Fedinuke
Gost oddaje je indieweb blogger, podpornik FLOSS in vzdrževalec seznomov za blokiranje problematičnih domen na fediverzi - Seirdy.
V prejšnjem tehno klistirju smo obravnavali spremembe uredniške politike pri platformah multinacionalke Meta, Facebook, Instagram, Whatsapp, Threads, ki so bile v skladu s spremembo v vrhu ameriške politike.
Tokrat se osredotočava na moderiranje vsebin na neodvisnih, skupnostnih platformah, ki se združujejo v Fediverzo.
Moderiranje vsebin je pomemben faktor, ki je pogosto zanemarjen na korporativnih družbenih mrežah, ki povečini glorificirajo povečevanje interakcij, saj se ta prevajajo v dobiček. Z rastjo števila uporabnikov in objav je toliko več vsebine za pregledat, zato bi rastel tudi strošek moderiranja. Pogosto moderiranje opravljajo outsourcana podjetja, ki nudijo slabe pogoje dela. Maja 2023 so v Nariobiju v Keniji outsourcani delavci ustanovili prvi afriški sindikat delavcev moderatorjev vsebin. Delajo za podjetja Meta, ByteDance (TikTok) in OpenAI. Izpostavili so slabo plačo (delajo tudi za 1.5$ na uro in so tako med najslabše plačanimi delavci v tehnološkem sektorju) pa tudi psihološke posledice; veliko jih zaradi vsakodnevnega preglejevanja sovražnih vsebin, nasilja in pozivov k nasilju sindrom posttravmatskega stresa. Na wikipediji je zelo dolg članek o problemih moderiranja na facebooku, le eni od mnogih mrež. Delavci, ki moderirajo vsebine, so ustanovili sindikat tudi v Nemčiji, po tem, ko je en delavec pričal o slabih pogojih dela, odpustili.
O posledicah pomanjkljive moderacije lahko slišite v prejšnji oddaji, v nocojšnjem intervjuju pa se osredotočamo na fediverzo, kjer moderiranje sloni na uporabnicah samih. Federirane storitve kot so misskey, sharkkey in mastodon v primerjavi s korporativnimi mrežami nudijo veliko več orodij za nadzor prikazano vsebino, pa tudi za prijavljanje vsebin in reagiranje na prijave. Obstajajo tudi samostojna orodja za prav ta namen, kot je recimo ModShark. Moderatorji posameznih instanc se povezujejo v kanale za obravnavo prijav in debatirajo, kako ukrepati. Sestavljajo pa tudi blockliste, ki pomagajo fediverzičnim instancam utišati problematične segmente, tiste, ki moderatorskega dela ne opravljajo adekvatno.
Vse to je pa seveda plod živih moderatorskih skupnosti, katerih delo nam bo predstavil seirdy.
Prihajajoči dogodki:
- četrtek, 27. 2. 2025, ob 13.00 v Domu sindikatov na Dalmatinovi 4 - Mreža za vključujočo informacijsko družbo pripravlja razpravo z naslovom: Kako dolgo bomo še zapostavljali digitalno preobrazbo nevladnega sektorja?
- prvi ponedeljek v mesecu - 3. marec ob 17h v računalniškem muzeju - kiberpipin odprti termin
- drugi torek v mesecu - 11. marec ob 19h v CTK - Emacs srečanje
- torek, 18. marec ob 16.30 v Placu - GNU/Linux namestitvana in za pametne naprave osvoboditvena zabava
Tehnoklistir tudi išče nove sile, če te zanima sodelovanje v oddaji, nama piši na @email. Piši nama tudi če te zanima vzpostavitev spremljanja pogojev uporabe slovenski platform na OTA.
Dodaj komentar
Komentiraj