Pod zemljo!

Oddaja
10. 7. 2017 - 16.30

Metelkova mesto:

 

Jalla Jalla ob 19:00: Odbojka (igrišče za Celico). Pridite in povabite svoje prijatelje na sproščeno rekreacijo in druženje.

 

Gala hala ob 21:00: MOSH BEACH PARTY #7 DEEZ NUTS (Avstralija) OBEY THE BRAVE (Kanada)

Deez Nuts so norci iz Avstralije, ki beat-down HC mešajo z odličnim humorjem, metalsko težino in raperskim pridihom. V Sloveniji so bili že parkrat, njihovi koncerti pa so vedno prava norišnica. Zunaj imajo tudi novo plato, ki ji bomo lahko prisluhnili na odru Gala Hale na Metelkovi.
Ob boku Deez Nuts pa bodo tudi kultni manijaki Obey The Brave, eno bolj zvenečih imen svetovne metalcore scene. Prihajajo iz Kanade, in šopajo zmešano po kanadsko. Vodi jih Alex Erian iz Despised Icon. Junija bodo izdali album Mad Season, ki bo izšel prek založbe Epitaph.
Boj proti vročini je le eden – in sicer nori Mosh Beach Party!

Vstopnina: 24 € na dan koncerta

 

Glasba izven:

 

Cankarjev dom ob 20:00: Martha Argerich, klavir

Komorni orkester Franza Liszta
Gábor Boldoczki, trobenta
Akané Sakai, klavir
Annie Dutoit, branje
Gábor Takács-Nagy, violina

Martha Argerich, klavir
Gábor Takács-Nagy, dirigent
Program:

R. Wagner: Siegfriedova idila, WWV 103
C. Saint-Saëns: Živalski karneval (za dva klavirja in naratorja)

 

Cerkev sv. Jakoba ob 20:30: Mešani pevski zbor PUK Choir (Južnoafriška rep.)

Mešani pevski zbor

Mešani pevski zbor PUK velja za enega izmed najboljših v Južnoafriški republiki. Redna povabila na nastope s strani vlade, podjetij, univerz, cerkva in glasbeno umetniških združenj, pričajo o zavidljivi in konstistentni ravni izvedbe. Poleg več kot 50 letne tradicije, kakovost njihovih izvedb poudarjajo tudi nagrade in priznanja na številnih festivalih in tekmovanjih doma in v tujini. Zbor Univerze v Potchefstroomu je bil ustanovljen leta 1955 in kot tak deluje že več kot 50 let. Poleg vsakoletnih turnej po Južni Afriki in Namibiji, se zbor predstavlja tudi na mednarodnih koncertnih turnejah. Glavni cilj teh turnej je tkanje kulturnih vezi, posvečanje dobri zborovski glasbi ter seznanjanje tujih držav z južnoafriško tradicionalno zborovsko glasbo. Zbor je sestavljen iz študentov Severno–zahodne Univerze (Potchefstroom Campus), starih med 18 in 23 let. Zbor praviloma poje pod vodstvom gostujočih dirigentov/zborovodij. Izvajajo velika dela z orkestri, kot so Carmina Burana (Orff), Requiem (Mozart), Matejev Pasijon (Bach), Mesija (Händel), Krönungsmesse (Mozart) in številne druge. Prav tako organizirajo in sodelujejo na številnih zborovskih festivalih. Zbor se je odzval tudi na povabilo Mednarodnega centra za zborovsko glasbo (Belgija) in tam gostoval v letih 2003 in 2008. Zbor je pel na inavguracijah dveh voditeljev JAR, FW de Klerka in NR Mandele.

