Zapustimo že te luknje!

Oddaja
2. 10. 2018 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Gala hala ob 20:00: PART CHIMP (Rock Action Records, UK) + NIKKI LOUDER (Moonlee Records, SI)

PART CHIMP

Tako klišejsko trditev ste morda že kje zasledili, ampak pri Part Chimp dejansko drži. Gre za noise rock bend prve lige. Bend, ki je na jugu Londona nastal leta 2000 se je pred devetimi leti potuhnil, uradno pa kariero zaključil leta 2011. Na srečo so člani odprašili ojačevalce in lani za škotsko založbo Rock Action, ki jo vodijo člani zasedbe Mogwai, izdali svoj četrti album gladko poimenovan “Iv”. Album, ki je potrdil, da Part Chimp nikakor niso za staro šaro, temveč, da še vedno drvijo na fuzzu in hrupu, obenem pa imajo nad njima zavidljiv nadzor. Ali kot pravijo:

VSTOPNINA: 13 € na dan koncerta

 

Klub Gromka ob 20:30: SKOTODINI (Gr) + CHAIN CULT (Gr) >> Ker dela še niso zaključena, Jalla Jalla gostuje v Klubu Gromka! Vabljeni na grški dark/post punk.

SKOTODINI (Ioannina) - dark punk. Letos so izdali albuma `Ανυπόφορη Κατάσταση` in `Σκοτοδίνη`. 
https://skotodini.bandcamp.
CHAIN CULT (Atene) - post punk trio. Izdali so demo `Chain cult` ter EP Isolated pri založbi La vida es un mus.
https://chaincult.bandcamp.
Za fane založbe La vida es mus, postpunka in grškega (vegan) jogurta.
Zaželjen prispevek IIIII.  

 

Izven:

 

TOPOGRAFIJE ZVOKA – simpozijski festival zvočnih umetnosti:
Galerija ŠKUC ob 20:00: Robertina Šebjanič: Črne kaplje (Ligofilija)

#pogovor in #performans
Robertina Sebjanic o delu: “Ligofilija je serija raziskovalnih umetniških del, ki nastajajo v želji, da bi raziskala ljubezen (gr.: philéō) do temè (gr.: lúgē) in neznanih prebivalcev tistih krajev, ki so za ljudi negostoljubni. Odzvanjajoče kapljice v temi jam so zgoščen prikaz kompleksnega in ekstremnega okolja, polnega skrivnosti in posebne lepote, kjer se zdi, da se geološki in biološki čas odvijata v drugih časovnih okvirjih. V jamah je zvok, ki prebija tišino, zvok kapljanja. Majhne, a vztrajno prisotne kapljice so prenos informacij, vsebujejo podatke o življenjskih pogojih, ki iz gozdov, travnikov in mest pronicajo globoko v jamo in so tako vir hrane za biološko življenje kot tudi gradbeni material za geološke strukture. Zvočni posnetki, ki služijo za osnutek kompozicije, so iz Planinskega jezera, ki ga naseljujejo tudi človeške ribice aka proteus aka olm.”
Produkcija: založba SubAqua / Zavod Sektor
Posebna zahvala: Zavod Projekt Atol, Pixxelpoint festival, Rene Rusjan
Dogodek poteka v sklopu in organizaciji pogovorno-performativnega cikla Slavne neznane, ki tematizira pomembne zvočne umetnice tukajšnjega prostora. Cikel finančno podpira Mestna občina Ljubljana.
Biografija: Robertina Šebjanič je intermedijska umetnica, ki v svojih delih prepleta umetnost z znanostjo in tehnologijo. Zadnja leta raziskuje predvsem žive sisteme, svoje umetniško-raziskovalne procese pa oblikuje v avdiovizualne performanse, zvočna dela in kompleksne potopitvene instalacije. Je soustanoviteljica in aktivna članica skupine Theremidi Orchestra in članica mednarodne mreže Hackteria Network. Leta 2016 je na festivalu Ars Electronica v Linzu prejela častno omembo žirije v kategoriji Interactive Art + in bila nominirana za nagrado STARTS 2016 in Beli Aphroid. Nastopa in razstavlja na odmevnih mednarodnih prizoriščih, kot so Ars Electronica (Linz), Kosmica Festival (Laboratorio Arte Alameda, Ciudad de México), Le Cube (Pariz), Art Laboratory Berlin (Berlin), ZKM (Karlsruhe), Mladi Levi (Ljubljana), Piksel Festival (Bergen), Device Art 5.015 (Zagreb), Eyebeam (New York), PORTIZMIR#3 (Izmir). http://robertina.net

