridley Scott še ni dokončal filma, ki so ga snemali leta 2011. Zato se za režijski koncept v danih okoliščinah neodvisne produkcije pri nas takoj postavi nekaj temeljnih izhodiščnih vprašanj: Kako vstopiti v tehnološko dovršen svet z minimalističnimi odrskimi prijemi in senzorialno poetiko? Kako vzpostaviti interaktivno okolje s številno publiko in ob minimalnem številu igralcev? Nato, ali sploh uprizarjati v slovenščini, če v romanu še Shakespearova dela niso preživela; ni kulture, ni umetniških del, obstaja le en poenoten jezik sporazumevanja? In nenazadnje, iz čigave perspektive vstopiti v zgodbo, da zaobjame vso atmosfero in hkrati jasno izlušči svojo poanto?

 

Mini teater ob 20:00: Manifesto

 

SiTi Teater od 20:00: Novoletni maestro (TM): Odpuljen spopad za impro prestol - licenčno improvizacijsko zekmovanje

En večer, in trinajst odličnih improvizatorjev pod taktirko dveh režiserjev, ki se borijo za titulo Maestro! Tokrat v novoletni izvedbi!

V večeru, polnem spontanih božično-novoletnih vzponov in padcev, se bo trinajst improvizatorjev pod skrbno taktirko impro režiserja potegovalo za naslov najboljšega igralca večera.

Skozi zgodbe, ki vas bodo nasmejale do solz, vas ganile do srca in enostavne očarale, se bodo borili tudi za vašo naklonjenost in točke - krog za krogom boste namreč odločali, kateri izmed improvizatorjev bo preživel in kateri odpadel.

Vstopnina: 7-11 EUR

 

10KA klub smeha ob 20:30: Večer Novega #9, stand up

Vstopnina: 3EUR

 

Galerija DLUL od 17:00: Ljubljana osebno in napoved izida knjige, literarni večer

Vljudno vabljeni na prednovoletno druženje in predstavitev zbirke Ljubljana osebno, alternativni vodič ter napoved izida knjige iranske umetnice Nazgol Ansarinia.
Projekt bodo predstavili Marko Drpić, avtor vodiča VDOVE, PANKRTI IN RIBE ter urednici Nevenka Šivavec in Mojca Zlokarnik.

Po predstavitvi bo sledilo prednovoletno druženje v ambientu prodajne skupinske razstave članov DLUL "ART JE MOJ KRUH".

Brez vstopnine

 

Kino Šiška DobraVaga ob 19:00: Hana Jesih in Eva Mlinar: Impresije, Ljubljana/Istanbul

Likovna razstava

Impresije so likovna korespondenca, dialog vizualnih umetnic Eve Mlinar in Hane Jesih. Z e-pošto sta si izmenjevali vizualne impresije, ki predstavljajo doživetja in vtise kulture, družbe, skupnosti in raznolikosti mest, v katerih sta v času dopisova

Kot uvod v razstavo se bomo ob 18.00 srečali Z umetnicama osebno. Vabljeni, da se pridružite pogovoru, ki ga bo vodila Ajda Ana Kocutar.
Hana Jesih (1990) zaključuje magistrski študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Opravila je študijski izmenjavi na Visoki šoli za grafiko in knjižno oblikovanje v Leipzigu ter na varšavski Akademiji likovne umetnosti. Diplomirala je leta 2013 z delom Tujec (oblikovanje knjige), za katerega je prejela tudi nagrado ALUO. Deluje na področju grafičnega oblikovanja, ilustracije in animacije. Njeno magistrsko delo, animacija No Exit (2015), se je uvrstilo v tekmovalni študentski program 12. mednarodnega festivala Animateka.
Eva Mlinar (1985) je diplomirala iz umetnostne zgodovine na Filozofski fakulteti in iz vizualnih komunikacij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Ukvarja se s slikarstvom, oblikovanjem in ilustracijo. Samostojno razstavlja od leta 2008, predstavila pa se je tudi na številnih skupinskih razstavah doma in v tujini, med drugim na V. Bienalu neodvisne ilustracije in 12. Slovenskem bienalu ilustracije. Najraje ustvarja za gledališče: od leta 2011 snuje likovno podobo za knjige Knjižnice Mestnega gledališča ljubljanskega in oblikuje plakate za gledališke odre v New Yorku. Njene ilustracije lahko zasledite v revijah Tribuna, Outsider, Drome, Cacao Europa in Likovne besede. Živi in dela med Ljubljano in Istanbulom.

Brez vstopnine

 

 

Knjigarna na Trubarjevi ob 18:00: Bralna znamenja

Nevarni svet podzemlja … in divjih živali.

Kosmati krimič je noir kriminalka v stripu, ki je pod naslovom Animal Noir izhajala pri ugledni ameriški založbi IDW ter prejela številne navdušene recenzije po svetu, zdaj pa jo imamo končno tudi v slovenščini – kar ne bi bilo nenavadno, če ne bi šlo za strip slovenskih avtorjev. Nejc Juren in Izar Lunaček sta izdelala povsem samosvoj svet, kompleksno organizirano družbo savanskih živali, v katerega sta umestila napeto zgodbo, ki jo sprožijo izginuli "plenilski" filmi – to pa je samo začetek vrtinca, v katerega potegne žirafjega detektiva Mannyja. 

O stripu se bo Aljoša Harlamov pogovarjal z avtorjema, soscenaristom Nejcom Jurnom in soscenaristom in risarjem Izarjem Lunačkom.

 

Galerija Srečišče, Hostel Celica ob 19:00: Nataša Velikonja: Preveč vljudna

Pesnice o pesnicah

Nataša Velikonja, rojena 1967, je sociologinja, pesnica, esejistka, prevajalka, lezbična aktivistka. Leta 1993 je za diplomsko nalogo na Fakulteti za družbene vede prejela Prešernovo nagrado. Od leta 1995 je samozaposlena v kulturi in deluje na več področjih družbenega, kulturnega in umetniškega življenja v Sloveniji: stalna sodelavka Društva Škuc, bila je članica uredništva Časopisa za kritiko znanosti, urednica politične, socialne in kulturne revije Lesbo, ustanoviteljica Lezbične knjižnice. Objavila je štiri knjige esejev in znanstvenih razprav: esejistični zbirki "Fragmenti svobode" (2008) in "Lezbični bar" (2011) ter "Devetdeseta" (2017), z dr. Tatjano Greif pa pa sta objavili znanstveno delo o zgodovini lezbištva in lezbičnega aktivizma na Slovenskem (2012). V zadnjih dvajsetih letih je objavila več kot 500 esejev, kolumn, socioloških razprav in drugih avtorskih prispevkov tako doma kot v tujini. Prevedla je več knjižnih del lezbične teorije, študij seksualnosti in radikalne družbene kritike, pa tudi teorije arhitekture in oblikovanja. Preveč vljudna je njena šesta pesniška zbirka (in ena od petih izbranih na letošnjem natečaju Hiše Poezije). Leta 2016 je bila nagrajena z Župančičevo nagrado.

Brez vstopnine

 

Trubarjeva hiša literature:

18:00 Simbolika presežnega v neolitski kulturi in starem Egiptu (predavanje)

Rdeča nit predavanj je pomen luči. Prejšnjič smo v prazgodovinski jami, kamor ni nikdar posijala sončna svetloba, videli odtisnjeno človeško roko. Praljudje so jame osvetljevali z nekakšnimi oljenkami, za katere so uporabljali jelenjo mast. Danes pa si bomo v okviru neolitske kulture najprej ogledali svetišče Newgrange na Irskem.

20:00 Muzikal in film – Mitja Reichenberg (predavanje)

Deseto srečanje iz ciklusa "Poslušajmo filme" je namenjeno izredno razširjenemu filmskemu žanru, ki morda najbolj združuje glasbeno in filmsko umetnost. To je muzikal (musical). Zgodovina glasbeno-plesnih filmov sega tako rekoč v same začetke filmske industrije, popularnost tega žanra pa lahko opazujemo po vsem svetu. Iz filmskega muzikala so izšli pomembni pevci in pevke, plesalci in plesalke, še danes pa predstavlja v večini najmanj obremenjeno filmsko pripoved, ki se sprehaja med naturalizmom in romantično patetiko. Celotna zgodovina muzikala sicer ni samo filmska, a vendar je preko velikega platna prav to postala. Plesni in revijski orkestri, bogati kostumi, kulise in celoten spektakel je namreč ceneje postaviti enkrat ter ga posneti na filmski trak, kakor pa predstavo vedno znova obnavljati in izvajati v živo. Muzikal je postal tudi dobrodošel med animatorji (Disney, Pixar), pa tudi med filmskimi studii, ki se želijo finančno obdržati nad vodo ter se vsaj delno dobro odrezati v vse večji konkurenci tovrstnih glasbenih ponudb.

