Festivaljanje

Oddaja
22. 8. 2017 - 16.30

Metelkova:

 

Gala hala ob 21:00: BEAT THIS! PINTA KALUZA8 JUNKER + (t)rap predah s simon$ezdie & zero6teen

Še zadnji avgustovski Beat this! večer bomo srebali hladno in poslušali mastno. S poletnim ciklom Beat this!, ki se oplaja na različnih sodobnih derivatih beats scene, raziskujemo presečišče lo-fi inštrumentalov, umazanih basov, elektronskih izpeljank in še česa. Razgibavanje vratnih mišic zagotovljeno.

Za konec se bomo s Spejs kolektivom prepustili neznanim širinam vesolja. S svojo prvo kompilacijo 56315:launch so se člani kolektiva podali na ekspedicijo, s katero v ležernem ritmu raziskujejo intergalaktične zvočne svetove inštrumentalnega hip hopa, lo-fija, trapa.. skratka vsega, kar ima pridihom spejsiša.

Na Letnem vrtu se nam bo predstavila polovica še precej svežega kolektiva: Pinta s svojimi poletnimi vibracijami, kaluza8 s težkimi dropi in man with the plan oz. pobudnik kolektiva Junker, s sanjavimi, a preciznimi beati. Kot ekstra bonbonček pa se kaluzi8 pridružijo simon$ezdie & zero6teen ter od(t)rapajo nekaj ekskluzivnega materiala, za katerega se šušlja, da kmalu luč sveta zagleda tudi na medmrežju.

Vstop prost!

 

Jalla Jalla ob 20:20: One day the poor will have nothing left to eat but the rich >>Pridite na pojedino!

 

Posamezne kulturne prireditve:

 

Mednarodni grafični likovni center: Bienale TOP 10 in Zgodbe v travi-tiskanje

17:00-18:00 Bienale TOP 10 – javno vodstvo v slovenskem jeziku (vodi Tina Boc) in angleškem jeziku (vodi Gregor Dražil). Zbirno mesto pred MGLC (Grad Tivoli).

18:00-20:00 Vodstvu sledijo Zgodbe v travi: zgodbe z delavnico tiskanja na majice (imejte jih s sabo!), vrečke, nalepke.
Zgodbe v travi so zgodbe, misli, verzi, ki jih nadgradimo z ustvarjalno delavnico tiskanja na majice (imejte jih s sabo!), vrečke, nalepke. Tema Zgodb je voda. Umetnost in voda sta kot zrcali, obe odsevata naš svet in življenje. Pogledali bomo, kako vodo razumemo Slovenci, kako drugi narodi, kako umetniki, ekologi in kako pravljičarji. Delavnice vodi akademska slikarka Nika Rupnik, pomoč Mihael Novak ter prostovoljki 32. grafičnega bienala Karmen Zupanc in Urša Štefan.
Pred Ustvarjalnim centrom Švicarija, vstop prost.

 

Atrij ZRC ob 19:00: Vžgano v spominih (Burnt in memories)

Odprtje razstave in projekcija dokumentarnega filma

avtorici: Nadja Velušček in Anja Medved.
Razstava in dokumentarni film prinašata pričevanja ljudi, ki so ukrepe fašistične in nacistične raznarodovalne in uničevalne politike občutili na lastni koži. V časih, ko se spet krepijo pogubne ideologije, ki se navdihujejo pri domnevni večvrednosti ene rase, se je zazirati v preteklost še tem bolj pomembno. Razstava in dokumentarec Vžgano v spominih sta dokumenta časa, ki se ne sme več ponoviti.

Oboje je nastalo v sklopu projekta z naslovom Vžgano v spominih (Burnt in memories), ki se osredotoča na večnarodnostno območje med (današnjimi) Slovenijo, Italijo in Hrvaško. Vodilni partner projekta je Znanstveno-raziskovalno središče Koper. 

Brez vstopnine

 

Prulček Bar ob 20:00: Burry Yurman

Prihajam iz okolice Ljubljane. Kitaro sem se začel učiti pri osmih letih, klaviature pa pri štirinajstih letih. Leta 2001 sem se udeležil festivala Melodije Morja in Sonca s svojo prvo pesmijo Ti si moja ljubica. Igram rock, rock'n'roll, blues, country in funk glasbo, posnet je tudi že prvi videospot za komad Prvi pogled.

Brez vstopnine

 

Hostel Celica ob 20:00: HappyBluesDuo: Guitarmonica Blues (Erič, Leonard)

Igor Leonardi in Miha Erič sta dva profesionalna glasbenika, ki poprimeta za številne instrumente in prav nobena zvrst jima ni tuja. Igrata v številnih zasedbah in sodelujeta s številnimi glasbeniki.
Tokrat bosta združila moči v neomejeni improvizaciji in muziciranju na dolge proge.
Vabljeni!

