Pandemije in podnebne spremembe

Aktualno-politična novica
Odvržena zaščitna maska na tleh
21. 3. 2024 - 7.05

Kako pandemije vplivajo na podnebne spremembe?

Tveganje za prenos virusov z živali na človeka se v zadnjih desetletjih povečuje zaradi dejavnikov, kot so rast človeške populacije, urbanizacija, globalna potovanja in posegi v naravo. Posledično je tudi tveganje za pojav epidemij in pandemij večje. Mednarodna raziskovalna skupina je preučevala posreden vpliv pandemij na upad biodiverzitete, preskrbo s hrano ter pospeševanje podnebnih sprememb. Članek je objavila v reviji One Earth

 

Med pandemijami se za proizvodnjo osebne zaščitne opreme poleg nafte porabijo tudi velike količine pridelkov bombaža, koruze in kavčuka. Na obdelovalnih površinah, ki bi bile sicer namenjene pridelavi hrane, se lahko gojijo naravne surovine za izdelavo zaščitne opreme, posledično se lahko zmanjša pridelava hrane. To lahko vodi tudi v širjenje obdelovalnih površin. Večja pogostost pandemij lahko poveča negotovost preskrbe s hrano in pospešuje globalno segrevanje ter posredno povzroča tudi upad biotske raznovrstnosti. 

 

Raziskovalci in raziskovalke so vpliv pandemij na podnebne spremembe preučevali s pomočjo dinamičnega sistemskega modela zemlje OSCAR. Ta je bil zasnovan na podlagi podatkov o pandemiji covida-19, kot so število okužb in stopnja okuženosti v različnih državah ter izvoz in proizvodnja zaščitne opreme. Glede na trajanje obdobja, v katerem je bila uporaba obraznih mask v posamezni državi obvezna, so ocenili porabo zaščitne opreme. Pri tem so se osredotočili predvsem na podatke iz Kitajske, ki je v času pandemije proizvedla in izvozila največ mask. 

Z dinamičnim sistemskim modelom zemlje OSCAR, ki se uporablja za modeliranje tako antropogenih kot tudi naravnih procesov, so nadalje napovedali vpliv pandemije na upad biodiverzitete ter pospeševanje podnebnih sprememb. Obnašanje modela je odvisno od dvestotih parametrov, med katerimi sta raba tal in količina izpustov ogljikovega dioksida. Z modelom so simulirali različne scenarije razvoja pandemij in njihove posledice. Pri tem so upoštevali različne podnebne scenarije in različne dnevne vnose hrane na prebivalca.

 

V študiji so pokazali, da bi lahko pandemije dodatno zvišale temperaturo ozračja za 0,2 stopinje Celzija. Opozarjajo tudi na dejstvo, da se v sporazumih o blaženju podnebnih sprememb ne upoštevajo povečani izpusti ogljikovega dioksida in posegi v naravo, ki jih s seboj prinašajo morebitne pandemije.

 

V model zemlje je parametre vstavljala vajenka Marisa.

 

Vir fotografije: "Discarded Mask on street" by GoToVan is licensed under CC BY 2.0.

Vir: Potential impacts of pandemics on global warming, agricultural production, and biodiversity loss: One Earth (cell.com)

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.