Vojska na domačem pragu, tretjič

Oddaja
23. 10. 2015 - 17.00

Izjava

Slišano je izjava poslanke Stranke modernega centra na 22. izredni seji Državnega zbora Simone Kustec Lipicer ob predstavitvi dopolnila zakona o obrambi. S sprejetjem dopolnitve je na predlog vlade državnemu zboru pravno omogočen prenos policijskih pooblastil na vojsko. Vojaki Slovenske vojske bodo tako imeli moč opozarjanja, dajanja napotkov, začasnega omejevanja gibanja oseb ter sodelovanja pri obladovanju skupin in množic. Kaj ti pojmi razen termina opozarjanja v praksi pomenijo, ostaja sicer znatno velika neznanka, saj so ti v dotičnemu zakonu ohlapno definirani in zato dovzetni za marsikatere interpretacije. Na vojsko pa bodo lahko preneseni z dvotretjinsko večino parlamenta ter ob ugotovitvi izrednih razmer, za kar je prav tako pristojen Državni zbor. Pooblastila, ki jih bo vojska lahko izvajala pod pogoji, predpisanih za policijo, bodo veljavna za obdobje do treh mesecev, Državni zbor pa bo imel po preteku tega obdobja možnost nadaljnjega podaljšanja.

Z ohlapno definicijo je bilo tako spremenjeno ter zamegljeno pravno ločevanje med vojaško in civilno sfero, ki je bil poglavitni kamen spotike ob ustanovitvi države Slovenije, kljub temu pa je bil zakon, kot smo slišali, pospremljen z besedo državnotvornost. O tem, da imajo poslanci tu v mislih specifično pojmovanje državnotvornosti, ki je proizvod birokratske rigidnosti, spregovori sociolog Gorazd Kovačič:

Izjava

Da je premik razmerja med civilno in vojaško sfero, ki ga zaznamuje dopolnitev zakona problematično interpretirati kot državnotvorno, meni tudi nekdanji član predsedstva Republike Slovenije Dušan Plut med leti 1990 in 1992, ki tega ne vidi kot:

Izjava

Sedaj dopolnjeni zakon o obrambi je po mnenju nekdanjega ustavnega pravnika Matevža Krivica sicer de facto že pred spremembo vseboval možnost povečevanja pristojnosti vojski. Vsekakor pa je bila v obstoječih pravnih okvirih možna logistična in administrativna podpora vojske na mejah. Obramboslovec Klemen Grošelj:

Izjava

Novi zakon o obrambi je sicer posledica počasnega organiziranja države in neodzivnosti vlade, ki je že spočetka imela skromno zastavitev sprejemanja kvot, a je v premešetanju civilne in vojaške sfere možno videti mehanizem, ki ima lahko dolgoročne posledice. Kovačič:

Izjava

Da je razširjanje in krepitev policijsko varnostnega koncepta države problematično, meni tudi raziskovalka na Mirovnem inštitutu Mojca Pajnik, ki se ji zdi:

Izjava

Sprejetje zakona je sicer v večini spremljal primankljaj kritičnega medijskega poročanja. Da je to simptom sprejemanja vladne definicije državnotvornosti, ki ga prevzemajo tudi medijske hiše, opozori filozof Boris Vezjak:

Izjava

Primeri ukrepov oziroma pravnih preureditev, kot smo jim bili priča v sredo, so številni, a kljub temu ne gre dojemati dosedanje zgodovine države idealistično, dopolnilo zakona pa kot napad na demokracijo. Da je Slovenijo prečil republikanski red ne pa demokracija, pojasni politolog Tonči Kuzmanić:

Izjava

Četudi je čez Državni zbor te dni završal govor o izrednih razmerah, pa je kljub temu to po mnenju Kuzmanića potrebno ločevati od govorjenja o varnosti:

Izjava

Kljub temu pa je po mnenju raziskovalca na ZRC SAZU Boštjana Nedoha mogoče na današnjo situacijo gledati tudi skozi spremembo v načinu delovanja mehanizma izrednega stanja. Moderno, ki je beležila oblastne mehanizme, kjer je posameznik bil v stanju nenehnega prehajanja iz ene institucije v drugo oziroma v situaciji nenehnega začenjanja, je zamenjalo stanje nikoli končanja.

