Večni torek

Oddaja
9. 4. 2019 - 16.30

Avtonomno mesto:

 

Klub Gromka:

17:00 PANK PONG >> Rekreacija za nešportnike.

20:00 Finale 14. Medfakultetnega impro prvenstva >> Po 2 predtekmovalnih večerih s študentskimi impro ekipami je pred nami finale 14. Medfakultetnega impro prvenstva, kjer se za naslov najboljše študentske ekipe impro gledališča merijo le najboljše.

 

A-Infoshop ob 19:00: veganski kuharski večeri
 

Galerija Alcatraz ob 19:00: Prva uprizoritev novega plesnega performansa plesalca, plesnega pedagoga in koreografa Igorja Sviderskega Ne bom več hodil tu

Vstop prost

 

Muska izven:

 

Cankarjev dom:

Klub CD ob 20:00: Cankarjevi torki – Mario Batković + Damir Avdić

Mario Batković, harmonika; Damir Avdić, glas, kitara

Glasbeni večer dveh migrantov, rojenih v Bosni. Prvi je izjemen harmonikar, performer, učitelj glasbe v Švici, drugi markanten avtor besedil, glasbe za gledališče ter oster in neposreden performer, ki zaznamuje umetniško sceno v Ljubljani. Oba vodi želja po raziskovanju in izražanju in preseganju ustaljenih form ter različnih fizičnih, družbenih, kulturnih in političnih meja. Prvi igra povsod po Evropi, drugi je bolj vezan na ustvarjanje v novem domačem okolju. Ali bosta zaigrala tudi skupaj? Večer, ko bo od glasbenih zvrsti ostala samo glasba sama.

Vstopnina: 12, 8* EUR

Gallusova dvorana ob 20:00: Koncert ob 75. obletnici obstoja Partizanskega pevskega zbora

Partizanski pevski zbor je bil ustanovljen spomladi leta 1944 v vasi Planina pri Črnomlju. Nastal je iz okrevajočih ranjencev, partizanov, kot edinstven zbor v takratni vojskujoči se Evropi. Imenovali so ga Invalidski pevski zbor ali po domače tudi Pojoča četa.

Po vojni se je preimenoval v Partizanski invalidski pevski zbor, po prenehanju delovanja v zboru invalidov pa se je preimenoval v Partizanski pevski zbor kot se imenuje še danes. Zbor ohranja partizanske in domoljubne pesmi iz zgodovine zadnjih sto let, ko se je slovenski narod bojeval za svoj obstoj. Zbor je že davno prešel z nastopi številko 2000, v zadnjih letih ima pa 30 do 40 različnih nastopov na leto, kar pomeni moralno plačilo pevcem za dvakratno tedensko vajo.

Vstopnina: 5, 10, 15 EUR

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta - Duo Braseiro/ Brasilian music

Marco Antonio da Costa, kitara

Žiga Šercer, tolkala

Marco Antonio da Costa (BR) in Žiga Šercer (SI) tvorita duo, ki vas popelje na popotovanje po Braziliji. Zvoki kitare in tolkal tvorijo plesne viže, ki vas zagotovo premaknejo z vašega stola in popeljejo na plesišče. Brazilska glasba je živa, radostna in igriva - nikogar ne pusti ravnodušnega!

Sledil bo Celični jam.

Brez vstopnine

 

Orto bar ob 21:30: Orto Fest 2019 - Lumberjack (SLO)

Vstopnina 8 € na dan koncerta

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

SNG Drama:

Veliki oder ob 19:30: Ali: Strah ti poje dušo

* Druga uporabljena glasba: Vico Torriani, Du schwarzer Zigeuner, The Love Unlimited Orchestra, Love's Theme, Peter Alexander, Komm und bau dir deinen Traum (Leute im Campingzelt), David Bowie, Heroes, Heintje, Klein sein, das ist schön, David Bowie, Wild Is the Wind; tonski vodja Srečko Bajda/Črt Trkman
Lučni vodja Aleš Vrhovec/Matej Kolmanko

mala drama ob 20:00: Pljuča

Duncan Macmillan je eden najzanimivejših glasov sodobne britanske dramatike. Deluje kot dramatik, režiser in performer, ustvarja za gledališče, film in televizijo (največ za BBC). Njegove igre pogosto režira Katie Mitchell. Pljuča so leta 2013 dobila nagrado za najboljšo igro na The Off West End Theatre Awards.

MGL:

mala scena ob 20:00: Sedem let skomin

Leta 1955 je Billy Wilder po Axelrodovi komediji posnel film z istoimenskim naslovom, uspeh filma pa je Axelroda zalučal med uspešne filmske scenariste. In prav iz tega filma je sloviti prizor, v katerem veter, ki piha skozi rešetke nad podzemno železnico, privzdigne frfotavo krilo dražestne Marilyn Monroe in jo poveliča v pop ikono 20. stoletja. Tedanja neusmiljena cenzura je filmsko različico te romantične komedije oropala sočnosti in žgečkljivosti – zato na koncu ne izvemo, kaj se je v resnici zgodilo. Sta končala med rjuhami ali ne? Na to vprašanje pa bo zagotovo odgovorila naša uprizoritev.

 

- - -

 

Mestni muzej Idrija ob 18:00: Slovenci, začenjajo se novi časi ... (1918-1920)

Zgodovinski arhiv Ljubljana, Enota v Idriji in Mestni muzej Idrija vas vabita na odprtje razstave Slovenci, začenjajo se novi časi ... (1918-1920), ki bo v torek, 9. 4. 2019 ob 18.00Mestnem muzeju Idrija.

Razstava se osredotoča na prva leta po koncu 1. svetovne vojne, ki je prinesla razpad habsburške monarhije in rojstvo nove države južnih Slovanov, v katero so se vključili tudi Slovenci. V središču razstave je "mali" človek, ki je najbolj občutil posledice minule vojne in političnih sprememb, ki so odločilno krojile njegov vsakdan. Avtorice so iz bogatega arhivskega gradiva izbrale nekaj ključnih dokumentov, ki najbolj prepričljivo odražajo duh in
problematiko časa, ki je veliko obetal, a bil za marsikoga zelo težak.

Brez vstopnine

 

- - -

 

Mestni muzej Ljubljana ob 18:00: Zgodovina v kozarcu: pivo

Kakšen okus ima zgodovina ob hladnem pivu? Prisluhnite predavanju dr. Marka Prpiča.

Usta zadovoljnega človeka so napolnjena s pivom. (egipčanski pregovor, okoli 2200 pr. n. št)

Pivo sodi med najstarejše pijače, saj je zaznamovalo kulturo Asircev, Babiloncev in antičnih Egipčanov pri katerih je bilo pivo hkrati hrana in pijača. Tako nam prve velike civilizacije niso dale samo žitaric, dale so nam tudi pijačo, ki se jo da naredioti iz njih. Pri antičnih Grkih in Rimljanih ni bilo v čislih, zato pa so ga toliko bolje cenili na hladnejšem severu stare celine, kjer ni bilo pogojev za pridelovanje vinske trte.

Kakšno pa je "kameno" pivo boste slišali na predavanju nocoj.

Brez vstopnine

 

Knjigarna in papirnica Konzorcij ob 18:00: Boštjan Videmšek

Dispatches from the Frontlines of Humanity: A Book of Reportage (Poročila s frontnih črt humanosti: knjiga reportaž)

Boštjan Videmšek, dolgoletni krizni poročevalec, novinar Dela in številnih tujih  časopisov ter avtor petih knjig je pred kratkim pri britanski založbi Cambridge Scholars Publishing izdal novo knjigo Dispatches from the Frontlines of Humanity: A Book of Reportage (Poročila s frontnih črt humanosti: knjiga reportaž). Gre za hommage izumirajočemu žanru reportaže in literarnega žurnalizma, ki ju Videmškovo delo pooseblja. Nabor 33-ih literariziranih reportaž odkriva neposreden, oster in seveda terenski (v)pogled na begunsko-migrantske poti, krizna in vojna žarišča, posledice klimatskih sprememb, globalen spopad za energetske vire in vodo, razkroj demokracije in vzpon skrajne desnice ter "novih" totalitarizmov. Knjiga novinarsko-literarne stare šole se začne v Srebrenici in konča v Severni Koreji.

 

MKL - SLOVANSKA KNJIŽNICA ob 19:00: Literatura v mestu: Bronja Žakelj in Miran Hladnik

V goste smo povabili Bronjo Žakelj, avtorico literarne uspešnice Belo se pere na devetdeset, in dr. Mirana Hladnika, literarnega zgodovinarja, rednega profesorja na oddelku za slovenistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani.

Med slovenskimi bralci so biografski in avtobiografski romani že dolgo časa zelo priljubljeni. Na literarnem večeru bomo spregovorili o romaneskni avtobiografiji Bronje Žakelj, ki je v letošnjem letu doživela že tretji ponatis. Med drugim bomo spoznavali podobo mesta Ljubljane v romanu ter raziskali povezavo in glavne značilnosti zgodovinskega, biografskega in avtobiografskega romana. Zanimali pa nas bodo tudi vzroki za njihovo bralsko priljubljenost.

