Večerni razgledi

Oddaja
26. 3. 2018 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Channel Zero ob 22:00: [/b:]DUB LAB: ALL NIGHT SESSION: ROLLKING Dejan Dornik aka. ROLLKING je DJ in selektor že dobrih 20 let, vse od zgodnjih začetkov v klubu K4, do danes, ko ga povečini lahko ujamemo v domačem klubu Channel Zero, na festivalih (Overjam Reggae festival, Seasplash festival, Outlook festival, Bass Camp Orfu) in drugod.

Vstopnina: 3€

 

Glasba izven:

 

Rdeča dvorana Magistrata ob 19:30: Dobimo se na Magistratu

Klasična glasba

Barbara Spital, flavta
Mateja Hladnik, klavir
*
Manca Rupnik, violina
Beata Ilona Barcza, klavir
Spored:
Michel Blavet (1700–1768): Sonata za flavto in generalni bas, v g-molu, op. 2, št. 4, "La Lumagne"

Lowell Liebermann (1961): Soliloquy za flavto solo, op. 44

Henri Dutilleux (1916–2013): Sonatina za flavto in klavir
*

Georg Philipp Telemann (1681–1767): Fantazija za violino solo št. 10 v D-duru
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), prir. Martin Schelhaas: Violinski koncert št. 4 v D-duru, KV 218

 

Prulček ob 20:00: Lunine mene - In The Attic

In The Attic so mladi mednarodni trio, ter pripadniki indie rock sceni. Skupino, ki je delujoča že od 2015 sestavljajo Tatiana Smirnova (RUS) na vokalih in tipkah, Christopher Charlesworth (AUS) na bobnih ter Edvard Hadalin (SLO) na kitari.

Influence skupine so mnoge a najbolj jih navdušuje kompozicija Pixies-ov, besedila zasedbe Pile, melodije Jeff Buckleya ter harmonije skupine Denali. In TheAttic pa so tudi sami prepričljivo ustvarili svoj unikaten zvok in stil, ki opominja na indie/alternative/noise rock žanre. Skupina kot dijaški band tekmuje tudi v bitki bandov Špil Liga v Kinu Šiška, ter letos namerava izdati svoj prvi studijski album.

Brez vstopnine
 

Orto bar ob 21:00: Persefone (And), Oddland (Fin), Defecto (Dk)

Metal

Vstopnina: 18 EUR na dan koncerta

 

Ne glasba:

 

Lutkovno gledališče Ljubljana:

Knjigarna ob 17:00: Skozi tisočere zgodbe glasbeni pravljici Mali plac in Pastirji in škrati s Krvavca, pripovedovalka Nina Peče, glasbenika Ana Kravanja in Samo Kutin, na podlagi slikanic Mali plac in O pastirjih in škratih s Krvavca (Založba Škrateljc)

Prost vstop.

 

MGL:

Veliki oder ob 19:30: Gledališka ura

Gledališka ura je predstava o tem, kako nastane gledališka uprizoritev. Primerna je za osnovnošolce, dijake, študente in odrasle.

V šolski uri nam pet igralcev na enostaven, hudomušen in izjemno duhovit način prikaže ključne faze v nastajanju sleherne dramske uprizoritve, od prvih branj pa do zadnje generalke. Predstavi vloge dramaturga, režiserja, scenografa, kostumografa in drugih sodelavcev, vse do najpomembnejšega tvorca - igralca. Gledalca pouči o temeljnih gledaliških zvrsteh oziroma mu s tremi različicami istega dramatičnega prizora v ljubezenskem trikotniku nadvse nazorno predstavi tudi razlike med dramo, tragedijo in komedijo. Poučno in zelo zabavno!

Studio ob 20:00: Življenje kot delo, komedija

Maalehet hajim, 1981
Noč je. Jona in Leviva Popoh, zakonca v poznih petdesetih, ležita v postelji. Leviva mirno spi in sanja, Jona pa se buden predaja malodušnim mislim. Občutek ima, da je zapravil svoje življenje, in prevzame ga silovita želja, da bi ga korenito spremenil, dokler je še čas. Grobo prebudi svojo ženo in oznani, da jo po tridesetih letih zakona zapušča. Sledi neusmiljen spopad dveh, ki se po dolgih letih skupnega življenja poznata do obisti. Naveličanost, nakopičene zamere in zavedanje o človekovi minljivosti sprožijo plaz očitkov, zmerjanja, obtoževanj in žalitev, seveda pa tudi izraze globokih nežnosti in skrivnostnih prepletenosti. Medsebojno obračunavanje je mestoma grenko-sladko, večinoma pa boleče okrutno. Izrečeno je vse tisto, kar si drug o drugem dostikrat mislimo, a zelo redko povemo. Levin skozi živ in prepričljiv besedni dvoboj mojstrsko in subtilno razgrinja tudi številna kompleksna vprašanja
o smislu človekovega bivanja v bližini neizogibne smrti. Ko se zakoncema kasneje v igri pridruži osamljeni znanec, njuno zvezo vsaj za hip uzremo s povsem drugačne perspektive …
Hanoh Levin je ena najpomembnejših osebnosti sodobne izraelske dramatike in gledališča. V svojem kratkem življenju (umrl je leta 1999, star 56 let) je ustvaril okrog 60 dramskih del, nekatera je zrežiral sam. Pisal je tudi prozo in poezijo. Po svetu najbolj znani sta njegovi igri Rekviem, ki ga je pred nekaj leti v MGL režiral Matjaž Zupančič, in Življenje kot delo, ki v Studio prihaja novembra.

 

PTL ob 20:00: Risima Risimkin / Rosana Hribar: ORLANDINA

Koreografija za Rosano Hribar

Avtorska glasba: Toni Kitanovski

Kostumografija in scenografija: Alan Hranitelj

Lučno oblikovanje: Aljaž Zaletel

Producentka: Živa Brecelj

Orlandina je predstava, posvečena plesalki Rosani Hribar in času. Izhaja iz knjižne predloge Virginie Woolf z naslovom Orlando. Orlandina, kot jo je poimenovala avtorica, je intimna pripoved plesalke, ki se prepleta skozi pogled treh močnih žensk iz različnih kulturnih, političnih in časovnih obdobij: Virginie Woolf, Risime Risimkin in Rosane Hribar.

Sharron E. Knopp

Vstopnina: 10 / 8 EUR

 

- - -

 

KOŽ ob 18:00: Ira Zorko: O permakulturi, etiki in eko-logični eko-nomiji, predavanje

Kaj je to permakultura? Zastavljali si bomo vprašanja o družbenih in osebnih idealih in iskali odgovore o naravi obstoječega denarnega sistema, o njegovi etičnosti in ekološkosti in se pogovarjali alternativah sodobnega bivanja, o tistih, ki jih je poznala zgodovina in tistih, ki jih danes na podlagi svojih etičnih principov razvija in omogoča permakulturna praksa.  

Brez vstopnine

 

Filozofska fakulteta ob 18:00: Minoli Salgado, literarni pogovor

Pogovor z britansko pisateljico in znanstvenico Minoli Salgado o nagrajenem romanu Malo prahu na očeh.

Z Minoli Salgado bomo ob prebiranju odlomkov iz nagrajenega romana Malo prahu na očeh (prev. Ana Jasmina Oseban; KUD Police Dubove, 2017), v katerem obravnava šrilanško državljansko vojno in katastrofalni cunami, razmišljali o literarnem ubesedovanju travmatičnih dogodkov v širšem okviru postkolonialne literature.

Uvodna beseda: Lilijana Burcar.
Z gostjo se bo pogovarjala Petra Meterc.

Pogovor bo potekal v angleščini.
Dogodek je del ciklusa Besedne postaje, ki ga organizira Knjigarna FF.

Gostovanje organizira Kulturno-umetniško društvo Police Dubove v sodelovanju s Knjigarno Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in Trubarjevo hišo literature.
Besedne postaje podpira Javna agencija za knjigo.

Brez vstopnine

 

10KA klub smeha ob 19:00: Predstavitev knjige Nagrada, predstavitev romana

''Pri pričujočem romanu je bila moja ambicija dati bralcem v premislek današnji ustroj slovenske družbe skozi koncept sedmih smrtnih grehov.

V romanu si tako sledijo:
1. Superbia: napuh
2. Avaritia: pohlep
3. Luxuria: pohota (nečistost, strast, poželenje)
4. Ira: jeza
5. Gula: požrešnost
6. Invidia: zavist
7. Acedia: lenoba

S temi besedami se imenujejo tudi posamezna poglavja. Začetnice teh poglavij dajo besedo SALIGA, kar - iz latinščine prevedeno - pomeni PROPADANJE. Lahko tudi čiščenje, prvo čiščenje. Vzporednice s stanjem v današnji družbi si bo iskal bralec sam.''
- Marko Lukan

VSTOP BREZPLAČEN!

 

Klub Daktari ob 19:00: Prvi pogovor v ciklu Zbranost za znanost

Vabljeni na družabno srečanje s čajem, piškoti in knjigo v klub Daktari. 

Novi cikel knjižnih pogovorov Zbranost za znanost bo vsak mesec ponujal debate  s priznanimi domačimi znanstveniki in angažiranimi misleci, s katerimi bomo poljudno osvetljevali različne znanstvene teme in brisali imaginarne meje med strogostjo znanosti in enostavnostjo laičnosti.

