Torkovske Čorbe

Oddaja
30. 7. 2019 - 16.30
AT-Rog: Festival Roza bagra
Socialni center ob 19:30: Kuhinja ROGoVILCA
Skupaj bomo zakuhali revolucijo!!!
 
Metelkova mesto: 
 
Letni vrt Gale hale ob 21:00: BEAT THIS: Gworna – CПАКОЙНА 
BEAT THIS: Gworna – CПАКОЙНА
Lagano džuskanje sredi tedna z instrumentalno verzijo hip hopa ter vsemi njegovimi adaptacijami in transformacijami! Raznolika selekcija lokalnih in regionalnih DJ-jev bo predstavljala svoj nabor komadov, primernih za tople poletne noči, za štart pa s svojim projektom Gworna prihajajo Some1Else, Mitac in Loutseau.
СПАКУЙ СЕ! 
- x – 
>> Namesto rednim obravnavam davčnih olajšav se tokrat posvečamo izredni situaciji 
- x -
IDEA x IDEA marketplace:
DJ T4C / DJ S13 / DJ D1NR
- x -
Dress code = Credit rating
Music policy: beats *v primeru slabega vremena se prireditev prestavi! 
Vstop prost! 
 
Muska izven:
 
Kino Šiška, Katedrala: SKUNK ANANSIE + MRFY
Razprodano
 
Klub rečnih kapitanov ob 20:00: Aritmija feat. Sabiha Khan in Vinayak Netke (SLO, IND)
Mednarodni glasbeni projekt Aritmija feat. Sabiha Khan in Vinayak Netke se je začel poleti 2016, ko je kitarski dvojec Aritmija k sodelovanju povabil vrhunska glasbenika iz indijskega Mumbaja, vokalistko Sabiho Khan in Vinayaka Netkeja, virtuoza na indijskem tolkalu tabla. Kar se je začelo kot enkratni koncertni projekt, ki je presegel pričakovanja prvega glasbenega srečanja, se je razvilo v stalno glasbeno sodelovanje slovenskih in indijskih glasbenikov z več kot 50 koncerti v Indiji in Evropi. 
Projekt izvaja predvsem lastne avtorske skladbe v world-music stilu, z elementi balkanske ljudske glasbe, rocka, flamenka, klasične glasbe, jazza ter bogate indijske glasbene dediščine. S svojim energičnim, a hkrati prefinjenim zvokom, indijska glasbenika odlično nadgrajujeta Aritmijin prepoznavni izraz v mogočno glasbeno zlitje. Zasedba je po prvem nastopu poleti 2016 sodelovanje nadaljevala pozimi 2016/2017, ko je bila povabljena na krajšo uspešno glasbeno turnejo v Indijo ter z daljšo poletno glasbeno turnejo po Sloveniji (med drugim nastop na osmih poletnih festivalih) in snemanjem prvega skupnega CD-ja. Januarja 2018 je projekt izvedel tudi že drugo uspešno turnejo po Indiji (zvezne države Maharaštra, Tamil Nadu, Radžastan), zimsko in spomladansko evropsko turnejo 2018 (Švica, Francija, Avstrija), decembra 2018 pa so bili povabljeni na še eno odmevno gostovanje v Indijo. Poleti 2019 je skupina na novi evropski turneji (Švica, Italija, Slovenija).
Kitarski dvojec Aritmija, ki ga sestavljata glasbenika in skladatelja Tilen Stepišnik in Šemsudin Dino Džopa, je nastal leta 2002. V sedemnajstih letih delovanja v duetu pa tudi v razširjeni zasedbi s tolkalistom Žigo Šercerjem in violinistom Vasilijem Centrihom ter drugimi glasbeniki je Aritmija izvedla več kot 600 nastopov v Sloveniji in tujini (Švica, Nemčija, Francija, Anglija, Avstrija, Italija, Indija, Uzbekistan) ter izdala 3 CD-je. Kitarski duet izvaja svoje avtorske skladbe in različne priredbe v svojem prepoznavnem slogu. Glasbo, ki jo izvajata najbolje opisuje oznaka »world music«, ki v njunem primeru pomeni mešanico predvsem balkanske ljudske glasbe, flamenka, rocka in jazza. V svojem obsežnem odrskem delovanju je Aritmija sodelovala z velikim številom izvrstnih glasbenikov kot so Bojan Cvetrežnik, Vasko Atanasovski, Prismojeni profesorji bluesa, Terrafolk & Simbolični orkester, Ljuben Dimkaroski in vokalni kvartet Pella, Miloš Simić in drugi. Poleti 2016 je Aritmija začela novo glasbeno sodelovanje z izvrstnima indijskima glasbenikoma, vokalistko Sabiho Khan in tolkalistom Vinayakom Netkejem. 
Sabiha Khan je indijska vokalistka, ki je več kot dvajset let
posvetila izpopolnjevanju tehnik indijskega klasičnega in tradicionalnega petja. Kot vsestranska vokalistka je snemala
za filmsko glasbo, reklamne oglase, dokumentarne filme,
nastopala pa je tudi na odrih svetovnih festivalov.
Vinayak Netke je indijski tolkalist, virtuoz na indijskem tolkalu tabla, skladatelj worldmusic in filmske glasbe ter aranžer. Nastopal je na svetovnih odrih, od Japonske do Evrope, z glasbeniki kot so slavni indijski violinist Dr. L Subramaniam, francoski kitarist Titi Robin, nemško-indijski pianist in skladatelj Jarry Singla ter številnimi drugimi. 
Člani zasedbe:
Tilen Stepišnik – klasična in akustična kitara
Šemsudin Dino Džopa – klasična in akustična kitara
Sabiha Khan – glas
Vinayak Netke – tabla
Dogodek je brezplačen!
 