Igor Leonardi: glasbenik, skladatelj, kitarist
Miha Erič: glasbenik, skladatelj, lap steel kitara, ustna harmonika

Brez vstopnine

 

Festivalske prireditve:

 

20. Mednarodni festival MLADI LEVI:

Stara mestna elektrarna ob 18:00 do 20:00 in od 22:00 do 24:00 vsakih 15 minut:

Tania El Khoury: DO KODER ME NESEJO KONICE PRSTOV (LB,UK, PS)

Tania El Khoury deluje v Bejrutu in Londonu. Ustvarja interaktivne instalacije in predstave, v katerih aktivno sodeluje občinstvo. Končuje doktorat o političnem potencialu interaktivnosti. Zanima jo predvsem interaktivna umetnost po arabski pomladi. Je soustanoviteljica kolektiva Dictaphone Group, ki se ukvarja z urbanim raziskovanjem in umetnostjo v živo.

V predstavi Do koder me nesejo konice prstov je Tania povabila umetnika Basla Zaraaja, naj napiše rap komad o izkušnji begunstva, ki jo je doživel skupaj s svojo družino. Med to točko »eden na enega« se Basel z enim izmed obiskovalcem spusti v pogovor s pomočjo dotika in zvoka.
Morda se nas dotaknejo tragične usode beguncev, ujetih v vojni ali razseljenih zaradi njih, a ta »dotik« ostaja zgolj metafora. Običajno se nas te zgodbe dotaknejo prek medijev. A kaj, če bi se nas ena izmed takšnih zgodb dotaknila zares, fizično? Če bi podali roko Baslu, bi si dovolili, da bi se nas zgodba dotaknila na globlji ravni? V tem primeru zgodbe zagotovo ne bomo mogli takoj prepustiti pozabi. Ostala bo z nami, vsaj do takrat, ko jo bomo sprali s sebe. V tej predstavi umetnika kritično reproducirata dejansko stanje: begunce, ki so tukaj, a obenem daleč stran.

Avtorica predstave: Tania El Khoury
Soavtor in izvajalec: Basel Zaraa
Avtor pesmi: Basel Zaraa (vokal, bas in klaviature), v sodelovanju z Emily Churchill Zaraa (vokal), Pete Churchill (glasbena produkcija) in Katie Stevens (flavta in klarinet)

Obvezna je predhodna rezervacija.

Predstava je v angleščini.

15 minut

Stara mestna elektrarna ob 20:00: Deborah Pearson: ZGODOVINA, ZGODOVINA, ZGODOVINA (UK)

Deborah Pearson je kanadsko-britanska umetnica; dramatičarka, performerka, kuratorka in tudi doktorica znanosti s področja narativov v sodobnem performansu. Je tudi del kolektiva Forrest Fringe, ki je ustvarjal istoimenski festival. Različnost njenih položajev in vlog na območju gledališča in hkrati zavezanost temu, da nenehno preizprašuje svoje mesto in mesto umetnikov ter umetnosti, ji omogoča izjemno raznolik spekter vstopov v gledališče.

Zgodovina, zgodovina, zgodovina je predstava o različnih plasteh nekega časa: zgodovina Deborine družine, intimna zgodovina družine skozi besede treh generacij žensk, zgodovina skozi umetniško delo – film, v katerem igra Deborin dedek – in plast zgodovinskih dogodkov: 23. oktobra 1956 se je s študentskimi demonstracijami začela revolucija na Madžarskem, upor proti komunistični vladi in sovjetskim silam, ki je potekal iz kina Corvin. Predstava o tem, da ima vsak zgodovinski dogodek obraz in da ima vsak obraz svojo zgodovino.

Avtorica: Deborah Pearson
Dramaturgija: Daniel Kitson
Svetovanje: Tania El Khoury, Laura Danneqin
Projekt je bil razvit s pomočjo: National Theatre Studio
Produkcija: A House on Fire, Theatre Garonne, BIT Teatergarasjen

Predstava je v angleščini s slovenskimi nadnapisi.

90 minut

Gledališče Glej ob 20:00: Societat Doctor Alonso & Semolina Tomić: ANARHIJA (ES)

Societat Doctor Alonso je v prejšnji sestavi v Ljubljani odprla ene izmed Mladih levov kot General Electrica. Tokrat prihajajo s performansom Semoline Tomić, ki je igralka, plesalka, tudi bivša bobnarka v punk bandu in vodja barcelonskega nepridobitnega odra Antic Teater. Svet je prepotovala z gledališko skupino La Fura dels Baus, ki je gostovala tudi v Ljubljani. Semolina je iz Osijeka, že od leta 1985 pa živi v Barceloni.