 

Kranj:

Trainstation SubArt ob 20:00: Moscow Death Brigade

Hardcore/rap/techno

V osnovi gre za militantni hardcore/rap fenomen iz ruske metropole, ki igra edinstveno in agresivno mešanico rapa, punka in metala, v glasbi sami pa je moč zaznati tudi hip-hop ter drum 'n' bass vplive. Band sestavljajo člani zasedb Razor Bois (skatepunk/Oi!), Siberian Meat Grinder (crossover thrash/hardcore punk) in George Harrison (thrashcore). Skupno vsem članom je naklonjenost hip-hopu osemdesetih in devetdesetih let prejšnjega stoletja, njihova največja influenca pa so Beastie Boys in Cypress Hill. Njihova besedila so politično relevantna in družbeno kritična, v ospredju pa so predvsem revščina, korupcija, etnični konflikti ... So tudi eni izmed najaktivnejših ruskih antifašističnih skupin, ki nasprotuje vsem vrstam diskriminacije in se zavzema za enotnost, obenem pa se udeležuje tudi številnih akcij oziroma družbenih pobud zoper rasizmu, policijski brutalnosti in zatiranju države. Obeta se spektakel, bodite del njega tudi vi!

Vstopnina: 8

 

Ravne na Koroškem: Festival slovenskega jazza

Terasa športnega centra ob 20:00: Jože Zadravec & Karavana

Energično glasbeno popotovanje po obronkih jazza.

Karavana je zasedba odličnih glasbenikov, ki skupaj potujejo v svet občutene glasbe, močnega ritma in melodične improvizacije. Spoznali se in sodelovali so že med študijem, v tej postavi pa jih je združil bobnar Jože Zadravec, v prepričanju, da lahko njihova energija ob skupnem ustvarjanju zamegli meje med notirano glasbo in prosto improvizacijo. Njihov osebni doprinos glasbi, virtuozni solistični vložki in močna skupinska igra nas bodo popeljali skozi različne glasbene pokrajine. 

Zasedba: Karin Zemljič - vokal, Vid Jamnik - vibrafon, Anže Vrabec - klaviature, Erik Čebokli - bas kitara, Jože Zadravec - bobni

 

teater, razstave, predavanja...:

 

SNG Drama:

Veliki oder ob 17:00: Branje poezije Cirila Zlobca

Dva oktobrska popoldneva posvečamo pesniku ljubezni, pisatelju, publicistu, prevajalcu in predvsem velikemu človeku Cirilu Zlobcu, ki "svojih zmag ni slavil, poražen pa se ni vdal". Ljubezen do poezije mu je privzgojila mama, in čeprav ga je kot dečka mikal slikarski čopič, je vzel v roke pero in postal velikan slovenske besede, pesnik, ki ga je vedno vodila in navdihovala ljubezen. Razmišljal je o večnosti, in skozi svojo poezijo, ki jo je opisal kot dialog z bralcem, Ciril Zlobec zagotovo je in bo večen.

mala drama ob 20:00: Deklica s strunami

Pa sreča? Sreče ni na koncu potovanja,
skoraj nikoli. Ampak je tam, kjer se začne
pesem. In to zadostuje.

*Snemalci Marin Lukanović, Annick Christiaens, Denis Van Laeken, za uporabo odlomkov iz dokumentarnega filma Bergensbanen se zahvaljujemo produkciji NRK.

Deklica s strunami (2018) je dramska opera Marjana Nečaka, Maje Hrgović in Ane Bunteske o violinistki, ki potuje z vlakom po Evropi. Med vožnjo in na postajah se izriše zgodba njenega življenja; od deklice, ki je hotela postati vrhunska glasbenica, pa je oče zapravil denar za njeno šolanje, do starke, ki še zmeraj išče svoj prostor pod evropskim nebom, potem ko je vse življenje preživela kot ulična glasbenica. Asociacija na Andersenovo "deklico z vžigalicami" je večplastna. Težka ekonomska situacija, zapleten odnos s propadlim očetom, iskanje prostora v današnji Evropi, ki je vse bolj izključujoča, prepredena z žicami, zidovi in vsakršnimi omejitvami, vse to spominja na položaj številnih nadarjenih posameznikov, ki ta hip iščejo zavetje, v katerem bi lahko razvili svoje potenciale. A Evropa je zanje pogosto le "bleda mati", izmojstrena v zavračanju azila in zbijanju upov. Brez očetov, ki niso znali ali zmogli zaščititi svojih otrok, so ti le sirote na prepišnih peronih našega hladnega, odtujenega tehnokratskega sveta. A ker jih žene neustavljiva potreba po umetniškem izražanju, se oprijemajo še tako pičlih možnosti, da bi obogatili življenje sebi in naključnim mimoidočim.
Intimna drama na ozadju družbenega dogajanja v sodobni Evropi poteka na meji med stvarnim in sanjskim svetom, med prepoznavnimi, pogosto neprijetnimi situacijami na mejah in postajah ter spomini in prividi, v katerih se prepletajo časi in jeziki, glasba in poezija, trpkost in lepota življenja.

 

Tobačna, 10ka ob 21:00: Stand up show ''Life is Life''

Prostovoljni prispevki

 

Nova Gorica:

SNG Nova Gorica ob 20:00: Dušan Jovanović: Ekshibicionist

Uspešen in bogat borzni mešetar Fred Miller zaradi ekshibicionizma že tretjič pristane v ječi. Terapijo oz. pomoč mu nudita dve strokovni sodelavki. Klobčič ambivalentnih razmerij pa se dobro zaplete. Kako se družba sooča s patološkimi seksualnimi pojavi? Koliko psihiatri dejansko zdravijo bolnike? In nenazadnje, ali je moč preseči delitev na "normalne" in "nenormalne"?

Režiser Marko Bulc

Vstopnina: 13 EUR

 

- - -

 

Slovenski gledališki inštitut ob 18:00: Dobrodošli, e-obiskovalci!

Dobrodošli, e-obiskovalci! Virtualne razstave SLOGI – Gledališkega muzeja, predstavitev v okviru Dnevov evropske kulturne dediščine.

Brez vstopnine

 

Knjigarna in papirnica Konzorcij ob 18:00: Souvani in njihov park v Volčjem Potoku

Fotografska razstava

Razstava in predavanje Matjaža Mastnaka o družini Souvan.

Družina Souvan je bila v 19. stoletju eden od stebrov gospodarskega in kulturnega življenja v Ljubljani. Bila je del maloštevilnega finančno uspešnega slovenskega meščanstva, ki si je prizadevalo za vsestransko narodno emancipacijo v takrat še prevladujoče nemškem mestu. Z delavnostjo, spretnostjo, podjetniško prodornostjo in zgledno socialno odgovornostjo so Souvani s trgovino v sto letih postali ena najbogatejših ljubljanskih družin. Njeni moški člani so bili gospodarski funkcionarji in narodni politiki ter ob tem iz roda v rod bolj vpeti v kulturno življenje. Leon Souvan se je zapisal v slovensko kulturno zgodovino kot mecen slikarjev, z lastno ustvarjalnostjo pa kot skladatelj in predvsem kot stvaritelj parka okoli graščine v Volčjem Potoku. Souvanov park je danes zgodovinsko jedro Arboretuma Volčji Potok, enega najpomembnejših kulturnih spomenikov vrtne arhitekture v Sloveniji.

 

Spominski park Navje ob 20:00: TINTA 2018, Otvoritev festivala
JEZDEC, pripovedovalsko-glasbeni dogodek na starem ljubljanskem pokopališču
risoroman: Ute Helmbold / pripoveduje: Tomaž Gubenšek / glasba: Drago Ivanuša

Otvoritev letošnjega festivala stripa Tinta se bo dogodila v neobičajni atmosferi, namreč v temi na starem ljubljanskem pokopališču, kjer bosta igralec in glasbenik v enkratnem sodelovanju oživila projicirane odlomke iz risoromana JEZDEC (Der Schimmelreiter). Ilustratorka in predavateljica na Visoki šoli za umetnost v Braunschweigu Ute Helmbold (1958, Bremen) ga je ustvarila na podlagi istoimenske novele nemškega realističnega klasika Theodorja Storma, izšle v letu avtorjeve smrti – 1888. Pripoved s primesmi grozljivega bi slovenski publiki težko predstavili v ustreznejšem okolju, enkratni dogodek pa bo počastil tudi izid slovenskega prevoda risoromana JEZDEC, delo Mojce Kranjc.

Organizacija: VigeVageKnjige, SMG in Kino Šiška.
Vstop prost.*

 

- - -

 

Mednarodni grafični likovni center ob 18:00: mag. Andreja Rakovec: Spomenik Borisu Kidriču v Mariboru ali primer drznega kiparskega snovanja v spomeniškem opusu Stojana Batiča

Cikel predavanj o Stojanu Batiču

Predavanje bo osvetlilo nastajanje spomenika pomembnemu politiku nekdanje države Borisu Kidriču v Mariboru. Gre za enega najdrzneje zasnovanih spomenikov v Batičevem opusu, ki je zahteval veliko tehnične iznajdljivosti. Spomenik Borisu Kidriču je v Mariboru odprl vrata spomenikom, posvečenim narodnim herojem in politikom preteklega režima, ki so nastajali kot politična naročila do sredine osemdesetih let prejšnjega stoletja. 

Vstopnina: 2 EUR

 

KOŽ ob 18:00: Dr. Borut Ošlaj: O svobodi, pridiga

Brez vstopnine

 

Mestni muzej Ljubljana ob 18:00: Ivan Cankar: podobe iz življenja

Pogovor z avtorjema pravkar izdanega stripa

Strip, za katerega je zgodbo pripravil kustos za novejšo zgodovino dr. Blaž Vurnik, za risbo pa je poskrbel Zoran Smiljanić, slovenskega pisatelja Ivana Cankarja predstavlja drugače, kot smo vajeni iz literarno zgodovinskih študij in šolskih beril.

"Cankar je bil genialni pisec in pripovedovalec, a je bil obenem tudi slehernik s strahovi, dvomi, hrepenenjem, slabimi in dobrimi motivi. Usoda in zgodovina sta ga postavila v prostor in čas, ki ju je neprestano diagnosticiral. Družbi in sodobnikom je postavljal ogledalo, v katerega pa se nihče ni hotel iskreno zazreti," je o razlogih za nastanek stripa povedal avtor, dr. Blaž Vurnik.

Zgodovinar Blaž Vurnik je scenarij za strip zapisal z mislijo na večplastnost pisateljeve osebnosti in njegov življenjepis prepletel s skrbno izbranimi citati, ki tudi več kot sto let kasneje še vedno ostajajo zelo aktualni. Stripovska pripoved, ki jo je upodobil prekaljeni stripar Zoran Smiljanić, je tako črno-bela le na vizualni ravni, sicer pa polna barvitih zanimivosti ne samo o Cankarju, ampak tudi o njegovih sodobnikih in njihovem času.

Pogovor z avtorjema stripa, ki sta v preteklosti že uspešno sodelovala, in sicer pri stripu "Spomini in sanje Kristine B.", bo vodil Bojan Albahari, član uredniškega kolektiva stripovske revije Stripburger.

Brez vstopnine

 

Klub Daktari ob 19:00: Predstavitev knjige Sedma republika

Založnik Žiga Valetič in prevajalec Klemen Lah bosta odprla debato o eni najbolj pomembnih knjig o zatonu jugoslovanskega pop-rocka, ki jo je napisal hrvaški glasbeni novinar Ante Perković (1973–20177). Sedma republika je strasten poklon kakovostni rock glasbi in njenim protagonistom, tako iz zaključnega obdobja nekdanje skupne države kot tudi v desetletjih, ki so sledila razpadu in vzpostavitvi novih entitet. Toda ne gre za popis tega dela (čeprav ima tudi te elemente), temveč se primarno posveča vprašanju, kako lahko popularna glasba preživi v času političnega in vojnega terorja.

Brez vstopnine

 

Pritličje ob 19:00: Cena antropocena - Zero waste

Antropocen je geološka doba, v kateri smo ključna sila in gospodar narave ljudje. Ceno našega gospodarjenja plačuje živa in neživa narava, zanamcem pa puščamo precej bolj obremenjen planet, kot smo ga prejeli. Cena in računi bodo vedno višji, zato se ne smemo več spraševati le o tržni vrednosti, temveč predvsem o zdravju, času, vrednotah, prostoru, kvaliteti dobrin, miru... in nenazadnje možnosti trajnostnega ohranjanja ekosistemov.

V ciklu pogovorov Cena antropocena bomo s sogovorniki odpirali vprašanja, kako na osebni, družbeni in politični ravni živeti bolj odgovorno, predstavljali bomo različne prakse in iskali možnosti, kako soustvarjati odgovorno in aktivno družbo, da antropocen ne bo zadnja geološka doba, ki še nudi možnost življenja, kot ga poznamo.
Prvi pogovor bomo posvetili okoljevarstveni strategiji, gibanju in načinu delovanja Zero waste in razmerjem, ki jih zajema do različnih zvrsti recikliranja. Ob tem se bomo spraševali, kaj zero waste je, koga nagovarja in kako ga lahko implementiramo v svoje življenje na osebni in družbeni ravni.

Pogovarjali se bodo:
- Maja Rijavec - ustanovna članica društva Smetumet,
- dr. Sašo Dolenc - filozof, fizik, urednik, pisatelj, prevajalec, novinar,
- Katja Sreš - predstavnica stikov z javnostjo društva Ekologi brez meja.

Pogovor bo povezovala Maja Korun Hočevar.

Brez vstopnine

 

Veleposlaništvo Indije ob 19:30: Obeležitev 150. obletnice rojstva Mahatme Gandhija

Začetek praznovanj ob 150. obletnici rojstva Mahatme Gandhija po vsej Indiji in svetu 2. oktobra 2018 bo Veleposlaništvo Indije obeležilo z LED-projekcijo na pročelju poslovne stavbe na Železni cesti 16 v Ljubljani, v kateri ima veleposlaništvo svoje prostore. V štiriminutni projekciji so predstavljene najpomembnejše lekcije in pobude iz Gandhijevega življenja, ki so relevantne še danes, saj našo generacijo spodbujajo, da postanemo boljša različica sebe. Projekcijo si bo mogoče ogledati v torek, 2. oktobra 2018 od 19.30 dalje.

Brez vstopnine

 

Bežeče prireditve:

 

Kinoteka:

18:00 Poklon viziji: Aljoša Žerjal

Pust v Škednju (Il carnevale di Servola), Aljoša Žerjal, Italija, 1954, 8mm, čb, 7', bd
Soline – Škedenjski portič (Saline –  Porticciolo di Servola), Aljoša Žerjal, Italija, 1955, 8mm, čb, 6'05'', bd
Sneg v Škednju (Neve a Servola), Aljoša Žerjal, Italija, 1959, 8mm, čb, 5', bd
Avgust Černigoj (Esperienze di A. Cernigoj), Aljoša Žerjal, Italija, 1968, 8mm, barvni, 12'04'', bd
Forma Viva, Aljoša Žerjal, Italija, 1969, 8mm, barvni, 6', bd
Orient v Bosni (Oriente in Bosnia), Aljoša Žerjal, Italija, 1962, 8mm, barvni, 9', bd
Dežela Ahemenidov (La terra degli Achemenidi), Aljoša Žerjal, Italija, 1973, 8mm, barvni, 13'10'', bd
Vizije ostankov. Poklon Žerjalu (Visioni di scarto. Omaggio a Žerjal), Aljoša Žerjal, Italija/Slovenija, 2018, digitalni format, barvni, 4'35''
Tržaški cineast, filmar samouk Aljoša Žerjal je tankočuten opazovalec sveta. Predstavili bomo delček njegove zakladnice filmskih zapisov, ki pričajo o življenju ob meji in nas hkrati popeljejo v številne kulture širom sveta.
Program, ki ga bo predstavil avtor osebno, smo pripravili v sodelovanju z Zavodom Kinoatelje.

21:00 Retrospektiva: Bergman 100!

Volčja ura (Vargtimmen), Ingmar Bergman, Švedska, 1968, 35mm, 1.37, čb, 90', ap, svp

Slikar Johan (Max von Sydow) in njegova žena Alma (Liv Ullmann) živita na skalnatem otoku. Johana mučijo nočne more, demoni, ki jih je narisal v svojo skicirko. Almo obišče starka, ki ji reče, naj prebere Johanov dnevnik. V njem Alma odkrije, da je Johana obiskala nekdanja ljubimka Veronica (Ingrid Thulin). Par je povabljen na grad barona von Merkensa (Erland Josephson), kjer Alma vidi osebe iz Johanove skicirke. Med vračanjem domov Johan Almi prizna, da je na obali ubil fanta, ki ga je izzval. Johan dobi sporočilo, da lahko obišče Veronico. Vrne se na grad, kjer so zbrani njegovi demoni.
»Težava s tem filmom je, da se nikakor nisem mogel odločiti, o kom govori. Če bi se osredotočil na Almo, bi bil film zelo zanimiv. Vendar sem naredil napako. Ko je bil film končan, sem ji ga hotel vrniti. Ponovno smo posneli nekaj prizorov, a je bilo že prepozno.« Ingmar Bergman

 

Kinodvor:

17:00 Delavnica (L'Atelier), Laurent Cantet / Francija / 2017 / 113'

Za člane Kluba Kinodvor vstop prost.

Antoine je eden od mladostnikov, ki sodelujejo pri poletni delavnici kreativnega pisanja. Pod mentorstvom uveljavljene pisateljice Olivie naj bi napisali kriminalni triler, povezan z industrijsko preteklostjo mesta. A Antoina takšno nostalgično obujanje spominov ne zanima; bolj ga skrbijo težave sodobnega sveta. Mladenič kmalu pride v navzkrižje s skupino, pa tudi z Olivio, ki jo njegovo nasilno vedenje plaši, hkrati pa ji vzbuja radovednost. Delavnico je zrežiral Laurent Cantet, dobitnik zlate palme leta 2008 za Razred.

19:30 Hladna vojna (Cold War), Paweł Pawlikowski / Poljska, Francija, Velika Britanija / 2018 / 88'

Hladna vojna, posvečena režiserjevima staršema in navdihnjena z njuno življenjsko zgodbo, je globoko osebna, z glasbo prežeta zgodba o nemogoči ljubezni v nemogočih časih. Film oskarjevca Pawła Pawlikowskega (Ida) je iz Cannesa odnesel nagrado za najboljšo režijo.

21:30 Vsi vejo (Todos lo saben), Asghar Farhadi / Francija, Italija, Španija / 2018 / 132'

Oskarjevec Asghar Farhadi (Ločitev, Trgovski potnik) svojo značilno mešanico psihološkega trilerja in družinske drame s Penélope Cruz in Javierjem Bardemom v glavnih vlogah tokrat umesti v idilo španskega podeželja. Otvoritveni film letošnjega Cannesa.

Mala dvorana:

18:30 Codelli, Miha Čelar / Slovenija / 2017 / 85'

Codelli je igrano-dokumentarni film o malo znani afriški avanturi znamenitega slovenskega izumitelja, barona Antona Codellija, znanega tudi po tem, da je leta 1898 v Ljubljano pripeljal prvi avtomobil.

20:30 Bergman: eno leto, eno življenje (Bergman - ett år, ett liv), Jane Magnusson / Švedska / 2018 / 117'

Režiserka Jane Magnusson (Trespassing Bergman) vzame pod drobnogled leto 1957, eno najbolj plodnih v življenju in ustvarjanju Ingmarja Bergmana, ter skozi arhivske posnetke in številne intervjuje z režiserjevimi sodelavci in sopotniki razgali resničnega moža za mitsko podobo filmskega velikana.

 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness