10. 10. 2024 – 17.40

Teden globalnih bojev na Radiu Študent: Tanzanija

Vir: Saša Hajzler

TEDEN GLOBALNIH BOJEV NA RADIU ŠTUDENT

 

Na Radiu Študent smo v duhu solidarnosti s svetovnimi boji za pravičnost, proti izkoriščanju, imperializmu, militarizmu, (neo)kolonializmu in kapitalizmu, obeležili Teden globalnih bojev. Na radijskih valovih je bilo vsak dan ob 17.40 slišati izsek iz knjige Beyond Molotovs, ki kot vizualni priročnik združuje in predstavlja mnogotere boje sveta: iz Palestine  smo nadaljevali v ArgentinoKurdistanTanzanijo in zaključili s Kolumbijo.

 

ČETRTEK, 10. 10. 2024, ob 17.40 - Tanzanija

 

 

V duhu Tedna globalnih bojev na Radiu Študent vas bomo vsak dan popeljali na zvočno popotovanje po nekaterih izmed bojev iz knjige Beyond Molotovs – Onkraj Molotovk – vizualni priročnik protiavtoritarnih strategij. Izbrane dele boste tako poslušalci slišali na radijskih valovih. Tokrat se odpravljamo v Tanzanijo.

 

Sem Gertrude Alex Malizeni [Gertrude Aleks Malizeni], eksperimentalna multidisciplinarna umetnica. Živim v Dar es Salaamu, v Tanzaniji. Velik del moje prakse temelji na pretoku zgodb žensk iz moje družine in moje družbe. Osredotočam se na omejitve, ki veljajo za vrste poklicev, ki jih ženska lahko opravlja; svoje delo osredinjam na ozaveščanje o pritiskih na to, kako naj ženska živi svoje življenje, da bo ustrezala »kvalitetam ženske«. Lotevam pa se tudi veliko drugih aspektov, vzorcev, kalupov, ki vplivajo na ženske v vzhodnoafriških družbah. Problemi, skratka. Zadeve, ki jih je treba obravnavati in spremeniti. Večino omejitev podpirajo verski voditelji in sama naša kultura, ki je še kako povezana s politično vladavino in sistemom, ki vzdržuje močan nadzor nad ženskami. Tokrat govorim o svoji mami, ki je trpela v zakonu, njegova patriarhalna narava pa je bila vzrok njene prezgodnje smrti. Moja mama je z menoj zanosila, ko je bila v srednji šoli, pri 17 letih. Njeni starši so bili razočarani in so prekinili vezi: ko so izvedeli, da je noseča, ji niso več dovolili v družino. Tako je odšla živet k mojemu očetu, ki je imel službo in je bil nekaj let starejši od nje. Skozi čas jo je ta moški začel zapostavljati, in bilo je še huje. Ko sem se rodila, se je stanje poslabšalo. Domov je začel voditi različne ženske, saj je vedel, da moja mama nima kam drugam. Poskusila je storiti samomor, ko sem bila stara dve leti, vendar je ostalo pri poskusu, ni je ubila njena lastna roka. Moja mama je ostala še naprej močna, večinoma pa je to počela zame. Potrpela je in trpela. To je moškemu dalo moč, da se je počutil bolj udobno. Na koncu jo je okužil z virusom HIV/aidsom, zaradi česar sta umrla. Moja mama je nekaj najboljšega, kar se mi je kdaj zgodilo. Želim povzdigniti svoj glas in spregovoriti proti situacijam, kot je ta. Solidarno z ženskami iz Tanzanije bije vseh 89,3 megasrc Radia Študent. Knjigo sta uredila Mednarodna raziskovalna skupina avtoritarizma in protistrategij in kolektiv orangotango. Napisala Gertrude Alex Malizeni. Prevedla in priredila Saša Hajzler.

 

Aktualno-politične oznake
Kraj dogajanja

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.