9. 3. 2013 – 22.00

Aybee: Ancient Tones

Audio file

Dober večer. Poslušate Radio Študent na frekvenci 89,3 MHz. V današnji oddaji Razširjamo obzorja bomo poslušali kaseto, ki je bila leta 2010 izdana pri založbi Further Records, in sicer v borih 100 izvodih po vsem svetu. To je bila sicer četrta kaseta založbe iz Seattla, a prva bolj plesna. Material zanjo je priskrbel Aybee iz Oaklanda, ki je po vztrajnem delovanju znotraj založbe Deepblak že dodobra predstavil svoje eklektične smernice, ki segajo tako v polomljeni house in ambientalni techno kot v sodobni hip-hop. Izdajanje techna in housa na kaseti je bilo v tem pogledu takrat še unikum in je predhodilo trend izdajanja kaset s plesno elektroniko. Z albuma Ancient Tones bomo poslušali prvi komad, poimenovan Slyde.



Slyde

Shelf In Space



Dober večer, poslušate oddajo Razširjamo obzorja, kjer poslušamo Aybeejev album Ancient Tones. Na njem Aybee svobodno razkaže svojo precej svobodno interpretacijo deep house glasbe, začinjeno z ambientalnimi odvodi in techno vplivi. Kaseta je bila izdana pri založbi Further Records, ki jo vodijo Chloe Harris and Team Further. Leta 2008 je Cul iz te ekipe povprašal Aybeeja, ali mu lahko svoje MP3-je z založbe Deepblak zapeče na CD, da bi jih kupil za 15 dolarjev. Iz principa namreč ni hotel poslušati MP3-jev, a mu je bila glasba kljub temu všeč; in Aybee mu je ugodil. Aybee je sicer zelo odprt in sproščen možakar, ki pa se je ob tej Culovi gesti začel zanimati za ekipo Further, ostal v stiku z njimi in po 18 mesecih izdal kaseto Ancient Tones. Izdajanje plesne elektronike na kasetah se je nato v dveh letih izkazalo kot pravilna odločitev, še posebej po izdanih kasetah italijanskega mojstra deep techna Donata Dozzyja in ekstravagantnega čikaškega house interpreta Jamala Mossa. Toplina zvoka in masteringa za kasete se je uveljavila kot pomemben estetski element sodobnih elektronskih produkcij, in če pogledamo pokrajino v letu 2013, so se kasete praktično v glasbeni industriji uveljavile kot zanimiv format, ki dobiva čedalje več zagona. Založba Further Records pa je bila v razvoju tega trenda eden ključnih igralcev. V nadaljevanju bomo poslušali drug komad s strani A kasete, Shelf In Space.

 

A Wind For Wayman



Dober večer. Poslušate Radio Študent na frekvenci 89,3 MHz. Poslušamo Aybeejev album Ancient Tones, izdan na kaseti v precej majhni nakladi. Če smo se prej navduševali nad pojavom kaset kot legitimnega formata tudi v 21. stoletju, čeravno v drugačnem kontekstu kot na samem začetku, pa je treba omeniti, da se kasete dandanes izdaja tudi zato, ker so cenejše in predstavljajo manjše finančno tveganje. Album, ki ga danes poslušamo, je bil izdan v 100 izvodih, od katerih je približno 60 izvodov kupila ena sama trgovina v Tokiu, v okrožju Shibuya. Kaseta tako ob samem izidu ni bila na voljo nikjer, saj so preostale izvode ob pogledu na izvajalca Aybeeja pograbili deep house navdušenci po vsem svetu. Kaseto sem tako čakal skoraj dve leti - prežal na discogsih; šel celo na japonsko stran prodajalne plošč v Shibuyi, se s pomočjo google translata logiral in poskusil naročiti kaseto; težil prijateljem, ki so šli na Japonsko, naj poiščejo kaseto. Nato pa jo končno dobil. Ne znam opisati veselja ob prejemu tega drobnega koščka zvočnega materiala, še manj pa sreče ob poslušanje glasbe, ki ni nič manj kot odlična. Zato bomo obrnili kaseto na stran B, kjer sta dve daljši kompoziciji, poimenovani Vertigo in Sun Of Cycle, ki sta bili potem na poziv številnih didžejev izdani tudi na vinilu, da bi ju lahko predvajali na plesiščih.



Vertigo



Danes si razširjamo obzorja s ploščo Ancient Tones, ki jo je najverjetneje s povsem analogno opremo ustvaril oaklandski producent Aybee. Kot ste verjetno slišali, gre za ploščo z abstraktnimi beati, ki pa v nobenem pogledu niso intenzivni ali celo urbani. V eni uri svojega trajanja lebdijo nenehno v coni vrtoglavih in ondulirajočih sintetizatorskih linij, ki utrjujejo Aybeejev sanjavi in jazzerski deep house opus, po katerem slovi po vsem svetu. Aybeejev hipnotični, tenkočutni produkcijski dotik trenutno nima primerjave na svetu, mogoče je soroden zgolj Fred P, ki pa se posveča malce drugačnim občutjem kot Aybee. V 60 minutah tako prehodimo območje globoke basovske repeticije, breakbeat ekskurzov in prelestnih house referenc, ki tvorijo enega najbolj koherentnih albumov v deep house svetu zadnjih let. Za zaključek bomo tako poslušali zadnji komad, in sicer Sun Of Cycle.



Sun Of Cycle



Tako, oddaja Razširjamo obzorja se približuje svojemu koncu. Če vas kdo vpraša, ste poslušali Aybeejev album Ancient Tones, ki je bil leta 2010 izdan pri seattelski založbi Further Records. Oddajo sem pripravil Dino, tehniciral pa je 359. Ostanite na frekvenci 89,3 MHz še naprej in prisluhnite nadaljevanju programa – na vrsti je namreč Muzikalija.

Avtorji del
Institucije

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.