5. 7. 2025 – 18.30

Novice z RŠ: Studijski koncerti KM 25 in druge kratkočasne poletne aktivnosti

Vir: RŠ
RŠ novičnik, julij 2025

Na novičnik Radia Študent, ki ga razpošiljamo enkrat do dvakrat mesečno, se lahko prijavite na tej povezavi.


Spoštovane poslušalke in poslušalci!

Ali se zavedate, da smo prekoračili polovico leta ‒ in kar je še huje, da se dnevi že krajšajo? Drugače povedano: čas se izteka. Praktično je že treba razmišljati o novoletnih zaobljubah za leto 2026. No, nekaj poletnih zaobljub, da preženete nemir, vam lahko ponudi tudi Radio Študent.

Za resne načrtovalce, ki nikoli ne gredo na koncert, ne da bi se prepričali, da jim lahko kaj ponudi (brez skrbi, tudi sam se prištevam v vaše vrste), prihaja prva etapa Klubskega maratona 2025: studijski koncerti.

Tu je razpored, skupaj s povezavami do videoprenosov, da si jih lahko shranite. 

***

***

(Več o letošnjih klubskih maratoncih lahko slišite v razkritju letošnjih maratoncev ali pa preberete v zadnjem novičniku.)

Če niste toliko nagnjeni k načrtovanju, pač pa tem bolj k spontanemu odpravljanju na dogodke ali pa ste morda zagrizeni občudovalci in poslušalci Samotnega potnika in Zob modrosti, bosta Jure Bajt in Nik Drozg v soboto, 19. julija, ob 20. uri skupaj pripravila oddajo na vrtu Hostla Celica.

V radijskem arestu se boste lahko avgusta pridružili še Globaluni z Mariem Batelićem in septembra Animi Afri z Dušanom Bulajićem

(Prvima dvema prenosoma iz Celice lahko prisluhnete na naši spletni strani. Prvi sta bili v radijskem arestu Nika Štrus in Sara Šabjan z Desadovnjakom ‒ domnevno zaradi goljufij pri tomboli v lokalni osnovni šoli ‒ zaradi cmokanja v radijskem etru sta se jima junija pridružila še Jizah in Napo z Večerjo prvakov.)

 

Navsezadnje še dve priliki za nadobudneže. Nove sodelavke in sodelavce išče dijaška odddaja Dijakobinci

»Dijakobinci so oddaja, ki jo dijaki delamo za dijake,« je povedal dijakobinec Bor, s katerim sva se pogovarjala o oddaji in o tem, koga iščejo na avdiciji.

»Osredotočamo se na načine, kako bi se dalo izboljšati oblike poučevanja in vsebine v naših srednjih šolah, pa tudi na druge elemente dijaške izkušnje, kot so na primer malice, javni prevoz in oprema šol.« V zadnjem letu so se ‒ med številnimi drugimi temami ‒ posvečali spolni vzgoji, dijaškim revijam, digitalizaciji šolstva, šolskim uniformam, volilni pravici mladih in fazanovanju. V vsaki oddaji namenjajo rubriko tudi dijaškim glasbenim skupinam, glasbenicam in glasbenikom. »Osebno sem začel s prispevkom o dijakih in dijakinjah s fizičnimi omejitvami,« pravi Bor, »ker sem tudi sam slaboviden, me je zanimalo, kako se šole in druge organizacije s tem soočajo in na to odzivajo. Potem pa smo se med sabo pogovarjali o različnih temah, ki so nam padle na pamet ...« Izbirajo teme, nadaljuje, ki jih privlačijo in zanimajo in za katere mislijo, da bi se takšne zdele tudi drugim dijakom. Glavni problem »dijaške izkušnje« se mu zdi, da so šole še vedno odtujene od življenja in aktualnega dogajanja v svetu: »To je že malo zlajnano, ampak bi si res želel, da bi se v šoli pogovarjali o stvareh, ki so v svetu dejansko pomembne, ne samo o tistih, ki so popisane v učbenikih in jih dan po testu že pozabimo.« Takim temam so zato, če jim niso šole, namenjene oddaje dijakobincev! In take dijakinje in dijaki ste pozvani, povabljeni, zasnubljeni, da se prijavite na avdicijo: »Avdicija je za vse, ki želijo raziskovati srednješolsko življenje ali pa svoje poglede predstavljati drugim. Pa tudi tistim, ki jih zanimajo specifična področja ‒ recimo glasba ‒ ali pa nimajo področja in želijo samo pisati in raziskovati.«

Prijave zbirajo do 15. septembra na elektronskem naslovu: @email. Vprašanja lahko naslovite na njihov Instagram profil @dijakobinci_. Prijavi priložite kratek življenjepis in poskusni, okrog 300 besed dolg prispevek o temi, »ki bi po tvoji oceni zabobnela med dijaškimi ušesi«. Bor priporoča, da priložite tudi nekaj tem, ki bi vas še zanimale in bi jih radi raziskovali:  »Če pa ne veste, ali bi se prijavili ali ne, ali boste imeli dovolj tem, ali vam jih bo zmanjkalo in se boste smotano počutili ‒ poskusite! Če vam ne bo okej, lahko še vedno odidete, tudi to se je že zgodilo in ni nič hudega. In spravite se pisati tri dni prej, ne zadnji večer.«

Več o avdiciji najdeš tu, arhiv oddaj najdeš tu. Vabljene in vabljeni k prijavi!

RŠ tudi letos organizira poletno radijsko pustolovščino za otroke od 10. do 15. leta. Otroci bodo z mentoricami in mentorji raziskali skrivnosti radia in se naučili radijskega govora ter radijske tehnike, spoznali pa bomo tudi različne formate novinarskega ustvarjanja – od intervjuja do poročanja – ter imeli priložnost izbrati glasbo, ki se bo predvajala na radijskih valovih. Zadnji dan delavnice bomo nova znanja pokazali v radijski oddaji, ki jo bomo skupaj izvedli v živo na radiu!

PRIJAVE ZBIRAMO DO 7. JULIJA 2025 oz. do zapolnitve mest! Delavnice ne bodo izvedene, če bomo prejeli manj kot 10 prijav. Program bo prilagojen starosti prijavljenih. Kotizacija znaša 130 €. 

Več o delavnicah in prijavni obrazec najdete na naši spletni strani. Vprašanja in prijave sprejemamo na spletnem naslovu: @email.

Lepo vabljeni, da vest o radijski pustolovščini razširite tudi med prijatelje in znance s potencialno zainteresirano mladežjo.

Kot vsako leto so tudi letos s 1. julijem jutranjci odšli na dopust. Radijski program se bo do oktobra, kot vedno doslej, začenjal ob 11. uri. Jutranjci se vračajo oktobra, dotlej vas bo zjutraj spremljal radio Kaki (vi pa mu lahko sledite na našem glasbenem indeksu).

Džingl meseca: Vremenska napoved (BOTZ)

Vreme bo po vsej državi. Proti večeru se bo stemnilo tudi do nižin. Na odprtem bo morje globoko, proti obali rahlo plitveje. Na kopnem pa morja na pričakujejo.

Tudi tokratni novičnik sem pripravil Vid Bešter.

Pisma bralcev, kritike, pripombe, kakopak pa tudi pohvale sprejemamo na: @email.

Po želji jih tudi objavimo.


Foto: Taja Korošec, Izak Kermc, Dijakobinci, Ana Šuligoj. Podobo Klubskega maratona je oblikoval Matic Brinc.

Lektura: Aleš Belšak

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

Napovedi