16. 1. 2017 - 16.30

Nekaj pripetljajev v mestu

Metelkova mesto:

 

Menza pri koritu ob 22:00: ALEX'S HAND (Berlin, Seattle) - 7 članska stilsko pestra, avantgardna, eksperimentalna rock glasbena zasedba. V njihovi glasbi lahko zaznamo različne vplive (Frank Zappa, Mr. Bungle, Charles Mingus, Stravinski, Bartok, itd), ki pa jih vpletajo v svoj lasten glasbeni izraz.

Vstopnina: 4€.

 

Glasba drugje:

 

Klub Cankarjevega doma ob 19:30: Mladi mladim

Panduo

Žiga Petrič, tolkala

Filip Korošec, tolkala



Gaja Sorč, sopran

Tadej Horvat, klavir

Gene Koshinski: As One

Avner Dorman: Udacrep Akubrad

Adi Morag: Octabones

* * *

Hugo Wolf : Gesang Weylas, Kennst du das Land

Benjamin Ipavec: In vendar enkrat še srce

Lojze Lebič: V somrak zvoni

Rado Simoniti: Večerni hlad

Giacomo Puccini: Signore, ascolta

Franz Lehár:Es lebt eine Vilja

Ernest Charles: O lovely world, When I have sung my songs Léo Delibes: Viens, Mallika …

Panduo sestavljata Žiga Petrič in Filip Korošec, študenta tolkal na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Že od začetka študija uspešno sodelujeta v komorni skupini Studio za tolkala Akademije za glasbo v Ljubljani ter drugih komornih sestavih. Želja po nadgrajevanju študijskega znanja pa ju je v začetku leta 2016 pripeljala do ustanovitve samostojnega dua. Od takrat sta nastopila na različnih prireditvah v sklopu Univerze v Ljubljani, Glasbene mladine ljubljanske, Akademije za glasbo in drugih. Sodelujeta z različnimi profesorji, kot so red. prof. Boris Šurbek, doc. Petra Vidmar, doc. Simon Klavžar.

Sopranistka Gaja Sorč je svojo pevsko pot začela z obiskovanjem pouka petja pri prof. Marjanu Trčku na GŠ Rakovnik. Po končani gimnaziji je bila sprejeta na Akademijo za glasbo Ljubljana v razred prof. doc. Barbare Jernejčič Fürst. Izobraževala se je tudi pri Charlotte Lehmann in Martini Zadro. Leta 2015 se je udeležila mednarodnega pevskega tekmovanja v Deutschlandsbergu, v domačem kraju je izvedla prvi solo koncert (v sodelovanju s pianistko Beato Ilono Barczo) ter začela sodelovati s filharmonijo NOVA. S kvartetom saksofonov Evterpa je nastopila na Jesenskih glasbenih večerih v Bukovici, z godalnim kvartetom NOVA pa se je decembra 2015 udeležila snemanja oddaje Dobro jutro na RTV Slovenija. S kvartetom je izvedla božično-novoletni koncert na Mirenskem gradu, sodelovanje pa še nadaljuje. S pianistko Tanjo Šterman je nastopila na ciklu koncertov Glasba z vrtov sv. Frančiška. Kot solistka še vedno sodeluje pri projektih in na koncertih v okviru Gimnazije Želimlje. Kot ena izmed solistk je sodelovala tudi na božičnem koncertu Tamburjašev iz Vipave. V okviru akademije je sodelovala tudi pri projektu Mini opere, katerih premiera je bila januarja 2016 v ljubljanski SNG Operi. Kot ena izmed solistk je sodelovala pri izvedbi Musique Religieuse Gabriela Faureja v Celju in Slovenski filharmoniji. V okviru akademije je sodelovala v izvedbi opere Čarobna piščal v vlogi Papagene.

Pianist Tadej Horvat je svoje glasbeno izobraževanje začel na Glasbeni šoli Franca Šturma v Ljubljani, kjer se je začel učiti harmoniko pri prof. Nevi Štamcar in pol leta kasneje še klavir pri prof. Milici Rener Poljanec. Šolanje je nadaljeval na Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani v razredu prof. Majde Martinc in po maturi na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu redne prof. Dubravke Tomšič Srebotnjak, kjer je z odliko diplomiral. Junija 2007 je uspešno zaključil specialistični študij klavirja v razredu prof. Aleksandra Madžarja v Bernu. Kot solist je ogromno nastopal doma in v tujini in zelo uspešno sodeloval na državnih tekmovanjih, kjer je v letih 1998 in 2001 dosegel dve prvi nagradi in zlati plaketi, v letu 2004 pa drugo nagrado. V letu 2005 sta v klavirskem duu z Miho Haasom prejela prvo nagrado in zlato plaketo ter posebno nagrado za osvojenih 100 točk. V času študija je uspešno nastopil kot solist z različnimi slovenskimi in tujimi orkestri in med drugimi koncerti (Mendelssohn, Liszt, Rachmaninov, Beethoven) izvedel tudi slovensko noviteto – Koncert za klavir in orkester št. 2 v C-duru Janeza Osredkarja v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma. Maja 2011 je na povabilo Slovenske vojske v počastitev njihovega 20-letnega delovanja v samostojni Sloveniji izvedel Ljubljanski koncert za klavir in orkester Bojana Adamiča, februarja 2013 pa je na povabilo Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in dirigenta Simona Krečiča izvedel Klavirski koncert št. 1 v Es-duru Franza Liszta v okviru abonmajskega koncerta Noč klavirjev v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma. Za dosežene uspehe je prejel Škerjančevo nagrado na SGBŠ in Prešernovi nagradi na Akademiji za glasbo (2005) ter Univerzi Ljubljana (2006). Tadej Horvat je zaposlen na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani kot profesor klavirja in korepetitor, postal pa je tudi asistent oz. višji strokovni sodelavec na Akademiji za glasbo v Ljubljani.

Vstopnina: 4 EUR

 

Klub ZOO od 20:00: Jazz Ponedeljek: Gajšt, Moder, Hace & Divjak!

Tomaž Gajšt /trobenta

Jani Moder /kitara

Jani Hace /bas

Ratko Divjak /bobni

Brez vstopnine

 

Prulček Bar od 20:00: Greenday Miha Peskar - Machina

Greenday v Prulčku je namenjen novim upom. Vabimo mlade še neprepoznavne bende z vizijo. Vsak začetek je težak in nastopanje pred publiko je pomembna prelomnica. 

Miha Peskar, novinec na slovenskih glasbenih odrih, se predstavlja z avtorskim projektom Machina. V spremljavi svojega benda bo izvedel skladbe izpod lastnega peresa, pri katerih je čutiti vplive bluesa, jazza, popa in rock-n-rolla.

Brez vstopnine

 

Španski borci od 20:00: Neforma 53, improvizacijski dogodek

Uprizoritveni tandem: Vito Weis, Uroš Kaurin

Glasbeni kolektiv: Širom

Kuratorka plesnega programa: Katja Legin

Kurator glasbenega programa: Jošt Drašler

Z novim letom se Neforma loteva novega poglavja in tematike: srečevanje kolektivov v improvizaciji. Skozi 2017 bodo na Neformi sodelovali glasbeni in uprizoritveni tandemi/ kolektivi, tokrat v januarski ediciji se srečajo glasbeni kolektiv Širom, torej Iztok, Ana in Samo z uprizoritvenim tandemom Vito Weis- Uroš Kaurin. Kako se bo mešala, oplajala ali si nasprotovala kontemplativnost Širom z ironijo in humorjem Vita in Uroša, lahko preverite danes.

Š I R O M

Iztok Koren - banjo, bas banjo, tolkala in zvočila, balafon, cevni zvonci

Ana Kravanja - violina, viola, ribab, balafon, piščal, tank drum, zvočila, glas

Samo Kutin – hurdy gurdy, harfe, brač, balafon, enostrunski bas, obročni bobni, piščal, zvočila, glas

Prostrano vodilo prekmursko-tolminsko-kraške naveze Širom je prepletanje raznolikih glasbenih pristopov in orodij, zgodovin zvena ter čiste muzikalno-rokodelske domišljije. Iztok Koren, Samo Kutin in Ana Kravanja v triu vkupno naštejejo preko deset inštrumentov in vsaj toliko danih oblik muzik, ki bi jih lahko prepoznali kot navdih karakterju nove zasedbe. Vendar so praktično in doživljajsko dovolj globoko zazankani v lastno snovno početje, da se jim uspe izogniti zgolj odsevanju obstoječih vzorcev. Ustvarjajo samosvoj, stilsko homogen izraz, razpet med široko polje ljudskih zvenov in sodobnih akustično-rockerskih meditacij. Kar naposled slišimo je prizemljen, vendar še vedno mističen minimalizem. Glasba Širom je kontemplativna, po nuji in potrebi tudi ostra glasba, bolj bendovske kot komorne, bolj ulične kot urbane nravi. 

Vito Weis. Rojen v Mariboru. Odraščal v Zgornji Kungoti. Študij Antropologije je pustil zaradi študija igre, ki ga je končal 2010. Od takrat je delal po vseh institucijah (razen v Celju in Kranju) in odrih neodvisne scene (tu ni izjeme). Je oče, mož in ljubitelj glasbe, ki je starejša od njega. Njegova največja prednost je, da ga ljudje dojemajo pametnejšega in sposobnejšega kot v resnici je. Smisel odrskega ustvarjanja je našel ob Urošu Kaurinu, pod budnim očesom Katarine Stegnar. Vse predtem in potem je nepomembno.

Uroš Kaurin je končal študij igre na AGRFT leta 2008, za tem eno leto študiral koreografijo na SNDO (Amsterdam), 2009 diplomiral iz igre in se istega leta zaposlil v Slovenskem mladinskem gledališču.  Je ustanovni član Momenta (neodvisnega producenta uprizoritvenih umetnosti v Mariboru). Sodeloval je pri mnogih antoloških avtorskih projektih in s kopico najboljših slovenskih režiserjev in koreografov. Je relativno nenačitan, a ravno dovolj pameten, da ga starejši kolegi poslušajo, če ne celo cenijo.

Svoj umetniški potencial najlažje izrazi ob Vitu Weisu s pomočjo Katarine Stegnar.

Trajanje: 60 minut

Vstop prost

 

Teater, gledališče in odrske deske:

 

Cankarjev dom, Linhartova dvorana ob 17:00: Alica v čudežni deželi, muzikal

Nastopajo: Dijaki English Student Theatra II. gimnazije Maribor

Producent: Ivan Lorenčič

Režija: Matjaž Latin

Koreografija: Maja Pihler Stermecki

Glasbene priredbe: Sebastijan Duh

Vodja zbora: Viljem Babič, Mihael Mikluš

Kostumografija: Mira Strnad - Miricota

Scenografija, vodja tehnike: Jani Kancler

Modeliranje scenskih objektov in figur: Mateja Kapun

Video: Dorian Šilec Petek

Oblikovanje zvoka: Robert Rojc

Oblikovanje luči: Luka Himmelreich, Urban Berčič

Inspicient: Jure Tacer

Produkcija: English Student Theatre II. gimnazije Maribor

Alica v Čudežni deželi je domišljijski muzikal, zasnovan po kultni, istoimenski knjižni predlogi Lewisa Carrolla. Ima dve dejanji in je v angleškem jeziku s slovenskimi podnapisi. Primeren je za vse generacije ter traja dve uri in dvajset minut s premorom. Priporočamo ga tudi kot zanimivo učno snov za popestritev pouka angleškega jezika.

Glasba v muzikalu popelje skozi največje uspešnice rock and rolla, disco-funka, glasbenih legend, kot so Beatles, Queen, Rolling Stones, Earth Wind and Fire, Tom Waits, in številnih drugih. Alico v Čudežno deželo zvabi beli zajček. Skozi potovanje se spreminja, uči, raste in spremlja v zrcalu Čudežne dežele, ki nas na vsakem koraku opominja, da nikoli ne smemo do konca odrasti. Si upate z nami v Čudežno deželo?

 

Šentjakobsko gledališče ob 19:30: Klinika Tivoli d.o.o., režija Gorazd Žilavec, komedija

Prireditelj: Šentjakobsko gledališče Ljubljana

Avtorji: Lučka Jagodic, Marko Pokorn, Boštjan Tadel 

Priredba in režija: Gorazd Žilavec

Asistent režije in kostumografije: Marko Skok

Scenografija: Ana Rahela Klopčič

Kostumografija: Mateja Čibej

Glasba: Davor Herceg

Oblikovalec luči: Marko Kovač

Igrajo:

Srečko Kermavner, Lili Bačer Kermavner, Urška Koželj, Rok Pirnat, Grega Usenik, Marko Skok

Klinika Tivoli, nekakšna predhodnica priljubljene TV-nadaljevanke Naša mala klinika, je gledališka komedija o novodobnih podjetnikih, ki izkoriščajo trenutno družbeno stanje, z njihovo zgodbo pa se gledalci zlahka poistovetijo ter se pri tem do solz nasmejijo. Pri tem so jim v znatno pomoč natančno tipizirani liki glavnih protagonistov,

ki ponujajo vse možnosti kreativnega ustvarjanja znotraj zgodbe o promiskuitetni družbi navideznega razbijanja tabujev, kjer nič ni res in je vse dovoljeno, če le ne boli …

To je ob imenu režiserja Gorazda Žilavca, ki se je v prejšnji sezoni v Šentjakobskem gledališču kot režiser več kot uspešno spopadel z Jesihovim Trikojem, za katerega je prejel kar dve igralski priznanji, tudi matička na 55. Linhartovem srečanju v Postojni, več kot prepričljiv razlog za ogled.

Vstopnina: od 5 EUR dalje

 

MGL (Veliki oder) ob 19:30: Družinski parlament, komedija

Katalonska uspešnica Družinski parlament navdušuje s svežino, živahnostjo, bleščečim humorjem in vsebinsko aktualnostjo.

Pred nami je družina z dvema odraščajočima otrokoma. Starša že od nekdaj pedantno skrbita za to, da se vzgoja in sistem organizacije življenja znotraj družine odvijata v skladu z načeli prave demokracije. Imajo svojo ustavo, zakone, določajo proračun, plačujejo davke, skratka, delujejo kot država v malem. Stvari pa se začnejo zapletati, ko se hči nenadoma ne strinja več z ustaljenim sistemom in začne terjati spremembe. Njena zahteva sproži plaz nepričakovanih dogodkov …

Avtorica se izjemno duhovito poigrava z vzorci zapletov znotraj sodobnih parlamentarnih demokracij. Kriza, varčevalni ukrepi, osebni interesi, karierizem, lobiranja, korupcija, predsodki, konservativnosti …

Cristina Clemente (1977), večkrat nagrajena katalonska dramatičarka, scenaristka in režiserka, je igro Družinski parlament napisala kot rezidentka gledališča Sala Beckett v Barceloni. Že nekajkrat je kot soscenaristka sodelovala s Sergijem Belbelom, uveljavljenim in tudi slovenskim gledalcem dobro poznanim katalonskim dramatikom, režirala pa je tudi eno njegovih iger.

 

MGL - mala scena od 20:00: Čudežna terapija, komedija

Kadar v zakonu hudo škriplje, prideta človeku na misel vsaj dve zelo različni rešitvi: ločitev ali obisk zakonske posvetovalnice oziroma psihoterapevta. Tako se tudi Jana in Valentin Dorek, par srednjih let z dvema skoraj odraslima otrokoma, namenita reševati zakonsko barko, ki neusmiljeno tone. Njuna psihoterapevtka, ženska z dolgoletno prakso, jima postreže s celo vrsto različnih psiholoških vaj za izboljšanje komunikacije, ki pa po prvih obotavljajočih se korakih sprožijo hudournike medsebojnega obtoževanja. Na dan privrejo zatajevani občutki Jane, ki se je vsa leta zakona počutila odrinjeno in zapostavljeno, saj Valentinu nikoli ni odpustila skoka čez plot. Vendar ji zagrenjeni Valentin vrne milo za drago, ker si je tudi ona nekoč privoščila ljubimca. Kot vsi dolgoletni zakonci sta Jana in Valentin izkušena in do zob oborožena veterana zakonskega bojišča; vešče vrtita meče očitkov, mečeta kopja obtoževanj, podstavljata mine poniževanj in streljata drug drugemu naravnost v srce. Bo mirovna misija uglajene in obupane psihoterapevtke uspela ali pa bo s svojimi metodami vred končala kot kolateralna škoda vojne zakoncev Dorek?

 

Galerija Instituta "Jožef Stefan" ob 18:00: Matej Rukavina, likovna razstava

S pretanjeno občutljivostjo izbira Matej Rukavina fotografske motive in se predaja različnim fotografskim vzgibom. V njegovih izpostavljenih serijah fotografij so bili doslej posnetki ženskih aktov, fotografove muze, in tudi že tišini zavezujoči posnetki narave, izbrani za eno prejšnjih samostojnih razstav Postoj, poglej. Drevo.

Tudi za tokratno razstavo fotografij je Rukavina v pokrajinske prizore ujel motive, ob katerih je v sebi začutil notranji mir. Ustavil korak, umiril dih, prisluhnil tišini.

Brez vstopnine

 

Kob 18:00: Dr. Dušan Rutar: Kako se bo končal kapitalizem, predavanje

V okviru cikla "Predavanja za uvod v pozitivno psihologijo" bo predavatelj tokrat govoril o zmožnosti ljudi za demokracijo, etiko in egalitarnost oziroma o samem jedru človeške narave.

Brez vstopnine

 

Bežeče sličice!!!

 

Slovenska kinoteka:

18:00 Večer SFA: Filmi Damjana Kozoleta

Remington, Damjan Kozole, Slovenija (Jugoslavija), 1988, 35mm (posneto na S16mm), 1.66, barvni, 79'

20:00 Klasiki: hannibalizem

Rdeči zmaj (Red Dragon), Brett Ratner, ZDA, 2002, 35mm, 2.35, barvni, 124', sp

V romanu Rdeči zmaj je ameriški pisatelj Thomas Harris leta 1981 bralcem prvič predstavil lik genialnega psihiatra z izbranim okusom za umetnost in – ljudi, dr. Hannibala Lecterja. Omenjeni roman so adaptirali že v filmu Lovec na ljudi (Michael Mann, 1986), v novem tisočletju pa je zgodba o nadarjenem FBI agentu Willu Grahamu (Edward Norton), ki se je zmožen vživeti v duševnost najbolj demoničnih serijskih morilcev, dobila novo preobleko. Will se zaradi nevarnega serijskega morilca, ki se skriva pod imenom Zobatec, vrne iz 'upokojitve' in se iz oči v oči ponovno sooči s svojim največjim strahom in sovražnikom; Zobatca mu lahko pomaga ujeti le Hannibal.

 

Kinodvor:

18:30 Matura (Bacalaureat), Cristian Mungiu , Romunija / Francija / Belgija, 2016, 128'

Prvak romunskega novega vala Cristian Mungiu se v trpki, realistični moralni drami o vrednotah, vzgoji, kompromisih in korupciji loti težavnega vprašanja, ali cilji upravičujejo sredstva, ko je posredi dobrobit naših otrok. Nagrada za najboljšo režijo na letošnjem festivalu v Cannesu.

21:00 Dežela la la (La La Land), Damien Chazelle, ZDA, 2016, DCP, 128'

Jazz in ljubezen v mestu sanj. Emma Stone in Ryan Gosling v čarobnem, prekipevajočem muzikalu Damiena Chazella (Ritem norosti). Otvoritveni film letošnjega beneškega festivala, kjer je Emma Stone prejela nagrado za najboljšo igralko.

Mala dvorana ob 20:00:

Glej in se čudi: sanjarjenje o povezanem svetu (Lo and Behold: Reveries of the Connected World), Werner Herzog, ZDA, 2016, DCP, 98'

Opremljen z značilno radovednostjo in živahno domišljijo se Werner Herzog odpravi na potovanje, ki razkrije, kako je internet preoblikoval skoraj vse vidike naših življenj.

 

Komuna:

20:00 Dežela La La (La La Land), Damien Chazelle, ZDA, romantična glasbena drama

 

Dodaj komentar

Komentiraj