Izjava

Predsednik Državnega zbora Milan Brglez ni upošteval volje strankarskega kolega Mira Cerarja, zato zakon ni začel veljati dan po sprejetju, ampak v veljavo stopi 28. oktobra. S tem se omogoča zbiranje 2500 potrebnih podpisov za razpis pobude za zakonodajni referendum. Radio Študent na spletni strani protimilitarizaciji.wordpress.com poziva k zbiranju podpisov, na družabnem omrežju pa danes neimenovana skupina vabi k protestu zoper militarizaciji, ki se bo pričel ob 18ih na Kongresnem trgu.

Današnji Kultivator zaključujemo s prognozo Kuzmanića o tem, da ima lahko dotična situacija ob javnem angažmaju pozitivne posledice:

Izjava

 

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentarji

Raje dajte naslov MIGRANTI NA DOMAČEM PRAGU

Zbiranje podpisov proti interesom države Slovenije. Zdrava pamet na dopustu.

Kdo vas financira, kajti niste vredni konjske fige!

Proti interesom države Slovenije? Jaz si ne želim iz Slovenije, prav tako ne želim vojske za lastnim hrbtom! Na meji pa itak lahko so, brezveze. KSami praznoglavci, dobro da ste sploh našli spletno stran

Študente v nabornistvo.

Kako je mogoče da se radio študent , ki se financira uz državnega proračuna, kar pomeni, da ga plačujemo davkoplačevalci sedaj delujejo proti tistemu, ki mu daje kruh. To je tako, kot bi tistemu, ki ti daje kruh rezal roko, oovrh tega nam pa še hočejo naprtit referendum, ki nad bo stal 5 milijonov ali več. Pa kaj vi na radio študent sploh kaj razmišljate ali sami sebi delate reklamo. Pa je ja bolje, da se denar porabi za kaj drugega kot pa za referendum, npr. za lačne otroke ali pa pomoč revnim, obubožanim alu kaj drugega. Vi zaposleni na radio študent in ostali somišljeniki pojdite na mejo kot prostovoljci, da vss potem vidimo kako ste glasni, pa odpeljite si še kakšnega migranta domov pa ga hranite in mu dajte streho nad glavo. Katastrofa od vas radio študent res bravo od vas res si zaslužite, da vas ukinejo tisti, ki vam dajejo denar za vaše plače.

Zeeeeh. Kako prekleto dolgočasni (in zelo zgrešeni) so komentarji, ki izkazujejo temeljno nerazumevanje delovanja države, v kateri njihovi avtorji živijo in jo s pridnim internetnim komentiranjem varujejo.

Bolje, da jo varujemo, kot pa da jo uničujemo oz. uničuje radio študent z referendumom, ki bi tako ali tako padel in bi spet zapravili več kot 5 milijonov, ki bi ga lahko porabili za luknjaste ceste. Dragi radio študent, predlagam ti, da se sam ukineš in si prihraniš to, da te bomo ukinili davkoplačevalci, ki bomo zahtevali takojšno ukinitev. Predlagam, da se razpiše referendum za dokončno ukinitev radia študent, kaj pravite?

Predlagam, da se najprej čisto tako, malo za popestritev pozanimate, kateri so dejanski viri financiranja Radia Študent. Lahko pa tudi vztrajate do konca, ko se bo treba prizanesljivo smejati nevednosti in nezmožnosti tega, da poiščete prave podatke. P.S.: Tisto o varovanju z internetnim komentiranjem je bila bolj ali manj sarkastična pripomba.

Glavni viri so iz državnega proračuna oz. ŠOU - Študentske organizacije Univerze v Ljubljani, ki pa ga financira v večji meri država. V študentskih organizacijah so pa itak prisotni oz. zaposleni ne-študenti oz. ljudje, ki si niso mogli drugje najti službe in se držijo kot klopi in sesajo denar iz državnega proračuna. Tako, da če mi še kdo reče, da so v vseh teh organizacijah prisotni študentje v večji meri naj se raje pozanima, predvsem pa ti David.

Malo si preberi o tem, da je že radio študent dobil iz proračuna 1 milijon eurov, to pa niso male številke in bi se bilo vredno zamisliti. Raje ukinit radio študent in dati denar tistim, ki ga resnično potrebujejo. Na tej povezavi pa si poglejte koliko denarja je prejel radio študent:

http://www.publishwall.si/aktualno/post/148579/zbiranje-podpisov-za-ukin...

hu mater... pa res. na tej povezavi zgoraj pa res vse piše. zdej mi je jasno.
facepalm, mičo.

O fak, kako noro legitimen vir! Publishwall objava, klanjam se. Ne, resno, sori, Mičo, menda smo pa že toliko odrasli, da nekih random objav, ki še blog zapisi niso, ne bomo jemali kot referenco. Če že gremo na to, potem bi bilo najprej treba prebrati tole: http://www.sou-lj.si/dokumenti/akti/akt%20o%20ustanovitvi_rs.pdf. In ustrezno razumeti pojme, kot so zavod, nepridobitna organizacija itd. Nadalje je treba poznati proračun ŠOU, ki za leto 2015 znaša okrog 3 milijone evrov. Od tega jih je Radio Študent prejel mogoče kakih 200.000. Ti podatki so preverljivi, jih prepuščam tvojim brskalnim sposobnostim, Mičo. Tko da če bi imelo smisel zavoljo takozvane davkoplačevalske dobrobiti pozivati k ukinitvi katerekoli ustanove, bi blo velik bolj donosno ukinit kar celoten ŠOU, knede?

Kako, da mi ne prej kapnal, da bi blo najboljše ukinit celoten ŠOU :), ker tako dobi veliko preveč denarja

Kako, da mi ne prej kapnal, da bi blo najboljše ukinit celoten ŠOU :), ker tako dobi veliko preveč denarja

Kako, da mi ne prej kapnal, da bi blo najboljše ukinit celoten ŠOU :), ker tako dobi veliko preveč denarja

Kul, pa se strinjamo :) RŠ bo obstajal pa tud po ukinitvi ŠOU, tko da volk sit in koza cela.

A ni ironično, da so zahteve po ukinitvi RŠ z namenom varčevanja posledica nekega drugega varčevanja? RŠ je namreč trenutno na udaru zaradi poziva k referendumu; sporen zakon je posledica premalo policije na meji; premalo policije na meji pa ne bi bilo, če ne bi neka prejšnja vlada z ZUJF-om močno zmanjšala njeno financiranje - češ, saj itak nič ne delajo in jih ne rabimo toliko! Sedaj raja udriha po RŠ, medtem pa oblast ohranja razmerja moči in se smeji.

Sramota jih poznala.
Medtem pa gospodin ZUJF castni doktorat dobil za "prispevek" k demkatizaciji.
*facepalm*

Pojdite pobudniki referenduma sami na mejo in varujte begunce. Policija sama ne zmore in vojska jim res lahko pomaga, pa saj je konec koncev tudi plačana za varnost in stabilnost. Samo otežujete že tako zapleten položaj in policisti potrebujejo pomoč.Ustavno sodišče bo pa verjetno moralo odločiti v korist države in na koncu bo vojska itak imela pooblastila.IN kaj ste s tem naredili? Samo obremenili že tako preobremenjeno policijo.

Torej se strinjaš s tem, da se mimo ustaljenih postopkov, ki pritičejo demokratični državi, na horuk v temelju spreminja organizacija države? Lepo piše v enem izmed prejšnjih komentarjev: policijo je že zdavnaj preobremenila država. Pa meni se zdi tudi malo ironično, da se pizdimo, kako moramo varovati državo nad neciviliziranimi aziatskimi hordami, medtem ko je v tej lijepi naši odpadla nogometna tekma, zato, ker smo imeli premalo policistov. Zakaj se namesto tega, da se begunce poziva k temu, da naj ostanejo doma, in da se poziva h gradnji meje, ne poziva raje k temu, da naj Slovenci preprosto nehajo vozit pijani in delat razne druge zlo-čine, pa policija ne bo preobremenjena?

*poziva h gradnji ograje

Afrika prihaja k vam,... torej vsi ki ste proti ograji, ali hočete uničenje evrope, uničenje vaših otrok, vaše prihodnjosti, popolno primitivnost ter revščino?

Ali ni dovolj gledal mlade albance stare 12 let v knjižnjicah, ki zafrkavajo knjižnjično osebje, dobsedno jebejo ljudi v glavo,... vzunaj se igrajo z noži,...

Kaj mislite, kaj bo ko ljudje travmirani od vojn, sudan, afganistan, isila ali pa tudi isilovi vojni veterani živijo med nami? ALi mislite, da bo manj kriminala?
Ali mislite da so bili vzgojeni kulturno? Kaj mislite, če bo zraven vas nekdo, ki je vojni veteran ter lahko vsak trenutek pokolje vaše otroke ter vas?
Hčerke bodo posiljene,... afrika se bo dogajala tle v Evropi,..... to bo. Kaj pa pol "humanitarci" ali boste rekli žrtvi, ki ji je priseljenec posilil hčerko, naj bo sočutna do priseljenca, ker je trpel travme? Lepo vas prosim, ne bit neumni.

TO ni osebno, to je za zaščito Slovenije ter Evrope. Imamo se pravico zaščitit ter zgradit zid! TO je naša pravica.Pravico imamo zavrnit nekoga, ki nima pravne podlage za vstop v državo. TO je naša pravica. Pravico imamo, da se dobro počutimo, ko gremo ven ter smo varni,...

Afrika prihaja k vam,... torej vsi ki ste proti ograji, ali hočete uničenje evrope, uničenje vaših otrok, vaše prihodnjosti, popolno primitivnost ter revščino?

Ali ni dovolj gledal mlade albance stare 12 let v knjižnjicah, ki zafrkavajo knjižnjično osebje, dobsedno jebejo ljudi v glavo,... vzunaj se igrajo z noži,...

Kaj mislite, kaj bo ko ljudje travmirani od vojn, sudan, afganistan, isila ali pa tudi isilovi vojni veterani živijo med nami? ALi mislite, da bo manj kriminala?
Ali mislite da so bili vzgojeni kulturno? Kaj mislite, če bo zraven vas nekdo, ki je vojni veteran ter lahko vsak trenutek pokolje vaše otroke ter vas?
Hčerke bodo posiljene,... afrika se bo dogajala tle v Evropi,..... to bo. Kaj pa pol "humanitarci" ali boste rekli žrtvi, ki ji je priseljenec posilil hčerko, naj bo sočutna do priseljenca, ker je trpel travme? Lepo vas prosim, ne bit neumni.

TO ni osebno, to je za zaščito Slovenije ter Evrope. Imamo se pravico zaščitit ter zgradit zid! TO je naša pravica.Pravico imamo zavrnit nekoga, ki nima pravne podlage za vstop v državo. TO je naša pravica. Pravico imamo, da se dobro počutimo, ko gremo ven ter smo varni,...

Migranti niso pomembni, pomembni so slovenci!

Ma, res ste kratkovidni, da je to kr težko vrjet. A med vrlimi Slovenci pa ni primitivcev, a med vrlimi Slovenci pa ni agresije? A med Slovenci se pa ne dogajajo posilstva, kraje, ropi, trojni in četvorni umori s samomorom krivca na koncu? A Slovenci smo pa vzgojeni kulturno? Kamorkoli pridem pri nas, me kar da ne pomorijo tečni pogledi in še bolj tečno sikanje zaposlenih, ki bi najraje, da padem na kolena, preden bodo naredili tisto, za kar so plačani. Pizda, kaj naj pa rečem frendicam, ko so bile posiljene in spolno nadlegovane od čistokrvnih Slovencev? S kakšnim terorističnim duhom so bli že leta 1999 obsedeni čistokrvni slovenski dijaki, ki so mučili in pobijali mačke okol Kranja? Dejte mi odgovorit. Ta dežela je že zdavnaj postala zelo primitivna in bla potisnjena v revščino. Sem se pa do trenutka, ko ste začel neki nepoučeni kvazidomoljubi oglašat, vseen dobr počutu brez vaših pridiganj. Zdej se pa ne več.

Begunci majo tudi pravice, npr. do azila, do enake obravnave pred zakonom oz. nediskriminacije ter do zapustitve svoje države. Če se imamo za neko napredno Evropo, potem jim moramo te pravice omogočiti. Čeprav smo res država, ki ji očitno ni mar za človekove pravice ...

Ce pa nobeden noce ostat pri nas! Kake pravice pa naj imajo glede azila, ce ga nocejo? Vredu pridi na mejni prehod reci azil, tam bodo policisti izpolnili papirje te odpeljali v azilni dom in to je to. Ne pa da jih se zastonj vozimo po lepi nasi Slo in jim zastonj razkazujemo nase lepote, pa dajte no ste iz lune padli? Jaz ko grem kam morem pri sebi imeti osebni dokument in dovolj denarja za hrano, pijaco in bivanje v tuji drzavi Vi ne?

pravico do azila bi imel navkljub temu, da nimaš dokumentov. strinjam se, da je to problematično tako z varnostnega kot z birokratskega vidika, ampak pri upoštevanju teh pravic moramo upoštevati določene okoliščine. Ti nisi begunec, a ne? Je pa res, da tudi nekateri med njimi niso, ampak tega ne moremo vnaprej vedeti in jim zaradi tega onemogočiti obravnave. Saj če se izkaže, da nimajo pravice do azila, se jih vrne nazaj, to se je ravno pri nas zgodilo ...
Seveda lahko tudi vsi zaprosijo za azil v Sloveniji, ampak ne rabijo - tako kot niso rabli v nedavni vojni ...

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.