MGLC ob 20:00: Poletje v Tivoliju: Klarisa Jovanović&Igor Bezget
Klarisa Jovanović in Igor Bezget sta prvič sodelovala že leta 1999, med snemanjem albuma Vena Dolenca STEKLENI ČAS: ona kot pevka, on kot gostujoči glasbenik. Leto zatem sta spet združila svoje moči: ona kot pevka in avtorica projekta HASRET, on kot član spremljevalnega Tria Bahur, v katerem sta takrat igrala tudi Vasko Atanasovski in Nino Mureškič. Album z enakim naslovom je bil izjemno lepo sprejet pri kritikih in občinstvu. Sledili so koncerti doma in v tujini, nato pa nekaj let zatišja. Ne, ni šlo za glasbeno zatišje, samo hodila sta vsak po svojih poteh in sodelovala z različnimi glasbeniki. Od leta 2011 se znova vse pogosteje srečujeta na odru: v Klarisinih avtorskih projektih MEDINTERAN in AMANDOLAT, od jeseni 2013 pa tudi kot duo. Ona poje tako, kot samo ona zna, in se z lahkoto sprehaja med številnimi jeziki, ritmi in melodijami, on ubira strune tako, kot samo on zna, in se z lahkoto sprehaja med različnimi glasbenimi stili, katerih razpon sega od džeza in sodobne improvizirane glasbe do indijske klasike. Nocoj bosta z ljudskimi in avtorskimi pesmimi potovala po deželah Sredozemlja, Balkana in slovenskem obrobju. Barv, vonjev in okusov bo vsaj toliko, kolikor jih prenesejo vetrovi, marljivo vpisani na roži vetrov, in vendar nikoli ukročeni.
Koprodukcija: Pinelina dnevna soba
Brez vstopnine 
 
Cirkulacija 2 ob 20:30: Skrivni svet Noldusove
Vabljeni na otvoritev situacije Skrivni svet Noldusove v Cirkulaciji 2, ki bo razkrit v torek 30. julija 2019 ob 20.30 v Cirkulaciji 2 | Tobačna Ljubljana.
Cecile Noldus na okostju cirkulacijskih mehanizmov sestavlja antropomorfne (in drugačne: biomorfne…) organe/organizme. Rezultat je celovita situacija, ki je hkrati instalacija in performens. S Cecile sodelujejo Stefan Doepner, Boštjan Leskovšek in Borut Savski.
Neposredno pred tem – ob 19.00 – bo demonstracija hitrih animacijskih tehnik – “arhaična namizna animacija” (t.i. stop-motion) s stvarmi iz žepov prisotnega občinstva.
Cecile Noldus na okostju cirkulacijskih mehanizmov sestavlja antropomorfne (in drugačne: biomorfne…) organe/organizme. Rezultat je celovita situacija, ki je hkrati instalacija in performens. S Cecile sodelujejo Stefan Doepner, Boštjan Leskovšek in Borut Savski.
Cecile: “Dobrodošli v moj svet živih stvari! Ime mi je Cecile Noldus in kličejo me animatorka, vizualna umetnica, animacijska filmarka, vodja delavnic, … ali enostavno: umetnica. Ustvarjam zgodbe v katerih stvari oživijo”.
Področje umetniškega pristopa nemško-nizozemske umetnice Cecile Noldus so animacije vseh vrst. Arhaične (“prvotne”) stvari preobrazi, tako da dobijo nove vloge/ podobe/ obraze – in postanejo živa bitja. Največkrat preobrazbe stvari pripeljejo do lastnosti človeku podobnega izgleda, pogleda, giba, govora. Na ta način vzpostavi neposrednejšo komunikacijo med opazovalcem in objektom. Na drugi strani pa lahko tudi človeka preobrazi v stvar (hm… princa v žabo…).
Animacija je za Cecile torej tudi neke vrste animizem (stvari imajo dušo…). Pri tem računa na to, da so opazovalci v sebi še uspeli ohraniti nekaj otroškega pogleda na stvari (tako kot ona) – ko stvari in pomeni še niso popolnoma zamejeni z družbenimi determinantami – in živo ni le živo in mrtvo ni le mrtvo (-> vse je živo). Surealistična realnost. Prehajanja.
Nekaj primerov njenih animacij:
Cecile Noldus LUMA-DADA „Audience dress-up dada“ / performance and live-animation film with the audience
Cecile Noldus
Rojena na Nizozemskem. Študij na akademiji v Tilburgu (1982-1987), študij tehnologije medijev v Hilversumu (1991-1992). Praksa in sodelovanja v „Toonder Studios“, Nizozemska. Od leta 1993 samostojna umetnica. Produkcija animiranih filmov za Sesame Street NL, za televizijo VPRO-TV, tudi avtorski film. Cecile Noldus od leta 1995 živi in deluje v Hamburgu/ Nemčija kot umetnica in kot strokovnjakinja za posebne efekte na filmu. Producira lastne kratke filme.
 
