Hrana za misel, hrana za hrano,...
Mesto Metelkova:
A-Infoshop ob 20:00: Veganska večerja
Poskusni zajčki imajo že dolgi staž priprave dobre hrane na naših večerjah, tako da bo tudi takrat poskrbljeno za dobro pojedino.
Jalla Jalla ob 20:00: Otvoritev razstave: "PORTFOLIO"; Avtor: Vid Rotar
Klub Gromka ob 21:40: RNKA RNKA: AL AND THE BLACK CATS (ZDA) + MUŠKAT HAMBURG (Slo) >> Kva je to en alojz pa črne mačke? – To je trio iz amerike, ki od leta 2006 več kot uspešno spaja in živi duh rockabilly glasbe 50tih in punk 70tih. Bend, ki zase pravi da »Drinkin' to much, Playin' to hard, Tourin' all the time«
Channel Zero ob 23:00: Everything goes - Prvega v aprilu vas bo verjetno kdo kje naplahtal, kot je to v navadi, zadnjega v mesecu aprilu pa bo za norčije poskrbela ekipa Everything Goes (Jerry, Rope, Sunneh). V tokratni ediciji se nam bo pridružil Matej "Gobc" Gobec.
Glasba Izven:
Gallusova dvorana ob 20:00: KINGS OF STRINGS
Trio Kings of Strings, ki ga sestavljajo virtuozi na kitari Tommy Emmanuel, Stochelo Rosenberg in Vlatko Stefanovski. V Slovenijo prihaja iz Zagreba, dan po koncertu v dvorani Vatroslava Lisinskega.
Mojstrska trojica, ki je na pobudo Tommyja Emmanuela združila ustvarjalne moči v lanskem letu, navdušuje občinstvo z različnimi načini igranja akustične kitare in številnimi glasbenimi žanri.
Vlatko Stefanovski, ustanovitelj makedonske glasbene skupine Leb i sol, je pravi kitarski mag, ki ga ni treba posebej predstavljati. V svoji bogati glasbeni karieri je zgradil lasten in prepoznaven stil, ki zajema od rocka, bluesa, jazza in glasbe sveta z juga Evrope.
Avstralskega umetnika Tommyja Emmanuela, ki je že večkrat gostoval v sosednjih državah, mednarodni glasbeni svet slavi kot enega največjih sodobnih kitaristov. Dva grammyja in mnoge druge prejete nagrade, med njimi tudi tiste, ki jih podeljujeta uveljavljeni reviji Rolling Stone in Guitar Player, ter sodelovanje s svetovnimi zvezdami, kot so Eric Clapton, Joe Satriani, Steve Vai, Stevie Wonder in številni drugi, pričajo o izjemnem daru in ustvarjalčevih dosežkih.
Prav tako poznani Stochelo Rosenberg že več kot tri desetletja briljira na glasbeni sceni. Učenec šole Djanga Reinhardta pooseblja bistvo gypsy jazz glasbe, v svetu pa je poznan tudi po svojih skladateljskih spretnostih. Za svoje delo je prejel številna priznanja, med njimi leta 1982 tudi zlato kitaro, ki jo podeljuje revija Guitarist Magazine.
40, 37, 32 EUR
Hostel Celica ob 21:00: Sozvočja sveta – Jam session: Vsemogočni mlin
Vsemogočni mlin je agregat. Je kontinuirano mletje vsega in vedno. Geografsko gravitira proti ljubljanski kotlini, njegov vsesplošni zvočni domet pa difundira v smeri klavirskih tipk, kitarskih strun, bobnarskih open, priložnostnih zvočil ter občasnih modifikacij standardnega arzenala. Vsemogočni mlin so visoko kompetentni in strokovno podkovani ljudje, a jih vseeno ne sprašujte po glasbenih vplivih, ker bo odgovor vsaj nepoveden, če že ne povsem neuporaben. Če jih boste prosili za etiketo, bodo momljali "jazz-rock", ampak na tej etiketi ne iščite navodil za uporabo. Vsemogočni mlin ima načrt in idejo. Kadar načrta ni, je še vedno ideja. Prve zvočne sledi bo Vsemogočni mlin arhiviral v začetku leta 2013. In nekaj naj velja: ta mlin ne daje moke.
Cemter Stožice ob 21:00: Rammstein
Majska šola: Prvotna akumulacija proti sporni reprodukciji
Če ne razumemo sistema, ko je dovršen (njegove »biti«), in s tem njegovih ključnih lastnosti, ne moremo preiskati »postajanja« teh lastnosti. Zato Marx o prvotni (ali izvorni) akumulaciji kapitala razpravlja šele na koncu prvega zvezka Kapitala. Ekskluzivno osredotočanje na nastanek novih elementov pa ni resnična zgodovina. »Postajanje« je dvostransko: hkrati je prihajanje v bit in odmiranje. Koncept prvotne akumulacije raziskuje le prvi proces: obravnava rojstvo novega, ne pa tudi starega, ki se bori za preživetje. Skratka, je enostranski. Ne samo, da ne zmore razložiti boja starega za lastno reprodukcijo, temveč hkrati tudi ne obravnava interakcije, morbidnih simptomov in disfunkcionalnosti, ki se pojavijo, ko sta dve seriji produkcijskih odnosov vpleteni v sporno reprodukcijo z vidika njunega nadzora nad elementi produkcije.
Kaj se s tem izgubi? Osrednjost razrednega boja – boja dveh strani in s tem okoliščin, v katerih se dela zgodovina. Prispevek obravnava različne zgodovinske fenomene raziskuje in pri tem uporablja koncept sporne reprodukcije.
Michael A. Lebowitz je zaslužni profesor ekonomije na univerzi Simon Fraser v Kanadi in avtor knjig The Socialist Alternative: Real Human Development (2010) in Contradictions of “Real Socialism”: The Conductor and the Conducted (2012).
Kino kino kino!!!
Kinoteka:
19:00 Klasiki: Pirati iz Moonfleeta (Moonfleet), Fritz Lang, ZDA, 1955, 35mm, 2.35, barvni, 87', svp
Vetrovna obala jugozahodne Anglije, 18. stoletje. Osiroteli deček John Mohune prispe v vasico Moonfleet, kjer naj bi odslej živel z materinim starim prijateljem Jeremyjem Foxom (Stewart Granger). Kmalu spozna, da je elegantni gentleman v resnici vodja tihotapske tolpe piratov. A kljub preteči nevarnosti se deček od moža noče več ločiti. Ob svojem nastanku rahlo spregledana, danes pa priznana mojstrovina velikega Fritza Langa.
"Najlepši cinefilski film." Serge Daney
21:00 Nov nakup Slovenske kinoteke: Rdeči čeveljci (The Red Shoes), Michael Powell, Emeric Pressburger, VB, 1948, 35mm, 1.37, barvni, 133', svp
Mlada, neuveljavljena, pa zato nadvse nadarjena balerina Victoria Page (Moira Shearer) se pridruži znamenitemu baletnemu ansamblu, kjer si kmalu izbori glavno vlogo v novi baletni predstavi Rdeči čeveljci, zasnovani po istoimenski pripovedki Hansa Christiana Andersena. Idilično zgodbo o uspehu zagreni in naposled usodno popači dilema med ljubeznijo in kariero. Victoria se namreč na vso moč zaljubi v briljantnega mladega skladatelja Juliana Crasterja (Marius Goring), avtorja glasbe za baletno predstavo, kar pa nikakor ni po godu ravnatelju baletne skupine Borisu Lermontovu (Anton Walbrook), ki je obsedeno prepričan, da je življenje majhna cena, ki jo je potrebno plačati za umetnost. Eden najlepših in obenem najbolj tragičnih filmov vseh časov.
»Ta film je glasba. To je film kot glasba. Ki za vedno igra v mojem srcu.« Martin Scorsese
Kinodvor:
16:45 Ne! (No), Pablo Larraín, Čile/ZDA/Mehika, 2012, DCP, 118'
Napet politični triler in obenem hudomušna medijska satira beleži resnično zgodbo o padcu Pinochetove diktature, do katerega ni pripeljala krvava revolucija, ampak nalezljiv slogan, spevna melodija in pisan logotip. Nominacija za oskarja za najboljši tujejezični film 2013.
19:00 Čudežu naproti (To the Wonder), Terrence Malick, ZDA, 2012, 35 mm, 113
Terrence Malick se le dobro leto po Drevesu življenja vrača z lirično in impresionistično vizualno meditacijo o ljubezni v vseh njenih oblikah, pa tudi o tem, kako lahko ljubezen spremeni, uniči in ponovno osmisli življenje.
21:15 Razglasitev vojne (La guerre est déclarée), Valérie Donzelli, Francija, 2011, DCP, 100'
Avtobiografska pripoved o mladem paru, soočenem s težko življenjsko preizkušnjo, je vojna napoved obupu in hvalnica življenju, ki kljub težki tematiki prekipeva od energije, humorja in igrivosti. Zabaven in romantičen film, poln glasbe in novovalovskih vibracij, je bil v domači Franciji velika komercialna in kritiška uspešnica.
Mala dvorana ob 20:00:
Nekoč je bila dežela pridnih, Urša Menart, Slovenija, 2012, HDcam, 78'
V obdobju 1977–1991 se je tako v slovenskem kot v jugoslovanskem prostoru izoblikovala podoba Slovenije kot zelene, demilitarizirane in miroljubne dežele pridnih ljudi, v kateri je drugačnost ne le dovoljena, ampak tudi zaželena. Dokumentarni film Nekoč je bila dežela pridnih na duhovit način pripoveduje zgodbo o tem, kako je s pomočjo umetnosti, pop kulture in oglaševanja nastajala ta specifična podoba Slovenije, hkrati pa dokumentira spremembe, ki so v zadnjem času pripeljale do povsem drugačnega razumevanja narodne identitete.
Kino Komuna:
18:30 Prvo leto po poroki (I Give It A Year), romantična komedija, Dan Mazer, Velika Britanija, 2013, 97'
20:30 Prvo leto po poroki (I Give It A Year), romantična komedija, Dan Mazer, Velika Britanija, 2013, 97'
Dodaj komentar
Komentiraj