 

Center Slovanskih Kultur France Prešeren ob 21:00: Filozofsko brucovanje 2017

Vstopnina: 4€ na kraju dogodka

 

Bežeče prireditve:

 

Kinoteka:

16:30 Dogodek v okviru Meseca znanosti 2017

Znanost v filmu

Ogledali si bomo več odlomkov iz znanstveno-fantastičnega filma Prihod (Arrival, Denis Villeneuve, ZDA, 2016) in ogled pospremili s predavanji in diskusijo z gosti. Pridružilo se nam bo več slovenskih znanstvenikov s področij fizike, jezikoslovja in biologije, ki bodo osvetlili znanstveno podlago za dogajanje v filmu in podali mnenja o tem, ali bi lahko do česa podobnega prišlo v bližnji prihodnosti.
Dogodek v soorganizaciji pripravljajo Društvo Mlada akademija, MIZŠ in Slovenska kinoteka.
Brezplačne vstopnice so na voljo na blagajni Kinoteke.

19:00 Večer SFA: Deseta obletnica filma

Tea, Hanna A.W. Slak, Slovenija, 2007, 35mm, 1.85, barvni, 87' 

Desetletni Martin s starši živi v zavetju slikovitih gozdov, modri dedek pa ga uči, kako lahko prisluhne naravi in najde magično povezavo med resničnim in čarobnim svetom. Njihovo idilično življenje zmoti prihod tete, ki je morala s hčerko Teo pobegniti pred grozotami vojne na Balkanu. Čeprav deček nad skrivnostno Teo sprva ni navdušen, prav v njej najde prijateljico, ki mu priskoči na pomoč, ko je potrebno gozd zaščititi pred človeškim pohlepom in uničevalnostjo.
Program je pripravil Slovenski filmski arhiv pri Arhivu RS.

21:00 Klasiki: direktor fotografije Edward Lachman, režiser Todd Haynes

Daleč od nebes (Far From Heaven), Todd Haynes, ZDA, 2002, 35mm, 1.85, barvni, 107', sp

Ameriško predmestje, sredina petdesetih let prejšnjega stoletja. Cathy (Julianne Moore), navzven popolna mati, žena in gospodinja, se zaplete v strastno romanco s sinom pokojnega družinskega vrtnarja Raymonda (Dennis Haysbert). Razlika v letih med ljubimcema in prešuštvo pa nista vse; čustveno eksplozivno situacijo dodatno zapletejo dejstva, da je Cathy bela, Raymond črn, Cathyjin mož Frank (Dennis Quaid) pa prikriti homoseksualec. Nadvse uspešen poklon Sirkovi klasiki Vse, kar dovoli nebo, ki do popolnosti ponotranji in replicira ekspresionistično formo izvirnika, njegovo kritiko malomeščanske družbe pa s problema položaja žensk in razreda razširi še na vprašanje spolne usmerjenosti.
S projekcijo se pridružujemo predvajanju najnovejšega sodelovanja Toda Haynesa & Eda Lachmana: fimu Kabinet čudes (Wonderstruck, 2017), ki bo od 11. decembra dalje na ogled v Kinodvoru.
Z vstopnico filma Daleč od nebes si lahko film Kabinet čudes v Kinodvoru ogledate po klubski ceni 3,80 evrov in obratno, s karto za film Kabinet čudes si pri nas, prav tako po klubski ceni 2 evra, lahko ogledate film Daleč od nebes.

 

Kinodvor:

18:30 Ubijanje svetega jelena (The Killing of a Sacred Deer), Yorgos Lanthimos / Velika Britanija / Irska / 2017 / 121' / angleščina /

Colin Farrell in Nicole Kidman v filmu Yorghosa Lanthimosa, mešanici grške tragedije, eksistencialne grozljivke in hitchcockovske psihodrame. Nagrada za najboljši scenarij v Cannesu.

21:00 Kabinet čudes (Wonderstruck), Todd Haynes / ZDA / 2017 / 117' / angleščina /

Film Todda Haynesa (Daleč od nebes, Carol) je skrivnostna sestavljanka o dveh otrocih, ki odraščata pol stoletja narazen, a ju povezuje ista usoda. Po knjigi Briana Selznicka.

Mala dvorana ob 19:00: Človek delfin (Dolphin Man), Lefteris Charitos / Grčija / Kanada / Francija / 2017 / 78' / italijanščina, angleščina, francoščina /

Dokumentarec o življenju in zapuščini Jacquesa Mayola, pionirja prostega potapljanja, ki je navdihnil kultni film Velika modrina.

 

Komuna:

18:00 Čudo (Wonder), drama, Steve Chbosky, ZDA, 113'

20:15 Umor na Orient Ekspresu (Murder on the Orient Express), Kenneth Branagh, misteriozna kriminalka, ZDA, Malta, 114'

 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.