15. 1. 2016 – 9.05

Svaštarnica

Audio file

NOVICE:

Podjetje KORG je naznanilo nov analogni polifonični sintetizator - Minilogue, ki bo na voljo že 21. januarja za predlagano prodajno ceno 500 dolarjev. Minilogue odlikujejo štirje glasovi, ki imajo vsak svojo arhitekturo in jih je mogoče igrati v polifonični maniri ali pa v kakšni od 8-ih načinov igranja. Minilogue ima še šestnajstkoračni polifonični sekvencer, arpegiator in delay. Kljub ceni pa vseeno niso skoparili z materiali. Konzolna plošča je namreč narejena iz peskanega aluminija, ohišje je iz pravega lesa in potenciometri so kovinski. Pod pokrovom se skrivata še dva oscilatorja, podprta z generatorjem noisa, in filter z nastavljivimi krivuljami. Mini OLED-ekran pa deluje tudi kot real-time osciloskop, ki v realnem času prikazuje dogajanje z nastajajočimi zvočnimi skulpturami.

 

Ljubitelje nenavadnih inštrumentov bo gotovo zanimal obisk spletnega muzeja MIMO, krajše za Musical instruments museum online, ki je nastal kot projekt nekaterih najpomembnejših evropskih muzejev glasbenih inštrumentov. Cilj projekta je bil ustvariti poenoteno spletno bazo, ki bi vsebovala podatke o njihovih zbirkah. Projekt so uspešno speljali in tako ustvarili največjo prosto dostopno bazo z informacijami o inštrumentih iz javnih zbirk. Zaenkrat se lahko sprehodite med kar 55.535 inštrumenti, njihov novi cilj pa je postati največja zbirka o glasbenih inštrumentih na svetu in zato aktivno iščejo nove muzeje s celega sveta, ki bodo prispevali podatke o svojih zbirkah.

 

FoundSounds je prostor, namenjen iskanju, dedljenju in odkrivanju zvokov. Pravkar pa so v obtok poslali posodobljeno aplikacijo SoundWalk, ki spremeni vaš telefon v portal za terenske posnetke. Uporabniki lahko filtrirajo posnetke po času in lokacijah, kjer so bili posneti, kar aplikaciji na neki način omogoča, da deluje tudi kot zvočni zemljevid. Posodobljena aplikacija uporabniku dovoli samplanje posnetkov do dveh minut, brskanje med nanjnovejšimi posnetki v časovni razpredelnici in mreženje z ostalimi navdušenci nad posnetki prometa in čivkajočih ptičev.

 

Pedro Reyes pogosto potuje skozi nevarna območja, kot je na primer Cuidad Juarez v Mehiki, kjer so izginjanje žensk, pobijanje civilistov sredi belega dne in obračuni med tolpami del vsakdana. Navdahnjen še z obiskom tovarne, kjer vlada uničuje zaplenjeno orožje, se je odločil za projekt Disarm, v katerem je inštrumente uničenja spremenil v glasbene inštrumente, ki igrajo sami. Disarm je v resnici že Reyesov drugi tovrstni projekt, prvi je bil Imagine iz leta 2012, pri katerem je uporabil ostanke orožij, ki jih je vojska zaplenila prekupčevalcem droge. Projekt Disarm pa je nastal v sodelovanju z glasbeniki in medijskim studiem Cocolab. Skupaj so utvarili inštrumente, ki se jih da vnaprej sprogramirati in z njimi upravljati na računalniku. Tako lahko inštrumenti iz projekta Disarm odigrajo koncert z vnaprej pripravljenimi kompozicijami.

 

V letu 2016 se obeta tudi kar nekaj novih glasbenih dokumentarnih filmov. Med drugimi bo 24. januarja na sundance festivalu doživel premiero film Michael Jackson’s journey from motown to off the wall. Film je nastal pod režisersko taktirko Spika Leeja in pripoveduje zgodbo o Michaelovem času v Jackson 5 vse do kralja disca v 70-ih in plošče Off The Wall.

Poleg tega pa se obetajo še dokumentarni filmi o Missy Elliot

prvem dekliškem punk bandu The Slits

Score o filmski glasbi

 

ter We Are X o japonski glam rock zasedbi X Japan

 

Ne manjka pa tudi vesti o sveži glasbi, ki bo izšla v bližnji prihodnosti.

4. marca tako izide 9. studijski album benda Violent Femmes, ki nosi naslov We Can do Anything in je prvi dolgometražec po 15-ih letih, izšel pa bo pri založbi [PIAS].

Iz štaba založbe Ninja Tune so prišle vesti o kar treh prihajajočih izdajah. Prva je izdaja novega albuma Colour Theory zasedbe Submotion Orchestra, ki bo 19. februarja izšla pri Counter Records.

Pri taisti založbi bo 4. marca izšel album No Fantasy Required, ki ga je sproduciral montrealski producent Tiga.

5. februarja pa pri Ninja tune izide Refresh Ep, ki ga je skomponiral dvojec Letherette.

 

GTFO:

16. 1.: Stiropor: Lake Haze, SZCH, Christian Kroupa, Schrauff @ Channel Zero, Ljubljana

16. 1.: Stonalizejšn: CvetoRamšakBodiroža + Didge + Stripeless Zebra + Samuel Blues @ Klub Gromka, Ljubljana

Institucije

Dodaj komentar

Komentiraj

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.