Rešitev je blizu!

Oddaja
27. 6. 2017 - 16.30

Metelkova:

A-Infoshop ob 19:00: mogoče bo veganska večerja
Jalla Jalla ob 21:00: Torkpedo-> Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964)

 

Glasba izven:

 

Balassijev Inštitut ob 17:00: Akosh S.: Pogovor in solo koncert

V Ljubljano se vrača madžarski pravljičar Ákos Szelevényi s svojimi Akosh S. Unit, ki bo 28. junija odprl 58. jazz festival Ljubljana, danes pa se bo z izvrstnim glasbenikom, pihalcem in vokalistom, Ákosom, v Balassijevem inštitutu na Barvarski stezi 8 v srcu Ljubljane (Vila Urbana) pogovarjal Bogdan Benigar, umetniški vodja Jazz festivala Ljubljana. Vabljeni!

Pogovor bo potekal v angleškem jeziku.

Brez vstopnine

 

Prulček Bar ob 20:00: Fool Nation

Fool Nation - skupina 5 mladih fantov, ki so se dolgo iskali in se v zaključku 2016 vendarle našli.

Mešanica dobrega starega rocka, psihadelično-ekspresionističnih besedil, modernejšega zvoka in solističnih dodatkov vseh vrst.

Imamo različne vzornike in v naši glasbi se poznajo vplivi mnogih velikih imen glasbe - od jazza in bluesa do rocka, funka in še česa - zaradi česar se v naših delih neradi omejujemo in si tako puščamo svobodo pri improvizaciji in ustvarjanju lastne glasbe

Tine Zajc - vokal
Anže Babnik - kitara, back vokal
Žiga Babnik - bas kitara
Andraž Balantič - kitara, back vokal
Jaka Šinko - bobni

Brez vstopnine

 

Rdeča dvorana, Magistrat od 20:00: Duo Aurai suono: Dialogi

Prisluhnili boste Duu Aurai suono v zasedbi Maruše Brezavšček in Friederike Klek na kljunastih flavtah. Pripravili sta razgibanem koncertni spored, sestavljen iz sklopov glasbe različnih stilov in obdobij, ki jih povezuje ideja dialoga - med dvema glasovoma, med staro in sodobno glasbo,  v tematsko obarvanemu deležu francoskega baroka pa morda celo med palčki in velikani. Koncert bo zaokrožila skladba skladateljice Brine Jež Brezavšček "Dialogi" (2013), kjer se bodo zvrstili  nekateri bolj razmišljujoči in drugi bolj temperamentno obarvani dvogovori.

Izvajalki posvečata koncert skladatelju Jakobu Ježu, ki je v letošnjem letu prejemnik Župančičeve nagrade mesta Ljubljana. V uvodnem delu bodo zazvenela njegova dela prvič v tej zasedbi.

Maruša Brezavšček, rojena leta 1995 v Ljubljani, študira kljunasto flavto na  Univerzi Mozarteum v Salzburgu  pri prof. Dorothee Oberlinger in vzporedno  na glasbenem Konservatoriju Luca Marenzio pri Antoniu Politanu. 

Leta 2016 je v Gradcu prejela prvo nagrado na tekmovanju ERPS (European Recorder Players Society),  je dvakratna prvonagrajenka slovenskega tekmovanja TEMSIG, bila je finalistka mednarodnega tekmovanja za pihala EMONA in dobitnica nagradne  študijske štipendije na mojstrskem tečaju "Musica Antiqua" 2015  (Romano Canavese, Italija). 

Koncertirala je na "Barock Festspiele Bad Arolsen", "Barockfest" v Salzburgu , "Innsbrucker Festwochen der Alten Musik", na Tartini Festivalu, na Festivalu "Imago Sloveniae", v okviru cikla za staro glasbo "Harmonia Concertans" v Ljubljani, na koncertih "Barocknacht" v Salzburgu itd.

Bila je prejemnica Štipendije za nadarjene MOL in je štipendistka Ministrstva za kulturo.

Friederike Klek, rojena 1996 v Nürtingnu (Nemčija) je bila gostja-učenka profesorja Jeremiasa Schwarzerja na Visoki šoli za glasbo Nürnberg. Od leta 2014 študira na Univerzi Mozarteum Salzburg pri profesorici Dorothee Oberlinger.

Friederike Klek je večkratna prejemnica nagrad  nemškega tekmovanja mladih glasbenikov "Jugend musiziert" in posebne nagrade  "Wildwuchs Festivala" leta 2012.

Glasbenica redno nastopa tako solistično kot v različnih komornih zasedbah. Med drugim je koncertirala na festivalih kot so "Barockfestspiele Bad Arolsen", "Musiksommer zwischen Inn und Salzach" in "proMusica Höchstadt". Od leta 2016 je prejemnica štipendije "Evangelisches Studienwerk Villigst".

Na sporedu njunega koncerta so skladatelji in skladateljice:  Jakob Jež, Georg Philipp Telemann, Giorgio Tedde, Hildegard von Bingen, John Baldwin, Franco Donatoni, Michel Pignolet de Monteclair, Jacques-Martin Hotteterre, Francois Couperin, Brina Jež Brezavšček.

Brez vstopnine

 

Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Širom

Iztok Koren – banjo, tristrunski banjo, bas boben, tolkala, cevni zvonci, balafon, zvočila
Ana Kravanja – violina, viola, ribab, cünbüs, balafon, ngoma boben, mizmar, zvočila, glas
Samo Kutin – lira, balafon, enostrunski bas, obročni bobni, brač, gongoma, mizmar, zvočila, glas

Glasba Širom je prostor, v katerem je sodobna glasba zveni kot ljudska glasba in ljudska glasba kot sodobna glasba, je edinstven zvočni prostor, v katerem je moderno arhaično in arhaično moderno.

Sledil bo Celični etno jam

Brez vstopnine

 

Layerjeva hiša, Kranj ob 21:00: Urša Ramoveš in fantje z Jazbeceve grape, mešana glasba

Koncert je brezplačen,!

 

Kongresni trg ob 21:30: C. Orff: Carmina Burana Otvoritev 65. Ljubljana Festivala

La Fura dels Baus
Carlus Padrissa, režija
Josep Vicent, dirigent
Orkester Slovenske filharmonije

La Fura dels Baus Carlus Padrissa, režija Zbor Slovenske filharmonije Zbor glasbene šole Vinka Vodopivca Ajdovščina Komorni zbor Ave Amparo Navarro, sopran, Luca Espinosa, sopran, igralka, Jordi Domènech, kontratenor, Antoni Marsol, bariton Josep Vicent, dirigent Orkester Slovenske filharmonije

Znameniti vzklik vladarici sveta "O, Fortuna!" bo letos doneče odprl 65. izdajo Ljubljana festivala, ki na otvoritvenem večeru postavlja na oder veličastno scensko kantato za simfonični orkester, zbor in pevske soliste Carmina Burana v spektaklu slavne gledališke skupine La Fura dels Baus iz Barcelone ter mogočnega vokalno-inštrumentalnega korpusa iz vse Slovenije. Skupina, ki za svoje nepozabne dogodke uporablja kombinacijo glasbe, svetlobnih efektov, videa, filma, akrobatike in plesa in izjemne scenografije, bo scensko kantato Carmina Burana spomladi izvedla v Barceloni in Madridu. Po navdušujoči predstavitvi skladbe 8. junija 1937 je avtor pisal založniku: "Vse, kar sem napisal doslej in kar ste, žal, natisnili, lahko daste v star papir! S Carmino Burano se začenjajo moja dela!" Kantata, ki je pravzaprav namenjena scenski izvedbi, je sestavljena iz 24 stavkov, v katerih nastopajo orkester, zbor in trije solisti. Besedilo iz 11. in 12. stoletja je večinoma v srednjeveški latinščini, a tudi v stari nemščini in francoščini, in predstavlja širok lok posvetnih tem o sreči, blaginji, minljivosti življenja, pomladi, o užitkih in nevarnostih pitja, iger na srečo, požrešnosti in poželenja.

 

Glasba na festivalu LENT v Mariboru:

Salon Glasbenih Umetnikov - Dvorana Union ob 19:30: Jani Leban, Tolkala ● Kitarski Duo Tim In Gaja

Art Kamp - Oder Triglav ob 19:30: Živa Voda

Ariel Vei Atanasovski (violončelo), Igor Bezget (kitara), Urška Gajšt (vokal), Jure Najdič (kontrabas), Tina Sovič (tolkala), Vasko Atanasovski (flavta, saksofoni)
Jurčkov Oder Pri Vodnem Stolpu ob 20:30: Orleki

Vlado Poredoš (vokal, kitara), Jure Tori (harmonika, klaviature), Bojan Bergant (kitara), Ivo Vidergar (kitara), Mitja Tori (bas kitara), Kristijan Adamlje (saksofon), Ečo Matko (pozavna), Jan Adamek (trobenta), Miha Koritnik (bobni)
Skupina Orlek ima svoj domicil v Zagorju ob Savi, v srcu rudarskih.

Večerov Oder ob 21:00: Earth Beat Movement (Ita) ● Siti Hlapci

Earth Beat Movement
Irene MisTilla Bisori (glas), Stefano Ciancitto (bobni), Alberto AlbeDub Giuliani (bas), Federico Reverbero Barbaro (klaviature), Raffaello Braccesi (klaviature)
Sodni Stolp ob 21:00: Goran Krmac Kvartet

Goran Krmac (tuba, elektronika)Janez Dovč (harmonika, elektronika)Eduardo Raon (harfa, elektronika)Nino Mureškič (tolkala, elektronika)
Glasba je združila štiri posameznike v zelo neobičajen kvartet.

Jazzlent ob 22:00: Gogo Penguin (Gbr)

Chris Illingworth – klavir, Nick Blacka – bas, Rob Turner – bobni
Brez kančka dvoma lahko zapišemo, da je manchestrski akustično-elektronski trio GoGo Penguin ena najbolj vročih jazz skupin našega časa!
Pianist Chris Illingworth, basist Nick Blacka in bobnar Rob Turner so na sive, z dežjem prepojene ulice domačega mesta pripeljali opojno mešanico.

Mladinin Oder ob 23:00: Blue Town's Radio ● Ambra ● Spotless Minds

Wetrinsky - Vetrinjski Dvor ob 23:59: Curtis & Noesig & Nikolič Jam (Aut, Srb, Usa)

Howard Curtis (bobni), Daniel Nöezig (trobenta), Milan Nikolič (kontrabas)
Howard Curtis iz Virginije (USA), v sosednjem Gradcu že 30 let v mnogih sodelovanjih z drugimi izvrstnimi glasbeniki gradi svoj profesionalni izraz kot bobnar in tolkalist, ki je v svoji karieri muziciral z glasbeniki, kot so The Temptations, Lionel Hampton, Barry.

 

Festival LENT, Maribor, gre v teater:

Vetrinjski Dvor ob 18:00: Dobri Gusarček

Glavni Trg ob 19:00: Zadet Od Ljubezni (Ita)

Mr. Mustache
Gospod Mustache je ekscentričen moški, ki si obupano želi ljubezni in jo tudi povsod vidi. Brez besed nam pove svojo nadvse smešno ljubezensko zgodbo. Glavnemu liku bo uspelo osvojiti dekle, a kaj ko se pri ljubezni ne da vsega predvideti.
Predstava traja 30 minut

Gt22 ob 20:00: We're In This Together (Cro)

Projekt We are in this together temelji na psihiatričnem sindromu Folie a deux (inducirana psihoza ali norost v dvoje), pri katerem se blodnje in vzorci obnašanja prenašajo z ene osebe na drugo.

Slomškov Trg ob 20:15: Dvojica S Stadiona (Fra)

Vetrinjski Dvor ob 22:00: Srki In Nesha (Srb): Srđan Jovanović, Nesha Bridges

Stand-up / impro

Po nekaj letih bomo ponovno gostili dva stara znanca našega festivala, izjemna komika, ki sta se v tem času precej prekalila in dobro nabrusila! Začetnika beograjskega vala stand up komedije, ki sta do danes postala pravi zvezdi, prihajata posebej za Festival Lent z novim nastopom: legendarni Nesha Bridges - Shone in Srdjan Jovanović - Srki!

 

Teater, gledališče, odrske deske in še mnogo drugega...:

 

Pod piramido pri Rimskem zidu od 17:00 do 20:00: Kolesarjenje po Plečnikovi Ljubljani (možnost izposoje koles)

Prireditelj: Kolesarski svet

dolžina 14 km (7 km v eno smer),

Cena:

19 € / osebo s svojim kolesom

27 €/ osebo z našimi kolesom

Izlet vključuje:

Voden kolesarski izlet (udeležba z vašimi kolesi )

Spremstvo na kolesarskem izletu

Vodenje turistične vodnice

Pol litra vode

Malico

Zavarovanje vsakega udeleženca

Program (čas trajanja: približno 3 ure):

Prevzem koles na Petkovškovem nabrežju ob 16:30 uri

Pričetek ob 17:00 pri Rimskem zidu, pod piramido, na Mirju

Plečnikova hiša, Trnovski most, Trnovski pristan,

Križanke, Trga francoske revolucije, NUK,

Vegova ulica, Kongresni trg, Čevljarski most,

Gerberjevo stopnišče,Tromostovje, Tržnica,

Palača Zavarovalnice Triglav, Pokopališče Navje,

Žale, (končna postaja 20. uri)

Vračilo koles na Petkovškovo nabrežje 20:30

Kolesarjenje za sprostitev. Primerno za vse z osnovno kondicijo in kolesi, s katerimi se lahko peljemo po slabših makadamskih cestah. Vožnja skladno s cestno-prometnimi predpisi. Mladoletne osebe morajo voziti v spremstvu vsaj enega od staršev ali skrbnikov.

Prijave:
- info@kolesarski-svet.si
- gsm: 031 639 007

Zaradi omejenega št. udeležencev so prijave nujne.
Sprejemamo jih najkasneje 1 dan pred odhodom.

Kolesarski izlet se izvede ob udeležbi najmanj treh kolesarjev.   V primeru slabega vremena se izlet prestavi.

 

SiTi Teater ob 18:00: Hellen Keller - gledališka igra

Gledališka igra v počastitev rojstnega dneva Helen Keller, ki jo je pripravila in zrežirala gluha režiserka Lada Lištvanova.

Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije bo v torek, 27. junija, v počastitev rojstnega dneva Helen Keller, ob 18. uri v gledališki dvorani SiTi Teater BTC Ljubljana predstavilo gledališko igro "Helen Keller", ki jo je pripravila in zrežirala gluha režiserka Lada Lištvanova. Nastopili bodo gluhe igralke in igralci skupine "Tihe stopinje". Predstava bo potekala v slovenskem znakovnem jeziku in bo gledalcem s pomočjo tolmačev slovenskega znakovnega jezika prevedena v govorjeni jezik.

V igri bodo prikazali zgodbo o Helen Keller, gluhi in slepi ženski, ki je premagala svojo drugačnost in posvetila svoje življenje delu za druge ljudi. Ves čas je imela ob sebi pomočnico, učiteljico Anne Sullivan, ki je bila komunikacijski most med njo in okolico. Razvila je posebno tehniko komuniciranja med njo in Helen.

Zgodba je posebej pomenljiva, saj govori o gluhi in slepi ženski, ki sprva ni znala popolnoma ničesar, potem pa je s trdo voljo, vztrajnostjo, željo po učenju in seveda s pomočjo učiteljice postala izobražena ženska. In to bi morala biti nekakšna spodbuda za vse nas, še posebno za gluhe in gluhoslepe. Glavno sporočilo te zgodbe je, da v življenju nikoli ne smemo obupati in da je s pridnostjo, vztrajnostjo in željo mogoče doseči marsikaj.

nastopajo: Zlatka Petrač, Marta Vavpetič, Jelena Bolšedonova, Nejc Drekonja in Karin Brumen
režija: Lada Lištvanova

prodkcija: Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije Tihe stopinje

 

Gosposka ulica: Živa Dvorišča:

18:30 Kamišibaj, lutkovna predstava

Malo pa papirnato gledališče

Metka Damjan

Špela Hren Juhart

Jošt Hren

Katarina Klančnik Kocutar

Tanja Lužar

Nadja Dodlek

Biserka Bobnar

Malo pa papirnato gledališče vas vabi na kamišibaj!

Kamišibaj izvira z Japonske, kjer so ga razvili budistični menihi, ki so na ta način pripovedovali svete zgodbe. V tridesetih letih dvajsetega stoletja je bilo samo v Tokiu več kot 3.000 kamišibaj izvajalcev, v zadnjih letih pa je ta umetniški izraz vse bolj priljubljen tudi v Sloveniji. Kamišibaj je pripovedovanje zgodb ob slikah, ki jih kamišibajkar (izvajalec kamišibaja) praviloma nariše sam in jih prikazuje v majhnem lesenem odru (butaj), ob tem pa pripoveduje zgodbo.

20:00 Kamišibaj, lutkovna predstava

 

Jazz club Gajo na vrtu DSP od 21:00: 10kin Comedy Jam pri Gajotu #28, stand up komedija

 

Trubarjeva hiša literature ob 20:00: Konceptualna razprava: Poezija & Strah (razprava)

Se poezija rodi iz strahu? Ga izmeri in stehta ter ga na ta način razoroži? Je strah nasledek poezije? Strah pred tem, da se pesniška moč usuje, da vrelec usahne? Koliko strahu je v poeziji in kako poetičen je strah? Koga je strah poezije in zakaj? Je pot pesnice/pesnika strašna pot? Se dialektika strahu lahko zares izreče le skozi poezijo? Ne pozabimo. V mitološko zavitem izvoru slovenske poezije je mitološki vozel strahu zvit v pesniško govorico: Sem dolgo upal in se bal, / slovo sem upu, strahu dal; / srce je prazno, srečno ni, /nazaj si up in strah želi. Sta strah in poezija dve plati iste Reči? Konceptualna razprava: Poezija & Strah bo potekala v okviru 14. Festivala Pranger 2017. Sodelujoča: Blaž Lukan, pesnik in Meta Kušar, pesnica. Povezovalec: Goran Potočnik Černe.

 

Bežeče sličice:

 

Slovenska kinoteka:

17:30 Predstavitev Obzornika 63 - Vlak senc in zbornika Novicam se ne odpovemo

Obzornik 63 - Vlak senc, Obzorniška Fronta, Slovenija, 2017, digitalni format, 16:9, barvni, 38', ap

Obzornik 63 - Vlak senc je izraz družbene kritike, ki je lastna tudi sami formi anti-obzornika, in se osredotoča na koncept vlakov, potovanja ter iskanja sreče drugje. Film sledi smernicam obzorniške dejavnosti ter poizkuša umestiti in razumeti določeno podobo – drobec posnetka, nekoč slavne železnice Beograd–Ljubljana, kjer begunci danes ne potujejo v vagonih temveč med kolesjem vlakov. Projekciji bo sledila predstavitev zbornika Novicam se ne odpovemo!. Zbornik, združuje tako strokovna besedila kot tudi literarne in vizualne elemente, osredotočene na analizo stanja na področju aktualne obzorniške dejavnosti in njenih ključnih žariščih.
Vstop prost.

19:00 Kino Ekran

Akvarij (Fish Tank), Andrea Arnold, VB, 2009, 35mm, 1.85, barvni, 123', sp

Vihrava petnajstletnica Mia vedno zabrede v težave. Odkar so jo izključili iz šole, prijatelji pa se ne zmenijo zanjo, cele dneve preživi med popivanjem in poplesavanjem po zapuščenem stanovanju v zgornjem nadstropju bloka, v katerem živi z mlado mamo Joanne in mlajšo sestro. Ko pa mama pripelje domov svojega novega fanta, postavnega varnostnika Connorja, se Mii življenje obrne na glavo. Čeprav je na začetku do Connorja sovražna, je pod uporniško krinko med njima jasno čutiti privlačnost. Portret uporniške najstnice s socialnega roba v angleškem Essexu. Nepopustljivo iskren, brez moraliziranja in sentimentalnosti ter z odlično nešolano igralko v glavni vlogi.
Film bosta uvedla Petra Meterc in Klemen Ploštajner, projekciji sledi predavanje in razprava.
V sodelovanju z revijo Ekran.

 

Kinodvor:

19:15 Končni obračun (Free Fire), Ben Wheatley, Velika Britanija / Francija, 2016, DCP, 90'

Prvi mož sodobnega britanskega žanra Ben Wheatley (Spisek za odstrel, Turista) se z retro »streljačino«, polno značilnega obešenjaškega humorja, pokloni bogati tradiciji akcijskih filmov in krimičev sedemdesetih let.

Mala dvorana:

19:00 Glasba je časovna umetnost 2, LP film Buldožer - Pljuni istini u oči, Varja Močnik, Slovenija, 2017, DCP, 52'

V dokumentarcu Varje Močnik člani skupine Buldožer, njihovi prijatelji in oboževalci obujajo spomine. Njihova pričevanja se prepletajo s fiktivnimi prizori, slikovnim materialom s plošče, arhivskim gradivom in animacijami. Vse skupaj ustvarja svež in surrealističen film, ne samo o legendarnem albumu, ampak tudi o aktualni družbi in času.

20:15 Glasba je časovna umetnost 2, LP film Buldožer - Pljuni istini u oči, Varja Močnik, Slovenija, 2017, DCP, 52'

Kinodvorišče ob 21:30:

Gimme Danger, Jim Jarmusch, ZDA, 2016, 108'

Jarmuschev duhoviti, nalezljivo fanovski dokumentarni poklon eni najbolj vplivnih rock skupin vseh časov, The Stooges, je svetovno premiero doživel na festivalu v Cannesu.

 

Komuna:

18:00 Churchill, Jonathan Teplitzky, Velika Britanija, zgodovinska vojna drama

20:00 Pirati s Karibov: Salazarjevo maščevanje (Pirates of the Caribbean: Salazar's Revenge), Jerry Bruckheimer, ZDA, akcijska pustolovščina

 

facebook twitter rss

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.