Evolucijsko pridobljen strah pred pajki in kačami?

Aktualno-politična novica

Raziskovalke in raziskovalci iz Inštituta Maxa Plancka za človeške kognitivne in možganske znanosti v Leipzigu so preučevali, če imamo evolucijsko pridobljeno predispozicijo za strah pred kačami in pajki. Da na rezultate ne bi vplivalo učenje in socio-kulturni vidiki odnosa do teh živali, so to preučevali pri dojenčkih.

Poznavanje fizioloških odzivov na dražljaje iz okolja nam omogoča, da raziskujemo stanja, ko ne moremo ali ne želimo dobiti besednega odziva. Spremembe zenic so tako pokazatelj sprememb v noradrenalinskem sistemu, ki je povezan z odzivi na stres. Pri dojenčkih to lahko izmerimo že pri petih mesecih. Predhodnje raziskave kažejo, da so meritve zenic pri dojenčkih dobra metoda za raziskovanje negativnih čustvenih dražljajev, naprimer strahu. V tej raziskavi jih je natančneje zanimalo, če se šestmesečnim dojenčkom razširijo zenice, ko vidijo slike kač in pajkov.

Dojenčki so sedeli v naročju staršev in pet sekund gledali nevtralno ali nevarno sliko, rožico ali pajka oziroma ribo ali kačo, ki sta bili enake barve, svetlosti in velikosti. Ob prikazu ene izmed slik so z infrardečim sledilcem oči izmerili širitev zenic dojenčka. Med menjavo sličic je bil trisekunden premor. Po prikazu slik so primerjali podatke slik pajkov s slikami rož in slike kač s slikami rib. Takšna parna primerjava je bila izbrana na podlagi morfoloških in površinskih podobnosti med ribami in kačami na eni ter pajki in rožami na drugi strani.

Dojenčkom so se bolj povečale zenice ob pogledu na kače in pajke kot na rože in ribe. Najmanj so se odzivali na rože, najbolj pa na kače. Nasploh so več pozornosti posvetili slikam živali, slike kač pa so, kot grožnja iz davnine, izzvale najmočnejšo reakcijo. Rezultati te raziskave v povezavi z drugimi kažejo na evolucijsko pridobljeno pozornost, ki deluje kot predispozicija za strah in izogibanje grožnjam.

Naknadno učenje ima močan vpliv na razvoj strahu ali celo fobije, vendar ga lahko po drugi strani spretno uporabimo za spoznavanje otroka s temi živalmi, ki danes več ne predstavljajo resne grožnje. Kaj vemo, morda pa iz bojazljivega otroka zraste herpetolog.

Zbritoff je napisala vajenka Ana.

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness