Otok 68
“Naj ne bodo le spomini, kar ostalo je od starih dni, naj ne bodo le spomini, slika, ki lahko zbledi.”
Kratko misel na začetku Kulturnih novic je tokrat prispevala kultna skupina California. In prav spomini so tisti, ki jim danes namenjamo glavnino oddaje.
Raznobarvni hipiji, marksistične prikazni, anarhoidne feministke, pošteni komunisti, večni zaljubljenci, bojeviti pacifisti, levičarski subverzivci, kozmopolitski patrioti, pohojeni marginalci, povratniški migranti, neuvrščeni Indijanci in - nenazadnje - demokratični socialisti bodo zdaj zdaj v rožnodolskem študentskem naselju na povabilo Darka Štrajna z Liberalne, pardon, Alternativne akademije obujali spomine izpred 50 let, ko je zbor pod Lipco oznanil začetek študentskega gibanja. Ustni spomin v živo:
Grenke spomine na Zamrznjeno pomlad, kot je tudi naslov njegove pesniške zbirke, bo danes ob 17-ih v Univerzitetni knjižnici Maribor obujal Tone Kuntner. Zbirka je sicer posvečena 100. obletnici Cankarjeve smrti in 30. obletnici slovenske pomladi, a bodo po njegovih besedah kakšen verz zase našli tudi tisti, ki se raje spominjajo leta 68.
Štrajn obžaluje, da so ostali le spomini. Vzroke vidi v absorbciji.
Kuntner po drugi strani za zmrzal navaja bolj konkretne vzroke.
Pot do rešitve, cenjeno poslušalstvo, je ljubezen.
V Izoli pa se danes začenja mednarodni filmski festival Kino Otok. Gre že za 14. edicijo festivala, osrednja tema pa bo kolonializem. Pomen festivala za filmsko festivalsko sceno v Sloveniji pokomentira Ciril Oberstar, urednik revije Ekran.
Oberstar spregovori tudi o krovni temi festivala - kolonializmu - in na kakšen način jo lahko obravnava film.
Za konec še nekaj besed o estetiki izbranih filmov.
O filmskem festivalu Kino Otok bomo na Radiu Študent obširneje poročali naslednji teden.
Še opomnik: dogodek “Poezija na razpotju, taktike vztrajnosti”, o katerem smo poročali v včerajšnjih Kulturnih novicah, se danes zvečer nadaljuje, na svojem Youtube kanalu pa ga bo ob 21-ih prenašala tudi naša radijska postaja.
Dodaj komentar
Komentiraj