Fosilizirani ponedeljek

Oddaja
11. 11. 2019 - 16.30

Muska izven:

 

Cankarjev dom ob 20:00: Komorni orkester Franza Liszta

Solistka: Martha Argerich, klavir

Program
Wolfgang A. Mozart, Simfonija št. 32 v G-duru, K 318
Wolfgang A. Mozart, Simfonija št. 39 v Es-duru, K 543
*
Ludwig van Beethoven, Koncert za klavir in orkester št. 1 v C-duru, op. 15

Vstopnina: 30, 42, 56, 65 EUR

 

Center kulture v Mostah ob 20:00: Neforma Andrej Fon in Anita Wach

Anita Wach - ples
Andrej Fon - gl(as)ba
Novembrska edicija Neforme, 74. zapovrstjo, tokrat (p)odpira tematski sklop Nova srečanja (Match making), v katerem izbran umetniški ustvarjalec po svoji lastni presoji povabi k odrskemu izzivu sodelavca iz druge umetniške sfere.
Skupaj preizkušata določeno vizijo s principom dela, ki (lahko) prehaja iz splošne improvizacije v vsebinsko raziskovanje.
Vsestranski mojster v zvoku in besedi Andrej Fon se je odločil soočiti s poljsko performerko Anito Wach.
V osrčju odrske igre se konstantno raziskuje razmerje vzajemne soodvisnosti, ki je vse prej kot predvidljivo, določeno, strukturirano. Vzpostavlja se vseprežemajoča hipna (inter)akcija, temelječa na poglobljenem (razis)kovanju skozi improvizacijsko prakso.
Glasbeno-plesna serialka bo nedvomno razpirala prostor med (p)ogledom zvoka in (po)sluhom plesnega giba.

 

Ustvarjalni center Švicarija ob 20:30: Škof in Stanić in koncert uglasbene poezije

Škof in Stanič sta duet, potegnjen iz Čomp, šestčlanske zasedbe, ki letos slavi četrt stoletja delovanja in ima za seboj točno eno posneto ploščo. Njihova glasba se spretno izogiba znanim glasbenim potem, poznano združuje z lastnim in povsem brez elektronskih instrumentov ustvarja samosvojo lumpenproletariat godbo, ki nam na izjemen in samosvoj način prinaša poezijo Daneta Zajca, Milana Jesiha, Edvarda Kocbeka in Andreja Rozmana Roze.
Janez Škof je eden najboljših slovenskih igralcev, za svoje dolgoletno igralsko delo je lani prejel Borštnikov prstan za življenjsko delo. V prostem času se ukvarja tudi z igranjem diatonične harmonike in petjem. S svojim vlogami se pojavlja na gledaliških odrih in televizijskem ekranu, poznan pa je tudi kot samouk s harmoniko v rokah, ki igra s srcem in v igranje vlaga svojo dušo.
Marjan Stanić je bobnar in tolkalist, ki grize tone. Žveči, melje in hlasta jih. Sploh, ko igra v zasedbi Vasko Atanasovski Trio. Ko ga vidite, si ga zapomnite. Človek ritem.

Brez vstopnine

 

Jazz klub Gajo ob 21:00: Student Jam Session -David Mozetič Trio

David Mozetič - saksofon
Ilj Pušnik - bas
Pavel Čebašek - bobni

 

Teater, razstave, predavanja...:

 

Knjigarna LGL ob 17:00: Skozi tisočere zgodbe

Predstava za otroke

Igralec Sandi Pavlin bo otrokom bral iz dveh knjig o jogi za otroke avtorice Mariam Gates, ki ju je izdala založba Samala.

PROST VSTOP

 

MGL:

mala scena ob 18:00: Dragi, doma sem!

Komedija

Veliki oder ob 19:30: Katarina Morano, Žiga Divjak: Sedem dni

Osnova avtorskega projekta Sedem dni je občutek, da nam zaradi nenehne naglice, v kateri si poskušamo zagotoviti boljši oziroma mirnejši jutri, posamezen dan prepogosto spolzi iz rok. To bo predstava o življenju malih ljudi, ki se po najboljših zmožnostih trudijo preživeti iz tedna v teden, ob tem pa upajo, da ne bo tako tudi iz leta v leto. To bo predstava o malem človeku, ki se mora kljub dejstvu, da svet, ki mu pripada, gotovo drvi v katastrofo, ukvarjati s svojim "vrtičkom", ki že dolgo ne uspeva tako, kot je nekoč (če sploh je kdaj uspeval), ali pa uspeva zgolj toliko, da mali človek ob njem z upanjem ali celo brez njega vztraja. Tako zelo se trudi preživeti, da skoraj pozabi, da morda niti ne živi.

 

SNG Drama:

mala drama ob 20:00: Alice v postelji

 

Kulturnica LGL ob 20:00: Napravite mi zanj krsto

Predstava Napravite mi zanj krsto iz leta 1993 je antologijska predstava devetdesetih let prejšnjega stoletja, saj je, kot je zapisala Barbara Orel "prvinska v ikonografiji, peklenska po vsebini, demonična po energetskem naboju, z eno besedo: vra ...

Predstava Napravite mi zanj krsto iz leta 1993 je antologijska predstava devetdesetih let prejšnjega stoletja, saj je, kot je zapisala Barbara Orel "prvinska v ikonografiji, peklenska po vsebini, demonična po energetskem naboju, z eno besedo: vražja."

Vstopnina: 5.00 €

 

- - - -

 

Galerija Instituta "Jožef Stefan" ob 18:00: Cvetka Hojnik - Dotiki

Likovna razstava

Za Cvetko Hojnik je objekt medij, ki ga izkorišča kot vsebino lastne umetniške izpovedi. S strukturo in sestavnimi elementi posameznega dela želi doseči globino, v kateri se skriva logos in občutje, celo eros. Tudi njene nove minimalistično oblikovane ploskve so povezane s konceptualnimi izhodišči.

Na bele asemblaže nanaša kontrastne poudarke v rdeči barvi. Rdeči akcenti na belih, izrazito strukturiranih podobah so sinonim za ogenj, kri, strast in hrepenenje ter predstavljajo ženski princip. Črna barva, za katero je slikarka poleg primarnega slikovnega temeljnika uporabila kar črno marmorno steno galerije, pa predstavlja moški princip. Kajti v vsakem človeku, ne glede na to, ali je telesno ženskega ali moškega spola, se nahajata oba principa.

Brez vstopnine

 

Photon ob 19:30: Aleksandra Nowysz

Fotografska razstava

V Galeriji Photon se s samostojno razstavo predstavlja prejemnica prvega mesta natečaja Drugačni svetovi 2017, Aleksandre Nowysz z razširjeno zmagovalno serijo Boljši jutri.

S serijo Boljši jutri (2017-2018) poljska arhitektka, grafična oblikovalka in fotografinja Aleksandra Nowysz izraža poklon vrtnarjenju in zagovarja urbano kmetovanje v sodobnem času, zaznamovanim z globalnim širjenjem metropol ter urbanih območij, dezertifikacijo podeželja in nastankom antropocena. Nova doba opozarja na uničevalni vpliv človeka na vse vrste zemeljskih ekosistemov, ki traja od prve industrijske revolucije dalje. V tem žalostnem stanju je dobrodošla omemba vizionarskih napovedi velikih osebnosti urbanizma in arhitekture, na katere se sklicuje avtorica: projekt cités-jardins iz konca devetnajstega stoletja, s katerim je britanski urbanist Ebenezer Howard poskušal ustaviti množični beg kmetijskih delavcev v industrijska mesta viktorijanske dobe; Prairies Houses iz začetka dvajsetega stoletja, ki jih je razvil ameriški arhitekt Frank Lloyd Wright, z namenom boljše integracije hiš z naravnim okoljem in nazadnje Broadacre City, urbanistična zamisel razdelitve enega jutra zemlje (enako 4000m²) vsaki družini za omogočanje zdravega in bolj uravnovešenega načina življenja.

Brez vstopnine

 

Kino Šiška, Galerija Kamera ob 19:00: kuratorska edicija – DRUGAČNI SVETOVI 2019: BOLJŠI JUTRI

Photonov natečaj za mlade kuratorje na področju sodobne avtorske fotografije je letos nadomestil siceršnji letni natečaj za mlade fotografe.

Prijavljeni kuratorji so material za svoje predloge črpali iz preteklih šestih edicij natečaja Drugačni svetovi (2013—2018). Zmagovalka natečaja, Mary Marinopoulou, bo svoj koncept s fotografijami treh avtorjev Jake Bulca, Ajde Schmidt in Tine Umer predstavila v obliki video instalacije v Kinu Šiška. V svojem razstavnem konceptu bo prikazala novo izkušnjo izbranih del, ki skupaj tvorijo konstruiran svet pod kreativnim vodstvom kuratorice. V Galeriji Photon bo istočasno potekala samostojna razstava zmagovalke natečaja Drugačni svetovi 2017, fotografinje Aleksandre Nowysz.