Gost mojstrice intervjujev in velike knjigoljubke NIKE VISTOROPSKI, bo tokrat nevrolog prof. dr. ZVEZDAN PIRTOŠEK, predstojnik Katedre za nevrologijo na ljubljanski Medicinski fakulteti in Kliničnega oddelka za bolezni živčevja na ljubljanski Nevrološki kliniki. 

Pirtošek velja za enega najboljših slovenskih nevrologov in eruditskega sogovornika. Pod drobnogled bosta vzela knjigo Ne škoduj! – zgodbe o življenju, smrti in možganski kirurgiji, zato smo prepričani, da se bo iskrilo.

Brez vstopnine

 

Trubarjeva hiša literature ob 20:00: Ljubezenski napoj: Kaj pravita o ljubezni Vzhod in kaj Zahod? – Viktorija Kos (predavanje)

Obstajajo tri vrste ljubezni. Kakšna je razlika med najznamenitejšo ljubezensko zgodbo o Tristanu in Izoldi na Zahodu in o Lejli in Majnunu na Vzhodu? Navkljub sladkemu napoju ostajamo priklenjeni na zemljo, namesto da bi poleteli v višine. Mistiki, kot so Rumi, Hafis, Mira Bai, Rabia idr., govorijo o opitosti od Ljubezni. Hafis pravi, da je ljubezenski napoj boljši kot razumnost tega sveta. Le kdor ljubi, je srečen in je postal resničen človek. Predavanje in krajše branje pesmi ob živi glasbi.

 

Bežeče sličice!!!

 

Slovenska kinoteka:

19:00 Diplomski filmi AGRFT

Še sreča!, Jure Dostal (direktor fotografije Uroš Hočevar, montažer Jan Lovše), Slovenija, 2017, digitalni format, 2.35, barvni, 23'
Izidor sanja, da bi nekoč postal pravi gasilec. Cilj je nedosegljiv vse do loterijskega dobitka, ko se Izijev svet obrne na glavo. Kaj je res in kaj ne? Kdo je in kdo ni? Kdo ima in kdo nima?
Čevljarna, Martin Emeršič (direktor fotografije Dejan Ulaga, montažer Lukas Miheljak), Slovenija, 2017, digitalni format, 1.37, barvni, 14'
Čevljarna je vizualno razburljiv film brez dialogov, ki sledi Veroniki skozi distopični svet poln anemičnih ljudi in težkih temačnih tovarn. Spoprijema se s hladnostjo sveta okoli nje in se proti njej bori z vsem, kar ima kljub strogemu očesu avtoritete.
Anja Ganja, Peter Bizjak (direktor fotografije Boj Nuvak, montažer Jakob Hreščak), Slovenija, 2017, digitalni format, 1.85, barvni, 19'
Mlad par doživlja krizo, ker je dekle vse bolj razočarano nad nenehno zakajenim partnerjem. Sčasoma se njegova blažena odsotnost prične fizično manifestirati, in stvari postanejo bizarne.
Kar ostane, Neli Maraž (direktor fotografije Rok Nagode, montažer Žan Žvižej), Slovenija, 2017, digitalni format, 1.66, barvni, 20'
Nekje sredi trav se počasi in tiho zarašča sled dveh teles. Na hodniku gori luč. On jo je vedno pozabil ugasniti. V njeni roki par kamnov. Če jih stisne dovolj močno, ju mogoče ne bo odneslo.

 

Kinodvor:

19:00 Slava, Kristina Grozeva, Petar Valčanov / Bolgarija, Grčija / 2016 / 101'

Za člane Kluba Kinodvor vstop prost.

Drugi film v “trilogiji časopisnih izrezkov” Kristine Grozeve in Petra Valchanova je družbenokritična drama s političnim pridihom in tragikomični portret skorumpirane in človeškega dostojanstva oropane Bolgarije.

21:00 Žarek v srcu (Un beau soleil intérieur), Claire Denis / Francija / 2017 / 95'

Čuten, duhovit in pretanjen film francoske režiserke Claire Denis, navdahnjen s knjigo Fragmenti ljubezenskega diskurza Rolanda Barthesa, nas popelje skozi prizore iz življenja ženske, ki neutrudno išče ljubezen … končno pravo ljubezen.

Mala dvorana:

19:15 Zadnji ledeni lovci, Jure Breceljnik, Rožle Bregar / Slovenija / 2017 / 72'

Celovečerni dokumentarni film pripoveduje zgodbo o kulturi inuitskih lovcev vzhodne Grenlandije, ki ji danes, po skoraj 4000 letih obstoja v neusmiljenem naravnem okolju, grozi izginotje.

 

Komuna:

18:15 Oblika vode (The Shape of Water), domišljijska romantična drama, Guillermo Del Toro, ZDA, 123'

20:30 Trije plakati pred mestom (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri), Martin McDonagh / Velika Britanija / ZDA / 2017 / 115'

 

 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness