d e t o r k s i k a c i j a

Oddaja
18. 8. 2020 - 16.30

Švicerija ob 18:00: Naše zgodbe iz karantene

Obdobje karantene je bilo polno napetosti, negotovosti in strahov, za marsikoga pa morda podarjen čas premora in čas za premislek, ko smo lahko v miru pogledali, kje smo, kje smo bili in kam morda gremo. Naše življenjske razmere, sistemi, ki so podlaga našega vsakdanjika v službah, šolah, gledališčih, bolnišnicah, ipd., so izrazito kompleksni in uhajajo jasnemu pregledu in razumevanju. Posebej še, če ritem vsakdana ne dopušča premora, v katerem bi lahko svoje okolje in svojo umestitev vanj v miru razmislili. Posebej še, če nimamo prostora in možnosti, kjer bi to lahko razmislili skupaj, po poti izmenjave mnenj, dialoga in skupnega razmisleka.
Morda pa je to priložnost, ki nam jo časi korone ponujajo: da se ustavimo in skupaj razmislimo, kje smo in kam želimo. Da vidimo, kaj pravzaprav v naši državi, družbi, lokalnih skupnostih deluje dobro, in kaj bi si želeli ali bi bilo dobro spremeniti. Da se vprašamo, ali in kako je korona-kriza vplivala na naše življenjske prakse, prakse dela, organizacije dela in ravnovesja med delom, poklicem in aktivnim državljanskim življenjem (oziroma življenjem v skupnosti). Da si postavimo prava vprašanja, ki izhajajo iz dejanskega stanja in želja: da poiščemo naše skupne imenovalce včeraj in danes, na osnovi katerih bi lahko zastavili boljši jutri.
Z željo po slišanju vseh naših zgodb iz karantene, ki bi s časoma lahko postale naše skupne zgodbe pri soustvarjanju demokratičnega in spoštljivega dialoga in posledično bolj socialne in pravične države, smo se odločili organizirati redna mesečna srečanja.
Srečanja bodo potekala vsak tretji torek v mesecu od 18h do 21h. Zgodbe pa bo povezoval moderator.
V kolikor želite svoje zgodbe predstaviti tudi sami, pridite, in jih bomo poslušali. Lahko pa nam prej tudi pišete na naslov: zgodbeizkarantene@gmail.com

 

Metelkova mesto:

 

Letni vrh Gale hale ob 20:00: GALA GlobaLuna – tropska edicija!

V drugi ediciji poletne GlobaLune se bomo skupaj z Mariem Batelićem, odličnim selektorjem svetovnih godb, sprehodili po Latinski Ameriki z daljšim postankom v Braziliji. Od cumbie in salse do bossa nove in tropicalie. Stari mačkoni in mladi levi, legendarna imena in novi nadobudneži, omamne melodije in gibčni ritmi za vse vaše čute!

Music policy: cumbia/salsa/bossa bova/tropicalia *v primeru slabega vremena se dogodek prestavi!

Vstop prost!

 

Trg brez zgodovinskega spomina ob 20:30: Defonija: Marko Jenič + TiTiTi

Marko Jenič (slo) — viola
Marko Jenič (ne zamenjuj s soimenjakom trobentačem!) je umetnik, likovni pedagog in godalec improvizator (violina, viola), občasno igra tudi činele, orglice in citre, uporablja gramofon in vsekakor utegne kdaj presenetiti. Jenič se je rad spopolnjeval na srečanjih Raziskava-refleksija, je reden udeleženec delavnic in posledičnih nastopov na festivalu Neposlušno, gost v zdaj zaključeni koncertni seriji Confine aperto (vse v organizaciji zavoda Sploh), aktivni ud Improcona in član zasedb Olfamoštvo — tam z godalno kolegico Ano Kravanja — in Oholo! Lani je izdal dva albuma, oba za založbo Zvočni prepihi, s katero upravlja Jaka Berger: Z naslovom Barjanec sta nekaj daljših improvizacij izvedla s tolkalcem Vidom Drašlerjem, kmalu zatem pa je izšel še njegov solo ...breznavdiha... (z nadaljnjimi jezikovnimi razbitji po glasbenih naslovih podan kot "...brezna slova...", "...bre zna slova..." in "...brez nas lova…"). O njem je recenzentka Brigita Gračner zapisala tudi tole: "(...) S solistično ploščo nam Jenič ponudi izredno močno izkustvo, ki ga zaznamuje prelivanje oziroma kombiniranje barv zvoka ter s tem občutij, pa tudi nasprotja, ki nas transportirajo v daljne valujoče širjave, presekane s tihimi brezni. Muzičist, čigar posnetkov igranja sicer ni na pretek, tu vse svoje veščine strne v unikatno zvočno popotovanje, ki ga krasijo ohlapne strukture hipnega navdiha, četudi pred ploščo stoji naslov ...breznavdiha..."
+
TiTiTi (slo)
Jure Boršič — altovski saksofon
Jošt Drašler — kontrabas
Vid Drašler — bobni, tolkala
Lanski klubski maratonci Radia Študent, muzičisti, kaljeni v preštevilnih drugih zasedbah, nam pričarajo mično, mestoma tudi pustolovsko jazzovsko izkušnjo. Črpajo iz pionirskih časov, se ozrejo k postopkom zamorskih band, a v istem zamahu zelo trdno stojijo v temle času in svoji lastni krajini. Vešče lomijo melodične vzorce, se podajajo na intenzivne svobodnjaške izlete in v žlahtnem kolektivnem improvizacijskem duhu duhovito drobijo celotno muzično tvarino. Vroča, sveža in gibka zasedba je nastala po prisluhu poeziji Tomislava Vrečarja. Zanje so — dovolj upravičeno — zapisali, da se "napajajo iz trenutka, vztrajno vijugajo med tradicijo in svobodnjaštvom, bredejo globoko, plujejo lahkotno in se slišijo blagohotno. TiTiTi obetajo spolnitev zahtev slehernega, tudi najzahtevnejšega glasbenega sladokusca." Takšne reči kajpak velja doživeti brez posrednikov, in poletno prizorišče na Trgu brez zgodovinskega spomina gre med nemalo tistimi, ki je na njih trio že nastopil, zagotovo med najlepše.
— koncert bo na Trgu brez zgodovinskega spomina, med klubom Gromka in galerijo Alkatraz; število sedežev je spričo znanih razlogov omejeno (na 50 obiskovalk, obiskovalcev!), toda nastop je tudi v primeru polne zasedenosti mogoče spremljati dovolj od blizu onkraj formalnega traku, ki omejuje prizorišče;
— s koncertom začnemo dovolj točno;

— vstopnine ni; zelo zaželeni pa so prostovoljni prispevki;
— imejte s seboj masko, ruto, zakaj v sanitarije boste lahko šli le tako.
 

Izven:

 

Galerija Vžigalica ob 17:00: Vodstvo po razstavi A dela?

Na razstavi so predstavljene novejše produkcije transdisciplinarne raziskovalne in razvojne platforme ZKM - Hertz-Lab (Karlsruhe, Nemčija).

Sodelujoči umetniki in raziskovalci se osredotočajo na možnosti ustvarjanja in oblikovanja v času pospešenega tehnološkega napredka ter digitalizacije. Razstava predstavlja dela, ki uporabljajo različne predstavne in vmesniške strategije ter digitalne tehnologije za dosego raznolikih modalitet interaktivnosti.

Zbirka glasbenih orodij Music Table obiskovalca vabi k spoznavanju različnih principov algoritemskega komponiranja glasbe. Interaktivna zvočna instalacija Tether udeleženca zaplete v igro, katere pravila ta spoznava skozi interakcijo s prožnim fizičnim vmesnikom. Tega sestavljajo krogle na napetih elastičnih vrvicah in sistem računalniškega vida, ki položaj in gibanje delcev prevaja v dinamično elektronsko zvočno krajino. V zvočni instalaciji Messenger's Report je poslušalec ob spremljanju mnoštva pripovedovalcev, ki posredujejo splet fragmentiranih poročil antičnih grških slov, v procesu sestavljanja pomena uspešen le občasno. Aplikacija Monocause uporabnika namenoma postavlja v skrajno pasivno, zamejeno vlogo. Z drsanjem po ekranu lahko z vsebino zgolj simpatizira ali ne.

Brez vstopnine

 

Stara mestna elektarna: Sindikat odklonskih entitet

19:00 Branko Potočan: Cirkus na mesec

Branko Potočan: Cirkus na mesec - zračno-cirkuški kabaret za mlado in staro

Cirkus na Mesec – cirkuški kabaret, je zasnovan kot sklop cirkuških predstav (zračnih disciplin in širše), predstavljenih ob koncu vsakega meseca čez vse šolsko leto. Vsaka predstava je sestavljena iz niza krajših točk, ki tvorijo zaokroženo celoto. Predstavljene točke so rezultat izobraževalnega procesa zračnih disciplin in sodobnega plesa, ki jih skupina Fourklor v zadnjih letih intenzivno razvija. Tokrat se bomo dotaknili vrvi in zgolj vrvi in samo vrvi, po domače štrika, pa še česa drugega. Nastopile bodo še vedno mlade stare znanke zračnih disciplin, poudarek bo eksplicitno na uporabi že zgoraj omenjenega. Seveda bosta celoten večer povezovala naša nepogrešljiva in vedno zaželena Maestro Gorsky in šivalka prizorov ter tkalka rdeče niti Rose.

Življenje je cirkus.

Zasedba
Idejni avtor: Branko Potočan
Nastopajoči: Nina Grguraš, Kristina Martinc, Nina Bučuk, Katarina Krapež, Danijela Zajc, Anamari Bagarič, Veronika Valdes, Tini Rozman, Tajda Podobnik, Jana Menger, Branko Potočan
Rose & Maestro Gorsky: Anja Bezlova, Goran Završnik
Producent: Vitkar / Fourklor (Vitkar zavod), KD Priden možic

Organizacija: Emanat
V sodelovanju: Stara mestna elektrarna - Elektro Ljubljana

Vstopnina: 5 EUR / otroci (do 10 let): 3 EUR

21:00 Mark Požlep: Bolj čudno od raja

Mark Požlep: Bolj čudno od raja - dokumentarno-glasbeni performans

Pred nekaj leti se je prvenstveno vizualni umetnik Mark Požlep odpravil na turnejo, ki je bila na prvi pogled čudaška: s pianistom Igorjem Feketijo sta obiskala vrsto domov za ostarele po državah bivše Jugoslavije. Tam sta upokojencem odpela venček jugoslovanskih glasbenih uspešnic iz petdesetih in šestdesetih let.
Bolj čudno od raja je dokumentarni performans, nekaj med koncertom, potopisom in druženjem. Govori o staranju, o skupnih in ločenih usodah, o ponovnem vzpostavljanju razrušenih odnosov in podrtih skupnosti. Govori o generaciji, ki je v skupni državi preživela skoraj vse življenje, in tisti, ki jo je okusila zgolj v rani mladosti. O človeku in njegovi večni želji po spremembah, o neverjetni zmožnosti grajenja in uničenja. Govori o Marku in o vseh nas.
Nastopata: Mark Požlep, Igor Feketija
Koncept: Mark Požlep
Dramaturgija in videografija: Jure Novak
Scenografija: Meta Grgurevič
Kostumografija: Dajana Ljubičić
Oblikovanje luči in tehnično vodstvo: Grega Mohorčič
Izvršna produkcija in fotografije: Barbara Poček
Produkcija: Gledališče Glej
Video: Hana Vodeb

Organizacija: Emanat
V sodelovanju: Bunker

Vstopnina: 5 EUR

 

ČinČin, Tobačna ob 21:00: Poletna 10ka #10

Stand up

Povezovalec večera: Matej Pušnik!

NASTOPAJO: Blaž Curk, Matic Kokošar, Matevž Baloh, Klemen Bučan

 

Decentralizacija:

 

Križevci pri Ljutomeru ob 18:30: Beletrinini trubadurji: Ana Schnabl v Križevcih

BELETRININI AVTORJI GREDO POLETI V SKORAJ VSE KRAJE SLOVENIJE

Beletrinini avtorji bodo to poletje s svojimi zgodbami in knjižnimi deli zaokrožili po Sloveniji, kjer se bodo na javnih pogovorih srečali z bralci. Med junijem in septembrom 2020 bodo obiskali kraje od Pirana do Murske Sobote in od Tržiča do Metlike, dogodke pa bodo v založbi Beletrina izvedli v sodelovanju z lokalnimi knjižnicami.

Skupaj z avtorji bo na poti tudi Beletrinina knjigarna, ki bo ponujala izbor knjig po posebnih cenah.

Poletno Beletrinino turnejo bo spremljala tudi nagradna igra z bogatimi knjižnimi nagradami – v nagradnem skladu so uradni Biblos bralnik inkBOOK Prime HD s šestimi e-knjigami in kar osemnajst tiskanih knjig.  

Brez vstopnine

 

Grmski grad, Novo mesto ob 20:00: Novomeški poletni večeri, Agata Tomažič

Literarni dogodek

Nož v usta, vilice v oči, pot pod noge!
Novomeški poletni večeri
torek, 18. avgusta ob 20:00
Predstavitev zbirke kratkih zgodb Nož v ustih.

Samotni junaki kratkih zgodb so upanje na svetlejšo prihodnost najverjetneje že opustili, a avtorica jih najde v na prvi pogled nepomembnih, zato pa toliko bolj povednih trenutkih, ki za hip nakažejo možnost sprememb. Kako bo na pogled bleščeča premožna družina prenesla obisk levičarskega hčerinega izvoljenca? Svetovljanska ženska srečanje z morebitnim najemnikom, ki prihaja iz Sirije, ali s šovinističnim kmetom, ki prodaja drva? Agata Tomažič je izdala tri leposlovne knjige – Česar ne moreš povedati frizerki (Goga, 2015), Zakaj potujete v take dežele? (CZ, 2016, nagrada krilata želva) in roman Tik pod nebom (Goga, 2017) ter je soavtorica Blodnika po Istri (Društvo za dolgovezenje, 2019).

Pogovor bo vodil Mirt Komel.

Brez vstopnine

 

Pungert, Kranj ob 20:30: Carinthian Jazz Kvintet

Daniel Nösig, trobenta

Michael Erian, saksofon

Tonč Feinig, klavir

Philipp Zarfl, bas

Klemens Marktl, bobni

Zasedbo sestavljajo prekaljeni avstrijski jazzovski glasbeniki, ki delujejo in kocertirajo v Avstriji in drugod po Evropi in svetu. Daniel Nösig, Michi Erian in Klemens Marktl pa so tudi profesorji na privatni univerzi Gustav Mahler v avstrijskem Celovcu.

Brez vstopnine

 

Bežeče sličice!!!

 

Knjižnica Cirila Kosmača, Tolmin ob 20:30: Kino pod brezami: Corpus Christi (drama, Kino Otok)

Daniel doživlja duhovno preobrazbo v pripornem centru. Čeprav mu kazenski spis preprečuje, da bi se prijavil v semenišče, se sanjam, da bo prevzel župnijo v majhnem kraju, ne namerava odpovedati.

 

Kinoteka: Mednarodni festival kratkega filma – FEKK

http://www.fekk.si/urnik/

Kinodvor:

18:15 Pod belimi pečinami (Hope Gap), William Nicholson / Velika Britanija / 2019 / 100’

Globoko oseben film, v katerem režiser secira zakon lastnih staršev, je čustveno silovita, a tudi nežna in humorja polna zgodba o obžalovanju, napačnih odločitvah ter o tem, da nikoli ni prepozno za nov začetek.

 

Kinodvorišče ob 21:00: Medena dežela (Medena zemja), Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov / Severna Makedonija / 2019 / 86’

Film, v katerem odročna makedonska vasica postane mikrokozmos sodobnega sveta, je portret krhkega ravnovesja med človekom in naravo, pogled v hitro izginjajoči način življenja ter poklon trdoživosti, življenjski energiji in optimizmu neke ženske.

 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness