Mesec prostora
V oktobru že sedmo leto zapored poteka Mesec prostora. Začetek označuje Svetovni dan Habitata, 5. oktobra, zaključi pa se s Svetovnim dnevom mest, 31. oktobra. S podporo Ministrstva za okolje in prostor je mesec poln dogodkov, ki tako ali drugače naslavljajo problematiko, povezano z upravljanjem prostora. V programu Meseca prostora so se, in se še bodo, zvrstili številni dogodki, največ jih organizirajo nevladne organizacije. Slogan letošnjega Meseca prostora se glasi: »Prostor prihodnosti oblikujemo skupaj.«
Na Ministrstvo za okolje in prostor smo zato naslovili vprašanje, kako si v luči spornega predloga o spremembah zakona o ohranjanju narave, ki bi omejeval vključevanje nevladnih organizacij v odločevalske procese posegov v okolje, predstavljajo sodelovanje z nevladniki. Sprememba zakona je sicer še v obravnavi na ustavnem sodišču. Odgovor dobimo prihodnji teden, so obljubili na MOP. Do takrat se bomo morali zadovoljiti s komentarji predstavnikov dveh, morda ključnih nevladnih organizacij na področju urejanja prostora.
Večina dogodkov je potekala preko spleta, zato si jih lahko ogledate tudi s prostorsko in časovno distanco. V okviru Meseca prostora se bodo do 4. novembra zvrstili še: okrogla miza o skrbi za drevesa v mestih, predstavitev ‘zelenih’ ukrepov Urbane agende EU in Urbani forum 2020.
Govorili smo s Tomažem Krištofom, predsednikom Zbornice za arhitekturo in prostor, ki je v sklopu Meseca prostora 9. oktobra organizirala posvet ob Dnevu arhitektov in podelila tudi nagrade. Zbornica združuje strokovne delavce na področju urejanja prostora - arhitekte, krajinske arhitekte in prostorske načrtovalce. Krištof nam je pojasnil, kako se zbornica vključuje v obravnave okolja in prostora.
Ko govorite o zakonskih rešitvah, kakšne spremembe si želite v zakonodaji?
Kaj bi v sklopu Meseca prostora želeli poudariti?
Govorili smo tudi s predsednico Društva krajinskih arhitektov, krajše DKAS, in mlado raziskovalko na Biotehniški fakulteti Barbaro Kostanjšek. DKAS je v sklopu Meseca prostora organiziral posvet o prilagajanju podnebnim spremembam v urbanih območjih. Izpostavila je nekaj ključnih poudarkov in zaključkov posveta.
Kako se DKAS vključuje v strukture načrtovanja prostora - sploh glede na sporni predlog o spremembi zakona o varovanju narave, ki bi omejil vključevanje nevladnih organizacij v proces presoje?
Platinasti svinčnik, nagrado za opus in izjemne dosežke Zbornice za arhitekturo in prostor, je prejela krajinska arhitektka Jelka Hudoklin. Nagrado stanovske kolegice in vključevanje krajinske arhitekture v načrtovanje prostora komentira Kostanjšek.
Kot rečeno, si lahko dogodke v sklopu Meseca prostora ogledate na daljavo. Posebej zanimiva sta morda dogodek o participatorni stanovanjski praksi Inštituta za študije stanovanj in prostora ter simpozij o ruševinah javnega prostora skupine NONUMENT.
Dodaj komentar
Komentiraj