 
Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Kontrabant
Béla Szomi Kralj, harmonika, klasična kitara, buzuki, vokal
Dušan Železnikar, kitara, buzuki, kljunasta flavta, vokal
Pál Szomi, bobni, cajon, kitara, vokal
Gašper Povše, violina, mandolina, vokal
Matijas Severhen, bas čelo, bas kitara, bobni, vokal
Kika Szomi Kralj, vokal, klarinet, blok flavta 
Skupina Kontrabant deluje od leta 1994. Neguje in združuje akustično etno, folk, country in druge zvrsti glasbe v slovenskem, madžarskem, srbohrvaškem, romskem, židovskem in angleškem jeziku ter s pridihom teh tako različnih kultur. Besedila njihovih skladb so avtorska dela pesnikov iz Slovenije, ki pišejo v različnih jezikih in narečjih.
Kontrabant je pustil pečat v slovenskem prostoru s številnimi albumi in uspešnicami, nekatere med njimi, npr. "Regrat v salat" in "Prekmurje moje Prekmurje" pa so v Sloveniji ponarodele. Za svoje delo si je Kontrabant prislužil več nominacij za slovensko glasbeno priznanje Zlati Petelin.
Sledil ob celični jam
Brez vstopnine 
 
Izola:
Hangar bar ob 20:00: The Celestial Turkey, blues
The Celestial Turkey potujejo med eterično lepoto in občutki blaženosti vse do neusmiljenega zločina in uničenja. Njuna glavna akterja sta Stefan Lievestro in Elvis Homan. Stefan je izkušen glasbenik in je igral že z slavnimi zvezdami kot so Nat Adderley, Bob Berg, Dee Dee Bridgewater, Philip Catherine, Freddie Hubbard, Pat Metheny in Gregory Porter. Stefan pa je bobnar slovenskega porekla, ki študira in dela v Rotterdamu, kjer je leta 2017 diplomiral na Univerzi za umetnost Codarts. Je član benda Quartzite 4tet, ki je prišel med finaliste Erasmus Jazz Prijs 2016.
Elvis Homan – Bobni / Elektronika / Kompozicije
Stefan Lievestro – Akustični bass / Elektronika / Kompozicije
Simbolična vtopnina 
 
Teater, razstave, predavanja...:
 
Mestne stopnice pred Pritličjem ob 21:00: LISK & RYUZO - perkusije & gib
Glasbeno-plesni performans,  Ryuzo Fukuhara in Tracy Lisk
Brez vstopnine 
 
 
10KA klub smeha ob 21:00: Poletna 10ka v Tobačni #23 - 10-100
Stand up
 
 
Bežeče sličice!!!
 
 
Kinoteka: ne dela
 
Kinodvor: 
19:00 3 dnevi z Romy Schneider (3 Tage in Quiberon), Emily Atef / Nemčija, Avstrija, Francija / 2018 / 115' 
Film, zgrajen okoli igralkinega zadnjega intervjuja in navdahnjen z znamenitimi črno-belimi fotografijami Roberta Lebecka, ni portret ene najslavnejših evropskih igralk svojega časa, ampak intimna zgodba o zlomljeni ženski, ki skuša še zadnjič prevzeti nadzor nad svojim življenjem.
21:30 Diego Maradona, Asif Kapadia / Velika Britanija / 2019 / 130' 
Režiser Asif Kapadia (Senna, Amy) se v zadnjem delu trilogije o temnih plateh slave potopi v viharno življenje enega največjih nogometašev vseh časov.
 
Ljubljanski grad ob 21:30: Film pod zvezdami 
Beli vran (The White Crow), Ralph Fiennes / Velika Britanija, Srbija, Francija / 2018 / 127' 
Biografska drama o ključnem trenutku v življenju mladega Rudolfa Nurejeva, ki jo britanski igralec Ralph Fiennes zrežira kot preplet globokega poklona velikemu baletniku in napetega trilerja iz obdobja hladne vojne.

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.