Karavana Klubskega maratona je prispela do svoje srečne trinajste etape. Razmere na domači alter sceni v letu 2013 sicer niso rožnate, pa vendar se kaže nekaj svetlih točk, ki govorijo v prid temu, da scena vseskozi živi in v nekaterih pogledih celo doživlja svojo osmislitev. Nadvse nas veseli, da nam je ob vedno bolj uveljavljenem festivalu Tresk v letošnjem letu uspelo lansirati tudi novo spletišče, ki na enem mestu združuje vse, kar se zanimivega dogaja na domačem alternativnem polju. Indie-grad.net ponuja dobrodošlo nadgradnjo projekta Klubski maraton, ki je s svojo bogato zgodovino pomembno prispeval k razvoju domače glasbene scene, in hkrati odpira nove možnosti razvoja scene v koraku s časom.

Nadvse veseli smo tudi dejstva, da se na vsakoletni razpis za Klubski maraton prijavi lepo število domačih izvajalcev (letos 72), kar kaže na to, da je glasbeno ustvarjalni potencial v domačem podalpju stalno prisoten. Vedno bolj pa se opaža samozadostnost prijavljenih ustvarjalcev. Individualizem je z razvojem digitalne tehnologije na pohodu tudi v glasbeno ustvarjalnih krogih. V zajetnem delu prijav gre za solo projekte posameznikov, ki svoj glasbeni navdih realizirajo v lastni režiji. Najsi gre za odraz časa ali konformnost množic, je to očiten trend v glasbi, ki ga opažamo v zadnjih letih. Tudi s tega vidika je poslanstvo Klubskega maratona pomembno, saj na najboljši možen način združuje glasbenike vseh sort v njihovem najbolj naravnem okolju – okolju žive izvedbe, na koncertih, live actih, v stiku s poslušalci in obiskovalci koncertnih dogodkov.

Letošnji izbranci Klubskega maratona kažejo na to, da je pri nas  še vedno močno prisotna kitarska linija bendov, ki ustvarjajo žanrsko definirane godbe, od hardcorovcev Koromač in Bipolar Disorder do psihedelično stonerskih Reverend Haze. Po drugi strani pa je vedno več zverziranih producentov elektronske glasbe, ki odstopajo od dokaj strogih omejitev klubske elektronike in se lotevajo raziskovanja zvoka precej širše. Ontervjabbit in Christian Kroupa sta dober primer sodobnih smernic napredne elektronske glasbe. Za povrh pa letošnji nabor krasi še avtentičen, brezkompromisen in predvsem originalen glasbeno-vizualni posebnež s projektom Menendes Brothers, s katerim Klubski maraton (prvič) posega tudi na polje vizualnega.

Z letošnjimi šestimi izbranci se z naivnim optimizmom, a z zvrhano mero samozavesti lotevamo srečne trinajstice.

Ekipa klubskega maratona 2013

 

Zahvale: Neven Smolčič, Jure Vlahovič, Zala Vidali in vsi sodelujoči ustvarjalci, klubi in posamezniki, ki so pripomogli k izvedbi Klubskega maratona 13.

Spremna beseda in opisi bendov: Božidar Plesnik, Marko Karlovčec, Dino Lalić, Nina Hlebec, Peter Recer, Jaka Berger.

Grafična podoba KM13: Studio ŽAŽA + Matej Stupica

Spletna stran: Jaka Luthar

Podpora: Ministrstvo za kulturo RS