13. 6. 2012 – 23.00

Neil Young & Crazy Horse - Americana

Audio file

 

 

  1. CD, 1 (foster) OH SUSANNAH neil young & crazy horse 5.03

CD outlaws, 1 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19

Oh, Susannah, pesem Stephena Fosterja, tistega Stephena Fosterja iz druge polovice devetnajstega stoletja v Ameriki, ki ga štejejo za neke vrste – vsaj – simbolnega očeta ameriških pesmi ali americane. Tudi zato nič presenetljivega, da nas prav ta pesem uvaja v zbirko kanadskega ustvarjalca ameriških pesmi, Neila Younga, v zbirko z naslovom Americana. Neilu Youngu pomaga klasična spremljevalna rock zasedba Crazy Horse.

Naslednja pesem z albuma Americana Neila Younga & Crazy Horse je tradicionalni napev Clementine.

  1. CD, 2 (trad) CLEMENTINE neil young & crazy horse 5.42

Zanimivo, da se je Neil Young odločil, da bo prvič po skoraj desetletju, po letu 2003, spet zbral glasno električno rock zasedbo Crazy Horse prav za izvedbo tradicionalnih ameriških folk ali ljudskih napevov. Pričakovali bi, da bi te pesmi izvajal sam z akustično kitaro ali vsaj s kako od svojih zasedb akustične vrste. Vemo, da se Neil Young ves čas giba tudi med tema dvema poloma, pogojno rečeno akustičnim in električnim, folk in rockom. Kakorkoli, tokrat se je odločil za glasen pristop in, kot ste lahko slišale, spoštovane poslušalke in poslušalci našega in vašega Radia Študent, v izteku uvodne izvedbe Oh Susannah, je bil Neil Young z zvokom in izvedbo pesmi prav zadovoljen.

Naslednja je dobro nam znana klasika o zločinu in obešanju, Tom Dula.

  1. CD, 3 (trad) TOM DULA neil young & crazy horse 8.18

Za tole izvedbo Toma Dule, pesmi o Thomasu C. Duli - vojaku na strani Konfederacije v ameriški državljanski vojni v drugi polovici devetnajstega stoletja, ki je bil obtožen umora svoje zaročenke Laure Foster in so ga zato 1868. leta obesili - so si Neil Young in Crazy Horse vzeli kakih osem minut časa. Nič presenetljivega zanje, saj so si radi privoščili dolga preigravanja, od Cowgirl In The Sand, Down By The River, preko Cortez The Killer, do Like A Hurricane. Slednji dve omenjam s še posebnim namenom. Prejšnji četrtek je v Kinu Šiška nastopila ameriško domača povezava The Frictions s Chrisom Eckmanom na čelu. Vemo, da je skupina The Frictions oprta na vzorec rock skupine z dvema kitaristoma, od Television do Crazy Horse. Vemo tudi, da so pogosto izvajali prav omenjeno klasiko Cortez The Killer. No, tokrat, minuli četrtek v Kinu Šiška, svojega nastopa The Frictions niso zaključili z izvedbo Cortez The Killer, temveč z drugo označevalno pesmijo Neila Younga, Revolution Blues. Tudi to pesem je pred tem Chris Eckman že izvajal. Recimo na nastopu v Nemčiji, 6. maja 2004. Chris Eckman in Revolution Blues.

  1. CD, 4 (young) REVOLUTION BLUES chris eckman 4.35

Revolution Blues, pesem s klasične plošče On The Beach Neila Younga. Chris Eckman je z The Walkabouts izvajal tudi prej omenjeno Like A Hurricane. Verjetno se nekateri še spomnite tiste izvedbe s prvega nastopa The Walkabouts v Ljubljani, v Križankah 1994. leta. Youngovo pesem Like A Hurricane v izvedbah Chrisa Eckmana in The Walkabouts smo že dovolj poslušali, zato si bomo sedaj privoščili poslušanje Youngove klasike Cortez The Killer v izvedbi Chrisa Eckmana na nastopu v Ljubljani, 28. oktobra 2008.

  1. CD, 5 (young) CORTEZ THE KILLER chris eckman 10.00

Izvedb pesmi Cortez The Killer je nešteto. Verjetno si bomo prvo sredo julija, v okviru posebne oddaje Moč pesmi o nadčasnih pesmih iz Amerike in okolice, privoščili poslušanje par najbolj zanimivih izvedb te klasike.

Na albumu Americana Neila Younga pa niso le tradicionalni ameriški napevi, temveč dve izjemi. Prva je pesem Get A Job, ki se je spomnimo v izvedbi doo wop skupine The Silhouettes iz petdesetih let. Verjetno je to neke vrste komentar na gospodarsko krizo. Zaključna pesem na zbirki Americana pa je še bolj nenavadna: God Save The Queen, himna Velike Britanije. V smislu, da so mnoge pesmi na zbirki Americana iz devetnajstega stoletja, ko se je Amerika osamosvojila od Velike Britanije. Politični podtoni Neilu Youngu seveda nikoli niso bili tuji. Mimogrede, na youtubeu najdete nek animiran video, zgrajen na albumu Americana, kako Neil Young prosi za ameriško državljanstvo.

Naslednja pesem na zbirki Americana je Travel On.

  1. CD, 6 (trad) TRAVEL ON neil young & crazy horse 6.47

Na spletni strani Neila Younga so ob izidu albuma Americana odprli natečaj z naslovom Cover an American Classic for Neil Young za najbolj zanimive izvedbe pesmi, udeleženih na tej zbirki. Rezultate lahko preverjate tudi na youtubeu.

Naslednja pesem High Flying Bird je delo Billyja Edda Wheelerja, ustvarjalca iz šestdeseetih in naprej, ki je izvajal folk, nato country pesmi. Tole je izvedba Neila Younga in Crazy Horse. High Flying Bird.

  1. CD, 7 (wheeler) HIGH FLYING BIRD neil young & crazy horse 5.30

Tu pa je še ena klasika, brez katere noben album z naslovom Americana ne more. Nasploh je zanimivo, da je Neil Young zbral najbolj razvpite, znane, zlajnane pesmi, da ne rečem spregledljiva izbira. Torej This Land Is Your Land Woodyja Guthrieja.

  1. CD, 8 (guthrie) THIS LAND IS YOUR LAND neil young & crazy horse 5.26

Ob poslušanju zbirke Americana imamo očitno mnogi mešane občutke. Vendar si lahko Neil Young privošči tudi kaj takega.

Naslednji teden v oddaji Izven zakona še en kanadski ustvarjalec, Fred Eaglesmith, z dvema ploščama, ki ju je objavil v zadnjih letih. Milko Poštrak vas do takrat lepo pozdravljam s še enim tradicionalnim napevom z zbirke Americana Neila Younga & Crazy Horse, Wayfaring Stranger, znanem seveda v nešteto izvedbah, od The Carter Family naprej in nazaj.

  1. CD, 9 (trad) WAYFARING STRANGER neil young & crazy horse 3.07

 

 

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.