Brez vstopnine

 

Atrij Kavarne NUK ob 21:00: Šansonski večer - Nika Vistoropski

Ljuba, zbir avtorskih šansonov Nike Vistoropski je, se zdi, nastal povsem po naključju. Čeprav so Nikini glasbeni začetki, če vanje ne vštejemo tudi tistih zgodnjih poskusov glasbene kariere v vrtcu, ko je vpila v kodralnik, dokaj pozni, so se v resnici ravno ob pravem času prebudili iz življenjskega polsna. Klavirske tipke je božala že kot otrok, a korak h glasu, najbolj intimnemu od vseh inštrumentov, je bil dolg, tipajoč in počasen. Neko poletje je presenetila samo sebe in iz ljubega miru spisala deset šansonov, ki bi najverjetneje ne postali nikoli javno dobro, če bi je ob tem izmerno ne podpiral mojster Bojan Cvetrežnik. Avtor več aranžmajev njenih skladb in "podpornik", o katerem lahko samo hrepenite, jo še vedno spremlja na njeni ustvarjalni poti. Na svojem prvencu, ploščku Ljuba, je sicer sodelovala s pianistom Sašom Vollmaierjem, s katerim sta na podstrešju stare hiše v pariškem Maraisu ustvarila pravljico, za katero si je treba v tišini vzeti čas. Pesmi s plošče Ljuba nikakor niso ambientalna glasba, ki lahko teče mimo neslišna, ampak so zgodbe, ki te posrkajo vase. In če je dan pravi, "vzamejo" tudi solzo ali dve. Na koncertu bosta Niko spremljala že omenjeni Bojan Cvetrežnik in basist Janez Hace. Predstavili bodo skladbe iz albuma kot tudi nekaj novih prepesnitev in avtorskih pesmi.

Časnik Mladina je v recenziji plošče Ljuba zapisal, da novinarki Niki Vistoropski (za torkovo prilogo Dela Ona in mesečnik Onaplus namreč piše že leta) besednega izražanja ni dovolj zgolj v tiskanih medijih, saj se je svojo kreativno energijo odločila usmeriti tudi v ustvarjanje glasbe, natančneje šansona, pri katerem so v ospredju ravno besede in njihov pomen. "Ljuba prinaša šest njenih avtorskih pesmi in eno Branka Gradišnika, ki jih ob zgolj klavirski spremljavi Saša Vollmaierja predstavi kot lastno uglasbeno poezijo, pri čemer jih podaja izrazito pripovedno, z izrazitim čustvenim nabojem. Njen vokal se tako spreminja glede na intenziteto čustev, od tihega šepeta do bolj izraznega petja. Album, ki na intimen način izpostavi novo predstavnico domačega šansona," so še zapisali. "Celoten vtis albuma ima nek šansonski podton, krute zgodbe, povedane na šaljiv način, učinkujejo zelo prepričljivo, ob nekaterih se kar dvignejo kocine. In najbolj kruta pesem je gotovo Miha, s katerim je napovedala izid prvenca," je zapisal v Delu Zdenko Matoz. "Krutost tega sveta pa precej lažje in raje preživi kot borka, ne pa kot žrtev. In tako tudi v skladbi Majda zanemarjena hči vzame stvari v svoje roke in se znebi razvajenega brata in zlobne mame. Maminih sinčkov in pokončnih žensk v zgodbah mrgoli in je po tej plati album Ljuba celo nekoliko moralističen, vendar pa povsem realen in sporoča, da je treba ljubiti nazaj, če si ljubljen, in brcniti nazaj, če si brcnjen. Pri svetopisemskosti se odloči za zob za zob in oko za oko, ne pa za nastavljanje drugega lica."

Nikine zgodbe naj bi bile blizu govorjene besede Laurie Anderson, celoten vtis izdelka Ljuba pa je še najbliže šansonovski glasbeni izkušnji Svetlane Makarovič.

Čeprav spremljava, ki ji bomo priča na koncertu, torej virtuozna prisotnost Janeza Haceta in Bojana Cvetrežnika, nosi nekoliko toplejši okus, so zgodbe, ki jih poje, enake – trpke, smešne, takšno kot je življenje samo.

Vstopnina: 10 EUR

 

Razstave, predavanja in tko:

 

Galerija UAUU, Gosposvetska 7 ob 18:00: Eva Šuštar: Med nami, fotografska razstava

Črvi. Hrošči. Škorpijoni... Majhna, drobna bitja s katerimi si delimo naš modri planet. Vendar, kaj bi se zgodilo, če ne bi bila več tako majhna, ampak bi se transformirala v nekaj izjemno večjega? In kaj, če bi nekako prevzela naše domove? Bi nas prevladal strah? Ali mogoče občutenje gnusa? Ali pa bi ta velika golazen kmalu postala naš novi hišni ljubljenček.

Serija Med nami nam bo pomagala vzbuditi našo domišljijo in predstavo o svetu, kjer te živali, ki jih po navadi sovražimo, ignoriramo ali se jim izogibamo, postanejo naša najhujša nočna mora.

Brez vstopnine

 

Maribor:

MMC KIBLA ob 20:00: Mersid Ramičević: Aperture, zvočna instalacija v živo in predstavitev
Aperture je zvočna instalacija v živo, ki ji bo sledila še predstavitev topologije zvočnega dosega (Sets of Earshot Topology), ki jo pripravlja Mersid Ramičević, skladatelj in improvizator ter rezidenčni umetnik Sobe za goste iz Maribora.
Aperture je delo v sklopu edicij dolgoročnega projekta Sets of Earshot Topology, ki se ukvarja z glasbeno informirano družbeno koreografijo in obravnava izgubljeno identiteto industrijskega mesta Maribor, ki je nekoč veljalo za jugoslovanski Manchester. Aperture je glasbeno delo na področju ikonografije zvoka ter post-industrijske estetike zvoka. Performans Aperture bo predstavil tudi grafične in verbalne primere partitur, obdelanih v MaxScore Picster-ju, katerih osnova so rastri in
vzorci, uporabljeni pri tekstilnih nosljivih vizualijah.
 

Bežeče sličice!!!

 

Slovenska kinoteka: Ni predstav

 

Kinodvor:

17:00 Utrip ljubezni, Boris Petković, Slovenija, 2015, 77 min, 14+, v slovenščini

Z angleškimi podnapisi. / English subtitles.

19:00 Spomini na ljubezen (Mal de pierres), Nicole Garcia, Francija / Belgija, 2016, DCP, 121'

Zgodba o čutni in neukrotljivi mladi ženski, ki v zadušljivem ozračju petdesetih let minulega stoletja išče popolno ljubezen.

21:30 Gimme Danger, Jim Jarmusch, ZDA, 2016, 108'

Jarmuschev duhoviti, nalezljivo fanovski dokumentarni poklon eni najbolj vplivnih rock skupin vseh časov, The Stooges, je svetovno premiero doživel na festivalu v Cannesu.

Mala dvorana:

19:15 Glasba je časovna umetnost 2, LP film Buldožer - Pljuni istini u oči, Varja Močnik, Slovenija, 2017, DCP, 52'

V dokumentarcu Varje Močnik člani skupine Buldožer, njihovi prijatelji in oboževalci obujajo spomine. Njihova pričevanja se prepletajo s fiktivnimi prizori, slikovnim materialom s plošče, arhivskim gradivom in animacijami. Vse skupaj ustvarja svež in surrealističen film, ne samo o legendarnem albumu, ampak tudi o aktualni družbi in času.

20:30 Glasba je časovna umetnost 2, LP film Buldožer - Pljuni istini u oči, Varja Močnik, Slovenija, 2017, DCP, 52'

 

Ljubljanski grad ob 21:30: Film pod zvezdami

Rogue One: Zgodba vojne zvezd (Rogue One: A Star Wars Story), Gareth Edwards, ZDA, 2016, DCP, 133'

Slovenski podnapisi

Po vzpostavitvi tiranskega galaktičnega Imperija skupina nepričakovanih junakov pod vodstvom nekdanje zločinke Jyn Erso združi svoje moči, da bi izpeljali nemogočo misijo. Polastiti se morajo tajnega načrta zvezde smrti, smrtonosnega orožja Imperija, katerega arhitekt je odtujeni oče mlade upornice Jyn. Gareth Edwards (Godzila) je z epsko pustolovščino Rogue One: Zgodba vojne zvezd, postavljeno v čas izvorne trilogije, ustvaril prvi samostojni film v kultni seriji Vojna zvezd.

 

Komuna:

18:30 Churchill, Jonathan Teplitzky, Velika Britanija, zgodovinska vojna drama

20:30 Alibi.com, Philippe Lacheau, Francija, komedija

 

 

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.