Anarhija ima že stoletja slab sloves, čeprav v resnici ne pomeni odsotnosti reda, le odsotnost hierarhije. V predstavi nas Semolina spomni na pomembno anarhistično revolucijo v Kataloniji leta 1936, ko so med špansko državljansko vojno učinkovito in uspešno kolektivizirali vso zemljo; spomni pa nas tudi na spodletele anarhistične poskuse. Morda je predstava Anarhija vaja za boljše poskuse rušenja reda in vzpostavljanja novih odnosov, ki ne temeljijo nujno na hierarhiji? Je participatorna predstava, občinstvo pričakata Semolina in 40 priključenih električnih kitar. Bomo skupaj vzpostavili novo hierarhijo? Lahko iz anarhije vznikne drugačna hierarhija? Ali kot pravi Semolina: “Če hočete tišino, se morate dogovoriti.” In: “Delajte, kar hočete.”

Režija: Sofia Asencio
Besedilo: Tomàs Aragay
Koreografija: Sofia Asencio
Avtorstvo in izvedba: Semolina Tomić
Oblikovanje svetlobe in scene: CUBE
Zvočni prostor: Alfonso Ferri
Producentka: Imma Bové
Distribucija: Societat Doctor Alonso
Koprodukcija: Festival Terrassa’s TNT, Antic Teatre
Prevod v slovenščino: Sandra Lebar

Predstava je v španščini s slovenskimi in angleškimi nadnapisi.

60 minut

 

Ljubljanski grad ob 21.00: 10. Festival Panč – 1. dan: Comedy Roast Battle

epski spopad komikov v žaljenju

Aleš Novak, Eva Virc, Gašper Bergant, Marko Žerjal, Nejc Šmit, Rok Škrlep, Sašo Stare, Žan Papič

Jubilejna izdaja osrednjega festivala stand-upa prinaša 33 komikov, 5 tematskih večerov in največji slovenski Comedy Roast Battle vseh časov

Tin Vodopivec in Andrej Težak Tešky, očeta festivala Panč, ki s soborci že desetletje skrbita za dobro razgibanost udov in trebušnih prepon ljubiteljev smeha, bosta tudi to poletje zabelila z velikim odmerkom stand-up komedije nad Ljubljano. Idilično grajsko dvorišče bo med 22. in 26. avgustom gostilo pet tematskih večerov, ki jih bo soustvarilo več kot trideset izbranih domačih, regionalnih in tujih komikov. V torek bo Panč prvič gostil eno mlajših stand-up disciplin, Comedy Roast Battle oz. kratke spopade v 'prcanju' po turnirskem sistemu na izločanje. Sredin British Comedy Night bodo stkali mednarodni gostje, četrtek pa je rezerviran za Yugo Mix z izbranimi regionalnimi šaljivci. Petkovih 10 komikov za 10 let Panča prinaša revijo pionirjev, ki so stkali premierni festival, sobota pa Slovenski večer komedije.

Ob dežju se predstave selijo v Festivalno dvorano.

Vstopnina je!

 

Trnfest:

KUD France Prešeren:

21:00 Ambra

Tišina je prekinjena, luči so prižgane.... Megleno ljubljansko podzemlje je izpljunilo trdo, glasno in vnetljivo snov pod imenom Ambra.

22:00 Deviant Funk a.k.a. Nova deViator

Dj program

Prost vstop!

 

Bežeče prireditve:

 

Slovenska kinoteka: Ni predstav

 

Tovarna Rog, Modri Kot ob 21:00: Bife Torkovsky: Ivanovo detstvo (Ivan's childhood), 1962
Vstopnine ni, prostovoljni prispevki.

 

Kinodvor:

18:30 Odiseja (L'odyssée), Jérôme Salle , Francija, 2016, DCP, 122'

Epska oda znanstveni radovednosti in filmski dokumentaristiki prekrižari oceane in polovico stoletja v življenju slovitega raziskovalca in filmarja podvodnih svetov, Jacquesa Cousteauja.

21:00 Frantz, François Ozon, Francija / Nemčija, 2016, DCP, 113'

François Ozon (Nova prijateljica, Gospodinja) je v svobodni priredbi filma Ernsta Lubitscha posnel pretanjeno zgodbo o žalovanju, ljubezni, spominu in spravi, ki pokaže, da je ločnica med lažjo in resnico vse prej kot črno-bela.

 

21:00 Kongresni trg: Letni kino na Kongresnem trgu

Nebo nad Berlinom (Der Himmel über Berlin), Wim Wenders , Zahodna Nemčija / Francija, 1987, DCP, 128'

Vstop prost!

Hipnotična simfonija velemesta in melanholična elegija za Berlinom na predvečer padca zidu predstavlja režiserjevo vrnitev v domovino, saj gre za Wendersov prvi nemški film po osmih letih v Ameriki. Nebo nad Berlinom, navdihnjen z Rilkejevo poezijo, posvečen Ozuju, Truffautu in »drugim padlim angelom« ter posnet v omamni črno-beli in barvni fotografiji Henrija Alekana, je Wendersu prinesel nagrado za najboljšo režijo v Cannesu leta 1987.

 

Komuna:

19:00 Pariz lahko počaka (Paris Can Wait), Eleanor Coppola, romantična komedija

20:45 Dunkirk, Christopher Nolan, ZDA, Velika Britanija, Francija, Nizozemska, akcijska vojna drama

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness