in evro tudi
DNEVNI DEL
.: 1 :.
UNIVERZITETNO
Filozofska fakulteta // ves dan začenši ob 10.00 // Sejem akademske knjige Liber.ac
Sejem akademske knjige Liber.ac je zasnovan kot javna prireditev s spremljevalnim programom, s katero se v slovenskem prostoru uveljavlja nov tip knjižnega sejma, obenem pa se vzpostavlja novo kulturno in komunikacijsko središče. Sejem povezuje različne akterje s področja produkcije in promocije akademske knjige od univerzitetnih založb in knjigarn do univerzitetnih knjižnic. Opozarja na raznolikost in visoko kvaliteto slovenskega akademskega založništva, najnovejše dosežke znanosti in interdisciplinarne razvojne usmeritve v visokem šolstvu. Obenem poskuša akademsko knjigo približati širši zainteresirani javnosti, študentom in dijakom, ki se odločajo o izbiri študija, pa tudi tistim, ki se v okviru vseživljenjskega izobraževanja odločajo za univerzitetno izobrazbo.
PROGRAM:
10.00 Otvoritev
Študentski pevski zbor Filozofske fakultete in vabljeni gosti. Povezuje Matija Terglav.
11.30 Glasbena dediščina druge svetovne vojne na Slovenskem
Od kdaj nas spremljajo uporniške pesmi (sužnjev, zatiranih ljudstev, kmetov …)? Ali je denimo partizanska pesem edina kulturna dediščina medvojnega časa na Slovenskem? Kaj vse smo takrat prepevali (ljudske pesmi)? Kako dandanes gledamo na petje, glasbeno ustvarjalnost tega zgodovinskega obdobja? Kdo so bili glavni ustvarjalci glasbe? Kaj se je ohranilo do danes?
13.00 Naveza
Primarij Iztok Tomazin, specialist družinske in urgentne medicine, in redni profesor dr. Tomo Virk, predavatelj na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo FF, oba pa vrhunska alpinista. Podobno kot uspešna alpinistična naveza delujeta tudi kot celota v pisanju. V knjigi Naveza sta popisala številne skupne vzpone, skupne naveze, ki so poskrbele, da sta dva samotarja, ki sta se povsem naključno seznanila med služenjem vojaščine v rajnki JLA, navsezadnje postala tesna prijatelja.
13.00 Metoda Kemperl: Zoisova palača v Ljubljani in Milček Komelj: France Stele, spomini nanj, na njegovo delo in učence
Akademik prof. dr. Milček Komelj bo govoril o Francetu Stelètu ob izidu obsežne knjige z naslovom France Stelè: Spomini nanj, na njegovo delo in učence, dr. Gašper Oitzl pa bo predstavil svojo monografijo o zgodovini železarjenja na Slovenskem do konca 16. stoletja z naslovom Od rude do železa.
13.30 Sprehod po prevajalski dediščini Ljubljane
Po sledeh prevajalske preteklosti vas bosta v torek, 25. marca 2025, ob 13.30 izpred Filozofske fakultete v Ljubljani (Aškerčeva 2) popeljali licencirana turistična vodnica in vodnica interpretatorka Barbara Izlakar ter predsednica DSKP Tanja Petrič, ki sta zasnovali pot. Na sprehodu se bomo ustavili tudi v Rokopisni zbirki NUK, kjer si bomo z mag. Marijanom Rupertom ogledali rokopisno zapuščino največjih slovenskih prevajalk in prevajalcev – od protestantizma do danes.
14.00 Pogledi na Branislavo Sušnik in njen prispevek k raziskavam paragvajskih staroselskih ljudstev
Namen zbornika Pogledi na Branislavo Sušnik in njen prispevek k raziskavam paragvajskih staroselskih ljudstev je domači javnosti predstaviti slovensko-paragvajsko znanstvenico, ki je od petdesetih do devetdesetih let prejšnjega stoletja raziskovala paragvajska staroselska ljudstva. V Sloveniji so namreč njena dela na področjih etnolingvistike, antropologije in arheologije staroselskih ljudstev še vedno slabo poznana. V marsičem je bila pionirka.
14.30 Predstavitev projekta muzeološke prezentacije frančiškanske cerkve na Prešernovem trgu
Med letoma 2020 in 2024 so člani muzeološkega krožka, ki deluje na Oddelku za umetnostno zgodovino, izvedli projekt, katerega cilj je bil obiskovalcu frančiškanske cerkve predstaviti najpomembnejše vidike njene stavbne zgodovine in opreme s pomočjo napisnih tabel in zloženke. V okviru vodstva, ki ga bodo izvedle sodelujoče študentke in njihova mentorica, dr. Katja Mahnič, bodo predstavljeni potek in rezultati, pa tudi izzivi snovanja tovrstne predstavitve. Zbor bo pred glavnim vhodom cerkve.
15.00 Primož Trubar med romantičnim kladivom in krščanskim nakovalom
V svojem predavanju bo Sašo Jerše izrisal podobo Primoža Trubarja, kot se je oblikovala v slovenskem zgodovinskem spominu v poznem 19. stoletju in kakršna ostaja postavljena v enega stranskih oltarjev slovenskega nacionalnega diskurza. Gre za podobo Trubarja, nacionalnega svetnika. Nasproti ji bo postavil podobo Trubarja, pavlinskega kristjana, kot jo je mogoče razbrati iz njegovih spisov. Podobi sta si vsaka k sebi.
16.00 Anica Kovačič – slovenska prijateljica Ane Frank
Anica Mislej (poročena Kovačič) je bila med drugo svetovno vojno aktivna v odporniškem gibanju. Leta 1945 je bila po izdaji deportirana v koncentracijsko taborišče Bergen-Belsen, kjer je spoznala Ano Frank (Jovanović & Šaponja, 2018). V svojih spominih opisuje Ano Frank kot deklico na robu moči, ki je v krutih razmerah izgubljala upanje (Kovačič, 1945). Anica jo je poskušala opogumiti in ji vlivati moč, vendar je Ana 31. marca 1945 umrla v njenih rokah (Kovačič, 2011).
Anico Kovačič – slovensko prijateljico Ane Frank – bo predstavila Milena Mileva Blažić, PEF UL.
17.00 Uglasbene balade, ljudske pesmi, pravljice, romance, variante
Jani Kovačič, filozof, kantavtor in pedagog, ki skozi umetniško ustvarjanje preizprašuje meje preteklosti in sedanjosti. Njegovo delo sega od trubadurske poetike do sodobne kantavtorske pesmi, pri čemer je njegov izraz prepoznaven po močni intertekstualnosti (Kovačič, 2017).
18.00 »Znachor« / Zdravilec (1981)
Film je posnet po romanu poljskega pisatelja Tadeusza Dołęge-Mostowicza iz leta 1937. Glavna oseba je slavni kirurg Rafał Wilczur, ki zaradi nesrečnih okoliščin izgubi spomin in svoj dom. Med tavanjem po deželi in iskanjem dela zaide v majhno vas, kjer postane vaški zdravilec, ne da bi vedel, kdo je v resnici.
18.00 Ljubezen, kdo ti dal je moč?
Te dni bo pri Znanstveni založbi FF UL izšla monografija o Waltherju von der Vogelweideju – najpomembnejšem pesniku nemškega visokega srednjega veka. Mateja Gaber nas bo s kratkim predavanjem popeljala med Waltherjeve 800 let stare stihe, ki so prvič prevedeni iz srednjevisoke nemščine v slovenščino. Waltherjeve pesmi se dotikajo srednjeveškega koncepta ljubezni – minne, še veliko bolj pa političnega dogajanja v Svetem rimsko-nemškem cesarstvu.
Balkonska dvorana Rektorata UL // 12.00 // Okrogla miza: Umetnost in njen faktor vpliva
Umetnost in njen faktor vpliva je prva presečna okrogla miza o umetnosti na UL, ki bo načela vprašanja o priložnostih, slabostih, umeščenosti in vrednotenju umetnosti tako znotraj UL kot v širšem nacionalnem prostoru. Kako arhivirati umetniški spomin in preteklost povezati s prihodnostjo? Kako se izviti iz spon komercialnih pritiskov in sodobnih trendov pri umetniškem ustvarjanju? Kaj pomeni umetnost v kontekstu novih distribucijskih kanalov?
Na okrogli mizi bodo sodelovali:
- izr. prof. dr. Barbara Predan, Akademija za likovno Umetnost in oblikovanje UL
- izr. prof. dr. Nadja Zgonik, Akademija za likovno Umetnost in oblikovanje UL
- prof. mag. Marko Naberšnik, Akademija za gledališče, radio, film in televizijo UL
- prof. Luka Juhart, Akademija za glasbo UL
SEM // 14.00 // Cikel dogodkov PREHOD, ki opozarja na umiranje na migracijski poti na Balkanu
Izhodišče cikla dogodkov je spominsko platno Prehod ~ The Passage, ki z izvezenimi portreti ohranja spomin na ljudi, ki so izgubili življenje na migracijski poti na Balkanu. Ustvarile so jih umetnice, raziskovalke, prevajalke ter druge članice in podpornice hrvaškega kolektiva Ženske ženskam v sodelovanju z umetnico in aktivistko selmo banich iz Zagreba ter dr. Marijano Hameršak z Inštituta za etnologijo in folkloristiko v Zagrebu.
.: 2 :.
TEATER
Španski borci // 17.30 // Plesno popotovanje 2025
Območna revija plesnih ustvarjalcev s strokovno spremljevalko Mojco Kasjak.
.: 3 :.
KINO
Dvorana Kinodvora // 16.10 // Seme svetega figovca
Iman ravno napreduje v preiskovalnega sodnika na revolucionarnem sodišču, ko v državi izbruhnejo protesti zaradi smrti mladenke v policijskem priporu. Doma njegovi hčerki pretreseni spremljata dogajanje na ulicah, žena pa se obupano trudi ohraniti mir v družini. Ko Iman nekega dne ugotovi, da je njegova službena pištola izginila, začne postajati vse bolj paranoičen …
V napetem političnem trilerju, ki so ga morali snemati skrivaj, družina postane mikrokozmos sodobnega Irana. Mohammad Rasoulof (Zlo ne obstaja) je film ustvarjal v času, ko so državo zajeli protesti pod geslom Ženske, življenje, svoboda. Posebna nagrada žirije v Cannesu in nominacija za oskarja za najboljši mednarodni celovečerec.
Mala dvorana Kinodvora // 17.00 // V tišini življenja
Manca Košir, upokojena novinarka in profesorica, prostovoljka pri Slovenskem društvu Hospic, ki so ji leta 2019 postavili diagnozo raka, odkrito spregovori o življenju, smrti in umiranju. Že leta ima pripravljen govor za svoj pogreb, izbrano ima tudi parcelo na pokopališču. Pravi, da je smrt njena največja učiteljica, njeno prijateljstvo z njo pa naj bi se začelo pri devetnajstih letih, ko je v filmu Breza večino časa ležala v krsti. Režiserka Mančino zgodbo preplete z lastnim doživljanjem očetove smrti. V tišini življenja je zgodba o odhajanju, spominjanju in ljubezni. Film, ki slavi življenje.
V tišini življenja je zgodba o odhajanju, spominjanju in ljubezni. Film, ki slavi življenje.
VEČERNI DEL
.: 1 :.
GLASBA IN POEZIJA
Hostel Celica // 20.00 // Sozvočja sveta: Yani Pearl & Martin Martis
Yani Pearl & Martin Martis igrata ameriški folk z različnimi vplivi. Tehnika in čustva, spojena z dvema akustičnima kitarama, vokalom ter prečno flavto. Naravna fuzija dveh glasbenikov nam pričara intimno atmosfero, ki je hkrati polna energije in čutnosti.
Avstralska kantavtorica Yani Pearl in Martin Martis, slovenski multiinstrumentalist in producent, sta se spoznala v Srednji Ameriki. Med njima so preskočile glasbene iskrice. Yanin vokal, ki spominja na Tracy Chapman, Norah Jones in Dido, je podprt in uokvirjen z Martinovim prepoznavnim načinom igranja kitare, ki združuje odprte akorde z melodijo, ki ji sledijo folk-pop, country in bluegrass inserti. Ustvarja nov, a hkrati znan in privlačen stil. Je kot zimzelena novost in kot globok vdih, ki prinaša sprostitev. Njuni singli se predvajajo na slovenskih radijih, izdala pa sta tudi svoj prvi album On The Hill, ki je na Radiu Terminal prejel nagrado za album tedna.
Vstop prost.
Channel Zero // 20.00 // Ignor
20.30 / uvod
20.35 / Miha Zadnikar – improkolumna
20.45 / Nataša Gaši – poezija
20.52 / Tinkara Čerček – poezija
20.59 / Eva Jesenovec – poezija
21.06 / April Veselko – poezija
21.13 / Jaka Šprah – poezija
21.20 / Hana Samec Sekereš – poezija
21.27 / Tjaša Tomc – poezija
21.34 / Ajdin Huzejrović – poezija
21.41 / Nela Poberžnik – poezija
21.48 / Nežka Struc – poezija
21.55 / Fraw Blanka in Marka San – rep in muzika
22.10 / k o n e c
Medetaža Cukrarne // 18.00 // Jaka Berger – "Treatise" v solo izvedbi
Kako interpretirati partituro brez notnega zapisa? Kako prevesti geometrijske in abstraktne simbole v zvok?
Jaka Berger je eden najdejavnejših bobnarjev, tolkalcev, skladateljev in improvizatorjev na slovenski glasbeni krajini v zadnjih petnajstih letih. Od leta 2009 se spoprijema s temeljno grafično partituro Corneliusa Cardewa (1936-1981). Treatise je pogosto označen kot ustvarjalna vaja za manjše ali večje skupine instrumentalistov, toda Berger se v vseh svojih objavljenih delih (46/3/84/115 iz leta 2015 in Breakfast With Cardew iz leta 2021) sam ukvarja z enim najobsežnejših grafičnih zapisov, kar jih je bilo kdaj prenesenih na papir.
Klub CD // 20.00 // Kuhn Fu
Christian Achim Kühn, kitara, vokal, kompozicija; John Dikeman, tenorski saksofon; Ziv Taubenfeld, bas klarinet; Esat Ekincioglu, kontrabas, vokal; George Hadow, bobni
Borilno ime skupine Kuhn Fu nemškega kitarista, skladatelja in mojstra ceremonije Christiana Kühna ni naključje. V svoji »jazz rock psihedeliji« vse obrača na glavo. Zappa se sreča s kabaretom, surferski rock in metalski rifi poganjajo Chattanooga Choo-Choo, medtem ko vse skupaj postrani gledajo botri Shakespeare, Brecht in Monty Python.
Kuhn Fu je razvil edinstveno in zelo idiosinkratično obliko jazz rocka med parodijo in resnostjo, s katero razkrinkavajo glasbena slepila. Humor, ki poganja to zasedbo, glasbi daje vetra. 25. oktobra lani so pri založbi Berthold Records izdali svoj šesti studijski album Katastrofik Kink Machine, ki ga bodo predstavili tudi v Klubu CD.
15,00 EUR (10,00 EUR za mlajše od 25 in starejše od 65 let ter upokojence)
.: 2 :.
TEATER, DRAŽBE, POGOVORI
Glej // 20.00 // Opijske ladje
Opijske ladje so vizualni esej s poslikano keramiko in pripovedovanjem. So čajni obred, po katerem nas vodijo zgodbe petih opijskih ladij, ki pripovedujejo zgodovino trgovine z opijem in čajem v drugi polovici 18. in v 19. stoletju na Kitajskem. V zgodbah ladij pa se ne skrivajo le mednarodni konflikti, kolonizacija in razvoj potrošništva, temveč iz njih vznika razmislek o globokih posledicah trgovine s čajem in opijem na današnji čas.
Galerija Internacionala s teraso // 19.00 // Mesec žensk
Pop–up sejem umetnin in dražba
Art–MUS pop–up sejem prinaša enkratno priložnost za ljubitelje umetnosti, zbiratelje in radovedneže, ki želijo odkriti sveže in izvirne umetniške stvaritve. V tem edinstvenem mesecu bomo predstavili skrbno izbrane umetnine, ki vas bodo presenetile s svojo izvirnostjo, drznostjo in sporočilnostjo.
25. marca ob 19. uri vas vabimo na Art–MUS dražbo umetnin, ki bo potekala v galeriji Internacionala v zgornjem nadstropju Centra kulture Španski borci.
Vodnikova domačija // 19.00 // Jernej Šček – Kavarna Italija / Kavarna odprta
Jernej Šček, tržaško-slovenski filozof, esejist, publicist in prevajalec, je v Kavarni Italija objavil izbor intervjujev s predstavniki italijanske intelektualne kulture. V drugem delu Kavarna odprta nadaljuje pogovore o vprašanjih humanizma, družbe, politike, duševnega zdravja, umetniške in duhovne kulture ...
.: 3 :.
KINO
PLAC // 20.00 // Gladio
Dvorana Kinodvora // 19.30 // Maldoror [Festival frankofonskega filma]
Belgija, 1995. Izginotje dveh deklic vznemiri javnost in sproži pravi medijski vihar. Idealistični, a impulzivni mladi policist Paul Chartier se pridruži tajni enoti po imenu Maldoror: njena naloga je opazovati osumljenca, ki je bil v preteklosti že obsojen zaradi spolnih napadov. Ko operacija spodleti, se Chartier, naveličan neučinkovitosti policije in pravnega sistema, poda na samoten lov, ki se postopoma sprevrže v obsedenost ...
Slovenska Kinoteka // 18.00 // Kokoš z zlatimi jajci + Noč v gledališču + Potovanje na Luno
Kokoš z zlatimi jajci:
Srednji vek, sejem v majhnem mestu. Na mestnem trgu se tare radovednežev, trgovcev, kupcev in vojakov. V množici opazimo dva pustolovca, glavna junaka filma. Po basni Jeana de la Fontaina posneta čarovnija se lahko začne.
Noč v gledališču:
Nihče ni varen pred zmedo v gledališču, ki jo povzroči neznosni g. Pest. Debela gospa se znajde v vodnjaku, obleke uglajenih obiskovalcev galerije so polite s pijačo, niti požiralec ognja se ne izogne veliki zmešnjavi v tej kratki komediji.
Potovanje na luno:
Komična znanstvenofantastična zgodba v tridesetih prizorih o pripravah, letu in pristanku rakete pripoveduje o skupini šestih učenjakov, znanstvenikov, ki se odpravijo na Luno (gre za prvo človekovo odpravo). Nanjo se izstrelijo s kapsulo, ki se zapiči v Lunino oko. Na Luni doživijo mnogo čudovitega, med drugim jih ujamejo posebna podzemna bitja, a jim ubežijo, ko z Lune popadajo v ocean na Zemlji …
Slovenska Kinoteka // 21.00 // Med strahom in dolžnostjo
Slovenija. Na samotni kmetiji v Polhograjskih dolomitih živita Kozlevčarja (Boris Juh in Marjeta Gregorač), ki na svoji koži postopoma vse bolj občutita posledice okupacije. Na njunem posestvu se druga za drugo vrstijo čete okupatorjeve vojske in enote domačih izdajalcev. Italijanom sledijo belogardisti, njim četniki in domobranci ter Nemci, vmes pa prihajajo tudi partizani.
Dodaj komentar
Komentiraj