Letos je javni natečaj za mlade in še neuveljavljene kuratorje na področju sodobne fotografije, ki ga organizira Galerija Photon, nadomestil tekmovanje, ki se tradicionalno fokusira na mlade fotografe. Natečaj je bil tako namenjen mladim kuratorjem do 35. leta starosti, ki delajo, živijo ali so mednarodno aktivni v državah Srednje in Vzhodne Evrope. Prijavitelji so gradivo za svoj razstavni predlog črpali iz šestih izdaj fotografskega natečaja Drugačni svetovi (2013–2018), in sicer iz posameznih sklopov približno desetih finalistov vsakega natečaja. Zmagovalka natečaja Mary Marinopoulou svoj zmagovalni predlog razstavlja v Kinu Šiška, ki je tudi ko-producent razstave.

Izjava kustosinje

Razstava fotografij Drugačni svetovi 2019 je izkušnja sveta, zgrajenega iz fragmentov obstoječih svetov, ki jih vidimo skozi oči in fotoaparate Ajde Schmidt, Tine Umer in Jake Bulca. Da nam fotografska razstava ponuja “izkušnjo drugačnega sveta”, je povezano z našim dojemanjem zunanjega sveta: gibamo se znotraj njega, izberemo kot, iz katerega si ga želimo ogledati, z njim postanemo eno in mu dovolimo, da na nas vpliva na enak način, kot nam on dovoli, da vplivamo nanj.

Za razliko od večine fotografskih razstav se Drugačni svetovi 2019 ne osredotočajo na najboljšo možno predstavitev vsake fotografije, njeno popolno kadriranje in optimalno osvetlitev, temveč na to, kako vsaka od fotografij deluje kot sestavni del drugačnega sveta, ki ga ustvarjamo. Ta negiben svet brez ljudi, delovanja in interakcij sčasoma oživi, saj se naravna svetloba spreminja vsako minuto. Skozi to izkušnjo se zavemo, kako naša prisotnost nenehno spreminja ta svet, kako se vsaka njena plast zlepi z naslednjo in kako, skupaj z našimi telesi, postanejo del tega ‘drugačnega sveta’.

razstava

vstop prost

 

- - - -

 

Knjižnica Šiška ob 17:30: Mag. Marko Ogris: Kaj je razsvetljenstvo?

Predavanje

Naš miselni dialog bo tokrat soočil besedili iz 18. stoletja, spis Kaj je razsvetljenstvo (1783) filozofa Immanuela Kanta in delo Nicolasa de Condorceta Očrt zgodovinske slike napredka človeškega duha (1794) z eno najbolj odmevnih neleposlovnih knjig lanskega leta  Razsvetljenstvo zdaj, ameriškega psihologa Stevena Pinkerja?

Kako na naslovno vprašanje odgovori Kant in kakšen model moderne civilizacije v svojem besedilu "o napredku človeškega duha" (na begu pred giljotino jakobinske revolucije) tik pred smrtjo zariše markiz de Condorcet?

V čem se mi sami, po dveh stoletjih, kot Pinkerjevi sodobniki, strinjamo s njegovim "zagovorom razuma, znanosti, humanizma in napredka" v odmevnem delu Razsvetljenstvo zdaj?

Brez vstopnine

 

KOŽ ob 18:00: Brane Senegačnik: Pogovori z nikomer

Predstavitev knjige

Lirična poezija nastaja tedaj, kadar zmanjka besed, ker je to, kar doživljamo, pregosto, preživo, pregloboko. Lirična poezija ni samo za branje, temveč tudi za poslušanje in predvsem za doživljanje: tega, česar se dotika, namreč ni mogoče izreči, ampak le doživljati. Mogoče se nikjer drugje ne počutimo tako neprestopno sami kot ob teh vprašanjih in nikjer ne čutimo globlje potrebe po pogovoru. Tak pogovor, v katerem gre do konca zares, je lirična poezija: njene besede so izrečene v tišino, iz katere so prišle. In tak pogovor o pesmi in s pesmijo na ustih se obeta, ko bomo gostili pesnika Braneta Senegačnika, ki je pri Slovenski matici nedavno izdal novo pesniško zbirko Pogovori z nikomer.

Z avtorjem bo o njegovi poeziji spregovorila urednica Slovenske matice dr. Ignacija Fridl Jarc.

Brez vstopnine

 

Knjižnica Moste ob 19:00: Življenjska popotovanja: Janko Bohak

Pogovorni večer

Janko Bohak, klinični psiholog in psihoterapevt, je svojo poklicno pot začel kot duhovnik. Govoril bo o poti odkrivanja skrivnosti in globine človekove psihe, o bojazni pred bližino in navezanostjo, o izgubah in minljivosti, o mistični duhovnosti... Pogovor z gostom bo vodila Mateja Hana Hočevar

Brez vstopnine

 

Trubarjeva hiša literature ob 20.00 Čudovita Goga – bufonska predstava (gledališka predstava)

PDF 

 

Po motivih: Slavko Grum – Dogodek v mestu Gogi

Goga je mestece, kjer je tako neznosno soparno, da se vsi dušijo med zidovi. Meščani z zloveščim očesom prežijo nad ostalimi sotrpini in zaradi množice pogledov se nihče ne more skriti. Njihova nevoščljivost ostaja ujeta v tesnih in zatohlih sobah. V Gogi se menda ne more nič več zgoditi.

Kaj pa se zgodi, če meščani vanjo povabijo tujce in zanje priredijo dogodek? Goga postane drzna, duhovita, perverzna, groteskna in ogabna, predvsem pa resnična slika našega jaza in zato resnično čudovito mesto. Ki obstaja, če obstajajo njene priče.

 

Bežeče sličice!!!

 

Kinoteka:

19:00 35. Festival LGBT filma – Predfilm

Queer Japan, Graham Kolbeins, ZDA/Japonska, 2019, DCP, 16:9, barvni, 100’, ap, svp

Kalejdoskopski pogled na bleščeče in vsakdanje razsežnosti LGBTQ+ kulture v sodobni Japonski. Pred kamero o svojih izkušnjah spregovorijo umetnice_ki, aktivistke_i in druge_i v najširšem spektru spolov in seksualnosti. Vidimo lahko blišč parad ponosa in igrive underground partije v luči fetišističnih posebnosti. Režiser je v več kot treh letih posnel preko sto intervjujev po vsej Japonski in jih zmontiral v prepričljivo pripoved o queerovski Japonski.
Projekciji sledi pogovor z japonsko umetnico Saeborg.
V sodelovanju z galerijo Vžigalica, kjer Saeborg razstavlja od 12. 11. 2019 do 12. 1. 2020.

 

Kinodvor:

19:00 Nikoli se ne bodo postarali (They Shall Not Grow Old), Peter Jackson / Nova Zelandija, Velika Britanija / 2018 / 99'

Kino3Dvor

Peter Jackson nas v svojem dokumentarcu s pomočjo najsodobnejše tehnologije obdelave slike in zvoka ter v 3D tehniki postavi naravnost v pretesne škornje britanskega vojaka na zahodni fronti. Edinstveno priložnost za ogled monumentalnega 3D filma vam ponujamo 11. novembra, ob stoprvi obletnici konca prve svetovne vojne!

21:00 Dober dan za delo (Dobar dan za posao), Martin Turk / Bosna in Hercegovina, Slovenija, Turčija / 2018 / 75'

+ predfilm: Nedeljsko jutro.

Bosanski film slovenskega režiserja Martina Turka je po avtorjevih besedah »portret človeka, ki je predober za ta svet«.

Mala dvorana:

18:00 Pritisk (Push), Fredrik Gertten / Švedska / 2019 / 92'

Pronicljiv uvid v mehanizem globalne stanovanjske krize odgovarja na vprašanje, zakaj si kar naenkrat ne moremo več privoščiti življenja v lastnem mestu, kdo našim skupnostim krade dušo in kaj lahko storimo, da si mesto priborimo nazaj.

20:15 Neskončni nogomet (Fotbal infinit), Corneliu Porumboiu / Romunija / 2018 / 73'

Mojster romunskega novega vala Corneliu Porumboiu (Smo imeli revolucijo ali ne?, Policijski, pridevnik, Zaklad) je ustvaril tipično pronicljiv, suhega humorja poln dokumentarec o sanjaču, ki hoče spremeniti pravila igre.

 

 

facebook twitter rss

Prazen radio ne stoji pokonci! Podpri RŠ in omogoči produkcijo alternativnih, kritičnih in neodvisnih vsebin.

Prikaži Komentarje

Komentiraj

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • [[nid:123]] - Insert a node content
  • Samodejen prelom odstavkov in vrstic.
  • Spletni in e-mail naslovi bodo samodejno pretvorjeni v povezavo.

Z objavo komentarja potrjujete, da se strinjate s pravili komentiranja.

randomness