Kreativni center Poligon ugotavlja: kulturni delavci niso prisesani na državo!
Pozdravljeni v današnji Kreativni inšpekciji, kjer vsakih 14 dni ponedeljkove kulturne novice v sodelovanju s Centrom za kreativnost namenimo pokrivanju kulturno-kreativnega sektorja. Tokrat bomo govorili o drugi raziskavi finančnega stanja kulturnih delavcev v času korona krize, ki so jo izvedli sodelavci kreativnega centra Poligon. Okoli 1500 kulturno-kreativnih delavcev, kar je približno 5 % vseh, je septembra in oktobra lani sodelovalo v merjenju učinkov epidemije na njihovo ustvarjanje in življenje. Izsledki potrjujejo pesimistične napovedi spomladanske raziskave izpred enega leta: razmere v kulturnem sektorju se naglo slabšajo in za to prav gotovo niso krivi bojda na državni aparat prisesani samozaposleni.
Oba dela raziskave sta delavce v kulturi vprašala o izpadu posla in prihodkov, o tem, kako se soočajo s krizo in kakšne so njihove napovedi za prihodnost, o sestavi njihovih prihodkov in o prihrankih ter o vzdržnosti trenutne situacije za dolgoročno preživetje. Razlikovala sta se v tem, da se je prvi del posvetil takrat še novim elementom dela in življenja od doma, medtem ko je drugi bolj poudaril ekonomske posledice korona krize za delavce v kulturi. Več o tem, zakaj je druga raziskava pomembna in kaj so do zdaj njeni bistveni izsledki, pove njena vodja, sociologinja, dolgoletna neodvisna raziskovalka in soustanoviteljica kreativnega centra Poligon, Eva Matjaž.
Raziskava je pokazala tudi veliko ogroženost mladih samozaposlenih kulturnikov. Več o tem Matjaž.
Jasno je, da je epidemija zdesetkala delovanje kulturnega sektorja, a stanje že pred njo ni bilo rožnato. Zakaj je temu tako in kako pretekle tegobe sektorja še vedno strašijo v današnji krizi, obrazloži Matjaž.
Nameni so bili, kot kaže, na pravem mestu in raziskava je zadela svoj cilj, kot njeno praktično rabo komentira predsednica društva Asociacija, Inga Remeta.
Kulturno-kreativni sektor za razliko od ostalih najbolj prizadetih sektorjev korona krize ni bil deležen pomoči, zasnovane posebej za potrebe sektorja, situacija pa je, kot kaže raziskava, iz dneva v dan slabša. So se izvršilni organi, ki bi prvi morali priskočiti na pomoč, odzvali na raziskavo?
Dokler bo država selektivno gluhonema za tegobe kulturno-kreativnega sektorja, lahko, če parafraziramo Evo Matjaž, objavimo še deset takih raziskav, a to ne bo zares pomagalo.
Medtem ko kulturno kreativni sektor gori, se Poligon pripravlja na tretjo raziskavo, h kateri vabi vse vrste kulturnih delavcev. Zanimale jih bodo predvsem ekonomske in psihološke posledice eno leto trajajočih protikoronskih ukrepov. S svojim mailom, na katerega vam bo poslan vprašalnik, se lahko prijavite na spletni strani platforme www.poligon.si.
Današnji inšpektor je bil vajenec Lenart, ki ga je usmerjal polkovnik Matej.
Dodaj komentar
Komentiraj