Brez vstopnine

 

Bežigrajska galerija ob 19:00: Narave 16: Videofestival

Bežigrajska galerija 2 tradicionalno prireja vsakoletni šteridnevni videofestival Narave, katerega začetki segajo v devetdeseta leta prejšnjega stoletja. Videofestival Narave 16 predstavlja izbrana dela (video in film) iz razpisa festivala.

Video dela festivala Narave temeljijo na podobah narave in na video delih, ki vključujejo posamezne sekvence ali pa imajo izhodišče v posameznih stvareh, ki se nahajajo v naravi ter tudi v naravi človekovega bivanja in prebivanja, razmerij med preteklimi in današnjimi dogodki ter njihovemu komentiranju. Video festival Narave zaznamujejo ljudje in njihove narave.

Brez vstopnine

 

Trubarjeva hiša literature:

18:00 Nad ledenikom in velemestnim šikom – Janez Pirc (literarni dogodek)

Knjiga je pustolovska zgodba o več kot tisoč kilometrov dolgem kolesarskem popotovanju bratrancev Lada Pirca in Staneta Abeta leta 1937 po delu takratne Dravske banovine, po Avstriji in delu Nemčije. Zgodba oriše osebne in širše družbeno-politične okoliščine njunega izleta in tistega časa ter predstavi kraje ob poti. Avtor literariziranega zapisa popotovanja mladeničev je Janez Pirc, Ladov vnuk.

20:00 Literarno novinarstvo – Andrej Stopar in Leonora Flis (literarni dogodek)

Literarno novinarstvo je žanr, ki združuje lastnosti novinarskega in literarnega pisanja. Gre za novinarska besedila, ki se berejo kot zgodbe, a je v njih vse res. Kakšno osnovo ima literarno novinarstvo in kam se razvija danes? Več o tem v pogovoru med Andrejem Stoparjem in Leonoro Flis.

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinoteka:

19:00 6. Festival Kurja polt: Sodobni

Cvet mladosti (Hanagatami), Nobuhiko Obayashi, Japonska, 2017, DCP, 1.85, barvni, 168', ap, svp

Japonska, spomladi leta 1941. Mladi Toshihiko se iz Amsterdama vrne v idilično obalno mestece Karatsu, da bi obiskal svojo teto in bolno sestrično Mino. Vpiše se v tamkajšnjo šolo in se kmalu spoprijatelji s pisano druščino vrstnikov. A medtem ko se cvet mladosti prepušča odkrivanju mlade ljubezni in smisla življenja, na obzorju že grozi neizbežna vojna. Mojster Nobuhiko Obayashi, avtor ultrakultne psihedelične horror komedije Hausu (1977), se je vrnil k svojemu prvemu, nikoli realiziranemu scenariju in pri dobrih osemdesetih uresničil dolgoletne filmske sanje. Brezčasna alegorija nedolžne mladosti, žrtvovanje na oltarju vojne, se v rokah večno nekonvencionalnega filmskega vizionarja in gorečnega humanista prelevi v avantgarden vročični sen. Hipnotična, halucinantna in presunljiva pacifistična mojstrovina.

 

Kinodvor:

17:00 Ne puščaj sledov (Leave No Trace), Debra Granik / ZDA / 2018 / 109'

Naj te film odpelje do novih začetkov!

19:30 Oni (Loro), Paolo Sorrentino / Italija, Francija / 2018 / 157'

V zgodbi, postavljeni v kuloarje oblasti, si Paolo Sorrentino (Neskončna lepota, Mladost) zamišlja medijskega magnata, milijonarja in premierja Silvia Berlusconija. Film o kontroverznem politiku je po režiserjevih besedah »fiktivna zgodba v kostumih, ki pripoveduje o verjetnih in izmišljenih dogodkih v Italiji med letoma 2006 in 2010«.

Mala dvorana:

18:30 O ljudeh in vaseh (Visages Villages), Agnès Varda, JR / Francija / 2017 / 94'

Agnès Varda in ulični umetnik JR, ki ju druži ljubezen do običajnih ljudi in njihovih zgodb, sta ustvarila topel in duhovit film ceste – ganljivo meditacijo o prijateljstvu, minljivosti in moči umetnosti. Nagrada za najboljši dokumentarec v Cannesu in nominacija za oskarja.

20:45 Putinove priče (Svideteli Putina), Vitalij Manskij / Latvija, Švica, Češka / 2018 / 105'

Manskij, ukrajinski režiser, ki zadnja leta živi v prostovoljnem izgnanstvu v Latviji, je imel ob političnem vzponu Vladimirja Putina kot dokumentarist ruske državne televizije prost dostop do novega vladarja ruskega imperija.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness